Najlepsze lornetki – Ranking TOP5, astronomiczne i wojskowe

Które lornetki można polecić? Najlepszych 5 modeli

Bushnell Falcon Vari Zoom

Lornetka która posiada powiększenie w zakresach od 10 do 30x. Lornetka Falcon to wyjście naprzeciwko oczekiwaniom wszystkich tych którzy cenią sobie produkty wszechstronne, mające zastosowanie w różnych sytuacjach, a przy okazji zależy im na przystępnej cenie. Czym cechuje się wszechstronność lornetki Bushnell Falcon Vari Zoom? Wypady za miasto, do lasu, na łąkę z lornetką pozwolą podziwiać przyrodę, sięgać tam gdzie wzrok nie sięga. Dodatkowo sprzęt sprawdzi się w trakcie nocnych obserwacji nieba. Co prawda amatorzy astronomii nie będą zadowoleni, jednak na pierwsze próby poznawania nieba nocą jak najbardziej dobry sprzęt. Lornetka wyposażona w układ porro (pryzmaty) dlatego w wielu sytuacjach jest zdecydowanie lepsza niż modele dachowe. Zwracam również uwagę na jej wykonanie materiałowe. Swobodnie można nią operować, a dodatkowo mamy pewność, że guma która powleka obudowę zabezpiecza sprzęt w sytuacji upadku. Polecam wszystkim, chyba że ktoś jest zawodowcem i od lat obraca się w świecie lornetek. Na początek, na weekendowe podziwianie przyrody jak znalazł.

 

Hawke BlackWatch Compact

Kolejna lornetka na tak zwany początek przygody z obserwacją świata. Dlaczego skupiam się raczej na takowym sprzęcie? Uważam, że od czegoś należy zacząć, a wtedy z jednej strony warto dostać sprzęt o sensownych parametrach, a przy okazji nie wydawać zbyt wielu pieniędzy. I tutaj właśnie mamy czytelny przykład tych zasad, bo otrzymujemy naprawdę ciekawe urządzenie. Obiektyw tej lornetki to średnica 25mm, posiada ona standardowe i stałe powiększenie 10x. W tym modelu zastosowany układ pryzmatu dachowy i dzięki temu mamy do czynienia z lornetką niezwykle lekką, poręczną, niewielką. Jak już zaczynałem, tak zakończę. Lornetka Hawke BlackWatch Compact to coś dobrego na początek, kiedy nie znamy świata lornetek. Doskonałe narzędzia dla osób które weekendowo udają się na wycieczkę lub pragną mieć dobry obraz w trakcie wizyty na koncercie czy stadionie.

 

Lornetka Bushnell Falcon 10×50

Coś konkretnego dla osób które poszukują lornetek z układem pryzmatu porro. Kolejny sprzęt z linii Falcon, który jest dostępny w niezwykle niskiej cenie jak na to jakie możliwości, jakie funkcjonalności oferuje. Dzięki tej lornetce mamy nieograniczone możliwości obserwacji przeróżnych obiektów, użytkowania jej w różnego rodzaju sytuacjach. Wystarczy tylko zaznaczyć, że taka lornetka to między innymi doskonały ekwipunek w trakcie wyjazdu na weekend, w trakcie spacerów po lesie, czy przy sprzyjających warunkach atmosferycznych doskonałe urządzenie do obserwacji nieba. Ja bym polecał taką lornetkę jako prezent, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Można sprawić ogromną radość. Całościowo lornetka wykonana jest estetycznie, obudowa odpowiednio zabezpieczona, naprawdę nie dziwi mnie, że cieszy się tak wielkim powodzeniem w sklepach internetowych.

 

Tasco Essentials 12×25

Prostota wykonania, żadnych udziwnień, do tego oczywiście lekkość czyli coś co jest niezwykle ważne dla osób które potrzebują podręcznych lornetek, nie lubią większych przedmiotów. Skoro mieścić się może nawet w kieszeni, a jej koszt to około 100 złotych, to naprawdę warto o takich lornetkach wspominać. Tasco Essentials to oczywiście odpowiedniej klasy urządzenie, to że jest tanie nie oznacza że kiepskie. Lornetka pozwala na powiększenie aż do 12x. To oczywiście urządzenie z układem pryzmatów dachowych. Polecam raz jeszcze, zważywszy, że w podobnej klasie nie znajdziemy nic podobnego. Może być używana jako lornetka wojskowa.

 

Delta Optical Voyager II

Swoje zestawienie top 5 lornetek zakończę na urządzeniu Delta Optical Voyager II czyli czymś co jest godne zakupienia dla wszystkich tych którzy nie będą często użytkowali lornetki ale w trakcie wycieczek na łonie przyrody albo w trakcie imprez sportowych, kulturalnych lubią trzymać rękę na pulsie czyli widzieć więcej. Sprzęt pracuje na powiększeniu 10×50 co jest doskonałym parametrem jak na niską cenę urządzenia. Dokładne przeglądanie detali miejsc które są w znacznej od nas odległości. Całość lornetki wykonana z doskonałych materiałów, powłoka gumowa to najlepsze zabezpieczenie choćby na wypadek przypadkowe upuszczenia sprzętu.

 

 

Lornetki czyli urządzenia które pozwalają lepiej poznawać świat, zastępują ludzkie oko, które jest po prostu zawodne i daleko nie sięga. Dobrze przygotowana lornetka to łatwość obserwacji na dalekie odległości jak również sprzęt zastępujący lunety (istnieją modele które pozwalają doskonale oglądać świat wokół nas, z odległości nawet 2 metrów). Inwestując w lornetki nie zatrzymujemy się jedynie na obserwacji świata za dnia (lornetki noktowizyjne), przyrody, różnych zjawisk przyrodniczych. Coraz więcej urządzeń pozwala na obserwacje nocą nieba, pozwala być bliżej gwiazd. Lornetki oprócz swoich właściwości edukacyjnych i rozrywkowych są standardowym wyposażeniem wojska, służb mundurowych.

Podział lornetek, najprostszy z możliwych to w oparciu o zastosowanie w nich pryzmatów, czyli mówić bardziej ludzkim językiem, to jakiego rodzaju posiadają soczewki, które powodują, że możemy powiększać i obracać obraz. Dwa najważniejsze typy które są ogólnodostępne to lornetki porropryzmatyczne oraz z dachowymi pryzmatami.

Porropryzmatyczne (inaczej porro) lornetki cechuje montowanie soczewek (2 sztuki) pod kątem 90 stopni. Poprzez taki projekt, rozmieszczenie soczewek są one umiejscowione z dala od siebie, co naturalnie wpływa na całkowitą konstrukcję lornetek tego typu. Urządzenia takie są duże i ciężkie, jednak coś za coś. Lornetki porropryzmatyczne gwarantują doskonałą jakość obrazu, a ich użytkowanie, ich funkcjonalność jest niezwykle uniwersalna.

Pryzmaty dachowe – lornetki z takim układem są skomplikowane w swojej budowie, pozwala to stworzyć konstrukcję lekką oraz małą. Oczywiście stosowanie takiego systemu często wpływa na jakość uzyskiwanego obrazu, aczkolwiek nie jest to stała zasada.

Lornetki i ich przeznaczenie

Zakładając że nie pracujemy w służbach mundurowych, wojsku, warto wiedzieć również jakie może być ich przeznaczenie. Najczęściej używane są lornetki myśliwskie.

Decydując się na zakup sprzętu w celach astronomicznych najważniejszym atutem lornetki powinno być zdolność zbierania światła, lornetki które mają oznaczenie apertury minimum 50 mm. Producenci i użytkownicy najlepiej sobie te urządzenia które posiadają oznaczenia 10×50 oraz 7×50.

Kupując lornetkę na podróże małe i duże należy postawić na konstrukcję sprzętu czyli coś co nie przeszkadza, coś co jest lekkie i łatwo się obsługuje. Warto sprawdzić lornetki o powiększeniu do 10 razy, apertura to maksymalnie 40 mm.

Pasjonaci przyrody, pasjonaci obserwacji flory i fauny powinni interesować się sprzętem o parametrach typu 8×40. Małe lornetki, jednak pozwalające na dobre, ostre obserwacje, szczególnie ptactwa, bez obaw iż zostanie spłoszone.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *