Najważniejsze informacje o pralkach, jaką pralkę kupić 2017?

NazwaŁadowanieWirowanie
[obr/min]
Wsad
[kg]
OcenaCena
BEKO WKB 51032 PLPTY
od frontu10005Sprawdź w sklepie
SAMSUNG WF70F5E0W2W
od frontu12007Sprawdź w sklepie
WHIRLPOOL TDLR 70111
od góry10007Sprawdź w sklepie
Bosch WAB2426PPL
od frontu12006Sprawdź w sklepie
ELECTROLUX EWS1266CI
od frontu12006Sprawdź w sklepie

Zakup pralki jest dość kosztowną inwestycją, w większości polskich rodzin to dość pokaźny wydatek, odczuwalny w budżecie. Należy więc bardzo starannie dobierać pralkę, sprawdzić wiele ich właściwości, typów, po prostu dopasować urządzenie które będzie najlepiej pasowało do domowych warunków, korzystanie z niego będzie komfortowe, a także ekonomiczne. Warto zatem zgromadzić odpowiednią wiedzę na ten temat i dopiero po zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami zdecydować się na wybór najlepszego sprzętu do prania.

Pralki ze względu na budowę, rozmiar

Producenci przygotowując ofertę pralek proponują nam trzy typy urządzenia, dostępne w formie: standardowej, slim oraz ładowanej od góry. Jaka z nich z najlepsza? Każda ma swoje plusy i minusy, każda różni się z jednej strony rozmiarami, z drugiej strony pojemnością. Oczywiście takie wybory pomiędzy typami pozwalają choćby na zakup pralki slim do małego mieszkania, w którym trudno będzie zmieścić pralkę standardową. W niektórych przypadkach przyłącza rur do pralki są tak skonstruowane, że w rachubę wchodzi zakup jedynie pralki ładowanej od góry. Pralki standardowe oraz ładowane od góry posiadają średnio głębokość od 50 do 60 cm, z tym że standardowe są szersze. Z kolei wszystkie dobre pralki slim to maksymalna głębokość około 40 cm oraz oczywiście mała szerokość.

 

Ekologia i ekonomia czyli klasy energetyczne

Określenie klasy energetyczne pralek to dla większości kupujących kluczowy element. Trzeba zdawać sobie sprawę, że im lepsza klasa energetyczna tym wyższa cena za urządzenie ale równocześnie każdorazowe pranie jest tańsze niż w przypadku tych posiadających niższe klasy.

Producenci operują czterema klasami. Najlepsza, najwyższy standard to te posiadające oznaczenie A+++, z kolei pralki oznaczone jedynie literą A to najniższy standard, kosztują zazwyczaj do 1000 zł. Najbardziej polecane pralki z klasy energetycznej A+++ używają nie tylko mniej energii niż pozostałe ale równocześnie jest to mniejsze zapotrzebowanie na wodę w przypadku każdego prania. Jakie są oszczędności z tego tytułu? Można się bawić w wyliczenia aczkolwiek przykładowo jeżeli mamy singla to nie będzie on zbyt często robił prania i w zupełności niższa klasa energetyczna mu wystarczy. Rodziny z dziećmi lepiej niech inwestują w najwyższy standard.

 

Rodzaje bębna czyli efektywność prania

Może się wydawać że ukształtowanie bębna w pralce, jego niejako wzór, to nic innego jak dodatkowy „bajer”. Nic z tych rzeczy, różnego rodzaju modele pralek z bębnami o innym ukształtowaniu powierzchni wpływają na jakość prania.

Weźmy pralki z bębnem który przypomina plastry miodu. W tym wypadku prana odzież nie będzie narażona na stykanie się z bębnem czyli znakomita informacja dla tych wszystkich którym pranie niejeden już ciuch zniszczyło. Najlepsze pralki mające bęben typu diament (nawiązanie wzorkiem do diamentu) to coś podobnego jak bębny plaster miodu czyli również pranie nie ma możliwości wejść w bliższe spotkania z bębnem. Decydując się na bęben przypominający krople wody można liczyć się ze skutecznym praniem naprawdę trudnych zabrudzeń, które w zwykłych warunkach mogły by nie zejść w pełni. Do tego taki rodzaj bębna dzięki konstrukcji i mechanizmowi nie zniszczy nam pranej odzieży

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

3 komentarzy

  1. Monika 22 czerwca 2017 at 11:12

    A aby pralka dłużej działała bezawaryjnie, zwłaszcza jeśli mamy twardą wodę w domu warto dokupić filtr pralkowo-zmywarkowy, który zatrzyma osad niesiony przez wodę wodociągową.


  2. marysia 20 czerwca 2018 at 10:56

    Ja chyba od 3 miesięcy szukam dobrej pralki bo moja obecna zaczyna się coś psuć. Chcieliśmy ją naprawiać ale powiedzieli nam że się nie opłaca bo części są drogie. Myślałam nad marką Candy ale pralko-suszarką która bardziej mi się spodobała. Tylko ciekawe czy trzeba od razu pracować ciuchy po wyjęciu czy można później.


  3. poranna 28 sierpnia 2018 at 17:56

    Tego rzeczywiście jest bardzo dużo, ale jakbym miała coś wybierać to następną pralkę jakąś kupię będzie bianca z candy, według mnie ma ogromny wsad bo aż 9 kg! a w dodatku suszy 6 kg, szacunek za taką pojemność od wszystkich mam 🙂


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *