Gaz pieprzowy – informacje ogólne i ranking

Który gaz pieprzowy najlepszy? Ranking 2018

Wybór najlepszego gazu pieprzowego nigdy nie jest prosty. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, w różnych formach i naturalnie cenach. Powyżej poznaliśmy wszystkie fakty związane z tym jak działają gazy pieprzowe, z czego się składają, jakie mają funkcje. Wśród czołowych producentów, a tym samym najlepsze gazy pieprzowe to między innymi Fox Labs, Sabre, Police Magnum, Walther Pro Secur czy Kolter Guard.

Poniżej przygotowaliśmy ranking kilku najlepszych naszym zdaniem gazów pieprzowych dostępnych obecnie na rynku

Gaz pieprzowy Fox Labs Mean Green

Znakomity gaz pieprzowy w znakomitej, przystępnej cenie. Co cechuje gaz pieprzowy Fox Labs Mean Green, dlaczego warto jest go posiadać?

Solidność wykonania i potężna moc czyli gaz pieprzowy o maksymalnej, dopuszczalnej ostrości. Broniąc się przed agresorem gaz rozpylany jest w postaci chmury co naturalnie przynosi znakomitą skuteczność jak i równocześnie chroni właściciela przez jego działaniem.

Gaz pieprzowy firmy Fox Labs wykonany z wielkim pietyzmem, bezpieczny w trakcie noszenia, a kiedy przyjdzie go użyć można mieć pewność, że napastnik będzie przez kilkadziesiąt minut doprowadzał się do porządku.

 

Gaz pieprzowy Policyjny

Coś małego, coś poręcznego, prostego w użyciu i oczywiście skutecznego. Zatem czy można stworzyć cokolwiek lepszego? Zapomniałem dodać, że cena za gaz o pojemności 50 ml wynosi około 30 zł. Tak naprawdę to zwykły gaz ale w zupełności wystarczający do obrony w różnych sytuacjach. Posiada SHU równą 2 milionom oraz 10% OC. Śmiało stawiam tezę, że to jedno z optymalnych rozwiązań, szybkość działania oraz dość silna moc. Dodatkowo w tej cenie otrzymujemy pewność, że gaz nie będzie zbyt podatny na warunki atmosferyczne oraz bezpieczny dla użytkownika. [ Przejdź do sklepu, aby kupić ten gaz ]

 

Walther PRO SECUR

Produkt dla wszystkich poszukujących coś z wyższej półki. Firma Walther specjalizuje się w produkcji między innymi starannie opracowanych gazów pieprzowych. Gaz ten jest w żelu co oczywiście ma pozytywne skutki przy jego użyciu, natychmiastowe działanie oraz oczywiście celność. Konsystencja żelowa sprawia, że doskonale sprawdza się w pomieszczeniach zamkniętych, a także w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Polecam ten produkt wszystkim którzy szukają czegoś innowacyjnego, maksymalnie skutecznego. Zakup pojemnika 40 ml to wydatek rzędu 70-80 zł. [ Przejdź do sklepu, aby kupić ten gaz ]

 

Gaz pieprzowy Obronny

Produkt którego nie mogło zabraknąć w naszym TOP4 najlepszych gazów pieprzowych. Na uwagę zasługuję przede wszystkim ze względu na niską cenę czyli koszt kupna to około 15 zł. Ale tanio nie oznacza kiepsko. Wręcz przeciwnie, dla osób które nie potrzebują mieć stale przy sobie gazu będzie idealnym rozwiązaniem. Produkt posiada wysoką zawartość OC czyli w chwilach zagrożenia na pewno pomoże. [ Przejdź do sklepu, aby kupić ten gaz ]

 

#5 Tornado ESP

Mamy tutaj do czynienia z gazem pieprzowym który jest wyjątkowy. Użycie wysokiego stężenia substancji OC (aż 15% !) to gwarancja skutecznego używania. Dlaczego zwracamy uwagę na ten gaz i dlaczego znajduje się na pozycji numer 4? Gaz pieprzowy pod postacią płynu dzięki czemu używanie w przeróżnych warunkach pogodowych odnosi zamierzony skutek. Dodatkowo gaz wyposażony jest w latarkę LED czyli dodatek którym można oślepić napastnika, zyskać na czasie.

Jako ciekawostkę podam, iż gaz ten używany jest często przez specjalistów, pracowników firm ochrony osób i mienia czy też detektywów. Decydując się na produkt firmy ESP musimy liczyć się ze średnim wydatkiem 75 zł.

 

Gaz pieprzowy Sabre Red Phantom

Znakomity produkt, znakomity gaz o sporej mocy i pojemności, a do tego poręczny. Taki właśnie w skrócie jest gaz pieprzowy Sabre Red Phantom. Jego działanie opiera się na strumieniu stożkowym, co zapewnia bezpieczne użytkowanie dla właściciela na wypadek jego użycia. Co istotniejsze, ten produkt jest na wyposażeniu służb mundurowych np. w USA. Oprócz skuteczności działania jego użycie pozostawia ślady, które można dojrzeć przy pomocy światła ultrafioletowego.

Gaz najskuteczniej używać w odległości do 10 metrów od napastnika. Doskonałe urządzenie w doskonałej cenie.

 

Bezpieczeństwo za pomocą gazu pieprzowego? Jak najbardziej możliwe, jednak należy posiąść niezbędną wiedzę odnośnie tego czym tak naprawdę jest, z czego się składa, jak z niego prawidłowo korzystać, jak bezpiecznie się z nim obchodzić i oczywiście na jakie produkty warto postawić.

Co to jest gaz pieprzowy?

Skład gazu pieprzowego nie jest wyjątkowo skomplikowany. Najprościej można napisać, że podstawę tego produktu stanowią substancje z wyciągu z roślin pieprzowych. Zlokalizowanie w pojemniku ciśnieniowym pozwala na prawidłowe wykorzystanie gazu, celem obezwładnienia osoby atakującej. Zawartość Oleoresin Capsicum w gazie pieprzowym powoduje jego skuteczne działanie. Jego działanie w zatknięciu ze skórą prowadzi do pieczenia, oślepienia (skierowanie gazu pieprzowego w stronę oczu). Osoba zaatakowana tym środkiem jest unieszkodliwiona przez dłuższą chwilę. Ciekawostką jest fakt, iż istnieją na rynku gazy pieprzowe wyposażone w barwnik trudny do zmycia, co pozwoli w późniejszym czasie zidentyfikować napastnika. Gaz pieprzowy działa natychmiast.

Legalność użycia gazu pieprzowego

Każdy gaz pieprzowy, nawet najmocniejszy, sprzedawany w Polsce jest legalny i może być użytkowany. Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych odnośnie niemożliwości jego wykorzystywania, jego posiadania. Co ważniejsze, nie ma ograniczeń wiekowych odnośnie zakupu i posiadania tego typu narzędzia samoobrony. Warto jednak używać go rozsądnie, niech służy tylko i wyłącznie do samoobrony.

W niektórych przypadkach zabronione jest posiadanie gazu pieprzowego. Imprezy masowe, koncerty itp. Organizatorzy różnego rodzaju imprez w regulaminach stanowczo informują o zakazie wnoszenia gazu.

Typy gazów pieprzowych

Producenci oferują pieprzowy gaz w różnych konfiguracjach, możemy wybierać swobodnie spośród trzech rodzajów:

Piana lub żel


Gaz w postaci piany lub żelu – produkty tego typu są niezwykle skuteczne, a do tego nie mogą w jakikolwiek sposób zagrozić osobie która go użytkuje. Takie gazy pieprzowe nie powodują chmury zwrotnej, dlatego nawet użycie w pomieszczeniach jest dobrym rozwiązaniem.

Stożek


Stożek mgły – gaz rozchodzi się pod postacią mgły. Taka sytuacja prowadzi do tego, że nie trzeba być dokładnym w przypadku jego użycia. Ale oczywiście istnieją minusy korzystania z tego rodzaju gazów pieprzowych. Mianowicie jego działanie zależne jest choćby od warunków atmosferycznych oraz zabronione jest wykorzystywanie go w pomieszczeniach.

Strumień


Strumień – użycie gazu tego typu wymaga niezwykłej precyzji. Należy trafić bezpośrednio w przeciwnika gdyż nie powoduje on tworzenia chmury. Gaz jest skuteczny nawet z 6 metrów, niestety niekorzystne warunki atmosferyczne nie dają pełnej gwarancji skuteczności.

Pojemność, stężenie, ostrość

Trzy niezwykle ważne elementy gazów pieprzowych, poznanie ich pozwala na dokładną orientację tego co czeka na nas na rynku, jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze do samoobrony.

Odnosząc się do kwestii ostrości możemy dowidzieć się jak szybko zadziała konkretny produkt. Na opakowania gazów pieprzowych ostrość podawana jest w jednostce Scovilla, w skrócie SHU. Im większa ilość SHU tym gaz zadziała szybciej. Z tematem ostrości przewija się kwestia stężenia OC (Oleoresin Capsicum). Stężenie, jego wartość odpowiada za skuteczność i długość działania konkretnego gazu. Wyrażane w procentach stężenie OC będzie lepsze im ma wyższą wartość.

Pojemność to sprawa normalna. Im większe opakowanie gazu pieprzowego tym więcej w nim substancji, możliwość dłuższego ataku czy użytkowania gazu.

Gaz pistoletowy czy może miotacz ręczny

Dwa rodzaje pojemników. Wpływa to na komfort noszenia, użytkowania ale ma również znaczenie psychologiczne. Miotacz ręczny czyli pojemnik z gazem, przypominający dezodorant. Prosty w obsłudze, można bez problemów schować w torebce czy kieszeni. Banalnie proste użycie w sytuacji starcia z napastnikiem. Gaz pistoletowy to imitacja broni. Posiadanie i użycie takiego rodzaju gazu pieprzowego ma psychologiczne znaczenie, napastnik może pomyśleć iż posiadamy pistolet na ostrą amunicję. Minusem jest jednak problem ze swobodnym jego noszeniem.

Używanie i przechowywanie

Dokładne informacje o zagrożeniu dla właściciela, prawidłowym stosowaniu, przechowywaniu czy neutralizacji skutków jego użycia to niezwykle rozległy temat, na odrębny artykuł. Dlatego warto poznać najważniejsze zasady prawidłowego użytkowania gazów pieprzowych, jak sobie z nimi radzić, na co uważać.

Użycie gazu wymaga prawidłowej postawy, tak aby przy okazji rozpylania nie spowodować żadnych negatywnych działań dla własnej skóry. Najważniejsze to pewne użycie gazu, trzymanie go w pozycji prostopadłej do podłoża i mocne, zdecydowane „psikanie”. Oczywiście najlepiej celować prost w twarz napastnika. Tylko w ten sposób nie stanie nam się nic złego. Pamiętać należy aby w pewnych sytuacjach, miejscach (zamknięte przestrzenie) nie używać choćby gazu typu stożek mgły. Zawsze w momencie kupna powinniśmy dowiedzieć się wszystkiego o produkcie, bezpiecznym użytkowaniu.

Noszenie, zabezpieczenie gazu pieprzowego jest niezwykle ważne. Samo opakowanie powinno być szczelne, a naszą uwagę winna zwrócić data terminu ważności produktu. Jak dba się o szczelność opakowania? Chować przed światłem słonecznym, unikać wilgoci. Każdorazowo kiedy zabieramy ze sobą pieprzowy gaz powinniśmy prawidłowo go schować. Odradzamy noszenie przy skórze, o ile to możliwe nie należy nosić go choćby w kieszeniach spodni. Dla kobiet najlepszym skrytką będzie torebka. Jednak aby skorzystać z gazu pieprzowego chowajmy go w miejscach do których mamy szybki dostęp, nie będzie trzeba go poszukiwać w sytuacjach kryzysowych.

Neutralizacja gazu pieprzowego polega na szybkim działaniu. Nie wolno w jakikolwiek sposób przemywać podrażnionych miejsc samą wodą. Trzeba ją zmieszać z mydłem oraz zapewnić świeże powietrze. To najszybsza droga do wyeliminowania gazu pieprzowego. Odzież na której znajduje się gaz powinna zostać jak najszybciej zdjęta. W przypadku większych podrażnień warto wybrać się do specjalisty lekarza.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

48 komentarzy

 1. drejk 22 lipca 2016 at 10:56

  są też nowe gazy w Polsce- MACE, coś wiadomo?


  1. Karo 22 sierpnia 2016 at 23:05

   No są już szeroko dostępne. Na militaria.pl masz całą gamę. Ja się zastanawiam nad Mace Magnum 3 tylko nie wiem, czy lepiej w żelu, czy w pianie.


   1. knurasek 1 września 2016 at 22:18

    ja wolę zdecydowanie gazy żelowe. Ale to mój wybór, Ty możesz wybrać piankowy. Prawda taka, że jak gaz jest dobry to nie ma różnicy czy gazowy, czy żelowy czy piankowy


    1. Karo 2 września 2016 at 21:40

     Słyszałam, że przy żelowym trzeba umieć wycelować. Nie wiem, czy bym umiała z 5m trafić w twarz dobrze.


     1. Tyra 4 kwietnia 2017 at 11:01

      Niby tak, ale jak masz większą pojemność to sobie poradzisz na pewno z wycelowaniem. Poza tym jak Cię ktoś zaatakuje to rzadko kiedy będziesz aż 5metrów od tej osoby, a raczej bardzo blisko, więc trafisz bez problemu


     2. komisarz 4 kwietnia 2017 at 18:40

      zawsze możesz kupić piankowy jeśli myślisz, że żelowy nie spełni Twoich oczekiwań


     3. Tyra 18 kwietnia 2017 at 12:21

      Korzystałeś z takiego piankowego @komisarz? Jestem ciekaw jak sie to sprawdzi podczas deszczu na przykład.


     4. drejk 29 maja 2017 at 18:35

      chyba najlepiej jest jednak zrobić tak, że jeśli chcesz się dobrze bronić i skutecznie to należy zrobić próbę, kupić dwa i wypróbować.


     5. gekon 31 maja 2017 at 19:58

      Pewnie tak samo jak żelowy, wszystko zależy od jakości


     6. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:44

      Dobry gaz kosztuje trochę pieniędzy więc nie każdy jest sobie w stanie pozwolić na zakup dwóch gazów dobrych firm do testów


     7. ashe 19 sierpnia 2017 at 15:02

      można też kupić jakiś gaz treningowy 🙂


     8. Loyd 1 września 2017 at 17:57

      Mace robi takie gazy testowe więc można się uczyć na porządnym sprzęcie


   2. drejk 29 maja 2017 at 18:33

    a co sprzedawcy mówią w sklepie na temat tego, czy lepiej żel czy piana?


    1. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:46

     Gdy ja kupowałem swój gaz foxlaba to sprzedawca z dużym przekonaniem polecał mi żel ze względu na to, że żadne warunki atmosferyczne nie są w stanie zmniejszyć jego skuteczności. Co więcej odległość skutecznego działania jest też dużo, bo substancja się nie rozprzestrzenia w powietrzu, a uderza skupiona prosto w cel


     1. ashe 19 sierpnia 2017 at 15:08

      czyli te wszystkie gazy pieprzowe są nic niewarte ?


     2. Loyd 1 września 2017 at 18:02

      Skąd takie wnioski? Gazy są bardzo skuteczne i warto zawsze miec je przy sobie. Ja ze swoim mace sie nie rozstaje


  2. Tyra 4 kwietnia 2017 at 11:02

   Ja używam Magnum3 żel i działa bardzo dobrze. Wypróbowałem już 2krotnie i za każdym razem powalił atakującego bez najmniejszego problemu. Dał mi możliwość ucieczki.


   1. komisarz 4 kwietnia 2017 at 18:41

    to masz niezłego pecha jeśli musiałeś dwa razy się bronić. Co masz na myśli mówiąc, że gaz powalił napastnika? Możesz lepiej opisać jak zadziałał?


    1. Tyra 18 kwietnia 2017 at 12:18

     Taka okolica niestety. Mam na myśli to, że gaz zadziałał praktycznie od razu. Facet nie miał szans już mi czegokolwiek zrobić, bo praktycznie parę sekund po tym jak strzeliłem to trzymał się za twarz i wyklinał jak piecze, boli itd. Wiesz nie obserwowałem co się dalej działo bo wziąłem nogi za pas i się oddaliłem, ale wyklinanie przez jakiś czas słyszłem, wiec musiał go ten gaz ładnie popieścić


     1. drejk 29 maja 2017 at 18:37

      i dobrze się zachowałaś, prawidłowo – właśnie sposób w jaki działa gaz ma taki być. daje czas na ucieczkę. trzeba było jeszcze wezwać policję z bezpiecznej odległości.


     2. gekon 31 maja 2017 at 20:02

      Mam nadzieje, że nie trafisz ale jak by się zdarzyło to daj znać jak na naćpanym działa. czy też piecze czy tylko go drażni.


     3. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:48

      Jeżeli chce się mieć pewność skutecznej samoobrony to można zainwestować trochę pieniędzy i zakupić sobie paralizator połączony z miotaczem gazu pieprzowego. Wtedy czy „naćpany” czy nie to i tak zostanie obezwładniony bardzo skutecznie.


     4. maniek 19 czerwca 2017 at 13:19

      pierwsze słyszę o takim czymś. Ile to kosztuje?


     5. Tirex 30 czerwca 2017 at 17:48

      ESP Scorpy Max 230zł na militariach dzisiaj jak sprawdzałem nazwę urządzenia. Nie ma tragedii, a na pewno jest pomocne


 2. Karo 22 sierpnia 2016 at 22:54

  ,,[Gaz pieprzowy OBRONNY] Produkt posiada wysoką zawartość OC” 1,5% to dużo? Dobrze by było gdybyście dopisali, że on nadaje się na zwierzęta. Na ludzi to minimum 10% OC.


  1. knurasek 1 września 2016 at 22:18

   każdy gaz nadaje się na zwierzęta. Działa na nie tak samo jak na ludzi


   1. Karo 2 września 2016 at 21:42

    Nie nadaje się, bo to już nie jest obrona konieczna tylko krzywdzenie zwierzęcia. Ona mają wielokrotnie czulszy węch od człowieka.     1. komisarz 4 kwietnia 2017 at 18:42

      czyli gaz dla ludzi jest mocniejszy?


     2. Tyra 18 kwietnia 2017 at 12:20

      Zdecydowanie. Dla zwierzaków w wyrzucaniej mieszance jest 0.2%MC a dla ludiz 1.3%MC więc to wielokrotnie więcej. Wiesz, zwierzak ma czulsze zmysły, a mimo ze jest agresywny to chyba nikt nie chce mu zrobić krzywdy.


     3. drejk 29 maja 2017 at 18:38

      no, ale trwałego uszczerbku na zdrowiu czy to człowieka czy psa taki gaz nie robi, więc nadal jest to pewna i w miarę bezpieczna metoda samooborby. na pewno lepsza niż nóż, pałka teleskopowa itp.


     4. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:50

      Co do zwierząt to nie byłbym taki pewny @drejk. Zbyt duże stężenie substancji z znajdującej się w gazach może doprowadzić do uszkodzenia węchu psa. Na jakimś forum spotkałem się z przypadkiem, że pies kompletnie stracił węch. Ile w tym prawdy nie wiem ale skoro są specjalne gazy dla zwierząt jak ten z linku powyżej to znaczy że takie są dla nich przeznaczone i te dla ludzi się nie nadają.


     5. maniek 19 czerwca 2017 at 13:18

      no dobra ale jak pies będzie Cie próbował zagryźć to nie użyjesz na nim gazu na ludzi bo węch możesz mu uszkodzić? To trochę chore


     6. Tirex 30 czerwca 2017 at 17:50

      Przecież pies się na ciebie bez powodu nie rzuci i nie będzie chciał Cię od tak dla fanaberii zagryźć. Albo wcześniej byś musiał mu coś zrobić (wiec sam sie prosiłeś) albo pies ma wściekliznę. Tak czy siak zostaję przy swojej opinii, ze gazem dla ludzi zwierząt traktować niewolno. Powinno być to traktowane tak samo jak przekroczenie obrony koniecznej.


    1. Boguś 20 kwietnia 2017 at 11:12

     Życie człowieka jest ważniejsze niż krzywda zwierzęcia i moim zdaniem w takiej sytuacji wszystkie opcje są dozwolone, nawet gaz na niedźwiedzie użyty na kocie.


     1. drejk 29 maja 2017 at 18:39

      w teorii to tak wygląda, ale czy w praktyce byłbyś w stanie się tak zachować?


     2. gekon 31 maja 2017 at 20:04

      Akurat kota raczej szkoda na gaz, psy bezpańskie też się raczej rzadko zdarzają, więc pozostają dzikie zwierzęta a żeby takie spotkać już się trzeba na spacer w dzicz wybrać.


     3. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:53

      Jak ktoś lubi survival i chadza sam po lasach to prosi się o spotkanie jakieś dużego i zwierzaka. Tylko taka osoba powinna wiedzieć jak się zachować w sytuacjach tego typu. Co do wypowiedzi o obronie przed zwierzakami to masz rację ale trzeba pamiętać, że zwierze nie atakuje bo chce tylko dlatego że się boi. Albo jest wredne ;-]


     4. maniek 19 czerwca 2017 at 13:17

      z tym kotem to trochę pojechałeś. Ciekawe swoją drogą jak takie coś działa na niedźwiedzie. Ja myślę, że tylko by je gaz rozwścieczył


     5. Tirex 30 czerwca 2017 at 17:52

      No nie radzę testować na własnej skórze nie mając możliwości szybkiej i skutecznej ewakuacji. Poza tym trzeba by sie było znaleźć bardzo blisko takiego niedźwiedzia żeby skutecznie trafić w pysk, a wiec pewnie bylibyśmy w zasięgu łap, a to nie jest najlepszy pomysł


  2. ashe 19 sierpnia 2017 at 15:09

   widziałam że nawet paralizator jest na zwierzęta


   1. Loyd 1 września 2017 at 17:55

    Gdzie są takie rzeczy dostępne?


    1. Jakubi 25 lutego 2018 at 17:23

     Cały sprzęt do samoobrony dostępny jest w militaria.pl więc może tam poszukać? Ja kupiłem ostatnio u nich pałkę teleskopową.


     1. Kamil 25 kwietnia 2018 at 00:13

      ja w militariach zamawiałem gaz dla siebie i żony, niby jeszcze nic się nie zdarzyło, ale warto mieć coś w razie co 😀


 3. łukasz 26 października 2017 at 08:51

  Cześć,

  Posiadam gaz Walther PRO SECUR w żelu. Gdy go kupiłem (2 sztuki) okazało się, że w jednym z nichwyzwalacz (ten taki guzik) odpada a z gazu ulatnia się jego zawartość. Zareklamowałem.

  Druga sztuka mi towarzyszyła zawsze. Miałem 2x okazję go użyć. Za pierwszym razem nie trafiłem gazem w twarz tylko w bluzę. 0 skutków. Koleś się na szczęście przestraszył i oddalił na bezpieczny dystans.
  Za drugim razem (dzisiaj), mądrzejszy o lekcję z pierwszego użycia, trafiłem prosto w twarz, w okolicę ust. Reakcja podobna jak do pierwszego użycia. Napastnik się wycofał, przestraszył, ale nie klął z bólu, nie padł na ziemię, nie wyglądało jakby go coś bolało. Wytarł mordę, wsiadł do auta i pojechał.
  Gaz nie przekroczył terminu wazności. Po dzisiejszym zdarzeniu chyba wypróbuje gaz na sobie, bo jestem ciekaw czy coś nie tak z produktem, czy o co chodzi…

  Nie polecam tego gazu. Uważajcie ludzie, bo jak nigdy nie korzystaliście z gazu to możecie sie mocno przejechać. Wypróbujcie go testowo chociaż na jakimś drzewie, bo w awaryjnej sytuacji nie traficie i będzie problem!


  1. Dawid 23 grudnia 2017 at 20:13

   Żelem musisz trafić w oczy aby zadziałał, brak też efektu inhalacyjnego, więc nie dziwne że nie zadziałał, gaz w stożku jest lepszy, bo oprócz łatwiejszego trafienia ma też efekt inhalacyjny


   1. Jakubi 25 lutego 2018 at 17:21

    Ja użyłem niedawno gazu Mace żelowego i efekt był pożądany, tzn napastnik poczuł to czym dostał i odpuścił sobie dalsze próby wymuszenia.


 4. mariusz 27 marca 2018 at 16:10

  Super wpis chociaż warto by było napisać też coś o gazach na psy. Niedawno sąsiad kupił wielkiego psa, który ciągle przeskakuje przez płot na mój ogród i na mnie szczeka. Przyznam, że trochę się boję. Ktoś może coś polecić?


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *