Czym myć płytki na balkonie?

Płytki na balkonie są wystawione na działanie bardzo wielu czynników atmosferycznych, przede wszystkim jednak błyskawicznie osadzają się na nich zabrudzenia, które unoszą się w powietrzu. Szczególnie wymagające jest sprzątanie balkonu po okresie jesienno-zimowym, natomiast z odpowiednio dobranymi środkami, pielęgnacja balkonów i tarasów jest znacznie łatwiejsza.

Odkurzanie

Zanim zaczniesz zastanawiać się, czym umyć płytki na balkonie, najpierw dokładnie do odkurz. Niezależnie od tego, czy mowa o wiosennych porządkach, czy regularnym sprzątaniu balkonu w okresie wiosenno-letnim, odkurzanie pozwoli pozbyć się części nagromadzonych na płytkach zabrudzeń. Ułatwi to ich późniejsze mycie, a także zredukuje ilość zanieczyszczeń, które przy otwartym balkonie mogłoby dostać się do wnętrza mieszkania. Przed myciem warto również usunąć z balkonu wszystkie zbędne sprzęty i akcesoria, które mogą utrudniać sprzątanie. Warto także zebrać wszystkie ewentualne gałązki, uschnięte kwiaty i liście, które mogą się na nim znajdować.

Środki do mycia

Większość środków dostępnych w drogerii nadaje się do mycia płytek balkonowych. Nie trzeba specjalnej wiedzy, czym myć płytki drewnopodobne, tradycyjne ceramiczne lub te z gresu. Warto jednak zwrócić uwagę na opisy na etykietach środków czystości, ponieważ nie wszystkie jednak poradzą sobie z zabrudzeniami zewnętrznymi, nie wszystkie są również rekomendowane do wykorzystywania ich podczas konserwacji powierzchni zewnętrznych. Chodzi o takie dobranie środków, które z jednej strony skutecznie usuną nawet ciężkie zabrudzenia, ale z drugiej – nie przyczynią się na przykład do odbarwienia płytek lub innych ich uszkodzeń. Warto także pamiętać, że zabrudzenia z porów płytek najlepiej usuwa środek o odczynie zasadowym, z kolei kamień najlepiej czyści preparat o kwaśnym odczynie. Przed zakupem środka warto więc identyfikować problem, a potem dobrać do niego jak najlepszy i bezpieczny dla płytek środek. Można także postawić na domowe sposoby, np. sodę oczyszczoną, ocet lub szare mydło.

Jak czyścić płytki na balkonie?

Płytki, które montuje się na balkonie, są odporne na działanie wilgoci, niskich temperatur, na tworzenie się pleśni. Dzięki temu ich czyszczenie nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem, oczywiście o ile robi się to regularnie. Do mycia płytek wystarczy woda z odpowiednim detergentem (z drogerii lub przygotowanym samodzielnie). W przypadku płytek drewnopodobnych należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie drobne szczeliny, wgłębienia i nacięcia, w których gromadzić się mogą zanieczyszczenia. W przypadku sprzątania balkonu późną jesienią lub wczesną zimą warto zadbać o to, aby po myciu dokładnie wytrzeć całą powierzchnię do sucha. Płytki są odporne na działanie wilgoci i niskie temperatury, natomiast trzeba pamiętać, że przy spadku temperatur na płytkach może się utworzyć cienka i śliska warstwa, która będzie niebezpieczna dla osób wychodzących na zewnątrz. W przypadku miesięcy o wyższych temperaturach aż tak dokładna dbałość o wysuszenie płytek nie jest konieczna.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

1 komentarz

  1. drewa 12 września 2019 at 22:17

    Super artykuł, niektóre porady znam z autopsji, jak na przykład czyszczenie płytek sodą oczyszczoną, ale niektórych zupełnie nie znałam. Na pewno skorzystam z tych porad w tym roku, bo jesienią zawsze płytki na balkonie są najbardziej brudne. Nie chce zostawiać ich też brudnych na całą zimę, żeby nie popękały.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *