Ranking fotelików samochodowych – jaki fotelik dla dziecka?

Fotelik samochodowy powinien być na wyposażeniu każdego auta, którym zamierza przewozić się dziecko. Odpowiada on za bezpieczeństwo dzieci w trakcie podróży samochodem, jak również gwarantują komfortowy przejazd. Należy jednak umiejętnie dobierać fotelik dla dziecka.

Jak więc wybierać foteliki dziecięce? Jaki fotelik dla niemowlaka, a jaki fotelik dla dziecka starszego? Co mówią przepisy w kwestii stosowania fotelików samochodowych? Jakiej firmy foteliki samochodowe są godne polecenia?

Przepisy odnośnie stosowania fotelików samochodowych

Przepisy jednoznacznie nakazują stosowanie fotelików dla dzieci w samochodach. Przewożenie dziecka bez fotelika nie wchodzi w rachubę. Co dokładnie znajdziemy w przepisach? Co nakazują kierowcom, którzy podróżują z dziećmi? Foteliki samochodowe są obowiązkowe, kiedy przewożone dziecko ma mnie niż 150 cm. Żadne dziecko mające mniej niż 150 cm nie może być przewożone na siedzeniu lub kolanach. W przepisach znajdziemy dodatkowe adnotacje, mówiące o tym, że można przewozić dzieci mające powyżej 135 cm na tylnym siedzeniu. Oczywiście pod warunkiem zapięcia pasem samochodowym. Kiedy na tylnym siedzeniu zamontowane są dwa foteliki, a przewozi się trójkę dzieci, to jedno może podróżować na siedzeniu, musi być zapięte pasem. Dotyczy to jednak tylko dzieci, które ukończyły 3 lata.

Normy, regulacje dotyczące fotelików samochodowych

Kiedy interesuje nas najlepszy i najbardziej bezpieczny fotel dla dziecka do samochodu, koniecznie należy zapoznać się z normami, regulacjami, które wskazują, dla kogo przeznaczony jest konkretny model. Mamy dwie regulacje, mianowicie i-Size (R129), dotyczącą wzrostu dziecka oraz regulację ECE R44/02, odnosząca się do wagi dziecka.

Regulacja ECE R44/04. Foteliki samochodowe są podzielone z uwagi na wagę dziecka. Istnieją następujące grupy: niemowlaki grupa 0+, do wagi 13 kg, maluch grupa 1, waga od 9 do 18 kg oraz starszak grupa 2/3, waga od 15 do 36 kg.

Regulacja i-Size (R129). Wyznacznikiem tutaj jest wzrost dziecka, na jego podstawie powinno się wybierać foteliki samochodowe. Nie ma znaczenia waga dziecka oraz jego wiek. Foteliki samochodowe z oznaczeniem i-Size są dostosowane do konkretnych przedziałów wzrostu dzieci.

Cechy charakterystyczne fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe, skierowane do określonych grup dzieci, różnią się od siebie pewnymi elementami.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka, do wagi 13 kg, montowany jest tyłem do kierunku jazdy. Często mamy tutaj do czynienia z konstrukcją zwaną potocznie fotelik nosidełko. Komfortowo wyciąga się go z auta i można zamontować w wózku.

Fotelik od 9 kg do 18 kg, użytkowany przez dzieci w przedziale wiekowym 1-4 lat. Montowany zgodnie z kierunkiem jazdy samochodu, ale równocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować go tyłem do kierunku jazdy.

Foteliki samochodowe dla dzieci powyżej 18 kg, różnią się choćby tym, że nie zawsze posiadają na wyposażeniu pasy bezpieczeństwa. Gdy ich brak, dziecko zapina się przy użyciu pasa samochodowego.

Zanim kupisz fotelik samochodowy. Co należy sprawdzić?

Zanim podjęta zostanie decyzja o zakupie fotelika samochodowego, należy sprawdzić wiele istotnych faktów. O czym pamiętać przy zakupach? Jaki fotelik samochodowy będzie idealnym zakupem?

Regulacja pasów. Istotny element konstrukcyjny każdego fotelika dla dziecka. Dzieci szybko rosną, dlatego musimy mieć pewność, że istnieje duża rozpiętość regulacji pasów. Wszystko po to, aby dziecko podróżowało bezpiecznie i komfortowo.

Regulacja siedziska. Najlepsze foteliki posiadają kilka opcji regulacji siedziska. Jak ustawimy fotelik, czy istnieje możliwość podwyższenia fotelika, ustawienia go w pozycji takiej, aby dziecko mogło wygodnie spać w trakcie podróży?

Rodzaj materiału, z jakiego przygotowano fotelik. Rodzaj materiału odnosi się do dwóch kwestii. Mianowicie, dziecko nie może nadmiernie się pocić w trakcie podróży samochodem. Po drugie sprzątanie fotelika ma być szybkie i dokładne.

Sposób montażu fotelika samochodowego. Najlepsza opcja to tzw. fotelik Isofix. Dlaczego foteliki z tym systemem okazują się być idealnym wyborem? Fotelik z Isofix bardzo łatwo i stabilnie montuje się w samochodzie. Przy tym systemie nie ma konieczności używania pasów samochodowych, a fotelik zatrzaskuje się na specjalnych uchwytach.

Prawidłowe oznaczenia fotelików. Niezależnie czy wybieramy fotelik dla 3 latka, czy fotelik dla noworodka, zwracamy uwagę na oznaczenia związane z normami, regulacjami i-Size lub ECE R44/04. Fotelik dziecięcy, który nie posiada oznaczeń związanych z powyższymi regulacjami, nie powinien zostać zakupiony.

Mając wypatrzone konkretne modele fotelików, warto sprawdzić ich jakość. Testy fotelików prowadzone choćby przez ADAC, znakomicie pokazują, jak zachowują się one w sytuacji zderzenia, wypadków.

Na sam koniec sprawdzamy, jak dany model fotelika montuje się w aucie. Czy montaż nie sprawia problemów, a fotelik jest stabilny?

Gdzie najlepiej zamontować fotelik samochodowy?

Najróżniejsze badania, testy wskazują, że idealnym miejscem na montaż jest środkowa część tylnego siedzenia. Oczywiście w wielu pojazdach nie ma możliwości montażu fotelików właśnie tam. Dlatego opcją numer dwa będzie montaż fotelika za przednim siedzeniem pasażera. Daje to wiele korzyści. Bezpiecznie możemy wyciągnąć dziecko z auta. Jadąc z dzieckiem, cały czas je kontrolujemy. Kiedy posiadamy fotelik niemowlęcy, z grupy 0 (do 13 kg), możemy zamontować go na przednim fotelu pasażera. Fotelik na przednim siedzeniu wymaga jednak wyłączenia poduszki powietrznej.

Fotelik dziecięcy nowy czy używany? Jakich producentów wybrać?

Szukając fotelików, oprócz analizowania testów uderzeniowych, warto zapoznać się z rankingami, ocenami, opiniami. Im większa wiedza, tym łatwiej i bezpieczniej można wybrać najlepszy fotelik samochodowy. Zaleca się wybór fotelików produkowanych przez renomowane firmy, np. fotelik Maxi Cosi, Cybex, Recaro czy Romer.

Przy poszukiwaniu fotelików samochodowych, może pojawić się myśl, czy nie lepiej kupić urządzenie używane. Na pewno przemawia za tym niższa cena. Jednak na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, a foteliki samochodowe używane mogą okazać się wadliwe. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na zakup tylko od kogoś zaufanego.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

2 komentarzy

  1. Ewerest 17 lipca 2019 at 10:21

    Ja bym jeszcze dodał, by nie kierować się głównie ceną, nie zawsze tanie jest złe a najdroższe najlepsze, przerabiałem ten temat jakiś czas temu. Dodatkowo przy zakupie patrzyłem by fotelik spełniał wszystkie Europejskie normy a nie tylko Polskie, te nasze są według mnie niewystarczające grzecznie mówiąc.


  2. efa 4 grudnia 2019 at 02:34

    Małe dziecko koniecznie fotelik montowany tyłem jak najdłużej, ale dla starszego z tych koncowych grup wystaczy Smart Kid Belt – ten pas polski


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *