Najlepsze wiatrówki 2021 – ranking i poradnik

Wiatrówki Karabinki Ranking TOP10

 1. WEIHRAUCH HW 50 S
 2. solidna konstrukcja
 3. automatyczny bezpiecznik
 4. regulowany spust
 5. regulowane przyrządy
 6. prędkość początkowa 250m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Next Generation APX PCA
 2. możliwość użycia kulek BB
 3. zasilanie PCA
 4. polimerowa kolba
 5. bardzo lekki
 6. prędkość początkowa 180m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Hatsan 125 STG
 2. ogromna moc
 3. system absorpcji wstrząsów
 4. doskonała precyzja
 5. automatyczna blokada
 6. prędkość początkowa 280m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Kral Puncher
 2. zasilanie PCP
 3. duży kartusz 425 cc
 4. szyny montażowe 11 i 22mm
 5. magazynek 14 strzałów
 6. prędkość początkowa 250m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gamo Fast Shot
 2. mocna sprężyna gazowa
 3. magazynek 10 strzałów
 4. łatwe napinanie
 5. luneta 4×32
 6. prędkość początkowa 290m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Crosman Vantage NP
 2. tłok gazowy Nitro Piston
 3. przewidywalność odrzutu
 4. luneta 4×32
 5. 2 lata gwarancji
 6. prędkość początkowa 300m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Hatsan Striker 1000x
 2. sprężyna gazowa
 3. cicha praca
 4. automatyczny bezpiecznik
 5. szyna montażowa 11 mm
 6. prędkość początkowa 280m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Umarex 850 M2
 2. zasilanie CO2
 3. luneta Walther 6×42
 4. automatyczny bezpiecznik
 5. magazynek 8 strzałów
 6. prędkość początkowa 250m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. HAMMERLI Hunter Force
 2. luneta 4×32
 3. bezpiecznik automatyczny
 4. dobre osiągi
 5. długa linia celownicza
 6. prędkość początkowa 175m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Crosman Inferno
 2. lekka konstrukcja
 3. klasycznie łamana
 4. regulowane przyrządy
 5. blokada spustu
 6. prędkość początkowa 190m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę

Wiatrówki Pistolety Ranking TOP10

 1. WALTHER CP99 Compact
 2. ruchomy zamek
 3. odwzorowany realizm
 4. magazynek na 18 szt.
 5. masa 710 g
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Umarex Glock 19
 2. magazynek na 16 szt.
 3. szyna montażowa
 4. metal i tworzo sztuczne
 5. prędkość 130 m/s
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Sig Sauer P226
 2. gwintowana lufa
 3. system odrzutu zamka
 4. blokada przed wystrzałem
 5. antypoślizgowa faktura
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Colt 1911
 2. płynnie działający spust
 3. imponująca celność
 4. blokada spustu
 5. regulowane przyrządy
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. UMAREX COLT
 2. szyna montażowa 22 mm
 3. ruchomy, metalowy zamek
 4. bezpiecznik manualny
 5. drewnopodobne okładki
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Beretta M92A1
 2. magazynek na 18 szt.
 3. realistyczna replika
 4. manualny bezpiecznik
 5. tryb samopowtarzalny
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Dan Wesson 6”
 2. licencjonowana replika
 3. piękne chromowanie
 4. prędkość 130 m/s
 5. masa 1225 g
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Walther PPK/S
 2. wierna kopia
 3. magazynek 15 szt.
 4. masa 560 g
 5. długość 155 mm
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Beretta Px4
 2. magazynek 2×8 szt.
 3. ruchomy zamek
 4. szyna akcesoryjna 22 mm
 5. prędkość 160 m/s
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Beretta M 92 FS
 2. 8 strzałowy
 3. metalowa konstrukcja
 4. kaliber 4.5 mm
 5. prędkość ok. 160 m/s
 6. Sprawdź aktualną cenę

Dobra wiatrówka to podstawa. Które jednak są najlepsze, czy istnieje sposób by zmierzyć, porównać, ocenić różnego rodzaju sprzęt? Przecież można użytkować wiatrówki na wiele sposobów, różnią się jakością wykonania, ceną, rodzajem śrutów, siłą strzałów i zasięgiem. Przygotowałem odpowiednie zestawienie najbardziej popularnych wiatrówek, prawdziwe TOP 10 które może okazać się pomocne dla wielu osób.

 

Trochę teorii

Decydując się na zakup wiatrówki i nie mając kompletnie jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie, nie warto zdawać się na ślepy los, wybierać po wpływem sprzedawcy, ceny czy też wyglądu konkretnego modelu. Dobrze dobrana wiatrówka powinna posiadać odpowiednie elementy. To również późniejsze dobieranie różnego osprzętu i dodatków. Wybór zatem nie jest sprawą oczywistą, jednak poznając krok po kroku najważniejsze informacje o tym sprzęcie nie powinno być problemów przy ostatecznych wyborach.

Karabinek czy pistolet?

Pierwszy dylemat przed jakim stają kupujący wiatrówki to wybór pomiędzy pistoletem, a karabinkiem. Czym się różnią te dwa rodzaje wiatrówek, jakie mają zalety, które będą odpowiednie na początku?

Karabinki

Wiatrówki karabinki doskonale spisują się na długich dystansach, kiedy użytkownik będzie chciał strzelać do celów znajdujących się w dalszym oddaleniu (powyżej 15 metrów). Sprzęt ten pozwala na większą precyzję przy strzelaniu, ma ogromną moc. Trzeba jednakże odróżnić wiatrówki karabinki ze względu na ich „napęd”. Przygotowano wybór pomiędzy wiatrówkami sprężynowymi, na CO2, a także PCA oraz PCP. Co to za oznaczenia i jak wpływają na użytkowanie konkretnych wiatrówek?

 • Wiatrówka sprężynowa – aby oddać strzał koniecznym jest naciąganie sprężyny. Można to zrobić za pomocą łamania lufy, dźwigni pod lufą lub na boku.
 • Wiatrówka PCA – skrót od angielskiego Pre Charged Air. Śrut zostaje wystrzelony za pomocą powietrza, które sprężamy umiejscowioną pod lufą specjalną pompką . Ten system ma liczne zalety, nie wymaga inwestowania w naboje, strzelając broń nie powoduje „odrzucenia”.
 • Wiatrówka PCP – od angielskiego Pre Charged Pneumatic. Mocne wiatrówki z takim systemem strzelania wyposażone zostały w zbiornik ze sprężonym powietrzem co gwarantuje możliwość oddania dużej ilości strzałów bez konieczności przeładowania. Ten sprzęt jest również niezwykle skuteczny, gwarantuje wysoką celność i powtarzalność.
 • Wiatrówka na CO2 – sprzęt napędzany nabojami CO2. Tak zaprojektowana wiatrówka gwarantuje ponad 50 strzałów bez konieczności uzupełniania naboi. Do zalet zalicza się lekkość wiatrówki, niestety ich moc i celność pozostawia wiele do życzenia.

Pistolety

Wiatrówki pistolety są idealnym rozwiązaniem dla osób strzelających na krótkich dystansach. Wśród zalet należy wymienić również mały rozmiar co pozwala na swobodne ich noszenie. Większość pistoletów to wiatrówki CO2. Zasilanie tymi nabojami pozwala na szybkie strzelanie. Cenione ze względu również na wygląd gdyż prezentują się jak prawdziwa broń.


Lufa gwintowana czy gładka

Wiatrówki wyposażone są w lufy o dwóch rodzajach wykończenia. Do wyboru sprzęt z lufą gładką oraz gwintowaną. Zasadnicza różnica pomiędzy dwoma typami wpływa na celność strzałów. Wiatrówki posiadające gwintowane lufy są celniejsze. Gwint w lufie powoduje, że śrut w trakcie strzelania będzie „podkręcony” co zasadniczo wpłynie na lepszą celność.


Kolba i jej rodzaje

Przez wiele lat produkowano wiatrówki z kolbą drewnianą. Dzisiaj jednak przed kupującymi staje możliwość wyboru, kolba drewniana czy też przygotowana z materiału takiego jak polimer. Czy ma to znaczenie podczas zakupów wiatrówki? Sprzęt z kolbami z materiałów sztucznych będzie lżejszy jednak z uwagi na szybsze zużycie materiału nie będzie trwała, szybko może pękać. Kupując zatem wiatrówkę na długie lata lepiej zapoznać się z tymi których kolby są drewniane.


Kaliber dopasowany do potrzeb

Jaki kaliber powinna posiadać pierwsza wiatrówka? Czy ma to właściwie znaczenie? Produkowane wiatrówki wyposażone są w trzy rodzaje kalibrów: 4,55,56,35 mm. Osobom początkującym poleca się rozpoczęcie przygody od zakupu wiatrówek z najmniejszym kalibrem. Z jednej strony sprzęt z kalibrem 4,5 mm pozwala na ograniczanie kosztów odnośnie kupna naboi, z drugiej w żaden sposób nie wpływa to na jakość strzelania, osiąganie celu z dalszych odległości.


Czy prędkość śrutu ma znaczenie?

Dobierając dla siebie odpowiednią wiatrówkę należy zwrócić uwagę na oznaczenia odnośnie prędkości śrutu. Ta wartość mówi o tym z jaką prędkością śrut opuszcza lufę gdy będziemy strzelać.

Im większa prędkość podana tym oczywiście strzały z wiatrowki mają większy zasięg, strzelają z większą mocą. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli wiatrówka posiada wysoką wartość prędkości śrutu to odrzut w trakcie strzału będzie dość spory oraz pojawiać się mogą problemy z celnością. Najmocniejsze pistolety wiatrówki w Polsce to 160 m/s, z kolei w przypadku wiatrówek karabinków mowa o mocy do 290m/s.


Bezpieczeństwo użytkowania wiatrówek

Wiatrówka ma być źródłem rozrywki, źródłem rekreacji, jednak nie wszystkie zachowania jesteśmy w stanie przewidzieć i niestety w wielu przypadkach może zostać źle wykorzystana. Dlatego każdy właściciel tego typu sprzętu strzelającego powinien go chronić, trzymać z dala od dzieci czy też nie pozwalać innym na zabawę. Jak w pełni zabezpieczyć siebie, otoczenie, swój sprzęty aby nie doszło do żadnej tragedii?

Wiele osób uważa, że wiatrówka to tak naprawdę zabawka. Zalecam jednak pełną wstrzemięźliwość w trakcie jej użytkowania. Nie powinno się celować do ludzi oraz zwierząt. Nawet w tzw. żartach. Myślmy zawsze o naszym sprzęcie jakby był nabity, przygotowany do strzelania. Na składowanie wiatrówek należy przygotować bezpieczne miejsce do którego tylko my będziemy mieli dostęp. Nie powinien dostać się w żadne niepowołane ręce. Nie należy działać rutynowo w trakcie strzelania z wiatrówki, za każdym razem należy mieć pewność że linia strzału jest „czysta”. Wybierać miejsca gdzie możemy mieć pewność, że raczej trudno będzie spotkać innych ludzi lub zwierzęta. Najlepsza opcja to zawsze strzelnica. W trakcie zabawy z wiatrówką należy przewidywać – działanie rutynowe jest najgorszym co może być. I na koniec warto zawsze zadbać o odpowiedni sprzęt dodatkowy, zabezpieczający czyli okulary ochronne, odpowiednie ubranie.


Producent wiatrówki – który najlepszy?

Na rynku polskim dostępne są wiatrówki wszystkich wiodących i popularnych producentów takich jak choćby Umarex, Ruger, Slavia, Diana, Gamo, Norconia, Turcar czy Crosman. Jednoznacznie nie można określić jakiego rodzaju producent, który produkt będzie idealny dla konkretnej osoby.

Zaczynają zabawę z wiatrówkami i nie wiedząc tak naprawdę czy strzelanie nas mocniej zainteresuje, warto postawić na tanie wiatrówki, produkcji chińskiej. Sprzęt tego typu kosztuje maksymalnie 200 złotych, jego wadą jest oczywiście trwałość.

Kiedy zależy nam na najlepszym sprzęcie w danej klasie, przykładowo chcemy inwestować w dobre wiatrówki pistolety to na pewno oferta firmy Umarex będzie interesująca. Dobra jakość wykonania oraz użytkowa to zalety tych produktów.

Jeżeli jednak nadal mamy problem jaką wiatrówkę kupić i z doborem odpowiedniego sprzętu, to zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, korzystać z poradnictwa sprzedawców wiatrówek.

 

English version available HERE

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

41 komentarzy

 1. Wawrzyniec Wojak 9 maja 2016 at 12:20

  Witam, jak się nazywa karabinek na zdjęciu pod „Karabinek czy pistolet”?


  1. Grzegorz Koper 10 maja 2016 at 16:27

   Jest to model XS78 dystrybuowany w UK przez firmę Sportsmarketing (SMK), w Polsce raczej nie do dostania w sklepie.


   1. Wawrzyniec Wojak 11 maja 2016 at 13:30

    Szkoda. Ostatnio zainteresowałem się karabinkami z zamkami czterotaktowymi, niekoniecznie zasilanych mechanizmem PCP.


    1. drejk 22 lipca 2016 at 10:58

     a dlaczego właśnie tak?


  2. drejk 22 lipca 2016 at 10:58

   W Polsce jak zakończysz poszukiwania na Benjamin od Crosman, to i tak dobrze wybierzesz


   1. gekon 31 maja 2017 at 20:08

    Hatsan’y też występują w całkiem sporej liczbie.


    1. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:59

     Jedna i druga firma robi bardzo dobry sprzęt w podobnych cenach. Tylko trzeba już określić swój poziom zaawansowania żeby nie kupić drogiego sprzętu do amatorskiego strzelania, bo szkoda pieniędzy


     1. maniek 26 czerwca 2017 at 09:52

      akurat w przypadku wiatrówki chodzi o dokładność przy cenie. Im dokładniejsza tym większy fun


     2. Loyd 31 lipca 2017 at 20:13

      A wiatrówki umarexa? Też są warte kupna?


   2. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:00

    Masz na myśli Benjamina z lunetą czy bez? Jest kilka modeli i zastanawiam się dlaczego akurat ten


 2. Przemek 15 sierpnia 2016 at 23:52

  Witam, z tego rankingu nie do końca wynika suche zestawienie liczb tj dobra celność na max dystansie np 25m.
  Szukam możliwie najtańszej i najcelniejszej wiatrowki na jak największym dystansie. Prośba o podpowiedź co wybrać.  1. drejk 29 maja 2017 at 18:41

   jeśli ma być w miarę tanio a dobrze to chyba Umarex będzie dobrym wyborem. któryś model z ich oferty. jaki budżet?


   1. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:57

    Przede wszystkim najważniejsza kwestia to określić czy chce się długą czy krótką wiatrówkę. Wtedy można przeszukiwać oferty. Co do umarexsów to faktycznie są to jakościowo dobre wiatrówki za godziwie pieniądze. Mam krótką od nich model HK45 GNB i szczerze powiem nie ma na co narzekac


 3. Karo 22 sierpnia 2016 at 23:11

  Jaki byście polecili sprzęt dla kobiety amatora? Ten Crosman 2240 bardzo mi się podoba, będzie ok na początek?


  1. knurasek 1 września 2016 at 22:19

   Nada się. Jest fajna i lekka także będzie dobra dla kobiety.


   1. Karo 2 września 2016 at 21:44

    Dzięki za odpowiedź. Poczytam jeszcze i zaczynam oszczędzać na taki sprzęcik.


    1. drejk 29 maja 2017 at 18:42

     większość amatorów kupuje sprzęt za 350-500 zł, tyle chcesz wydać?


     1. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:01

      Za 350zł można juz kupić umarexa takiego o jakim pisałem tutaj.


     2. Jakubi 25 lutego 2018 at 17:25

      Za takie pieniądze spokojnie kupi się juz porządną wiatrówkę pistoletową jak np. Crosman, Gamo czy Cybergun. Wystarczy trochę poszperać. Ja swoja w militaria.pl kupowałem i polecam, bo chociaż doradzili i zapytali czy kiedyś strzelałem czy nie.


  2. gekon 31 maja 2017 at 20:10

   Ja bym polecał mimo wszystko crossmana venoma  3. Loyd 31 lipca 2017 at 20:14

   Może zamiast długiej wiatrówki to pistolet typu Combat Walther? Nie dość że mozna postrzelać do celu to jeszcze się obronić w raize potrzeby bo strzela również kulami gumowymi i pieprzowymi


 4. bojak 2 września 2016 at 18:47

  Jestem nowicjuszem w sprawach wiatrówek, ale pozwolę sobie dorzucić swoje 5 groszy. Odnośnie wiatrówki Benjamin Titan Nitro Piston to mogę podzielić się swoim doświadczeniem. Dostałem w prezencie jakieś 8 m-c temu. po ok 3-4 m-c pojawił się problem. Śrut nie był wystrzeliwany-przy oddaniu strzału sprężyna uderzała kilka razy tłokiem, a powietrze uciekało powoli przy uszczelce lufy. Wymiana uszczelki, ani smarowanie komory tłoka smarami rekomendowanymi przez sprzedawce nie pomogły. Dopiero po wyjęciu tłoka okazało się, że guma jest poszczerbiona, Dookoła są drobiny metalu i komora lekko porysowana. Mam w domu 10 letnią nie konserwowaną pordzewiałą wiatrówkę CZ – strzela jak ta lala.


  1. drejk 29 maja 2017 at 18:44

   a przed tą awarią czyściłeś ją?


  2. gekon 31 maja 2017 at 20:16

   Niestety, taka wada nadaje się zdecydowanie do reklamacji, pytanie gdzie wiatrówka została zakupiona, jeśli to renomowany sklep nie powinno być problemu.


   1. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:02

    W gruncie rzeczy gwarancja nie zależy od sklepu, bo jest nadawana przez producenta a nie sprzedawcę. Jednak masz rację, że przy zakupach w renomowanych sklepach militarnych łatwiej jest oddać sprzęt na gwarancję bez konieczności osobistego kontaktu z producentem


    1. maniek 26 czerwca 2017 at 09:56

     no i masz pewność, że jak odeślesz na gwarancję to Ci naprawią a nie odeślą sprzęt z informacją, że to nie ich sprzęt i jeszcze będziesz musiał pokryć wszystkie koszty transportu


 5. Lukasz 5 kwietnia 2017 at 13:09

  Fajny ranking, I zgadzam się – Crosmany mają zdecydowanie dobry współczynnik jakości do ceny.


  1. gekon 31 maja 2017 at 20:11

   Mają bardzo dobry, jednak czy hatsan nie jest pod względem jakościowym nieco lepszy??


   1. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:04

    Skąd takie pytanie? Masz hatsana i porównanie czy pytasz z ciekawości? Można by powiedzieć że to ta sama półka


 6. Damian 8 kwietnia 2017 at 10:37

  Witam. Jaka wiatruwka 5,5 polecacie. Cena nie gra roli. Sprezyna czy gaz?


  1. drejk 29 maja 2017 at 18:45

   a czemu 5,5 a nie 4,5 jak wszyscy? jak cena nie gra roli to celujemy w takie za ponad 2000 zł, bo to już wystarczy przy mocy do 17J
   myslę, że gaz.


  2. gekon 31 maja 2017 at 20:12

   Wybór należy do ciebie jak cena nie gra roli to bym zdecydowanie wybierał gaz. a szukał wśród najwyższych modeli crossman’a i hatsan’a


 7. wentylator 29 lipca 2017 at 14:15

  Ja polecam hatsan 125 mod sniper jeśli chodzi o zasięg i siła moc rażenia to to te wszystkie wiatrówki wyżej wymienione niech się kryją do mojego hatsana robię tą wiatrówką totalną demolkę a przy użyciu śrutów predator metalmag według mnie najlepsze śruty w sumie producent wiatrówki poleca te śruty to nawet nie chcę mówić co potrafi ta wiatrówka oczywiście kaliber 4,5 i 17 j


 8. F5niX 20 stycznia 2018 at 22:43

  Ranking jest totalnie bezsensu, są niektóre wiatrówki dobre, ale kilka nie powinno tutaj być. Zabrakło kilka dobrych propozycji. Pytanie do autora: Czym się kierowałeś przy układanie tego rankingu?


  1. Grzegorz Koper 24 stycznia 2018 at 11:18

   Ranking jest wypadkową kilku czynników o różnej wadze, w tym subiektywnej opinii mojej oraz opinii osób które pytałem. Z czynników bardziej obiektywnych, które miały wpływ mogę wymienić popularność, dostępność, cenę. Czym dla Ciebie jest „dobra wiatrówka/propozycja”? Jeśli korzystałeś ze wszystkich i potrafisz uszeregować je wg „dobroci”, to będziemy wdzięczni. Każda wiatrówka ma swoje zalety i wady oraz swoich sympatyków. Przy tworzeniu rankingu starałem się dobrać sprzęt jednak dla osób bardziej początkujących aniżeli doświadczonych wyjadaczy, bo ci ostatni nie potrzebują rankingów i znają rynek na wskroś.


 9. Artur 27 lutego 2018 at 19:56

  Miałem okazję bawić się „cezetą” i muszę się zgodzić z autorem co do jego słów. Fajny sprzęt dla początkującego świeżaka że tak powiem. Sytem Blow Back też robi wrażenie chociaż uważam to za zbędny gadżet 😉


  1. Paweł MRX 8 listopada 2020 at 22:37

   niektórzy jak ja nie wyobrażają sobie repliki bez blow back krótkie i tak nie mają imponującej mocy a nieruchomy zamek to 0% realizmu po co więc w ogóle kupować replikę pistoletu…


 10. zmeszek 13 czerwca 2018 at 15:18

  Cześć. Od kilku tygodni staram się wypracować decyzję o zakupie pierwszej wiatrówki dla dzieci 9-11 lat. Trochę strzelaja z kbks na strzelnicy ale chciałbym ograniczyć koszty na taką zabawę i pomyślałem o wiatrówce. Polecono mi lekką, wykonaną z tworzywa sztucznego, łatwą w obsłudze Crosman Inferno (ok 250zl). Będzie to pierwsza wiatrówka, nie wiem czy chłopcy zechcą w przyszłości bardziej zająć się strzelaniem, więc nie chciałbym przesadzić. Z drugiej strony nie chcę, żeby z powodu niskiej jakości sprzętu zniechęcili się do strzelania. Czy macie jakieś zdanie na temat tej wiatrówki? Albo może jesteście w stanie polecić jakąś inną? Budżet to zakładam jakieś 300-400zl. Z góry dziękuję.


 11. Janek 11 lutego 2020 at 18:01

  Bardzo ciekawy i przydatny artykuł 😉


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *