Kalibracja alkomatu – po co? kiedy? jak?

Czym jest kalibracja alkomatu?

Alkomat czyli inaczej tester trzeźwości, to urządzenie o którym wie każdy, nawet dzieci. Wiadomo, kontrola policyjna, wejście na zakład pracy, trzeba dmuchać. Dziś oczywiście alkomaty to nie tylko wyposażenie jednostek mundurowych czy też ochrony różnych przedsiębiorstw. Każdy z nas jest w stanie sobie kupić odpowiedni alkomat. Jaki to będzie sprzęt, czy będzie dobrze działał, czy będzie gwarantował realne wyniki „alkoholowe”, a może jednak okaże się mało znaczącym gadżetem. Wszystko zależy od parametrów, od rozwiązań technologicznych zastosowanych w danym alkomacie i oczywiście ceny jaką na niego wydamy.

Po zakupie alkomatu trzeba pamiętać o pewnych sprawach gdzie na czoło wysuwa się przede wszystkim kalibracja. Czym jest kalibracja alkomatu? Jak wykonać kalibrację alkomatu, jak często to realizować?

Kalibracja alkomatu – rozwiązanie zagadki

Kalibracja alkomatów to nic innego jak czynny związek pomiędzy sensorem i oprogramowaniem naszych urządzeń. Sensor to najważniejszy element każdego alkomatu. To tam trafia powietrze w procesie dmuchania w alkomat. Taki sensor pozwala na późniejsze przetworzenie powietrza i przygotowanie wyniku zawartości alkoholu we krwi. Sensory mają różne oblicza, są elektrochemiczne, spektrofotometryczne oraz półprzewodnikowe. Trzeba zatem dokonać odpowiedniej kalibracji, zestroić sensor z oprogramowaniem danego alkomatu.

Po co kalibrować alkomaty?

Nie ma obowiązku kalibracji ale przecież nie lubimy być oszukiwani. W wyniku użytkowania każdy alkomat prędzej czy później ulega rozstrojeniu. Dlatego może pokazywać niekoniecznie prawidłowe wyniki. To jeżeli pokazuje błędne wyniki to po co z niego korzystać, po co w ogóle posiadać takie urządzenie? Dlatego koniecznie, raz na jakiś czas trzeba się udać na kalibrowanie alkomatu.

Kiedy kalibrować alkomaty, jak często?

Każdy alkomat będzie potrzebował innych terminów związanych z kalibracją. Wiele zależy od informacji przygotowanych przez producenta. Wpływ na dogodne terminy ma między innymi rodzaj sensora w sprzęcie czy też jego użytkowanie. Prywatny alkomat ma zapewne mniejsze zużycie niż taki na bramie zakładowej.

Wiele zależy od modelu jaki się posiada. Wybierając tanie alkomaty trzeba liczyć się że kalibracja będzie musiała zostać wykonana dość szybko. Inwestując choćby w alkomaty elektrochemiczne można spokojnie je użytkować do około roku, chyba że dziennie robimy po kilkanaście pomiarów. Wtedy kalibracja może być potrzebna po pół tysiącu badaniach. Alkomaty stosowane przez policję, najbardziej profesjonalne spokojnie wystarczają na kilka tysięcy pomiarów, zanim będzie trzeba przygotować proces kalibracji.

Jak kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu nie powinna być wykonywana samodzielnie. Uwaga, jeżeli ma być zrobiona prawidłowo, a także nie chce się zniszczyć swoje urządzenia, koniecznością będzie skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanych serwisów, często sklepy sprzedające alkomaty oferują usługi dodatkowe właśnie w postaci kalibracji. Warto o tym wiedzieć i pilnować sprawności własnego alkomatu aby po prostu nie pokazywał błędnych wyników.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *