Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy w Polsce, Europie i na świecie

Jazda samochodem na tzw. podwójnym gazie jest zabroniona. To jednak nie odstrasza sporej grupy osób by wsiadać za kółko, krótko po spożyciu alkoholu lub też decydować się na jazdę, kiedy dzień wcześniej uczestniczyło się w suto zakrapianej imprezie. Taka sytuacja nie jest normalna, wystarczy przytoczyć dane odnośnie liczby wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców.

Według danych policji, pijani kierowcy spowodowali w roku 2016 łącznie 2295 wypadków. To niecałe 7% wszystkich wypadków odnotowanych w statystykach policyjnych. Policja przez 12 miesięcy 2016 roku przeprowadziła łącznie 17,9 miliona kontroli trzeźwości, co jest znacznym skokiem, bo przykładowo w roku 2013 było takich kontroli niecałe 9 milionów. Złapano łącznie 78,3 tysięcy kierowców, którzy byli nietrzeźwi bądź pijani. Liczba ta jednak jest najniższa od wielu lat gdyż na przestrzeni poprzednich lat liczba zatrzymanych oscylowała wokół 100 tysięcy.

Przepisy prawa jednoznacznie wskazują jaka dopuszczalna jest zawartość alkoholu we krwi i co istotne, w dobie licznych podróży po Europie czy świecie, kiedy korzysta się z samochodu poza granicami Polski, warto mieć wiedzę jakie są dopuszczalne normy. Bo wiedzieć trzeba, że co kraj to obyczaj.

Polskie przepisy doskonale znane

Prowadząc samochód po polskich drogach limit zaczyna się od 0,2 promila. Jeżeli tyle znajduje się we krwi i nie przekracza 0,5 promila to można spodziewać się kary grzywny, zatrzymania prawa jazdy, a także do 12 miesięcy utraty prawa jazdy. Przekroczenie progu 0,5 promila to już przestępstwo i tutaj kary są naprawdę drakońskie. Z automatu zabranie prawo jazdy, wysokie kary grzywny, a nawet sankcje w postaci więzienia do 2 lat.

Jaki najlepszy alkomat – polecane modele:

Na południe od Polski

Ruszając na wakacje do Chorwacji, Bułgarii, Grecji musimy przejechać między innymi przez Słowację, Czechy, Austrię czy Rumunię. Jak w tych krajach kształtują się przepisy odnośnie zawartości alkoholu we krwi?

Czechy i Słowacja – nie ma żadnych minimalnych ilości alkoholu, które mogą znajdować się we krwi. Ma być zawsze 0,0. W Czechach przy załapaniu na jeździe pod wpływem można dostać grzywnę w przeliczeniu do 8 000 zł, a także stracić prawo jazdy na okres 1-2 lat. Mniej płaci się na Słowacji. Tutaj kara wynosi do 1 000 Euro ale w pewnych sytuacjach istnieje możliwość zabrania prawa jazdy nawet na okres 5 lat.

Węgry to dwa rodzaje limitów. Do 0,8 promila kara zamykać się może w kwocie 1 000 Euro. Powyżej 0,8 promila zawartości alkoholu we krwi mamy do czynienia z przestępstwem. Tutaj o karze decyduje już sąd i może to być więzienie aż do 3 lat, a także zakaz jazdy.

Austria to dość rozbudowany podział dopuszczalnych zawartości alkoholu we krwi. Można mieć do 0,49 promila we krwi. Od 0,5 do 0,8 promila to kara grzywny aż do 3 700 Euro oraz możliwość straty prawa jazdy na minimum 3 tygodnie. Do 1,19 promila to podobna kara grzywny ale prawo jazdy można stracić na minimum jedne miesiąc. Powyżej 1,2 promila kara grzywny wzrasta do 4 400 Euro, a także zabranie prawa jazdy na 4 miesiące minimum.

W Chorwacji stosuje się podobnie skomplikowane przepisy. Czyli do 0,5 promila alkoholu we krwi to kara po przeliczeniu do 400 zł. Od 0,5 do 1 to kara do 1 140 zł. W granicach 1-1,5 promila kara grzywny wzrasta do 2 850 zł, a powyżej tego limitu można zapłacić nawet 8 500 zł oraz dostać 60 dni aresztu.

Poruszając się po Grecji samochodem dopuszcza się posiadanie do 0,5 promila. Od 0,5 promila otrzymuje się karę grzywny w wysokości maksymalnej 600 Euro, a także, w zależności od rodzaju sprawy, można pożegnać się z prawem jazdy na czas 3-6 miesiące czy nawet trafić na 60 dni do więzienia.

Jazda we Włoszech pod spożyciu alkoholu jest dozwolona pod warunkiem gdy alkomat wskaże mniej niż 0,5 promila. Od 0,5 do 0,8 promila musimy się liczyć z karą wynosząca nawet 2 000 Euro, a także utratą prawka na 3-6 miesięcy czy więzieniem na okres 30 dni. Mając we krwi 0,8 – 1,5 promila kara finansowa może wynosić nawet 3 400 Euro, prawo jazdy zabrane nawet na rok, a i  czas kary w więzieniu się wydłuża, do 3 miesięcy. Po przekroczeniu limitu 1,5 promila zabiorą prawo jazdy na 1-2 lata, mogą zasądzić więzienie na 6 miesięcy i naturalnie nałożyć karę grzywny nawet w wysokości 6 500 Euro.

Zachód Europy – jakie limity zawartości alkoholu we krwi?

Wyspy Brytyjskie, Niemcy czy Francja. Dość dużo Polaków przebywa w tych krajach na stałe i jak tam prezentują się przepisy związane z dopuszczalną zawartością alkoholu we krwi.

Wielka Brytania czyli wszystko co powyżej 0,8 promila traktowane będzie karą która zamykać się może nawet w wysokości 5 000 funtów brytyjskich. Do tego 6 miesięcy więzienia oraz utrata prawa jazdy na rok. Przy tzw. recydywie należy spodziewać się zabrania prawa jazdy nawet na 3 lata.

Po sąsiedzku, w Irlandii dopuszczalne limity to 0,5 promila. Powyżej limitu nakładane są kary finansowe do wysokości 1 270 Euro.

Niemcy to przepisy, które dzielą kierowców. Zero zawartości alkoholu dla młodych kierowców (do 21 lat lub posiadających prawo jazdy maks 2 lata), a także kierowców zawodowych. Wszyscy pozostali podlegają karom jeżeli przekroczą 0,5 promila. Kara wynosi 500 Euro i po każdym kolejnym złamaniu limitu wzrasta o 100%. Złapany po raz trzeci musi zapłacić nawet 1 500 Euro. Dodatkowo można stracić prawo jazdy na 30 dni.

We Francji dopuszczalna zawartość alkoholu kończy się na 0,5 promila. Powyżej tej wartości należy oczekiwać grzywny od 135 Euro. Jednak z uwagi na różne przypadki prawo przewiduje również karę więzienia do 2 lat czy też nawet konfiskatę samochodu.

Jeżdżąc samochodem pod wpływem w Hiszpanii trzeba spodziewać się dość zróżnicowanego podejścia do karania. W przedziale 0,5 – 1,2 promila można oczekiwać kary finansowej do 600 Euro, zabrania prawa jazdy od 3 miesięcy do 4 lat, a w niektórych sytuacjach do 12 tygodni aresztu. Przekraczając 1,2 promila kara grzywny będzie liczona od przychodów i może zamknąć się w kwocie 72 000 Euro. Dodatkowo przewidziano areszt w widełkach czasowych 3-6 miesięcy, prace społeczne do 2 miesięcy czy też zabranie prawa jazdy od jednego roku do czterech lat.

Skandynawia czyli zero litości dla kierowców pod wpływem

Nacje skandynawskie cechuje dość surowe podejście do pijanych kierowców. Nie oznacza to, że nawet łyczek piwa i późniejsza jazda samochodem będzie wiązała się z karą. Norwegowie i Szwedzi ustawili limit na 0,2 promila, Finowie z kolei na 0,5 promila. Co spotka kierowcę, który przekroczy owe normy, limity?

W Szwecji trzeba liczyć się z wysokimi karami grzywny, które ustalają sądy, dodatkowo można spodziewać się zabrania prawa jazdy oraz w niektórych przypadkach jazda pod wpływem zakończy się aresztem. W Norwegii jest podobnie, z tym że władze mają prawne możliwości konfiskaty pojazdu pijanego kierowcy. Kary wynoszą średnio 3 300 zł. Finlandia to dwa rodzaje kar. W przedziale 0,5-1,2 promila grzywna albo więzienie do 6 miesięcy. Powyżej 1,2 promila na kierowcę czeka wyrok nawet do 2 lat, grzywna i możliwość utraty prawa jazdy nawet na 5 lat.

Na wschód od Polski

Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu na Ukrainie należy spodziewać się mandatu w wysokości około 300 złotych. Ukraińcy nie mają żadnych limitów i podziałów, trzeba mieć wynik 0,0. Rosja podobnie jak Ukraina to brak limitów, po prostu nie można wsiadać za kółko pod spożyciu alkoholu. Za stwierdzenie prowadzenia pojazdy w stanie nietrzeźwym można stracić prawo jazdy na 3 lata, do tego otrzymać grzywnę (w wyniku działań sądu). Dodatkowo jeżeli gdy właściciel pojazdu pożyczy go osobie nietrzeźwej to również zostanie ukarany grzywną i utratą prawka. Jednak w przypadku wypadków gdzie są ofiary śmiertelne, ich sprawcy mogą trafić nawet na 9 lat do łagru.

Przepisy odnośnie zawartości alkoholu we krwi u kierowców w USA

Stany Zjednoczone i prawo odnośnie jazdy na podwójnym gazie to tak naprawdę temat na osobny artykuł. Okazuje się, że co stan to swoje własne przepisy i dopuszczalne normy, limity. Przykładowo w Michigan i Kalifornii dozwolony limit to 0,8 promila. Są stany gdzie limity wynoszą 0,5 czy też 0,2 promila. Kierowcy zawodowi natomiast nie mogą przekroczyć poziomu alkoholu we krwi w wysokości 0,4 promila. Warto również pamiętać, że wożenie w pojeździe otwartego alkoholu jest karane. Tak właśnie! Wystarczy mieć w bagażniku otwartą, niedopitą butelkę jakiegoś szlachetnego trunku i podczas kontroli policyjnej ponieść z tego tytułu konsekwencje.

Reszta świata i różnorodność kar oraz limitów

Jechać pod wpływem alkoholu w takich krajach jak Brunei, Iran, Kuwejt czy Arabia Saudyjska to wyższa szkoła jazdy. W krajach tych alkohol jest zakazany, co automatycznie powoduje, że kierowca złapany na podwójnym gazie będzie miał ogromne kłopoty. W krajach takich jak Sri Lanka czy też Jordania policja zatrzymująca podejrzanego o jazdę pod wpływem musi go przebadać poprzez lekarza. To on stwierdza czy zatrzymany ma alkohol we krwi.

Jeżeli mowa o drakońskich karach, to warto wiedzieć, że w Chinach przy niektórych wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców zabiera się im dożywotnio prawo jazdy. Na Tajwanie istnieją zapisy, które pozwalają skazać w drastycznych przypadkach pijanych kierowców na karę śmierci. Dość długie wyroki więzienia zapadają w Kolumbii. Kraj ten nie patyczkuje się z pijanymi kierowcami i najwyższy wymiar kary wynosi 18 lat więzienia.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

3 komentarzy

  1. Jessica Kołodziej 6 października 2017 at 12:44

    ja jeżdżąc samochodem nie dopuszczam nigdy nawet do tych 0,2 promila. Rachunek jest prosty – jedziesz to nie pijesz.


  2. HIHD 12 lutego 2018 at 23:15

    Hahahaha Kolumbia nie patyczkuje się z pijanymi kierowcami. …. a nacpanymi ?


  3. Darek 9 kwietnia 2018 at 02:40

    W USA nie mozna miec otwartej butelki wewnatrz samochodu. W bagazniku mozna przewozic co sie chce.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *