Najlepsze wiatrówki – ranking i poradnik

Wiatrówki Karabinki Ranking TOP10

 1. Crosman Summit
 2. luneta 3-9x z krzyżykiem
 3. dobre skupienie
 4. miękka gumowa stopka
 5. myśliwska stylistyka
 6. prędkość początkowa 305m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Hatsan AT44S-10
 2. magazynek na 10 śrutów
 3. duży zasięg
 4. napęd PCP
 5. pozłacany spust
 6. prędkość początkowa 325m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gamo Forest
 2. bardzo lekka
 3. umiarkowany odrzut
 4. możliwość montażu lunety
 5. blokada spustu
 6. prędkość początkowa 230m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gamo Whisper IGT
 2. gazowa sprężyna
 3. lufa z tłumikiem
 4. ergonomiczny profil
 5. taktyczna stylistyka
 6. prędkość początkowa 305m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Crosman Vantage NP
 2. azotowa sprężyna
 3. luneta 4x
 4. myśliwska stylistyka
 5. miękka profilowana stopka
 6. prędkość początkowa 300m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Weihrauch HW 97K
 2. niemiecki producent
 3. dociążenie lufy
 4. automatyczny bezpiecznik
 5. drewno bukowe
 6. prędkość początkowa 295m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Air Arms TX200 Mk3
 2. wysoka precyzja
 3. lufa z tłumikiem
 4. regulowany spust
 5. 2 blokady bezpieczeństwa
 6. prędkość początkowa 274m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Benjamin Titan NP
 2. tłok gazowy Nitro Piston
 3. luneta 4x
 4. 80% mniej drgań
 5. niski poziom hałasu
 6. prędkość początkowa 180m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Air Arms Pro Sport
 2. regulowany spust
 3. ukryta dźwignia sprężyny
 4. zintegrowany tłumik
 5. wysoka precyzja
 6. prędkość początkowa 250m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę

Wiatrówki Pistolety Ranking TOP10

 1. Zoraki HP-01
 2. zasilanie PCA
 3. duża moc
 4. brak odrzutu
 5. wysoka precyzja
 6. prędkość początkowa 150m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Gamo PR-45
 2. powtarzalność strzałów
 3. zasilanie PCA
 4. stabilna praca
 5. brak dodatkowych kosztów
 6. prędkość początkowa 115m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. CZ 75 P-07 Duty
 2. polimerowa konstrukcja
 3. system odrzutu
 4. magazynek na 20 kulek
 5. czeska produkcja
 6. prędkość początkowa 110m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Weihrauch HW 40
 2. zasilanie PCA
 3. duża precyzja
 4. niemiecka jakość
 5. światłowodowa muszka
 6. prędkość początkowa 130m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Crosman 1377 AC
 2. brak odrzutu
 3. zasilanie PCA
 4. dystans do 25m
 5. tania eksploatacja
 6. prędkość początkowa 190m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. CyberGun SA GSG P92
 2. replika Beretty 92
 3. system poprawiający celność
 4. magazynek na 21 kulek
 5. system odrzutu zamka
 6. prędkość początkowa 95m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Crosman 2240
 2. kaliber 5,5mm
 3. metalowa konstrukcja
 4. blokada spustu
 5. dobra dla początkujących
 6. prędkość początkowa 140m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Dan Wesson 8”
 2. wierna metalowa replika
 3. ośmiocalowa lufa
 4. magazynek na 6szt. śrutu
 5. dobry na prezent
 6. prędkość początkowa 124m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Makarov
 2. 90% części pierwowzoru
 3. dystans do 15m
 4. magazynek na 13 kulek
 5. możliwość rozłożenia
 6. prędkość początkowa 110m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę
 1. Walther CP99 Compact
 2. realistyczny odrzut
 3. magazynek na 18 kulek
 4. nastawny bezpiecznik
 5. do 90 strzałów z naboju CO2
 6. prędkość początkowa 90m/s
 7. Sprawdź aktualną cenę

Dobra wiatrówka to podstawa. Które jednak są najlepsze, czy istnieje sposób by zmierzyć, porównać, ocenić różnego rodzaju sprzęt? Przecież można użytkować wiatrówki na wiele sposobów, różnią się jakością wykonania, ceną, rodzajem śrutów, siłą strzałów i zasięgiem. Przygotowałem odpowiednie zestawienie najbardziej popularnych wiatrówek, prawdziwe TOP 10 które może okazać się pomocne dla wielu osób.

 

#1 Crosman Summit 4,5mm

Firmy Crosman nie trzeba specjalnie przedstawiać, to wszak jedni z liderów produkcji wiatrówek, dlatego pojawia się w naszym rankingu z modelem Summit. Nie może to dziwić z kilku względów, a najważniejszy to, że w przystępnej cenie dostajemy sprzęt o sporych możliwościach i wysokiej klasie wykonania. Elementy ruchome są tutaj doskonale spasowane, więc po długim użytkowaniu nie ma sytuacji, że pojawią się jakiekolwiek luzy. Ustawienie lunety jest bezproblemowe, każdy sobie powinien z tym elementem poradzić. Crosman Summit idealnie sprawdza się w przypadku strzelania nawet do 50 metrów. Sprzęt sam w sobie nie jest ciężki co również jest jego atutem. Osoby o wszelkich inklinacjach do strzelania rekreacyjnego, mierzenia do puszek itp. nie powinni być zawiedzeni zakupem właśnie tego rodzaju wiatrówki. Jakość, przystępna cena, czego chcieć więcej?

#2 Hatsan AT44S-10 4,5mm

Wiatrówka Hatsan AT44S-10 jest karabinkiem typu PCP. Jej konstrukcja jest prosta, co gwarantuje możliwość bezproblemowej obsługi nie tylko przez doświadczonych strzelców. Na uwagę zasługuje niewielka długość oraz znakomicie rozłożony środek ciężkości, co ma spore znaczenie przy dłuższym strzelaniu. Zbiornik powietrza pozwala na jednorazowe oddanie ponad 100 strzałów. Dodatkowo, z uwagi na dołączenie do wiatrówki specjalistycznej końcówki, ładowanie sprzętu odbywa się zarówno z butli jak i pompki. Lufa została tak zaprojektowana, że nie ma problemów z nałożeniem na nią tłumika. Ten model wiatrówki został wystylizowany na broń używaną przez wojsko lub policję, dzięki czemu chyba żaden fan militariów nie przejdzie obojętnie obok Hatsana. Karabinek AT44S-10 sprawdzi się jako broń rekreacyjna, aczkolwiek zaawansowani użytkownicy wiatrówek wycisną z niego wszystko co możliwe.

#3 Gamo Forest 4,5mm

Wiatrówka Forest hiszpańskiej firmy GAMO należy do tych z niskiej półki cenowej, co wcale nie oznacza, że jest słabej jakości. Wręcz przeciwnie. Przeznaczona jest dla średnio zaawansowanych strzelców jak również dla początkujących. Zatem może służyć jako znakomity prezent. Ale skupmy się na najważniejszych walorach Gamo Forest które sprawiły, że znajduje się w rankingu. Karabinek jest przede wszystkim niezwykle lekki, chociaż posiada wyprofilowane drewniane łoże. Gwintowana lufa posiada kaliber 4,5mm, co jest wystarczającym rozwiązaniem na potrzeby szerokiego grona odbiorców chcących rozpoczynać rekreację strzelecką. Wiatrówka ta posiada w pełni regulowane światłowodowe przyrządy celownicze. Wydatek kilkuset złotych na pewno opłacalny, wiatrówka Gamo Forest 4,5mm zasługuje na zainteresowanie, szczególnie w momencie zaczynania przygody ze sprzętami tego typu.

#4 Gamo Whisper IGT 4,5mm

Wiatrówka Gamo Whisper IGT jest doskonale wyprofilowana i dosyć lekka. Moc strzału na granicy polskich przepisów prawnych, bo oscylująca w okolicach 16J. Do tego tłumik dzięki czemu można zniwelować hałas strzału aż do 52%. Karabinek Gamo Whisper posiada światłowodowe przyrządy celownicze, co zdecydowanie zwiększa skuteczność oddawanych strzałów. Przy samych strzałach nie ma wielkiego odczucia odrzutu. Doskonale przygotowany sprzęt, cena jak najbardziej adekwatna do jakości i wrażeń jakie pozostawia ta wiatrówka.

#5 Crosman Vantage Nitro Piston

Idealna wiatrówka dla początkujących strzelców. Doskonałe parametry plus cechy oraz przystępna cena. Czego można oczekiwać więcej?
Niska waga, lekkość to jedna z kluczowych cech tego właśnie sprzętu. To sprawia, że wiele osób początkujących, amatorów, młodzież, mogą skupić się na rozwijaniu pasji jaką jest strzelanie.
Sprężony azot napędza tę wiatrówkę co ma kluczowe znaczenie dla użytkownika. Dzięki takiemu napędowi tłoka gazowego wiatrówka pracuje w sposób lekki, komfortowy. Zjawisko odrzutu zostało zredukowane do minimum, a i strzelanie nie generuje hałasu. Wiatrówka Crosman Vantage Nitro Piston 4,5 mm daje gwarancję skutecznego dosięgania obiektów do 30 metrów (dalsze odległości przy odpowiednich umiejętnościach). Strzelać z Crosman Vantage Nitro Piston można nie tylko za dnia. Światłowodowe przyrządy celownicze sprawiają, że strzelanie przy braku naturalnych źródeł światła nie okazuje się problemem.

#6 Weihrauch HW 97K

Wiatrówka HW 97K od niemieckiego producenta firmy Weihrauch, to na pewno coś dla każdego strzelca zaprawionego w bojach. Po pierwsze solidność materiałów, co ma wpływ nie tylko na jakość, ale również gwarantuje komfortowe użytkowaniem broni i ergonomię. Niezwykle prosto się naciąga, załadunek śrutu również nie stanowi większego problemu. Weihrauch HW 97K posiada również odpowiednie zabezpieczenia i blokady, które nie pozwolą na przypadkowe wystrzały. Znakomicie utrzymuje się w dłoni i jest stabilna, dlatego nie ma problemów z celnością. Podsumowując, to doskonała wiatrówka, w swojej kategorii cenowej jedna z topowych.

#7 Air Arms TX200 Mk3

Bardzo dobra wiatrówka, przygotowana przez doskonałą firmę Air Arms. Z czym się mogą tutaj spotkać osoby poszukujące dla siebie odpowiedniej wiatrówki? Model TX200 to karabinek sportowy, w związku z czym każdy szczegół prezentuje wysoki poziom wykonania. Lufa posiada zintegrowany wewnątrz tłumik, który daje znakomite efekty tłumienia odgłosów oddawanych strzałów. Na uwagę zasługuje fakt, że wiatrówka Air Arms TX 200 wyposażona jest w regulowany spust, dzięki czemu można wpływać na obniżenie siły nacisku oraz drogę spustu bez konieczności wymiany języka spustowego. Oczywiście nie zapomniano o bezpieczeństwie – sprzęt został wyposażony w specjalistyczne blokady, w liczbie dwóch. Wiatrówka Air Arms TX200 jest warta swojej wysokiej ceny. Jakość wykonania i precyzja z jakimi mamy do czynienia w trakcie strzelania, to największe zalety korzystania z tego modelu.

#8 Benjamin Titan Nitro Piston

Wiatrówka od firmy Crosman to tradycyjna wiatrówka łamana która, jak wskazuje nazwa, została wyposażona w system Nitro Piston. Krótki cykl strzału i oczywiście minimalna ilość drgań wiatrówki to nieocenione zalety tego karabinka. Nie można zapominać naturalnie o sprawach związanych z minimalizacją hałasu, w porównaniu do tradycyjnych wiatrówek można go zmniejszyć nawet do 70%. W skład sprzętu wchodzi również luneta, niezwykle przydatna w trakcie mierzenia do celów z dalszej odległości. Połączenie powyższych elementów oraz niezwykle niska cena to wyraźny sygnał, szczególnie dla osób zaczynających przygodę z wiatrówkami, że warto udać się do sklepu i dokonać zakupu.

#9 Air Arms Pro Sport 4,5 mm Delux

Fabryka Air Arms to miejsce gdzie produkuje się sprzęt najlepszej jakości. I tak jest również w przypadku modelu Pro Sport. Na początku warto zaznaczyć, iż wiatrówka tego typu uznawana jest za jeden z najlepszych modeli na świecie, wygrywa liczne plebiscyty renomowanych i branżowych czasopism. Doskonałej jakości zintegrowane wytłumienie lufy gwarantuje nam maksymalne wyciszenie strzałów. Dźwignię napinającą sprężynę zlokalizowano w dolnej części łoża. Spust został zaprojektowany w taki sposób, że do minimum został zredukowany odrzut co się bardzo ceni w tego typu wiatrówkach. I na sam koniec słów kilka o estetyce wykonania karabinka Air Arms Pro Sport. Mamy do czynienia z doskonałym projektem od strony wizualnej. Profesjonalnie przygotowana osada z drewna orzechowego plus idealnie i ręcznie żłobiona łoza gwarantuje najwyższe wrażenia w trakcie strzelania.


Wiatrówki Pistolety Ranking TOP10

#1 Zoraki HP-01 5,5 mm

Zoraki HP-01 to wiatrówka pistolet posiadająca naprawdę doskonałą konstrukcję. Solidność nie bierze się z niczego, gdyż trochę waży więc polecana raczej dla osób dorosłych. Samo strzelanie jest komfortowe, naciąg na początku może być dla niektórych zbyt oporny. Nie należy jednak się tego obawiać, kilka serii z HP-01 i będzie dobrze. Z uwagi na innowacyjny system w tej wiatrówce można sobie ustawiać trzy cykle strzelania. Zoraki HP-01 5,5mm to prawdopodobnie najmocniejsza wiatrówka pistolet bez zezwolenia. Ogólnie polecam ten sprzęt, co prawda trzeba trochę grosza na niego przeznaczyć, jednak naprawdę warto.

#2 Gamo PR-45

Gamo PR-45, czyli najlepsza wiatrówka pistolet. Niezwykle popularna wśród osób, które siedzą głęboko w temacie. Doskonale się sprawdza i gwarantuje nam najlepsze rezultaty za każdym razem gdy pójdziemy strzelać. Do odległości 15 metrów to naprawdę znakomita broń pneumatyczna. Wiatrówka Gamo PR-45 ma również taką zaletę, że nawet początkujący będzie szybko czynił postępy. Ten pistolet – wiatrówka po prostu nie ma żadnych negatywnych cech. Tani i wytrzymały. Czego chcieć więcej?

#3 CZ 75 P-07 Duty Blow Back 4,5 mm

Wygląd sprzętu robi wrażenie, estetycznie zaprojektowany i wykonany. Sprawia wrażenie ciężkiego, jednak należy do jednych z lżejszych pistoletów. Nawet początkujący strzelec nie powinien mieć problemu z celnością na odległościach 10-15 metrów. Samo celowanie odbywa się bardzo sprawnie i bezproblemowo. Szczerbinka oraz muszka zostały należycie przygotowane. Na uwagę zasługuje zastosowanie w tym sprzęcie systemu Blow Back, który to sprawia dość spory odrzut po strzale. Dzięki temu mamy pełną imitacje prawdziwej broni.

#4 Weihrauch HW 40

Kolejny produkt niemieckiej firmy Weihrauch, tym razem model HW 40 4,5 mm. Wiatrówka jest niezwykle lekka, leży przyjemnie i równocześnie bez większych problemów można skupić się na celowaniu. Pewny chwyt, nic nie przeszkadza. Sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony, przypadkowe wystrzały nam nie grożą. Strzały do tarczy na odległości 10 metrów szybko zostaną wytrenowane. Maksymalnie z zamiarem celności można przymierzać się do przedmiotów oddalonych nawet o 30 metrów. Na koniec dodam, że wiatrówka Weihrauch HW 40 nie kosztuje wiele, a dodatkowo jest niezwykle tania w eksploatacji.

#5 Crosman 1377 American Classic

Sprzęt dla każdego kto rozpoczyna swoją przygodę, szczególnie osoby młode będą zadowolone z tego co nam oferuje. Pistolet Crosman 1377 jest dosyć lekki i do tego znakomicie układający się w dłoni, co gwarantuje niezwykle spokojne celowanie i strzelanie. Same strzały oddawane są z niego z perfekcyjną precyzją oczywiście kiedy mowa o punktach oddalonych o około 10 metrów. Brak odrzutu czyli kolejny argument dla szukających wiatrówki dla młodych. Równocześnie sam zakup nie generuje większych kosztów, a i późniejsza eksploatacja jest naprawdę tania.

#6 CyberGun Swiss Arms GSG P92

Coś dla osób kochających wszelkiego rodzaju repliki – wiatrówka CyberGun Swiss Arms GSG P92 to po prostu wierne odwzorowanie Beretty 92. Sprzęt wykonany w każdym calu znakomicie. Wiatrówka z metalu co gwarantuje nam spory ciężar. Aby osiągać znakomite wyniki należy postawić na długi trening, ale satysfakcja później gwarantowana. Tytułem podsumowania, coś dla lubujących się w replikach, a także tych którzy uwielbiają długie treningi by osiągać sukcesy na strzelnicy.

#7 Crosman 2240 5,5 mm

Na wiatrówkę Crosman 2240 wydamy do 300zł. To doskonały sprzęt mimo tak niskiej ceny. Taka uniwersalna wiatrówka przyda się każdemu, a szczególnie osobom dopiero zaczynającym przygodę ze strzelaniem, które na start nie chcą wydawać nie wiadomo jak wielkich pieniędzy. Nie ma problemów ze standardową odległością 10 metrów, można pokusić się o celne strzały nawet powyżej 20 metrów. Każdy szanujący swój sprzęt strzelecki będzie miał naprawdę długą radość z użytkowania pistoletu wiatrówki Crosman 2240.

#8 Dan Wesson 8″ BB 4,5 mm

Drodzy Państwo zapraszam na dziki zachód. Tak właśnie poczujemy się trzymając i strzelając z wiatrówki rewolweru Dan Wesson 8” BB 4,5 mm Black. Ładowanie jest banalnie proste, a celność i moc na pięć z plusem. Cały wykonany z metalu co gwarantuje naprawdę długie użytkowanie, pod warunkiem, że wiemy jak dbać i konserwować broń. Bardzo ciekawy pomysł na prezent.

#9 Makarov

Znakomita jakość wiatrówki, solidny metal. Nie sprawia problemów w trakcie strzelania, doskonale układa się w dłoni. Lufa gwintowana więc oczywistym jest, że mamy tutaj do czynienia ze znakomitą celnością (oczywiście jak trochę sobie potrenujemy). Wiatrówka Makarov 4,5 mm pozwala oddać niecałe 100 strzałów przy pomocy jednego naboju CO2.

#10 Walther CP99 Compact

Bardzo dobra krótka wiatrówka, w dość przystępnej cenie, pozwalająca naprawdę dobrze się zabawić. Znakomicie się prezentuje w trakcie strzelania na odległość do 10 metrów. Trzeba wiedzieć, że nie jest zbyt mocna jeżeli mowa o mocy strzału, jednakże dzięki temu staje się wiatrówką uniwersalną. Możemy mieć pewność, że znajdziemy za jej pomocą wiele radości i oczywiście nie wydamy zbyt wielu pieniędzy.

Trochę teorii

Decydując się na zakup wiatrówki i nie mając kompletnie jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie, nie warto zdawać się na ślepy los, wybierać po wpływem sprzedawcy, ceny czy też wyglądu konkretnego modelu. Dobrze dobrana wiatrówka powinna posiadać odpowiednie elementy. To również późniejsze dobieranie różnego osprzętu i dodatków. Wybór zatem nie jest sprawą oczywistą, jednak poznając krok po kroku najważniejsze informacje o tym sprzęcie nie powinno być problemów przy ostatecznych wyborach.

Karabinek czy pistolet?

Pierwszy dylemat przed jakim stają kupujący wiatrówki to wybór pomiędzy pistoletem, a karabinkiem. Czym się różnią te dwa rodzaje wiatrówek, jakie mają zalety, które będą odpowiednie na początku?

Karabinki

Wiatrówki karabinki doskonale spisują się na długich dystansach, kiedy użytkownik będzie chciał strzelać do celów znajdujących się w dalszym oddaleniu (powyżej 15 metrów). Sprzęt ten pozwala na większą precyzję przy strzelaniu, ma ogromną moc. Trzeba jednakże odróżnić wiatrówki karabinki ze względu na ich „napęd”. Przygotowano wybór pomiędzy wiatrówkami sprężynowymi, na CO2, a także PCA oraz PCP. Co to za oznaczenia i jak wpływają na użytkowanie konkretnych wiatrówek?

 • Wiatrówka sprężynowa – aby oddać strzał koniecznym jest naciąganie sprężyny. Można to zrobić za pomocą łamania lufy, dźwigni pod lufą lub na boku.
 • Wiatrówka PCA – skrót od angielskiego Pre Charged Air. Śrut zostaje wystrzelony za pomocą powietrza, które sprężamy umiejscowioną pod lufą specjalną pompką . Ten system ma liczne zalety, nie wymaga inwestowania w naboje, strzelając broń nie powoduje „odrzucenia”.
 • Wiatrówka PCP – od angielskiego Pre Charged Pneumatic. Mocne wiatrówki z takim systemem strzelania wyposażone zostały w zbiornik ze sprężonym powietrzem co gwarantuje możliwość oddania dużej ilości strzałów bez konieczności przeładowania. Ten sprzęt jest również niezwykle skuteczny, gwarantuje wysoką celność i powtarzalność.
 • Wiatrówka na CO2 – sprzęt napędzany nabojami CO2. Tak zaprojektowana wiatrówka gwarantuje ponad 50 strzałów bez konieczności uzupełniania naboi. Do zalet zalicza się lekkość wiatrówki, niestety ich moc i celność pozostawia wiele do życzenia.

Pistolety

Wiatrówki pistolety są idealnym rozwiązaniem dla osób strzelających na krótkich dystansach. Wśród zalet należy wymienić również mały rozmiar co pozwala na swobodne ich noszenie. Większość pistoletów to wiatrówki CO2. Zasilanie tymi nabojami pozwala na szybkie strzelanie. Cenione ze względu również na wygląd gdyż prezentują się jak prawdziwa broń.


Lufa gwintowana czy gładka

Wiatrówki wyposażone są w lufy o dwóch rodzajach wykończenia. Do wyboru sprzęt z lufą gładką oraz gwintowaną. Zasadnicza różnica pomiędzy dwoma typami wpływa na celność strzałów. Wiatrówki posiadające gwintowane lufy są celniejsze. Gwint w lufie powoduje, że śrut w trakcie strzelania będzie „podkręcony” co zasadniczo wpłynie na lepszą celność.


Kolba i jej rodzaje

Przez wiele lat produkowano wiatrówki z kolbą drewnianą. Dzisiaj jednak przed kupującymi staje możliwość wyboru, kolba drewniana czy też przygotowana z materiału takiego jak polimer. Czy ma to znaczenie podczas zakupów wiatrówki? Sprzęt z kolbami z materiałów sztucznych będzie lżejszy jednak z uwagi na szybsze zużycie materiału nie będzie trwała, szybko może pękać. Kupując zatem wiatrówkę na długie lata lepiej zapoznać się z tymi których kolby są drewniane.


Kaliber dopasowany do potrzeb

Jaki kaliber powinna posiadać pierwsza wiatrówka? Czy ma to właściwie znaczenie? Produkowane wiatrówki wyposażone są w trzy rodzaje kalibrów: 4,55,56,35 mm. Osobom początkującym poleca się rozpoczęcie przygody od zakupu wiatrówek z najmniejszym kalibrem. Z jednej strony sprzęt z kalibrem 4,5 mm pozwala na ograniczanie kosztów odnośnie kupna naboi, z drugiej w żaden sposób nie wpływa to na jakość strzelania, osiąganie celu z dalszych odległości.


Czy prędkość śrutu ma znaczenie?

Dobierając dla siebie odpowiednią wiatrówkę należy zwrócić uwagę na oznaczenia odnośnie prędkości śrutu. Ta wartość mówi o tym z jaką prędkością śrut opuszcza lufę gdy będziemy strzelać.

Im większa prędkość podana tym oczywiście strzały z wiatrowki mają większy zasięg, strzelają z większą mocą. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli wiatrówka posiada wysoką wartość prędkości śrutu to odrzut w trakcie strzału będzie dość spory oraz pojawiać się mogą problemy z celnością. Najmocniejsze pistolety wiatrówki w Polsce to 160 m/s, z kolei w przypadku wiatrówek karabinków mowa o mocy do 290m/s.


Bezpieczeństwo użytkowania wiatrówek

Wiatrówka ma być źródłem rozrywki, źródłem rekreacji, jednak nie wszystkie zachowania jesteśmy w stanie przewidzieć i niestety w wielu przypadkach może zostać źle wykorzystana. Dlatego każdy właściciel tego typu sprzętu strzelającego powinien go chronić, trzymać z dala od dzieci czy też nie pozwalać innym na zabawę. Jak w pełni zabezpieczyć siebie, otoczenie, swój sprzęty aby nie doszło do żadnej tragedii?

Wiele osób uważa, że wiatrówka to tak naprawdę zabawka. Zalecam jednak pełną wstrzemięźliwość w trakcie jej użytkowania. Nie powinno się celować do ludzi oraz zwierząt. Nawet w tzw. żartach. Myślmy zawsze o naszym sprzęcie jakby był nabity, przygotowany do strzelania. Na składowanie wiatrówek należy przygotować bezpieczne miejsce do którego tylko my będziemy mieli dostęp. Nie powinien dostać się w żadne niepowołane ręce. Nie należy działać rutynowo w trakcie strzelania z wiatrówki, za każdym razem należy mieć pewność że linia strzału jest „czysta”. Wybierać miejsca gdzie możemy mieć pewność, że raczej trudno będzie spotkać innych ludzi lub zwierzęta. Najlepsza opcja to zawsze strzelnica. W trakcie zabawy z wiatrówką należy przewidywać – działanie rutynowe jest najgorszym co może być. I na koniec warto zawsze zadbać o odpowiedni sprzęt dodatkowy, zabezpieczający czyli okulary ochronne, odpowiednie ubranie.


Producent wiatrówki – który najlepszy?

Na rynku polskim dostępne są wiatrówki wszystkich wiodących i popularnych producentów takich jak choćby Umarex, Ruger, Slavia, Diana, Gamo, Norconia, Turcar czy Crosman. Jednoznacznie nie można określić jakiego rodzaju producent, który produkt będzie idealny dla konkretnej osoby.

Zaczynają zabawę z wiatrówkami i nie wiedząc tak naprawdę czy strzelanie nas mocniej zainteresuje, warto postawić na tanie wiatrówki, produkcji chińskiej. Sprzęt tego typu kosztuje maksymalnie 200 złotych, jego wadą jest oczywiście trwałość.

Kiedy zależy nam na najlepszym sprzęcie w danej klasie, przykładowo chcemy inwestować w dobre wiatrówki pistolety to na pewno oferta firmy Umarex będzie interesująca. Dobra jakość wykonania oraz użytkowa to zalety tych produktów.

Jeżeli jednak nadal mamy problem jaką wiatrówkę kupić i z doborem odpowiedniego sprzętu, to zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, korzystać z poradnictwa sprzedawców wiatrówek.

 

English version available HERE

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

34 komentarzy

 1. Wawrzyniec Wojak 9 maja 2016 at 12:20

  Witam, jak się nazywa karabinek na zdjęciu pod „Karabinek czy pistolet”?


  1. Grzegorz Koper 10 maja 2016 at 16:27

   Jest to model XS78 dystrybuowany w UK przez firmę Sportsmarketing (SMK), w Polsce raczej nie do dostania w sklepie.


   1. Wawrzyniec Wojak 11 maja 2016 at 13:30

    Szkoda. Ostatnio zainteresowałem się karabinkami z zamkami czterotaktowymi, niekoniecznie zasilanych mechanizmem PCP.


    1. drejk 22 lipca 2016 at 10:58

     a dlaczego właśnie tak?


  2. drejk 22 lipca 2016 at 10:58

   W Polsce jak zakończysz poszukiwania na Benjamin od Crosman, to i tak dobrze wybierzesz


   1. gekon 31 maja 2017 at 20:08

    Hatsan’y też występują w całkiem sporej liczbie.


    1. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:59

     Jedna i druga firma robi bardzo dobry sprzęt w podobnych cenach. Tylko trzeba już określić swój poziom zaawansowania żeby nie kupić drogiego sprzętu do amatorskiego strzelania, bo szkoda pieniędzy


     1. maniek 26 czerwca 2017 at 09:52

      akurat w przypadku wiatrówki chodzi o dokładność przy cenie. Im dokładniejsza tym większy fun


     2. Loyd 31 lipca 2017 at 20:13

      A wiatrówki umarexa? Też są warte kupna?


   2. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:00

    Masz na myśli Benjamina z lunetą czy bez? Jest kilka modeli i zastanawiam się dlaczego akurat ten


 2. Przemek 15 sierpnia 2016 at 23:52

  Witam, z tego rankingu nie do końca wynika suche zestawienie liczb tj dobra celność na max dystansie np 25m.
  Szukam możliwie najtańszej i najcelniejszej wiatrowki na jak największym dystansie. Prośba o podpowiedź co wybrać.  1. drejk 29 maja 2017 at 18:41

   jeśli ma być w miarę tanio a dobrze to chyba Umarex będzie dobrym wyborem. któryś model z ich oferty. jaki budżet?


   1. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:57

    Przede wszystkim najważniejsza kwestia to określić czy chce się długą czy krótką wiatrówkę. Wtedy można przeszukiwać oferty. Co do umarexsów to faktycznie są to jakościowo dobre wiatrówki za godziwie pieniądze. Mam krótką od nich model HK45 GNB i szczerze powiem nie ma na co narzekac


 3. Karo 22 sierpnia 2016 at 23:11

  Jaki byście polecili sprzęt dla kobiety amatora? Ten Crosman 2240 bardzo mi się podoba, będzie ok na początek?


  1. knurasek 1 września 2016 at 22:19

   Nada się. Jest fajna i lekka także będzie dobra dla kobiety.


   1. Karo 2 września 2016 at 21:44

    Dzięki za odpowiedź. Poczytam jeszcze i zaczynam oszczędzać na taki sprzęcik.


    1. drejk 29 maja 2017 at 18:42

     większość amatorów kupuje sprzęt za 350-500 zł, tyle chcesz wydać?


     1. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:01

      Za 350zł można juz kupić umarexa takiego o jakim pisałem tutaj.


  2. gekon 31 maja 2017 at 20:10

   Ja bym polecał mimo wszystko crossmana venoma  3. Loyd 31 lipca 2017 at 20:14

   Może zamiast długiej wiatrówki to pistolet typu Combat Walther? Nie dość że mozna postrzelać do celu to jeszcze się obronić w raize potrzeby bo strzela również kulami gumowymi i pieprzowymi


 4. bojak 2 września 2016 at 18:47

  Jestem nowicjuszem w sprawach wiatrówek, ale pozwolę sobie dorzucić swoje 5 groszy. Odnośnie wiatrówki Benjamin Titan Nitro Piston to mogę podzielić się swoim doświadczeniem. Dostałem w prezencie jakieś 8 m-c temu. po ok 3-4 m-c pojawił się problem. Śrut nie był wystrzeliwany-przy oddaniu strzału sprężyna uderzała kilka razy tłokiem, a powietrze uciekało powoli przy uszczelce lufy. Wymiana uszczelki, ani smarowanie komory tłoka smarami rekomendowanymi przez sprzedawce nie pomogły. Dopiero po wyjęciu tłoka okazało się, że guma jest poszczerbiona, Dookoła są drobiny metalu i komora lekko porysowana. Mam w domu 10 letnią nie konserwowaną pordzewiałą wiatrówkę CZ – strzela jak ta lala.


  1. drejk 29 maja 2017 at 18:44

   a przed tą awarią czyściłeś ją?


  2. gekon 31 maja 2017 at 20:16

   Niestety, taka wada nadaje się zdecydowanie do reklamacji, pytanie gdzie wiatrówka została zakupiona, jeśli to renomowany sklep nie powinno być problemu.


   1. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:02

    W gruncie rzeczy gwarancja nie zależy od sklepu, bo jest nadawana przez producenta a nie sprzedawcę. Jednak masz rację, że przy zakupach w renomowanych sklepach militarnych łatwiej jest oddać sprzęt na gwarancję bez konieczności osobistego kontaktu z producentem


    1. maniek 26 czerwca 2017 at 09:56

     no i masz pewność, że jak odeślesz na gwarancję to Ci naprawią a nie odeślą sprzęt z informacją, że to nie ich sprzęt i jeszcze będziesz musiał pokryć wszystkie koszty transportu


 5. Lukasz 5 kwietnia 2017 at 13:09

  Fajny ranking, I zgadzam się – Crosmany mają zdecydowanie dobry współczynnik jakości do ceny.


  1. gekon 31 maja 2017 at 20:11

   Mają bardzo dobry, jednak czy hatsan nie jest pod względem jakościowym nieco lepszy??


   1. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:04

    Skąd takie pytanie? Masz hatsana i porównanie czy pytasz z ciekawości? Można by powiedzieć że to ta sama półka


 6. Damian 8 kwietnia 2017 at 10:37

  Witam. Jaka wiatruwka 5,5 polecacie. Cena nie gra roli. Sprezyna czy gaz?


  1. drejk 29 maja 2017 at 18:45

   a czemu 5,5 a nie 4,5 jak wszyscy? jak cena nie gra roli to celujemy w takie za ponad 2000 zł, bo to już wystarczy przy mocy do 17J
   myslę, że gaz.


  2. gekon 31 maja 2017 at 20:12

   Wybór należy do ciebie jak cena nie gra roli to bym zdecydowanie wybierał gaz. a szukał wśród najwyższych modeli crossman’a i hatsan’a


 7. wentylator 29 lipca 2017 at 14:15

  Ja polecam hatsan 125 mod sniper jeśli chodzi o zasięg i siła moc rażenia to to te wszystkie wiatrówki wyżej wymienione niech się kryją do mojego hatsana robię tą wiatrówką totalną demolkę a przy użyciu śrutów predator metalmag według mnie najlepsze śruty w sumie producent wiatrówki poleca te śruty to nawet nie chcę mówić co potrafi ta wiatrówka oczywiście kaliber 4,5 i 17 j


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *