Jaką lunetę do wiatrówki wybrać i kupić?

Wiatrówka to nie wszystko. Idziemy sobie postrzelać więc chcemy miło spędzić czas, poczuć dreszczyk emocji, pozytywnie się nakręcić. Mając odpowiedniej klasy wiatrówkę należy jeszcze zainwestować w odpowiedniego rodzaju lunetę. Jaką lunetę do wiatrówki zakupić, co dokładnie należy o takim sprzęcie wiedzieć? W wielu przypadkach oferty wiatrówek wchodzą w komplecie z lunetami. Jednak nie gwarantuje to odpowiedniej jakości, taką jakbyśmy chcieli posiadać. Zatem co robić, zatem jak działać?

Luneta celownicza Bushnell Elite Tactical 3.5-21×50

Luneta celownicza Bushnell Elite Tactical to prawdziwa elita wśród tego rodzaju sprzętów. Co decyduje o wyjątkowej jakości właśnie takiego sprzętu, dlaczego po produkty marki Bushnell naprawdę warto sięgnąć?

Luneta Elite Tactical została znakomicie zaprojektowana i wykonana z najlepszych materiałów. To oznacza, że może być użytkowana bez obaw nawet w najbardziej trudnych warunkach atmosferycznych. Jest to zdecydowanie sprzęt dla wszystkich tych którzy cenią sobie wysoki standard, którzy stawiają tylko na najlepszą jakość. Dlatego nie może dziwić, że ten sprzęt jest ceniony choćby przez różnorodne formacje służb mundurowych czy profesjonalnych myśliwych.

Jak prezentują się parametry tej lunety? Obiektyw 50mm dzięki czemu każdy użytkownik otrzymuje najwyższy poziom jasności i rozdzielczości. Do tego oczywiście celownik mający tubus 34mm dzięki czemu otwierają się ogromne możliwości kiedy mowa o regulacji.

Firma Bushnell przy projektowaniu i tworzeniu lunety zastosowała liczne nowatorskie technologie czyli między innymi First Focal Plane Reticle, co oznacza, że krzyż celowniczy pozwala z łatwością celować na długich dystansach. Szkło jest pokryte powłokami antyrefleksyjnymi co oczywiście sprawi, że odchodzi efekt odbijania światła w układzie optycznym. Nie dochodzi również w tej lunecie do niepożądanego zjawiska parowania soczewek, co w pewnych warunkach atmosferycznych daje ogromny komfort. [ Sprawdź cenę w sklepie ]

Luneta celownicza BSA 3-9×32 30/30

Luneta celownicza BSA czyli coś doskonale wykonane w doskonałej cenie. Zacząć właśnie należy od tego, że jeżeli poszukuje się lunety celowniczej w konkretnej kategorii cenowej to nie pozostaje nic innego jak właśnie spojrzeć na lunetę BSA. Po prostu w tych cenach pozostawia całą konkurencję daleko, daleko w tyle. Każdy po zakupie, nawet osoba nie znająca się zbytnio na takim sprzęcie nie będzie miała jakichkolwiek problemów z regulacją czy po prostu montażem. Na uwagę w tej lunecie zasługuje fakt, że jest niezwykle stabilna nawet gdy jest użytkowana z najmocniejszymi rodzajami wiatrówek. Każdy kto strzela z wiatrówki o sporej mocy zdaje sobie sprawę, że luneta może się przestawiać. W tym wypadku nie ma jakichkolwiek problemów tego typu. Wśród innych zalet należy oczywiście wymienić znakomitą jakość obrazu, jest on niezwykle czysty, widoczność bardzo ostra.

Zaczynasz swoją przygodę z wiatrówkami, zaczynasz swoją przygodę z lunetami celowniczymi? Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po lunety celownicze BSA. [ Sprawdź cenę w sklepie ]

Kolimator Strike Systems Red Dot 1×40

Kolimator Strike Systems Red Dot 1×40 czyli coś dla tych, którzy poszukują czegoś naprawdę konkretnego ale równocześnie niczego skomplikowanego. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego do takich osób jest skierowany kolimator Strike Systems Red Dot 1×40? Przede wszystkim doskonałe, solidnie wykonany, przy równoczesnej prostocie obsługi. Do tego dochodzi sprawa taka jak niska cena. W wielu przypadkach gdy coś jest tanie to jest kiepskie. Tutaj akurat jest inaczej, niska cena i dobra jakość idą w parze. Luneta może się spodobać choćby osobom, których pasją jest ASG. Doskonale będzie się sprawdzała w trakcie właśnie takiej rozrywki, wręcz w wielu przypadkach to obowiązkowy osprzęt do zakupienia.

Z uwagi na swoje parametry, rozwiązania projektowe, Kolimator Strike Systems Red Dot 1×40 jest idealnym dla wszystkich którym zależy na dynamicznym strzelaniu, dla tych którzy uwielbiają szybkie i konkretne celowanie.

Naprawdę kiedy pojawiają się dylematy przy zakupie odpowiedniej lunety celowniczej, to warto brać ten model pod uwagę. [ Sprawdź cenę w sklepie ]

Luneta celownicza Center Point TAG 4-16×40

Luneta Celownicza Center Point TAG 4-16×40 czyli coś w przystępnej cenie o naprawdę znakomitych parametrach. Luneta celownicza Center Point polecana jest przede wszystkim tym, którzy korzystają z broni sprężynowej lub myśliwskiej. W tych rodzajach sprzętu sprawdzi się ona najlepiej, da najwięcej korzyści właścicielowi. Co można napisać o tym sprzęcie kiedy jest on wykorzystywany?

Przede wszystkim posiada naprawdę super ostrość, równocześnie mamy do czynienia z doskonałą widocznością, strzelanie w ciemnościach nie będzie problemem. Luneta została wyposażona w specjalne powłoki antyrefleksyjne na szkłach, co oczywiście powoduje, że efekt odbijania światła nie będzie się pojawiał, dzięki czemu strzelanie jest w pełni komfortowe.

Luneta wykonana ze specjalnych materiałów co sprawia, że jest odporna na najróżniejsze warunki atmosferyczne, nie ma problemów choćby ze strzelaniem z niej w trakcie ulewnych deszczów. Producent dodatkowo do celownika dołączył odpowiednie osłony zabezpieczające. Naprawdę warto zainteresować się tego typu lunetą, w końcu kosztuje grosze. [ Sprawdź cenę w sklepie ]

Oświetlenie laserowe Laser Genetics ND1 Subzero

Oświetlenie laserowe Laser Genetics ND1 Subzero czyli zupełnie nowoczesny, nowatorski sprzęt, połączenie oświetlenia taktycznego i wskaźniku celu. Należy podkreślić przede wszystkim, że urządzenie zostało zrealizowane z najlepszych materiałów, wykorzystano doskonałe projekty. Mowa tutaj choćby o aluminium, które gwarantuje wysoką wytrzymałość tego urządzenia. Do tego należy mieć świadomość, że optyka została wykonana w taki sposób, że nie ma możliwości, że w trakcie użytkowania soczewki będą parowały. Można mieć pewność, że również niekorzystne warunki atmosferyczne nie będą źle wpływały na korzystanie z Laser Genetics ND1 Subzero. Jest to urządzenie w pełni wodoodporne.

Samo korzystanie z urządzenia jest doskonałe w każdym calu. Strumień światła ma zasięg około 1600m. Co istotne, można z niego korzystać nie tylko na broni ale i urządzeniach optycznych, to wszystko wynika z owej nowatorskiej konstrukcji. Każdy może nabyć oświetlenie laserowe Laser Genetics ND1 Subzero, zarówno myśliwi jak i uwielbiający ASG czy też paintball. [ Sprawdź cenę w sklepie ]


Celowniki optyczne – co mówią nam konkretne oznaczenia?

Przeglądając różnego rodzaju lunety do wiatrówek zwraca się dokładnie uwagę na parametry związane z celownikami optycznymi. Trzeba wiedzieć więc, że wartość taka jak przykładowo 10x to powiększenie sprzętu. O średnicy obiektywu będą nam mówić liczby oznaczone dodatkowo mm. Czyli np. 30 mm. Dodatkowo mamy wartości odnoszące się do pola widzenia i tutaj mowa o oznaczeniach do 100 metrów lub jardów, w zależności od producenta sprzętu. Zwrócić warto także uwagę na coś takiego jak „AO” oraz „IR”. Jak mówią producenci, pierwszy zwrot to korekta błędu paralaksy, przy drugim oznaczeniu widzimy czy siatka celownicza ma podświetlenie.

Wiemy już więcej o oznaczeniach celowników optycznych to w takim razie jak dokładnie dobrać lunetę do wiatrówki? Jakie są najważniejsze parametry wyboru, co ma zrobić niedoświadczony właściciel wiatrówki chcący dobrze zainwestować pieniądze w lunetę? Oczywiście musimy wiedzieć o takich kwestiach jak choćby to, iż nie ma znaczenia jakiej wartości jest nasza wiatrówka. Zawsze wybieramy niezwykle wytrzymałe, mocne lunety by zdecydowanie dobrze nam służyły. W wiatrówkach o większej mocy odrzut może być większy i lekka luneta nie dość że nie będzie dobrze nam pomagała, to dodatkowo okaże się, iż luneta wymagać będzie ciągłego regulowania. Przyjemność ze strzelania spada wtedy bardzo. Warto jednak przed każdym zakupem skontaktować się z profesjonalnymi sprzedawcami, którzy to bez problemów przedstawią najlepsze opcje, idealnie będą wiedzieli jak dopasować lunetę danego modelu wiatrówki.

Warto kilka słów o lunetach użytkowanych przez myśliwych. Tutaj sytuacja jest bardzo skomplikowana i nie tylko jakość ma znaczenie. Bardzo istotnym będzie dobieranie lunety pod kątem potrzeb myśliwego, tego w jakich sytuacjach i jak często będzie wykorzystywana. Jak mówią wszyscy eksperci, wybierając się na polowania zbiorowe wystarczają lunety o małych parametrach związanych z powiększeniem. Ważne jednak aby dawały niezwykle czytelny, jasny obraz, by gwarantowały szeroki zakres pola widzenia. Obowiązkowo w takich sytuacjach liczyć się trzeba z inwestowaniem w podświetlane sitaki celownicze.

Montaż zakupionej lunety – jak to zrobić samodzielnie?

Uwaga, kupując lunetę do naszej wiatrówki niekoniecznie musimy inwestować dodatkowo w zlecenie jej zamontowania. Sam proces montażu jest prosty i opiera się na użyciu uchwytów które znajdują się na broni. Jakie tutaj parametry znajdziemy? Oczywiście powinniśmy mieć świadomość, że większość wiatrówek w sprzedaży w naszym kraju, montażowe szyny mają parametry od 9 do 11mm. Przy wiatrówkach o konstrukcji takiej jak PCP, PCA oraz CO2 musimy wiedzieć, że wykorzystywany będzie montaż dwu-częściowy. Zakup lunety musi być podparty dokładnym sprawdzeniem faktu związanego z tym by średnica uchwytów zamontowana w wiatrówce idealnie pasuje do modelu lunety. Ale to oczywiste, że ma być perfekcyjne dopasowanie.

Odwieczna dyskusja fachowców czyli czy tubus calowy czy 30mm, czy krzyż podświetlany czy też nie? Mianowicie co osoba to różne stwierdzenie. Jeżeli ktoś chce to inwestuje w odpowiedniego rodzaju tubus calowy albo 30mm. Tak naprawdę nie będzie to miało większego znaczenia dla naszych końcowych odczuć w trakcie korzystania z wiatrówki, podpierania się lunetą. Przy podświetlanych krzyżach powinniśmy pamiętać, że wszystko jest indywidualnym podejściem, co kto lubi, kto ma jakie nawyki w trakcie celowania. Mając w lunecie krzyż podświetlany, w trakcie dziennej rozrywki to możemy mieć pewność, że będzie przeszkadzał z uwagi na to, iż powinien posiadać niezwykle mocne rozjaśnienie co odbija się na panoramie widoku, można po prostu zmarginalizować cel co na pewno może odnieść się do celności strzału.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

1 komentarz

  1. Elektromaniak 28 września 2018 at 14:31

    Bardzo przydatne informacje. Właśnie sam teraz się zastanawiam nad kupieniem lunety do wiatrówki i ten artykuł mi pomógł. 🙂


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *