Broń czarnoprochowa bez zezwolenia – która replika najlepsza? Ceny, sklep

Rewolwery czarnoprochowe

Karabinki czarnoprochowe

Rewolwer czarnoprochowy Colt 1851 Navy .36 7,5″

Dobre i tanie czarnoprochowce czyli coś dla wszystkich szukających czegoś na dobry początek i w dobrej jakości. Broń czarnoprochowa Colt 1851 Navy, kaliber 36, z lufą 7,5” to replika sześciostrzałowego pistoletu wprowadzonego w 1851 roku na wyposażenie US Navy. Prostota konstrukcji i wysoka jakość wykonania to gwarancja tego, że broń będzie się znakomicie spisywała w trakcie jej użytkowania. Osłona spustu rewolweru jest mosiężna, a rama wykonana jest ze stali i oksydowana na czarno. W konstrukcji broni użyto 3-pozycyjny mechanizm spustowo-uderzeniowy, co tłumacząc na mowę potoczną daje najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie przenoszenia broni. Posiada on tzw. stempel (pobojczyk dźwigniowy), który jest umieszczony zawiasowo pod lufą rewolweru. Jest to mechanizm przeznaczony do umieszczania ołowianych kul w komorach magazynka. Każdy kto zastanawia się na premierowym zakupem broni czarnoprochowej powinien bliżej zainteresować się tym Coltem.

Rewolwer czarnoprochowy Pietta Remington 1858 New Army .44 8″

Kaliber 44, lufa 8” czyli rewolwer czarnoprochowy Pietta Remington który zadowoli każdego, zarówno początkującego jak i starego wyjadacza. Jest to replika 6-strzałowego rewolweru kapiszonowego, oryginalnie produkowana przez amerykańską firmę-legendę Remington. Broń ma zamkniętą stalową ramę, ładowany jest od przodu i wykonana z najlepszych materiałów. Wyposażony jest w przyrządy celownicze w postaci nieregulowanej stałej muszki. Kabłąk rewolweru wykonany jest z mosiądzu a chwyt z drewna orzechowego. Dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej ma się pewność, że przy odpowiedniej konserwacji wytrzyma bardzo długo. Drewniany chwyt nie tylko ładnie się prezentuje ale również pozwala pewnie trzymać broń w trakcie strzelania. Posiada on tzw. stempel (pobojczyk dźwigniowy), który umieszczony jest pod lufą rewolweru i przeznaczony jest do dociskania ołowianych kul w komorach magazynku. Z tej broni czarnoprochowej strzela się naprawdę przyjemnie, znakomita moc i celność na odległości nawet 50-70 metrów.

Karabinek rewolwerowy czarnoprochowy Uberti Remington 1858 New Army

Znakomita broń czarnoprochowa dla wszystkich miłośników takich „zabawek”, oparty o konstrukcję rewolweru Colt New Army – legendarnej wojskowej broni z zamkniętą ramą. Uberti Remington 1858 kaliber 44 to urządzenie, które jest niezwykle lekkie (niecałe 2 kg) jak na tę kategorię sprzętu, przez co pozwala jeszcze dokładniej strzelać, a równocześnie noszenie karabinku rewolwerowego nie sprawia kłopotów. Długość lufy to 18 cali przy 897 mm całkowitej długości broni. Kolba rewolweru wykonana jest z drewna orzecha włoskiego. Rewolwer wyposażony jest w stempel (pobojczyk dźwigniowy) znajdujący się pod lufą, który służy do ładowania komór sześciostrzałowego bębna. Na grzbiecie lufy -nad pobojczykiem – znajduje się regulowana szczerbinka a na końcu lufy muszka. Idealnie wykonany design przy równoczesnym zastosowaniu naprawdę fachowych przyrządów celowniczych sprawia, że strzela się komfortowo oraz celnie. Ta replika broni czarnoprochowej zdecydowanie zasługuje na to by znalazła się u każdego kolekcjonera tego typu sprzętu.

Pistolet czarnoprochowy Pedersoli Derringer Philadelphia .45

Broń czarnoprochowa Pedersoli Derringer Philadelphia 45 to znakomity zakup zarówno dla początkujących strzelców jak i tych już zaprawionych w bojach. Oryginał stworzony został przez Henry’ego Derringera. Jest to broń, którą John Wilkes Booth użył podczas zamordowania prezydenta Abrahama Lincolna. Dlaczego warto bliżej przyjrzeć się właśnie temu modelowi? Znakomita jakość wykonania pozwala mieć pewność, że pistolet będzie służył przez długi czas, a samo jego użytkowanie należy do komfortowych. To broń o kalibrze 45, której lufa ma 78 mm przy całkowitej długości 160 mm. Odpowiedni kaliber plus długość lufy pozwalają potencjalnie osiągać dużą celność. Rewolwer waży 190 g. Ten czarnoprochowiec jest jednym z lepszych w swojej kategorii, szczególnie patrząc na stosunek jakości do ceny.

Pistolet czarnoprochowy Howdah Hunter kal. 50

Howdah Hunter czyli pistolet czarnoprochowy, kaliber 50 to klasyczny dwulufowy pistolet nawiązujący swoim wyglądem do pistoletów używanych do polowań na terytorium Indii w XIX wieku. Ta broń to połączenie efektywności z efektownością. Broń a lufę o długości 285 mm i waży 2,3 kg. Osada broni wykonana jest z drewna orzechowego i zapewnia wygodny i pewny chwyt. Stopka gwarantuje stabilność użytkowania. Wysoki standard wykonania sprawia, że niezwykle komfortowo i stabilnie trzyma się w ręce, co przy strzelaniu ma przecież ogromne znaczenie. Ta dwururka czarnoprochowiec wymaga jednak profesjonalnego podejścia do tematu strzelania. Gwarantuje znakomite osiągi jednakże potrzeba wielu prób strzeleckich by się z nim oswoić i trafiać w samo sedno tarczy Zamki broni są hartowane powierzchniowo i wykończone rzeźbieniami prezentującymi dzikie zwierzęta w ich środowisku naturalnym. Na pewno broń czarnoprochowa która zadowoli każdego entuzjastę strzelectwa, każdego znawcę tematu.


Wszystko co musicie wiedzieć o broni czarnoprochowej

Broń czarnoprochowa ma coraz większe wzięcie. Zainteresowanie tematem powoduje, że warto przybliżyć wszystko co istotne w tym temacie. Czym dokładnie jest ta broń, w jaki sposób działa, czy przepisy prawa regulują jej użytkowanie. Dobrze również wiedzieć o tym jakie rodzaje tej broni występują, jakiego typu amunicja pozwala wykorzystywać czarnoprochowce, czy też które akcesoria i dodatki będą obowiązkowe na wyposażeniu.

Czym jest tzw. broń czarnoprochowa?

Mówimy o broni palnej która będzie działała, będzie można z niej strzelać poprzez spalanie czarnego prochu. Z tego właśnie wywodzi się jej nazwa. Broń tego typu była popularna do końca XIX wieku kiedy to powolnie zastępowały ją inne bronie, używające innych mechanizmy, pozwalające na skuteczniejsze wystrzeliwanie amunicji. Obecnie spotyka się strzelające repliki broni czarnoprochowej w najróżniejszych odmianach.

Różnorodność w doborze broni czarnoprochowej

Replika broni czarnoprochowej jest dostępna w przeróżnych wariacjach, o najróżniejszych właściwościach. Producenci starają się zaspokoić oczekiwania szerokiego spektrum klientów tym sposobem jest z czego wybierać. Colt czarnoprochowy, a może Winchester? Pistolet czy karabin?

Czy postawić na karabin skałkowy, a może jednak lepszym pomysłem będzie broń kapiszonowa?

Każda z replik posiada oczywiście odpowiednie właściwości, mechanikę, każda ma swoje wady i zalety. Jaki kaliber broni czarnprochowej? Przeważa broń posiadając kaliber 44 oraz mająca długość lufy 8”. Dzięki takim parametrom można śmiało strzelać nawet z odległości 70 metrów, jednak najlepsze efekty daje strzelanie maksymalnie do 50 metrów od celu. Inny popularny kaliber to 36. Decydując się na zakup sprzętów takich jak choćby dwururka czy dubeltówka czarnoprochowa można liczyć się z możliwościami wymiany lufy czyli odejść od długości 8” na rzecz 12” czy też 5,5”. Wszystko oczywiście od miejsca i warunków gdzie się strzela. Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom, że im dłuższa lufa tym strzały są celniejsze i szybsze.

Czym strzelać, jakie kule do broni czarnoprochowej, które kapiszony, skąd proch?

Strzelanie z broni tego typu wymaga zakupu odpowiedniego prochu, dopasowania jak najlepszej amunicji. I tutaj pojawiają się pierwsze schody, trudności. Jeżeli ktokolwiek zechce korzystać z takiego sprzętu, interesuje go czarny proch do broni, to powinien posiadać coś takiego jak EKB czyli Europejska Karta Broni czarnoprochowej. To dokument, który równocześnie pozwala nam podróżować ze swoją bronią po Europie. Naturalnie jeżeli ktoś „przypadkiem” znalazł się w Czechach, to może sobie zakupić czarny proch bez owej karty. Przekraczamy granicę i już jesteśmy pod jurysdykcją innego prawa. Jak wygląda wyrobienie EKB? Opłata skarbowa około 100 zł, niezbędne fotografie, numer broni oraz wniosek wypełniony. Ten zestaw wysyła się do Wydziału Postępowań Administracyjnych. Proch do broni czarnoprochowej, który się posiada, nie mając równocześnie owej karty to prosta droga przed oblicze sądu.

Kapiszony do broni czarnoprochowej czy też kule zakupimy już bez problemów, w każdym sklepie z militariami.

Bezpieczne strzelanie

Za każdym razem kiedy wykorzystuje się bezpozwoleniową broń czarnoprochową należy pamiętać o bezpieczeństwie. Z uwagi na konstrukcje, wymyślone dawno temu, broń ta różni się od współczesnych militariów. Od naciśnięcia kurka do wystrzału mija mała chwila, dlatego po każdy strzale należy po prostu chwilę odczekać, trzymając pewnie broń w dłoni, wycelowaną w tarczę.

Ktoś kto ceni sobie maksimum bezpieczeństwa (wszystkie repliki broni czarnoprochowej są bezpieczne jak używa się ich z głową) będzie raczej kierował się na sprzęt kapiszonowy. Wysoki komfort i łatwość strzelania to dla początkujących argument nie do zbicia.

Noszenie broni czarnoprochowej przy sobie, kiedy jest nabita, jest zabronione. Nie wolno tego robić z oczywistych względów. Samo użytkowanie broni powinno odbywać się na strzelnicach, w miejscach do tego wyznaczonych.

Skuteczność broni czarnoprochowej można oceniać różnie. Na pewno osoby lubujące się w nowoczesnych militariach nie będą zadowolone z możliwości jakie oferuje. Z kolei jest grono osób, które nie widzi innej możliwości niż tylko strzelanie właśnie takim rodzajem broni. Jak ze wszystkim, każdy lubi co innego i każdy będzie miał swoje zdanie w danym temacie.

Aspekty prawne użytkowania broni czarnoprochowej

Czarnoprochowa broń bez zezwolenia jest dostępna w dwóch sytuacjach. Mianowicie kiedy jest to replika albo konkretny model został wyprodukowany przed 1885 rokiem. Naturalnie taką broń może zakupić tylko osoba pełnoletnia, posiadająca dowód osobisty. O prochu i jego zakupie napisane jest powyżej, dlatego należy bardzo ostrożnie, starannie podchodzić do jej użytkowania oraz przestrzegania przepisów prawa, szczególnie kiedy mowa o kupnie prochu i jego użytkowaniu. Jeżeli ktoś wpadnie na „genialny” pomysł samodzielnego wytwarzania prochu to automatycznie wstępuję na ścieżkę przestępczą. Tego typu działania są zabronione w naszym kraju, nie wspominają o tym, że to niebezpieczne dla zdrowia.

Dodatki i akcesoria czarnoprochowe

Czego potrzebuje broń czarnoprochowa oprócz prochu, kapiszonów oraz kul? Jakie akcesoria, jakie dodatki są niezbędne do zakupienia przed pierwszym skorzystaniem ze swojego sprzętu?

Klucz do kominków to sprzęt niezbędny do korzystania z bronią. Taki klucz pozwala rozebrać pistolet. Zestaw ochronny dla posiadacza broni czyli obowiązkowo słuchawki oraz okulary ochronne. Czymś trzeba przetykać, szybko czyścić broń dlatego każdy profesjonalista powinien zainwestować w odpowiedni wicior. W ramach konserwacji zaleca się zakup odpowiednich smarów i odbiegając od tematu – broń czarnoprochowa powinna być dokładnie czyszczona, a także należy zadbać o to by nie dochodziło do kontaktu z wodą czy wilgocią. Woda i proch to nie najlepsze połączenie, minimalne ilości wody sprawiają, że proch nadaje się jedynie do wysypania.

Gdzie najlepiej kupić broń czarnoprochową?

Każdy kto zaczyna przygodę z bronią tego typu raczej pomija poradniki takie jak ten. Większość amatorów decyduje się przede wszystkim na szybkie zdobycie konkretnej broni, a co za tym idzie korzysta z aukcji czy portali ogłoszeniowych, uważając że tylko tam znajdują się tanie czarnprochowce. To jednak ogromny błąd, to fatalne myślenie. Najważniejsze to skorzystanie z wyspecjalizowanych sklepów które oferują szeroki wybór i dają gwarancję, że replika broni palnej bez zezwolenia będzie mogła być użytkowana zgodnie z przepisami prawa. Decydując się na kupno broni w sklepach zagranicznych czy też na portalach ogłoszeniowych można narazić się na problemy prawne. Nie zawsze sprzęt który tam się znajduje jest legalny do użytkowania w naszym kraju.

Jak w każdej dziedzinie handlu ważną rolę odgrywają producenci broni czarnoprochowej. Czy można jednoznacznie określić które produkty, jakie marki są najlepsze? Wiele zależy od przeznaczenia broni, wiele zależy od finansów kupującego. Trzeba wiedzieć, że producenci wiernie starają się oddać ducha oryginalnej broni takiej jak Remington czy Colt, a przy sprawdzaniu jakości będzie istotne to z jakich materiałów została wykonana oraz jakie parametry posiada.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

5 komentarzy

 1. Opinia 1 lutego 2018 at 20:22

  Mam zamiar kupić Broń czarnoprochową. Bardzo podoba mi się opis na tej stronie zasad postępowania z bronią . Taka pigułka.
  Zakup planuję za 2-3 miesięcy. Na początek czytam , oglądam wszystko o tej broni. Opinie jej posiadaczy itp.
  AS


 2. Augiasz 5 maja 2018 at 13:59

  Europejska karta broni jest potrzebna do wyjazdu z bronią po za terytorium polski jak również do zakupu czarnego prochu na terytorium polski, ale tylko w koncesjonowanym sklepie. Czarny proch można odkupić od kogoś kto na przykład przywiózł sobie większa ilość z Czech, lub posiada kartę i odsprzeda nam nadwyżkę prochu jaki zakupił w koncesjonowanym sklepie. (to nie jest zabronione)
  Są dwie przodujące na polskim rynku firmy produkujące repliki broni CP. Pietta i Uberti. Kiedy zapoznawałem sie z tematem aby kupić sobie rewolwer, wyszukiwałem olbrzymie ilości opinii na temat firm tych i jakości ich produktów. Większość opinii przechylała sie na korzyść nieco droższej aczkolwiek lepszej jakościowo Uberti, i rewolwer Remingtona takiej firmy kupiłem. Zrobiłem to w licencjonowanym sklepie, posiadającym własnego rusznikarza i prowadzącym sprzedaż również przez internet. Ważną informacją ze strony sklepu, było gwarantowanie sprawdzenia broni przed wysłaniem, przez rusznikarza i przestrzelenie jej. W razie zwrotów czy reklamacji mamy pewność że ekspresowo zostanie problem rozwiązany, bez potrzeby szukania przez sprzedawce kogoś kto naprawi nasz pistolet lub go sprawdzi.
  Na YT jest sporo filmików odnoszących się do tego typu zagadnień. W moim mniemaniu najlepiej temat opisuje i naświetla BRZYDKIBURAK vs CZARNYPROCH.
  Pozdrawiam i zachęcam do propagowania pro obronnych zainteresowań. ,,Przezorny zawsze uzbrojony”


 3. Rafał 8 grudnia 2018 at 12:57

  Początkujących trzeba uprzedzić, że repliki rewolwerów są zwykle wykonane bardzo niedokładnie, co przekłada się m.in. na słabą celność i nie ma tu większego znaczenia Pietta czy Uberti. Na tą chwilę jedynym naprawdę dokładnym odwzorowaniem oryginalnego XIX-wiecznego rewolweru jest specjalny model Pietty nazwany „Shooter”, który jednak kosztuje ponad 2 razy drożej niż standardowa produkcja tej firmy. Bardzo dokładnie wykonane repliki robi też Pedersoli ale niezbyt głęboki gwint o stałym skoku (oryginał miał głęboki, progresywny 5-polowy) i niehistoryczne wykończenie psują niestety obraz całości. Stoimy więc w obliczu wyboru czy od razu kupić produkt dobrej jakości czy liczyć na trafienie dobrej sztuki wśród chłamu. Ja osobiście wolę kupić drożej, niż szarpać się później ze zwrotami. Tym bardziej, że tanie rewolwery nie mają w opisie słowa „tarczowy”, więc słaba celność może nie być w ogóle uznana za podstawę do reklamacji. Tak się składa, że obydwie godne uwagi repliki to Remingtony. Zupełnie nie wiem co można doradzić miłośnikom Colta.


 4. MPS 23 marca 2019 at 16:06

  Wyżej wymienione uwagi kolegi Rafała mają się nijak do wyboru rewolweru dla początkującego strzelca czarnoprochowego. Widać kolega „wertowaŁ” internet w poszukiwaniu wiedzy i znalazł ją w opisie produktu sklepu z bronią. Osobiście nie znam nikogo, kto zaczynał strzelanie z czarnoprochowców od wywalenia prawie 5 tysi na swój pierwszy rewolwer. Zaczynając nie będziesz dobrze strzelał bo masz „remka” z progresywnym gwintem w lufie. Jedyne co będziesz miał, to narastający poziom frustracji, że wywaliłeś kupę kasy (a pamiętajcie, że sama broń to tylko część wydatków) a ledwo trafiasz w tarczę z 25 m. Co do jakości wyrobów Pietty czy Uberi to zawsze można trafić na gorszy egzemplarz (wg moich obserwacji w Piecie częściej), Parę lat temu poszła fama, że na rynek polski sprowadzane są gorsze wyroby, bo rynek młody i łyknie wszystko. Może to i prawda, może tak było. Pewnie dużo zależy od sprzedawcy, Kupujcie w sklepach stacjonarnych, oglądajcie co kupujecie. Dla mnie wydatek rzędu 1500 zł to duży wydatek, dlatego swój pierwszy rewolwer (Colt Navy 1851 od Uberi) kupowałem w dużym branżowym sklepie do którego miałem ponad 150 km. Dużo kulek z niego wystrzeliłem, nim zacząłem osiągać zadowalające wyniki na tarczy. Poza tym, nie oszukujmy się kupujesz czarnoprochowca dla dobrej zabawy. Potrzebujesz kule, proch, kaszę mannę na przybitkę, kapiszony i STRZELNICĘ a nie gwintu progresywnego. Spróbujcie bo to fajna zabawa.


 5. Rafał 2 kwietnia 2019 at 16:58

  Jest mądre powiedzenie: “Nie stać mnie, żeby kupować tanio”. Nowy Shooter kosztuje poniżej 4000 tysięcy a nawet 3500 jak się trafi promocję, przy czym posłuży swojemu właścicielowi wielokrotnie dłużej a więc wyjdzie taniej! Przykro mi ale elementy tańszych rewolwerów są przeważnie tak miękkie, że już po kilkudziesięciu odciągnięciach kurka można zaobserwować pierwsze ślady zużycia. Lufy i bębny broni palnej wykonuje się specjalnie z bardzo miękkiej stali aby zapobiec pękaniu ale stal powinna być po wykonaniu elementów utwardzona powierzchniowo. W replikach czarnoprochowców się to olewa, więc praktycznie natychmiast pojawiają się nieestetyczne wytłuczenia krawędzi wyfrezowań współpracujących z blokadą a w toku dalszej ekploatacji coraz większe luzy wszystkich części. Shooter jest o ile mi wiadomo jedynym czarnoprochowcem, który ma twardą powierzchnię. Kolego MPS! Rewolwer z gwintem progresywnym to był standardowy produkt dla prostego kowboja i kawalerzysty a ekskluzywna fanaberia dla super strzelców albo bogaczy, którzy nie wiedzą co zrobić z kasą.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *