Co można znaleźć wykrywaczem metali?

Chodził po plaży i znalazł skarb, używał wykrywacz metalu i udało mu się odkopać stare monety. To tylko mały wycinek informacji jakie można znaleźć w internecie, odnoszące się do poszukiwaczy używających wykrywaczy metalu. A jak to jest w rzeczywistości, czy kupno takiego urządzenia pozwoli cieszyć się odkryciami? Co można znajdować za pomocą wykrywaczy metali? Co to za urządzenia, jak działają, a także warto wiedzieć gdzie szukać i jak się zachować na wypadek znalezienia „skarbu”.

Czym jest i jak działa wykrywacz metalu?

W telegraficznym skrócie to urządzenie, które za pomocą indukcji elektromagnetycznej wykrywa metal. Działa zarówno w trakcie przeszukiwania najróżniejszych obiektów jak i oczywiście pozwala zlokalizować metal pod ziemią. Wykrywacz kiedy zlokalizuje metal zaczyna generować dźwięk, który narasta im bliżej celu. Wykrywacze metali są również używane przez różnego rodzaju służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo np. na lotniskach.

Zapraszam do zapoznania się z rankingiem – Jaki wykrywacz metali jest najlepszy?

Co można znaleźć?

Nie ma większej ekscytacji kiedy wykrywacz metali zaczyna wydawać dźwięk. Szukający „skarbów” ukrytych w ziemi zawsze czekają na tę chwilę. Co można za jego pomocą znajdować?

Pieniądze leżą na ulicy, trzeba tylko się po nie schylić, a dokładniej trzeba zagłębić się troszkę pod powierzchnie ziemi, pod niższe warstwy piasku plażowego. Za pomocą wykrywacza metali można znajdować najróżniejsze monety, który oczywiście są w obiegu. Szczególnie mowa tutaj o przeszukiwaniu plaż. Ludzie gubią drobne pieniądze, monety wpadają w piasek plażowy dlatego przejście po plaży może zagwarantować całkiem okazały dopływ gotówki.

Zabawa w archeologa czyli przeszukiwanie ziemi na łonie natury daje możliwości związane z dotarciem do ciekawych przedmiotów, które pamiętają dawne czasy, które mogą mieć sporą wartość.

Szukanie pamiątek militarnych czyli wszelkiego rodzaju łuski, wszelkiego rodzaju elementy wyposażenia żołnierskiego, łącznie za bronią. Polska ziemia może skrywać wiele militariów, wynika to oczywiście z działań militarnych, partyzanckich prowadzonych na terenie naszego kraju jeszcze kilka dekad temu.

Śmieci na potęgę. Zanim oczywiście trafi się na swój pierwszy skarb, znaleziony za pomocą wykrywacza metalu, należy sporo ziemi przeczesać. Na porządku dziennym są liczne kapsle, puszki, śrubki, przedmioty o żadnej wartości.

Gdzie szukać skarbów wykrywaczem metali?

Teoretycznie użytkownicy wykrywaczy metali szukają gdzie się da. Trzeba jednak brać pod uwagę, że przykładowo szukanie i kopanie w ziemi w lasach jest problematyczne. Jeżeli ktoś szuka pieniędzy, monet będących w użytku, powinien udać się na plaże. Poszukiwanie pamiątek militarnych, poszukiwanie broni, osprzętu wojskowego najlepiej realizować w miejscach gdzie odbywały się potyczki wojenne, czy to w trakcie I czy II wojny światowej. Jednak nawet wyprawa na pobliskie łąki, pobliski zagajnik może okazać się szczęśliwa, doprowadzić do znajdowania ciekawych okazów.

Przepisy prawa, a wykrywacz metalu

Polskie przepisy nie są zbyt przyjazne dla poszukiwaczy. Wyraźnie mówią o tym, że każdy kto korzysta z urządzeń elektronicznych do poszukiwania zabytków może zostać pociągnięty do kary grzywny lub ograniczenia wolności. Ale jak to bywa z polskim prawem jest mało precyzyjne. Bo czy kawałek klamry paska z II wojny światowej to zabytek? O wszystkim decydują specjaliści, ich zdanie jest tutaj decydujące. Dodatkowo należy wiedzieć, że wszystkie rzeczy wartościowe znalezione pod ziemią należą do państwa polskiego.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

11 komentarzy

 1. drejk 30 maja 2017 at 21:22

  chyba jest tak, że wszystko poniżej 1 m głębokości należy do Skarbu Państwa a nie do znalazcy…


  1. Tirex 10 czerwca 2017 at 13:43

   Niestety tak jest. Jednak odnosi się to do dużych znalezisk, bo raczej nikt z byle czym nie będzie sobie głowy zawracał


   1. maniek 26 czerwca 2017 at 08:38

    no jest to trochę bzdura ale jak nam ktoś może udowodnić na jakiej głębokości coś znaleźliśmy?


    1. Loyd 31 lipca 2017 at 19:53

     Praktycznie nie może dlatego nikt nie zgłasza żadnych znalezisk. Poza tym jaka jest szansa że odkopiesz złoty pociąg? To jest hobby i tyle


 2. Kazek 31 maja 2017 at 22:21

  W takim razie każde wartościowe znalezisko powinno zostać oddane do muzeum. Albo zakopane w głębokim domowym schowku. Swoją drogą ile trzeba dać za dobry wykrywacz metalu??


  1. Tirex 10 czerwca 2017 at 13:43

   Amatorski to tak od 900 to 1200zł spokojnie wystarczy. Dla profesjonalistów to już ponad 2tys


   1. maniek 26 czerwca 2017 at 08:39

    dobrego tekneticsa dostaniesz nawet za niecałe 8 stówek


    1. Loyd 31 lipca 2017 at 19:54

     Dobrego tzn jakiego? Coś konkretnego masz na myśli?


 3. Artek 6 czerwca 2017 at 11:26

  Co do ostatniego akapitu… na szukanie zabytków trzeba mieć zezwolenie, ale na szukanie meteorytów już nie 😉


  1. maniek 26 czerwca 2017 at 08:39

   a więc można znaleźć coś szukając meteorytów 😛 dobra przykrywka


   1. Loyd 31 lipca 2017 at 19:55

    To jeszcze polecam sobie kupić porządną saperkę, bo odkopanie czegoś w lesie potrafi zabrać czasu i siły


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *