Jaki grill gazowy ogrodowy wybrać? Najlepsze grille gazowe – Ranking/Opinie
Grille gazowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu, iż posiadanie takiego grilla, związane jest z licznymi zaletami. Jednak zanim znajdziemy odpowiednie urządzenie dla siebie, warto sprawdzić, co powinien posiadać profesjonalny grill na gaz. Jaki grill gazowy kupić? Jak sprawdzać jego kolejne elementy konstrukcyjne? Jakie korzyści będziemy uzyskiwali, kiedy zamiast tradycyjnego grilla, postawimy na najlepszy grill gazowy?
- LANDMANN TRITON
- moc palników: 13,5 kW
- wymiary rusztów: 65×44 cm
- Sprawdź aktualną cenę
- YATO 4+1
- moc palników: 13,3 kW
- wymiary rusztów: 64×39 cm
- Sprawdź aktualną cenę
- ACTIVA 19789
- moc palników: 12,8 kW
- wymiary rusztów: 55×40 cm
- Sprawdź aktualną cenę
- BROIL KING ROYAL
- moc palników: 8,8 kW
- wymiary rusztów: 55×38 cm
- Sprawdź aktualną cenę
- LUND 4+1
- moc palników: 16 kW
- wymiary rusztów: 65×40 cm
- Sprawdź aktualną cenę
- ACTIVA Floryda
- moc palników: 15 kW
- wymiary rusztów: 73×40 cm
- Sprawdź aktualną cenę
- El Fuego 2w1
- moc palników: 7 kW
- wymiary rusztów: 50×46 cm
- Sprawdź aktualną cenę
Zalety grillów gazowych
Dobry grill gazowy na pewno jest droższy niż urządzenia elektryczne lub tradycyjne grille węglowe. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej, możemy mieć pewność, że inwestycja w dobrej jakości gazowe grille jest opłacalna. Grillowanie na urządzeniu, zasilanym gazem, jest nawet pięć razy tańsze, niż ma to miejsce przy użytkowaniu grillów tradycyjnych.
Wygoda grillowania, czyli odchodzą wszelkiego rodzaju problemy z przygotowaniem i obsługą grilla. Jak doskonale wiadomo, grill węglowy wymaga dużej ilości zabiegów, zanim będzie można wrzucić na ruszt potrawy do grillowania. Liczne działania, które mają rozpalić grilla, a następne stałe doglądanie i pilnowanie „na czuja”, czy osiągnięta została odpowiednia temperatura. Takie atrakcje przy grillach gazowych odpadają. Niezależnie czy będzie to mały grill gazowy na balkon, czy też urządzenie o słusznych rozmiarach. Wystarczy je odpalić, ustawić odpowiednie parametry i oczekiwać, aż jedzenie będzie gotowe do spożycia.
Duży grill gazowy daje ogromne możliwości związane z przygotowaniem jedzenia dla większej grupy. Spotkanie z przyjaciółmi, spotkanie rodzinne i pewność, że nikt nie będzie zmuszony do czekania na swoją porcję. Odpowiednio duży ruszt, a nawet dwa piekarniki powodują, efektywne i szybkie przygotowanie jedzenia.
Przyjemność z grillowania. Nie da się ukryć, że organizowanie grilla węglowego to wiele niedogodności. Węgiel łatwo może pobrudzić, a dym skutecznie będzie drażnił przebywających w pobliżu, w tym np. sąsiadów. Kto dodatkowo może sobie pozwolić na to, aby rozpalać grilla na balkonie? Wystarczy więc kupić mały grill gazowy na balkon i bez obaw o reakcje sąsiadów, przygotować ulubione jedzenie.
Jaki grill gazowy kupić? Na jakie elementy konstrukcyjne zwrócić uwagę?
Będąc zdecydowanym, aby wydać trochę grosza na nowy grill gazowy, trzeba dokładnie sprawdzić elementy konstrukcyjne poszczególnych modeli. Tylko w ten sposób można dopasować urządzenie, które będzie najbardziej wydajne i posłuży latami.
Ruszt. Sprawdzając najlepsze grille gazowe, bacznie należy przyglądać się temu, jakie posiadają ruszty. Istotny jest rozmiar, a najlepiej, kiedy mowa o dużych rusztach. Lepiej zakupić grilla z dużym rusztem niż za małym. Mniejszy ruszt to pewnego rodzaju ograniczenia w jednoczesnym przygotowywaniu większej ilości potraw. Grilla gazowy ogrodowy, na balkon, czy też turystyczny, powinien posiadać ruszt wykonany ze stali nierdzewnej lub żeliwa. To gwarancja wytrzymałości, a także znakomite osiągi w rozprowadzaniu ciepła.
Piekarnik. Istotne w tym elemencie konstrukcyjnym jest jakość pokrywy. Musi być dobra pokrywa, która dokładnie zabezpieczyć wnętrz grilla w trakcie pracy. Dzięki temu grill gazowy jest w stanie wytworzyć idealną temperaturę, do przygotowania konkretnych potraw. Pokrywa ma również wpływ na to, w jaki sposób rozprowadzane jest ciepło wewnątrz urządzenia.
Palniki. Nie ulega wątpliwości, że grill gazowy z palnikiem to podstawa. Palnik jest ściśle związany z rusztem i jego moc decyduje o szybkości rozgrzewania się grilla. Im więcej palników, tym większe możliwości grilla. Oczywiście grill z dużą ilością palników będzie dość dużą konstrukcją. Palniki powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.
Aromatyzery. To jedno ze źródeł smaku, jakim będą raczyły nas potrawy przygotowane na grillu gazowym. Dobrze, kiedy te pofalowane blaszki, umiejscowione pomiędzy palnikiem i rusztem, będą zajmowały jak najwięcej miejsca. Tym sposobem otrzymujemy gwarancję, że tłuszcze, soki kapiące z grillowanego jedzenia, zostaną odparowane, co przyczyni się do nadania potrawom typowego, grillowego smaku.
Zawory. Sprawne regulowanie temperatury w grillu gazowym to podstawa udanego pichcenia. Dobrze więc, aby nowoczesne grille gazowe posiadały łatwe w kontroli pokrętła. Muszą się obracać wygodnie i sprawnie.
Szafka na butlę gazową. Na pewno lepszym rozwiązaniem jest grill skonstruowany w taki sposób, że butla gazowa będzie w ukryciu. Jak wiadomo, butla nie prezentuje się najefektowniej, dlatego dobrze i bezpiecznie jest ją mieć schowaną w specjalnej szafce.
Dodatkowy piekarnik. Grille ogrodowe na gaz mogą być wyposażone w dodatkowy piekarnik. To ciekawa opcja, dzięki której istnieje możliwość przygotowania jednocześnie większej ilości potraw. Dodatkowo dwa piekarniki pozwalają grillować jednocześnie potrawy, wymagające różnych temperatur.
Mobilność grilla gazowego. Można skusić się na grille gazowe przenośne. Z kolei duże grille ogrodowe nie wpasują się w kategorię przenośnych urządzeń. Tutaj zwraca się więc uwagę na to, jakiego rodzaju posiadają kółka, rączki i uchwyty. Kółka muszą zapewniać bezproblemowe przemieszczanie urządzenia, choćby po nierównym podłożu ogrodowym. Rączki, uchwyty powinny być zaś wykonane z dobrych materiałów i zapewniać komfortowe operowanie nimi.
Co jeszcze sprawdzić, przed zakupem grilla gazowego?
Przed podjęciem ostatecznych decyzji o zakupie grilla gazowego, warto odpowiedzieć sobie na kilka dodatkowych pytań.
Gdzie będziemy grillować? Jeżeli nie mamy ogrodu, a jedynie niewielki balkon, to w grę wchodzi tylko grill gazowy na balkon. Urządzenia te nie są za duże, ale dają możliwości przygotowania najlepszych potraw. Do ogrodów, możemy wybierać dowolne modele grilli, w zależności od posiadanej przestrzeni.
Czy planujemy często grillować? Jeżeli tak, to warto pokusić się o urządzenia z wyższej półki cenowej. Istotne jest, aby elementy konstrukcyjne były z najlepszych materiałów, gwarantując długą żywotność urządzenia.
Czy planujemy organizować duże grillowanie w ogrodzie? Mając w planach grillowanie dla większej ilości osób, należy pewnie stawiać na duże grille ogrodowe na gaz. Grillowanie dzięki nim stanie się przyjemnością, a nikt nie będzie zmuszony oczekiwać na przygotowanie posiłku.
Jak sprawdzić jakość grillów gazowych? Oprócz informacji związanych z elementami konstrukcyjnymi grillów gazowych możemy również w inny sposób poznać najlepsze urządzenia do grillowania. Ranking grilli gazowych, będzie nam wskazywał, które urządzenia w danym roku, miesiącu zasługują na bliższą uwagę. Chcąc się przekonać o możliwościach konkretnego urządzenia, warto znaleźć test grilli gazowych i sprawdzić jak to działa. Warto również interesować się grillami renomowanych producentów, takich jak choćby Weber. To gwarancja uzyskania sprzętu grillowego o najlepszych parametrach użytkowych oraz technicznych.
ja juz dwa sezonu mam grilla gazowego teesa i jestem mega zadowolony. cenowo wyszlo o, bo z tego co pamietam to kosztowal troche wiecej niz 800 zl i w koncu moge posiedziec w spokoju przy grillu i nie musze stac i pilnowac, zeby sie jedzenie nie zweglilo 🙂
Witam serdecznie,
Spotkaliście się Państwo z marką Barbecook ? Chciałam znaleźć informacje jak sprawdza się system czyszczenia polecany w grillu gazowym Siesta 310 Barbecook. Czy macie Państwo jakieś doświadczenia i opinie? Widziałam ten model na żywo i w tej cenie jakość wydaje się bardzo dobra.
Kupiłem tego grila miesiąc temu , już po pierwszym odpaleniu zaczęła schodzić farba z tylu grila ,po następnym razie zaczęła schodzić farba wewnątrz komory z palnikami.Złożyłem pisemną reklamację do firmy ACTIVA z dołączonymi zdjęciami odpadające farby. Po chwili dostałem taką odpowiedź „ Dzień dobry .Jak na trzy grillowania to grill jest w bardzo złej kondycji , ilość tłuszczu na ścianach grilla świadczy o grillowaniu bardzo tłustych potraw czego grill gazowy nie lubi i nie jest to potrzebne w przypadku grilla węglowego do podsycania żaru , wręcz przeciwnie działa na elementy grilla bardzo niekorzystnie , powstałe w grill uszkodzenia niestety nie wynikają z wady fabrycznej powłoki , lecz z nie prawidłowego użytkowania grilla , niestety nie możemy wymienić korpusu w ramach gwarancji , możemy jedynie zaproponować zakup nowego korpusu w promocyjnej cenie .” Czyli w grillu ACTIVA FLORYDA 3 można piec tylko ważyła. Średnio rozgarnięty człowiek jest w stanie stwierdzić że jest to wada fabryczna gdyż farba schodzi płatami a firma ACTIVA MASTERCOOK pokazuje swoim klijentom środkowy palec. Nadmienię że znajomi mają tego samego grilla , co skłoniło mnie do zakupu u nich grill po trzech latach użytkowania i pieczenia tłustych potraw jest w stanie idealnym.Mogę dołączyć zdjęcia. NIE POLECAM