Aspekty prawne zakupu i posiadania wiatrówki

Co mówi polskie prawo odnośnie możliwości zakupu, posiadania i użytkowania wiatrówki? Jakiego rodzaju informacje mają tutaj znaczenie, co musimy wiedzieć przed wybraniem się do sklepu na zakupy?

Najważniejsza informacja to taka, że nie trzeba posiadać jakichkolwiek zezwoleń choćby z policji kiedy pragniemy nabyć wiatrówkę. Wszystkie wiatrówki z energią wystrzału do 17 dżuli po prostu się nabywa. Realizacja zamówienia w sklepie i czekamy na paczkę. Oczywiście wiatrówki nie mogą nabywać osoby niepełnoletnie i w większości przypadków zakupów wiatrówek należy podać numer PESEL lub też przesłać skan dowodu osobistego.

Przepisy prawa niestety nie do końca regulują użytkowanie wiatrówek i dlatego należy się tutaj odwołać do świadomości osób korzystających z nich. Czyli wybieranie odpowiednich miejsc do strzelania, celowanie do przedmiotów, uwaga na ludzi i zwierzęta. Dodatkowo prawidłowa konserwacja oraz umiejętne obchodzenie się z wiatrówką pozwala uniknąć wiele niechcianych konsekwencji, pozwala unikać przypadkowych wypadków. Bo mimo wszystko złe obchodzenie się z wiatrówką może sprowadzać na właściciela oraz otoczenie liczne zagrożenia.

Co w przypadku chęci zakupu wiatrówek z mocą powyżej 17J?

Chcąc stać się właścicielem wiatrówki o mocy większej niż 17J powinno się wiedzieć, iż nie wymaga się jakichkolwiek zezwoleń jednak nie ma również możliwości dokonania zakupu poprzez internet. Kupując taki sprzęt w sklepach stacjonarnych koniecznym jest jej zarejestrowanie. Jak przebiega proces rejestracji? Kupujący ma zawsze 5 dni na to aby dostarczyć niezbędne dokumenty będące podstawą zarejestrowania takiej wiatrówki na niego. Czyli z jednej strony niezbędne jest posiadanie badań lekarskich (bada się wzrok oraz przeprowadza się psychotesty), z drugiej strony należy udać się do sądu po wystawienie dokumentu o niekaralności. Badania należy przeprowadzać jedynie w gabinetach lekarskich wskazanych przez policję, z kolei dokument o niekaralności uzyskamy od ręki, złożenie wniosku w sądzie to 30 złotych, robiąc to online zapłacimy 20 złotych.

Mając niezbędne badania trzeba udać się na policję i tam pozostawić specjalny wniosek do którego dołączone będą zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie o niekaralności oraz zdjęcia osobiste, dowodowe w liczbie dwóch sztuk, dowód osobisty i dokument potwierdzający dokonanie zakupu plus opłata skarbowa. W niektórych przypadkach policja może wnioskować o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego ale dzieje się to niezwykle rzadko.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

12 Comments

 1. Tyra 4 kwietnia 2017 at 10:39

  A co z zakupem przez internet? Za każdym razem bez problemu zostanie nam dostarczona wiatrówka nawet jeżeli byłby to model który wypada zarejestrować?


  1. komisarz 4 kwietnia 2017 at 17:43

   bez problemu dostaniesz i wiatrówki nie musisz rejestrować


   1. Tyra 18 kwietnia 2017 at 12:06

    Dobrze wiedzieć, bo przymierzam się do zakupu Gamo Replay i wolałem się upewnić zanim wydam pieniądze


    1. drejk 30 maja 2017 at 20:57

     czemu akurat taki model Gamo? ile chcesz przeznaczyć?


    2. gekon 31 maja 2017 at 21:03

     Na pewno można wysyłkowo kupić wiatrówkę o mocy ponad 17 J ??


     1. Tirex 9 czerwca 2017 at 14:31

      Ponad 17J raczej w sklepie militarnym nie uświadczysz. Przynajmniej ja nigdy się z taka nie spotkałem


     2. maniek 26 czerwca 2017 at 08:47

      a czy przypadkiem na wiatrówkę o takiej mocy nie trzeba już mieć pozwolenia?


   2. Loyd 31 lipca 2017 at 19:57

    Oprócz wiatrówek warto popatrzyć za bronią którą można i potrenować strzelanie i się obronić w razie co. Ja teraz wpadłem na Combat Walther w militaria.pl bo jest na dużej przecenie i chyba go kupię, bo łączy samoobronę z moim hobby strzeleckim


 2. drejk 30 maja 2017 at 20:57

  w każdym sklepie są takie zasady, czy w co po niektórych?


  1. Tirex 9 czerwca 2017 at 14:32

   Powinny być w każdym, który dba o swoją renomę. Ci co chcą tylko zarobic pewnie to omijają


  2. maniek 26 czerwca 2017 at 08:47

   aby było wszystko zgodnie z prawem to w każdym


   1. Loyd 31 lipca 2017 at 19:58

    Przeważnie takie rzeczy kupujją dorośli ludzie bo tylko ich na to stać. Wiatrówka trochę kosztuje


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *