Prawidłowe użytkowanie pralki – co robić, a czego unikać?

Nowa pralka to znakomita informacja dla wszystkich poszukujących idealnych warunków do prania. Jednak nawet najlepsze urządzenie, nawet najlepsze pralki mogą dość szybko zatracić swoje doskonałe właściwości i w szybkim czasie ulec zniszczeniu. Zła eksploatacja, nieumiejętne dbanie, czyszczenie pralki to oczywiście niektóre z elementów wpływających na szybkie zużywanie się tego urządzenia. Jak więc prawidłowo dbać o pralkę?

Na początku należy pralkę prawidłowo zamontować, przyłączyć do odpowiednich rur oraz zaznajomić się w pełni z instrukcją. Większość osób nie zagląda do niej albo interesuje się podstawowymi faktami odnośnie programowania. Radzimy zaznajomić się jednak z faktami które mówią choćby o prawidłowej eksploatacji. Pamiętajmy również o tym aby przygotować odpowiednie miejsce na pralkę. Niezależnie gdzie stanie, powinni mieć „trochę luzu” po bokach, jak i z tyłu. Warto równocześnie zaopatrzyć się w odpowiednią matę która zabezpiecza urządzenie przed drganiami.

Pierwsze, próbne pranie czyli tzw. numer zero. Zanim Twoja pralka pokaże swoje możliwości usuwania brudu z ubrań warto wykonać pranie testowe tak aby pozbyć się ewentualnych zabrudzeń fabrycznych z jej wnętrza. Po wielu praniach należy zadbać o to aby skutecznie wyczyścić pojemnik na proszek i płyny oraz znakomicie przygotować się do czyszczenia filtru który po prostu się odkręca i leci z niego woda. Co do prania „na sucho” bez jakichkolwiek ubrań, można zaopatrzyć się w odpowiednie środki czystości do pralek. To może znacznie ułatwić takie działania.

Ilość prania, a możliwości naszego urządzenia czyli kolejna sprawa do sprawdzania. Należy dokładnie zaznajomić się z tym na jakie wartości obciążenia przygotowana jest nasza pralka i tym samym stosować się do tego. Obciążenia jakim poddajemy bęben poprzez nadmierne ładowanie brudnej odzieży spowoduje dość szybko postępujące zniszczenie bębna.

Z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach wilgoci. To akurat sygnał alarmowy do tego aby sprawdzić pewne elementy urządzenia bez wzywania fachowca. Po pierwsze kiedy pralka nie pracuje niech zawsze jej drzwiczki będą uchylone (trudne do wykonania w pralkach ładowanych od góry, w zabudowie kuchennej). Drugie zadanie to sprawdzenie wężyka u jego przyłączu do rury gdzie pobierana i odprowadzana jest woda. Po długim użytkowaniu pralki w tym miejscu znajdować się może wiele drobnych elementów. Należy ich się po prostu pozbyć.

Jeżeli nie znamy się na urządzenia takich jak pralki i kiedy odmawia nam posłuszeństwa to zamiast samodzielnych napraw, zamiast zabawy w fachowca warto skorzystać z przysługującej nam gwarancji lub wezwać specjalistę.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

1 komentarz

  1. Elżbieta 28 sierpnia 2018 at 19:39

    Szukam pralki z funkcją pary wodnej. Nie trzeba po niej prasować ubrań i można je tylko odświeżać. Taką funkcję ma Candy Bianca. To przydatne, jak się ma w domu alergika.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *