Legalność wiatrówek w Europie i na świecie – Prawo

Strzelanie z wiatrówki cieszy się coraz większym powodzeniem wśród Polaków. Wystarczy odwiedzić internet by przekonać się jak wiele jest sklepów sprzedających najróżniejsze wiatrówki. Od tanich i prostych, po naprawdę specjalistyczne urządzenia, których cena może co niektórych zszokować. W Polsce prawo odnośnie użytkowania wiatrówek jest dość przejrzyste. Do zakupu niezbędny jest dowód osobisty, a bez zezwolenia można korzystać z wiatrówek gdzie energia pocisku jest poniżej 17 J (dżule). Jak jednak wygląda sytuacja w innych krajach? Co powinno się wiedzieć kiedy wyruszamy zagranicę z naszą wiatrówką? Pamiętajmy o jednej z podstawowych zasad prawa Ignorantia iuris nocet, czyli „nieznajomość prawa szkodzi”.

Wiatrówki z zezwoleniem i bez zezwolenia

Co kraj to obyczaj. W Polsce jak wiadomo można bez problemów zakupić wiatrówkę, pod warunkiem, że energia pocisku jest niższa niż 17 J. I na dobrą sprawę mamy dość liberalne przepisy w tej materii. Jak wygląda sytuacja z zezwoleniami lub ich brakiem w innych krajach?

BEZ ZEZWOLENIA:

Istnieją kraje gdzie nie ma żadnych problemów z nabyciem wiatrówki o mocy jakiej się tylko zapragnie. Jeżeli rozejrzymy się po Europie to w Holandii, Austrii, Estonii, Finlandii, Norwegii oraz Rumunii i Szwajcarii nie jest wymagane pozwolenie na użytkowanie wiatrówki, nie ma również limitów co do energii pocisku jaki wylatuje w trakcie oddawania strzałów.

Należy jednak zaznaczyć, że istnieją małe obostrzenia. Przykładowo w Estonii czy Finlandii nie możemy używać takiej broni do polowań. W Grecji oprócz zakazu polowań z wiatrówki nie wolno również montować tłumików.

Również w Turcji nie jest wymagane jakiekolwiek zezwolenie na użytkowanie wiatrówek. Ciekawym przypadkiem są natomiast Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Brak jakichkolwiek obostrzeń ale pamiętajmy, że mamy tam do czynienia z prawem krajowym oraz prawem stanowym. I dlatego trzeba dokładnie sprawdzić jak się przedstawiają przepisy w tym temacie w danym stanie czy też konkretnych miastach.

BEZ ZEZWOLENIA ALE Z LIMITAMI:

W wielu krajach można nabyć wiatrówki bez żadnych zezwoleń ale są nałożone prawnie limity na to jaka jest maksymalna energia pocisku.

 • Belgia – maks. 7,5 J
 • Czechy – maks. 16 J
 • Francja – maks. 20 J
 • Hiszpania – maks. 24 J
 • Kanada – maks. 5,7 J
 • Litwa – maks. 7,5 J
 • Łotwa – maks. 12 J
 • Niemcy – maks. 7,5 J
 • Republika Południowej Afryki – maks. 7,5 J
 • Rosja – maks. 7,5 J
 • Słowacja – maks. 15 J
 • Słowenia – maks. 20 J
 • Szwecja – maks. 10 J
 • Węgry – maks. 7,5 J
 • Wielka Brytania – maks. 16 J (na terenie Irlandii Północnej sprzęt powyżej 1 J wymaga licencji)
 • Włochy – maks. 7,5 J

Oczywiście w niektórych krajach, nawet po zakupie wiatrówki o dopuszczalnej energii pocisku liczonego w dżulach, należy sprawdzić dodatkowe obostrzenia. Przykładowo w Brazylii swój sprzęt należy rejestrować w armii (gdy średnica lufy jest większa niż 6 mm). I to armia decyduje, wskazuje miejsca w których można legalnie strzelać. Jeżeli chce się strzelać z wiatrówki na terenie Czech to należy to robić na strzelnicach lub swoim terenie prywatnym. Niemcy dodatkowo znaczą wiatrówki, broń dostępną bez zezwolenia. Zostaje na niej wygrawerowana litera F. Za Odrą można strzelać tylko „u siebie” lub na strzelnicach ale tak trzeba zabezpieczyć teren aby pociski nie wydostały się poza konkretny teren.

Słowenia, mimo iż wiatrówki bez zezwolenia mogą mieć większą moc niż w Polsce, to ustawodawca zabrania montowania na nich tłumików oraz polowań na zwierzęta. W RPA również jest zakaz polowań i całkowity zakaz na terenach zabudowanych.

Ciekawie sytuacja przedstawia się na Półwyspie Apeniński. Włosi, którzy chcą zakupić dla siebie wiatrówkę mogą to zrobić tylko w autoryzowanych sklepach strzeleckich, a dodatkowo każdy taki zakup jest rejestrowany i zgłaszany na policję. Podobnie sytuacja prezentuje się na Filipinach. Tam nie ma ograniczeń jeżeli mowa o zakupie wiatrówek ale trzeba pamiętać, że broń powinna być zgłoszona na policji.

OBOWIĄZKOWE ZEZWOLENIA I LICENCJE:

Znajdziemy kilka miejsc na świecie gdzie każdy kto chce nabyć wiatrówkę może to zrobić jedynie za aprobatą władz państwowych. Posiadanie w takich miejscach jakiejkolwiek wiatrówki, nawet najsłabszej jest zabronione.

Australia to kraj w którym na każdy rodzaj wiatrówek jest potrzebne specjalne zezwolenie, czyli de facto wiatrówka jest na równi z bronią palną. Podobnie rzecz ma się w Japonii.

Podróżowanie po świecie z wiatrówką

Zdarzyć się może podróż w najróżniejsze miejsca świata i konieczność zabrania ze sobą wiatrówki. Czy można to gdziekolwiek zrobić bez żadnych problemów, żadnej biurokracji?

Na początek należy mieć świadomość, że przewóz wiatrówki, nawet rozmontowanej liniami lotniczymi jest zabroniony. Tak przynajmniej wynika z przepisów i regulaminów największych linii lotniczych obsługujących polskie porty lotnicze. Zresztą kontrola straży granicznej na lotnisko może ujawnić próbę przewozu wiatrówki i problemy gotowe. Samochodem w podróżach po Europie? I tutaj dochodzimy do sedna. Nawet kiedy nie ma fizycznie granic w Unii Europejskiej (Strefa Schengen), to w przypadku posiadania broni dopuszczonej do użytkowania w Polsce na terenie innego kraju można dopuszczać się przestępstwa. Zawsze należy się stosować do prawa kraju w którym jesteśmy. I przykładowo w Niemczech, gdzie maksymalna dopuszczalna energia wynosi 7,5 J, nie możemy mieć wiatrówki z Polski, o energii do 17 J.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

11 komentarzy

 1. Jasiu 18 lipca 2017 at 19:32

  Bynajmniej!=przynajmniej


  1. Grzegorz Koper 20 lipca 2017 at 11:04

   Oczywiście! Dzięki 🙂


 2. Kacper1 1 stycznia 2018 at 12:38

  Bardzo przydatny artykuł. Nie spodziewałem się, że Norwegia jest pod tym względem tak bardzo liberalna.


  1. hawusto 27 lutego 2018 at 23:48

   błąd .. od kiedy w RPA jest limitn7. 5.j?i id kiedy tam nie wolno polowac z wiatrówki?!


   1. Grzegorz Koper 28 lutego 2018 at 08:57

    Ustawa „FIREARMS CONTROL ACT 60 OF 2000” z 2001 roku wraz ze zmianami, definicja:

    ‚airgun’ means any device manufactured to discharge a bullet or any other projectile-
    (a) of a calibre of less than 5.6 mm (.22 calibre); or
    (b) at a muzzle energy of less than 8 joules (6ft-lbs),

    Wszystko powyżej 8J traktowane jest jako ‚firearm’.


 3. Arecki 21 listopada 2018 at 18:37

  A jak to jest np. chcę kupić FAC w Danii, przywieźć do Polski samochodem i oczywiście ją zarejesrować?


 4. marcin 21 lutego 2019 at 20:44

  siema czyli mogę przwieść do Holandii swoją wiatrówkę i postrzelać sobie w bezpiecznym miejscu i nie ma problemu


 5. Piotr 20 kwietnia 2019 at 09:22

  W Norwegi istnieje limit kalibru. Bez zezwolenia/rejestracji tylko 4,5mm.


 6. Jan 3 czerwca 2019 at 08:29

  Czyli przewiezienie wiatrówki do Grecji może stanowić problem bo Słowacji i Węgry mają ograniczenia, a można otrzymać jakieś pozwolenie na przewóz przez dany kraj wiatrówki, bez narażanie się na konsekwencje prawne.


 7. Kowal 15 października 2021 at 04:10

  Jaki dokument, wniosek muszę złożyć w niemczech o zezwolenie na pistolet wiatrowka 17J


 8. sjaak 17 stycznia 2023 at 00:03

  Goed overzicht, dank hier voor.
  Pozdrowienia z Holandii


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *