Jaką lunetę do wiatrówki wybrać i kupić?

Wiatrówka to nie wszystko. Idziemy sobie postrzelać więc chcemy miło spędzić czas, poczuć dreszczyk emocji, pozytywnie się nakręcić. Mając odpowiedniej klasy wiatrówkę należy jeszcze zainwestować w odpowiedniego rodzaju lunetę. Jaką lunetę do wiatrówki zakupić, co dokładnie należy o takim sprzęcie wiedzieć? W wielu przypadkach oferty wiatrówek wchodzą w komplecie z lunetami. Jednak nie gwarantuje to odpowiedniej jakości, taką jakbyśmy chcieli posiadać. Zatem co robić, zatem jak działać?

Celowniki optyczne – co mówią nam konkretne oznaczenia?

Przeglądając różnego rodzaju lunety do wiatrówek zwraca się dokładnie uwagę na parametry związane z celownikami optycznymi. Trzeba wiedzieć więc, że wartość taka jak przykładowo 10x to powiększenie sprzętu. O średnicy obiektywu będą nam mówić liczby oznaczone dodatkowo mm. Czyli np. 30 mm. Dodatkowo mamy wartości odnoszące się do pola widzenia i tutaj mowa o oznaczeniach do 100 metrów lub jardów, w zależności od producenta sprzętu. Zwrócić warto także uwagę na coś takiego jak „AO” oraz „IR”. Jak mówią producenci, pierwszy zwrot to korekta błędu paralaksy, przy drugim oznaczeniu widzimy czy siatka celownicza ma podświetlenie.

Wiemy już więcej o oznaczeniach celowników optycznych to w takim razie jak dokładnie dobrać lunetę do wiatrówki? Jakie są najważniejsze parametry wyboru, co ma zrobić niedoświadczony właściciel wiatrówki chcący dobrze zainwestować pieniądze w lunetę? Oczywiście musimy wiedzieć o takich kwestiach jak choćby to, iż nie ma znaczenia jakiej wartości jest nasza wiatrówka. Zawsze wybieramy niezwykle wytrzymałe, mocne lunety by zdecydowanie dobrze nam służyły. W wiatrówkach o większej mocy odrzut może być większy i lekka luneta nie dość że nie będzie dobrze nam pomagała, to dodatkowo okaże się, iż luneta wymagać będzie ciągłego regulowania. Przyjemność ze strzelania spada wtedy bardzo. Warto jednak przed każdym zakupem skontaktować się z profesjonalnymi sprzedawcami, którzy to bez problemów przedstawią najlepsze opcje, idealnie będą wiedzieli jak dopasować lunetę danego modelu wiatrówki.

Warto kilka słów o lunetach użytkowanych przez myśliwych. Tutaj sytuacja jest bardzo skomplikowana i nie tylko jakość ma znaczenie. Bardzo istotnym będzie dobieranie lunety pod kątem potrzeb myśliwego, tego w jakich sytuacjach i jak często będzie wykorzystywana. Jak mówią wszyscy eksperci, wybierając się na polowania zbiorowe wystarczają lunety o małych parametrach związanych z powiększeniem. Ważne jednak aby dawały niezwykle czytelny, jasny obraz, by gwarantowały szeroki zakres pola widzenia. Obowiązkowo w takich sytuacjach liczyć się trzeba z inwestowaniem w podświetlane sitaki celownicze.

Montaż zakupionej lunety – jak to zrobić samodzielnie?

Uwaga, kupując lunetę do naszej wiatrówki niekoniecznie musimy inwestować dodatkowo w zlecenie jej zamontowania. Sam proces montażu jest prosty i opiera się na użyciu uchwytów które znajdują się na broni. Jakie tutaj parametry znajdziemy? Oczywiście powinniśmy mieć świadomość, że większość wiatrówek w sprzedaży w naszym kraju, montażowe szyny mają parametry od 9 do 11mm. Przy wiatrówkach o konstrukcji takiej jak PCP, PCA oraz CO2 musimy wiedzieć, że wykorzystywany będzie montaż dwu-częściowy. Zakup lunety musi być podparty dokładnym sprawdzeniem faktu związanego z tym by średnica uchwytów zamontowana w wiatrówce idealnie pasuje do modelu lunety. Ale to oczywiste, że ma być perfekcyjne dopasowanie.

Odwieczna dyskusja fachowców czyli czy tubus calowy czy 30mm, czy krzyż podświetlany czy też nie? Mianowicie co osoba to różne stwierdzenie. Jeżeli ktoś chce to inwestuje w odpowiedniego rodzaju tubus calowy albo 30mm. Tak naprawdę nie będzie to miało większego znaczenia dla naszych końcowych odczuć w trakcie korzystania z wiatrówki, podpierania się lunetą. Przy podświetlanych krzyżach powinniśmy pamiętać, że wszystko jest indywidualnym podejściem, co kto lubi, kto ma jakie nawyki w trakcie celowania. Mając w lunecie krzyż podświetlany, w trakcie dziennej rozrywki to możemy mieć pewność, że będzie przeszkadzał z uwagi na to, iż powinien posiadać niezwykle mocne rozjaśnienie co odbija się na panoramie widoku, można po prostu zmarginalizować cel co na pewno może odnieść się do celności strzału.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *