Logistyka w wojsku – czym jest, jak funkcjonuje?
Pierwsze skojarzenia z wojskiem przywołują na myśl żołnierzy, działania wojenne, sprzęt wojskowy. Jest to jak najbardziej naturalne. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że cała machina wojenna, ruchy wojsk w czasie wojny czy też prawidłowe funkcjonowanie nawet najmniejszej jednostki w czasie pokoju jest zależne od różnorodnych działań na tak zwanym zapleczu. Jednym z nich bez wątpienia jest logistyka. Czym zatem dokładnie zajmuje się logistyka w wojsku, jakie ma zadania, co warto wiedzieć z punktu widzenia laika, osoby który do tej pory miała zerową wiedzę w tym temacie (oczywiście na podstawie tego jak to prezentuje się w Wojsku Polskim).

Definicja logistyki

Najprostsza definicja logistyki wojskowej mówi nam o działaniach specjalnych jednostek które organizują oraz realizują zaopatrzenie oraz świadczą usługi na rzecz wszystkich jednostek wojskowych oraz instytucji związanych z wojskiem. Tyle krótkiej definicji, jak prezentuje się dokładny system logistyki w polskim wojsku?

LOGISTYKAWOJSKOWA2System logistyczny w polskim wojsku został powołany celem zaopatrywania wojska we wszystkich sferach usługowych oraz produktowych. Zadania jakie stoją przed logistyką wojskową to dokładne rozpoznanie potrzeb, a następnie tworzenie oraz utrzymywanie zapasów zaopatrzenia i dysponowanie nimi zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnych jednostek, instytucji. Ma to na celu pełne zaspokojenie potrzeb takich jednostek, w różnorodnych zakresach (zbrojnym, technicznym, szkoleniowym czy nawet biurowym). Drugim celem prawidłowego działania logistyki jest utrzymywanie wojska w pełnej gotowości do działania na wypadek rozpoczęcia jakichkolwiek działań bojowych.

Musimy sobie zdać sprawę z faktu, że nie ma jednej logistyki w wojsku. To znaczy, jest kierownictwo, sztab logistyczny jednak z uwagi na zapewnienie różnorodnych potrzeb, wydziela się specjalne pododdziały, a dokładnie możemy przedstawić, iż zabezpieczenie logistyczne składa się z następujących systemów: zabezpieczenie materiałowe, techniczne, transportowe, medyczne, pozostałe.
Podział zadań

Zabezpieczenie materiałowe

Zabezpieczenie materiałowe związane jest z prawidłowym określaniem i planowaniem zapotrzebowania oraz zużycia różnorodnych elementów. Prawidłowe gromadzenie oraz przechowywanie materiałów, a także odpowiednia ich dystrybucja z dostarczeniem na miejsce.

Zabezpieczenie techniczne

logistyka w wojskuZabezpieczenie techniczne czyli wszelkiego rodzaju kwestie związane z obsługą techniczną wojska. Od obsługi technicznej po remonty i dostawy sprzętu wojskowego.

Zabezpieczenie transportowe czyli kompleksowa obsługa wszystkiego co związane z transportem w wojsku. Również w skład tych zabezpieczeń wchodzą odpowiednie koordynacje związane z wszystkimi używanymi w wojskowości środkami transportu.

Zabezpieczenie medyczne

Zabezpieczenie medyczne czyli działania zmierzające do prawidłowego organizowania akcji leczniczych, ewakuacyjnych, przeciw epidemiom. To również profesjonalne planowanie zaopatrzenia w niezbędne medykamenty oraz opieka nad obiektami opieki medycznej należących do wojska.

Pozostałe działania powiązane są z pojedynczymi przypadkami, wypadkami. Mowa tutaj choćby o sprawach związanych z pogrzebami żołnierzy poległych na służbie.
Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *