Aspekty prawne zakupu i posiadania wiatrówki

Co mówi polskie prawo odnośnie możliwości zakupu, posiadania i użytkowania wiatrówki? Jakiego rodzaju informacje mają tutaj znaczenie, co musimy wiedzieć przed wybraniem się do sklepu na zakupy?

Najważniejsza informacja to taka, że nie trzeba posiadać jakichkolwiek zezwoleń choćby z policji kiedy pragniemy nabyć wiatrówkę. Wszystkie wiatrówki z energią wystrzału do 17 dżuli po prostu się nabywa. Realizacja zamówienia w sklepie i czekamy na paczkę. Oczywiście wiatrówki nie mogą nabywać osoby niepełnoletnie i w większości przypadków zakupów wiatrówek należy podać numer PESEL lub też przesłać skan dowodu osobistego.

Przepisy prawa niestety nie do końca regulują użytkowanie wiatrówek i dlatego należy się tutaj odwołać do świadomości osób korzystających z nich. Czyli wybieranie odpowiednich miejsc do strzelania, celowanie do przedmiotów, uwaga na ludzi i zwierzęta. Dodatkowo prawidłowa konserwacja oraz umiejętne obchodzenie się z wiatrówką pozwala uniknąć wiele niechcianych konsekwencji, pozwala unikać przypadkowych wypadków. Bo mimo wszystko złe obchodzenie się z wiatrówką może sprowadzać na właściciela oraz otoczenie liczne zagrożenia.

Co w przypadku chęci zakupu wiatrówek z mocą powyżej 17J?

Chcąc stać się właścicielem wiatrówki o mocy większej niż 17J powinno się wiedzieć, iż nie wymaga się jakichkolwiek zezwoleń jednak nie ma również możliwości dokonania zakupu poprzez internet. Kupując taki sprzęt w sklepach stacjonarnych koniecznym jest jej zarejestrowanie. Jak przebiega proces rejestracji? Kupujący ma zawsze 5 dni na to aby dostarczyć niezbędne dokumenty będące podstawą zarejestrowania takiej wiatrówki na niego. Czyli z jednej strony niezbędne jest posiadanie badań lekarskich (bada się wzrok oraz przeprowadza się psychotesty), z drugiej strony należy udać się do sądu po wystawienie dokumentu o niekaralności. Badania należy przeprowadzać jedynie w gabinetach lekarskich wskazanych przez policję, z kolei dokument o niekaralności uzyskamy od ręki, złożenie wniosku w sądzie to 30 złotych, robiąc to online zapłacimy 20 złotych.

Mając niezbędne badania trzeba udać się na policję i tam pozostawić specjalny wniosek do którego dołączone będą zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie o niekaralności oraz zdjęcia osobiste, dowodowe w liczbie dwóch sztuk, dowód osobisty i dokument potwierdzający dokonanie zakupu plus opłata skarbowa. W niektórych przypadkach policja może wnioskować o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego ale dzieje się to niezwykle rzadko.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

8 Comments

 1. Tyra 4 kwietnia 2017 at 10:39

  A co z zakupem przez internet? Za każdym razem bez problemu zostanie nam dostarczona wiatrówka nawet jeżeli byłby to model który wypada zarejestrować?


  1. komisarz 4 kwietnia 2017 at 17:43

   bez problemu dostaniesz i wiatrówki nie musisz rejestrować


   1. Tyra 18 kwietnia 2017 at 12:06

    Dobrze wiedzieć, bo przymierzam się do zakupu Gamo Replay i wolałem się upewnić zanim wydam pieniądze


    1. drejk 30 maja 2017 at 20:57

     czemu akurat taki model Gamo? ile chcesz przeznaczyć?


    2. gekon 31 maja 2017 at 21:03

     Na pewno można wysyłkowo kupić wiatrówkę o mocy ponad 17 J ??


     1. Tirex 9 czerwca 2017 at 14:31

      Ponad 17J raczej w sklepie militarnym nie uświadczysz. Przynajmniej ja nigdy się z taka nie spotkałem


 2. drejk 30 maja 2017 at 20:57

  w każdym sklepie są takie zasady, czy w co po niektórych?


  1. Tirex 9 czerwca 2017 at 14:32

   Powinny być w każdym, który dba o swoją renomę. Ci co chcą tylko zarobic pewnie to omijają


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *