Wiosenny survival – jak się przygotować?

Survival to prawdziwa szkoła przetrwania, to możliwość sprawdzenia siebie w ekstremalnych sytuacjach. Coraz więcej propozycji różnego rodzaju przygody w ramach survivalu, to jednak na dobrą sprawę można samodzielnie wszystko sobie zorganizować. Szczególnie dla początkujących okres wiosenny i letni jest doskonałym pomysłem na to aby zasmakować survival, aby przekonać się na ile jesteśmy mocni.

 Zanim jednak gdziekolwiek się wyruszy należy skompletować odpowiedni ekwipunek, należy wybrać konkretne miejsca, należy przeprowadzić odpowiednie rozpoznanie na różnych płaszczyznach.

Ekwipunek na survival

Temat rzeka, można pisać, można wymieniać kolejne elementy ekwipunku. Producenci różnego sprzętu zauważyli żyłę złota i dostarczają do sklepów coraz to wymyślne produkty, super czy hiper najlepsze. A na dobrą sprawę dobór ekwipunku powinien być robiony z głową, powinien być poparty licznymi analizami. Co należy na pewno mieć ze sobą? Odzież, obuwie, nóż, latarka, sprzęt do rozpalania ognia, plecak, śpiwór, karimata, naczynia i naturalnie żywność. Namiot raczej nie będzie wskazany, bo znacznie podwyższa wagę targanego ekwipunku, a i często nie ma możliwości jego rozstawienia. Co najlepiej zabrać?

Odzież – ruszamy w Polskę to dopasować trzeba odzież do warunków atmosferycznych jaki panują w naszym kraju oraz oczywiście do warunków terenowych. Tradycyjnie odzież outdorowa będzie idealna. Ale jaki model wybrać? Każdy powinien dopasować ją do siebie czyli raz – komfort, wygoda, dwa – ma być bezpiecznie, żeby się odzież na pierwszym krzaku nie podarła. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu głowy, szyi, praktycznie całe ciało powinno być przygotowane do wyprawy na survival.

Obuwie – buty trekkingowe, buty wojskowe, wszystko na najwyższym poziomie. Tak jak w bieganiu, tak jak w chodzeniu po górach, wszędzie obuwie spełnia ważną rolę, noga ma czuć się wygodnie, minimalizacja jakichkolwiek kontuzji. Ważne aby obuwie chroniło kostki, ważne aby było maksymalnie wodoodporne. Stopa musi w obuwiu „oddychać”, a podeszwa prawidłowo ją chronić.

Noże – obalić trzeba jeden mit. Noże z milionem funkcji niekoniecznie będą odpowiednie na survival. To nie wyprawa na biwak rodzinny, wycieczkę na weekend. Najważniejsze aby był to nóż wykonany z dobrego materiału, gwarantujący wysoki poziom wytrzymałości w ekstremalnych warunkach.

Plecak – czyli coś co pozwoli nam zabrać wszystko na survival, a równocześnie nie będzie przeszkadzało. Odpowiednia pojemność w litrach, odpowiednia wygoda noszenia, trzeba dokładnie wyliczyć czy dany model plecaka zagwarantuje spakowanie wszystkiego co niezbędne na survival. Pamiętajmy również o zdrowiu, o własnych plecach czyli wybieramy plecaki wyposażone w odpowiednie usztywnienia, stelaże

Źródło ognia – zapalniczki, zapałki nie są wskazane. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie czyli profesjonalne krzesiwo do rozpalania ognia. Ostrożnie z tym w lesie!

Latarka – trzeba mieć dobre oświetlenie, trzeba sobie zorganizować profesjonalną latarkę. Co się kryje pod pojęciem profesjonalna latarka? Latarka która nie jest ciężka, latarka która nie zajmuje dużo miejsca, latarka która posiada dość dobrą baterię czyli może pracować przez długi czas oraz oczywiście wodoszczelna, nie tylko odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Śpiwór oraz karimata – każdy dopasować powinien te elementy pod kątem wielkości, pod kątem komfortu ich przenoszenia. Ale oczywiście to dopiero początek. Trzeba również pamiętać o tym, że dobrej jakości śpiwór, karimata ma gwarantować ciepłotę ciała, ma być wygodnie kiedy się z nich korzysta. To są najważniejsze fakty, to są najbardziej istotne elementy z jakimi przyjdzie się zmierzyć w trakcie wyboru konkretnych sprzętów w tej kategorii.

Jedzenie i naczynia – survival, wyjście w teren wymaga ładowania akumulatorów, a dokładniej stałego dostarczania energii do organizmu. I nie wystarczy kupić 5 batoników, potrzeba poszukać odpowiednich naczyń oraz oczywiście wartościowej żywności. Z naczyń wystarczy w zupełności zainwestować w starą, tradycyjną menażkę. Żywność na survival? Wystarczy zaopatrzyć się w to co używają zawodowi żołnierze w trakcie działań bojowych czyli tzw. liofilizaty.

Planowanie wyprawy na survival

Istnieją dwie szkoły wypraw na survival, sprawdzania się w terenie. Jednak z nich to oczywiście skorzystanie z gotowych ofert, wybór organizatora takich właśnie podróży. Druga możliwość to samodzielne sprawdzanie się w terenie. Osoba niedoświadczona powinna na wstępie, chociaż raz w życiu wybrać się z profesjonalnym organizatorem na survival. Ktoś kto już zasmakuje przygody na łonie natury może śmiało samodzielnie planować wyjścia. Jak się dokładnie przygotować? Oprócz wyżej wspomnianego ekwipunku warto przygotować sobie wstępnie plan działania, ustalić miejsca gdzie będzie się przebywało i co istotne, jeżeli to możliwe, zebrać odpowiednie informacje o tym czego można się spodziewać. To przybliży nas choćby do tego by prawidłowo zebrać ekwipunek na wyprawę. Warto również zainteresować się bliżej prognozą pogody, warto mieć na uwadze wszystko to co, może nas uchronić przed przykrymi niespodziankami.

Jak długie wypady na survival?

Nie ma jednoznacznie złote zasady, złotej dewizy na ile dni należy wybierać się na survival. W stadiach początkowych mowa zazwyczaj o 2-4 dniach w terenie. Co istotne, należy racjonalnie przygotować się na survival, zabrać tyle sprzętu i tyle żywności, tak aby wystarczyło na konkretny okres przebywania wśród natury.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

13 komentarzy

 1. drejk 30 maja 2017 at 21:34

  W wielu sytuacjach przekonałem się, że wiele rzeczy jest potrzebnych na takich wypadach i naprawdę doskwiera brak czegokolwiek. Natomiast to co Cię naprawdę może powstrzymać to (może to śmiesznie brzmi ale) skarpety.
  Bez noża czy latarki dasz radę, ale jak zrobisz odciski, zaparzysz stopę to nie pójdziesz.


  1. Tirex 10 czerwca 2017 at 13:16

   Zgadzam sie w 100%. Poza tym do wysokich butów trekingowych muszą być też wyższe skarpety, bo inaczej buty dadzą ostro popalić


   1. maniek 19 czerwca 2017 at 13:42

    skarpety w ogóle są bardzo ważne bo od nich zależy postawa naszego całego ciała


    1. Tirex 30 czerwca 2017 at 18:06

     Dlatego ja na lato mam 12 par under armoura, co mnie kosztowało, ale za to mam komfort przy upałach


     1. Loyd 31 lipca 2017 at 19:35

      Takie od UA troche kosztują, ale pewnie fjord nansen ma tańsze i równie dobre jakościowo


 2. Gekon 31 maja 2017 at 22:27

  Z takim sprzętem jak na zdjęciu to jeszcze 3 tragarzy potrzeba a przecież mamy być sami i sobie jakoś poradzić.


  1. Tirex 10 czerwca 2017 at 13:17

   Duży plecak i odpowiednia technika pakowania. To klucz do sukcesu przy wyprawie


   1. maniek 19 czerwca 2017 at 13:41

    odpowiednia technika pakowania jest dostępna tylko jak mamy dobry plecak. Należy o tym pamiętać


    1. Tirex 30 czerwca 2017 at 18:05

     85L chyba starczy na zaprezentowany powyżej zestaw nie?


     1. Loyd 31 lipca 2017 at 19:36

      Myslę że może ci zostać jeszcze trochę luzu. Wszystko zalezy od umiejetnego pakowania sie w plecak


    2. ashe 19 sierpnia 2017 at 14:44

     dobry plecak czy texar, wisport a może coś jeszcze innego ?


     1. Loyd 1 września 2017 at 18:15

      Jeżeli potrzebujesz czegoś niezawodnego do wybierz texara. Na militaria.pl masz bardzo duży wybór


 3. Artemix 26 lutego 2018 at 13:45

  Niezwykle ważny jest odpowiedni nóż, ludzie często to bagatelizują, a potem mają ogromny problem w terenie. Wiele osób kupuje różnego rodzaju scyzoryki z niskiej półki, które są potem bezużyteczne w terenie. Lub po prostu noże stałe niskiej jakości. W terenie dobrze sprawdzają się różnego rodzaju noże myśliwskie, bagnety, czy maczety, które swoją formą i jakością gwarantują użyteczność. Taki nóż może okazać się niesamowicie ważnym elementem, dlatego też powinniśmy zwrócić na niego sporą uwagę.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *