Hulajnogi elektryczne, a polskie prawo

Elektryczne hulajnogi cieszą się coraz większą popularnością. Jednak za zwiększoną sprzedażą, a także rozwojem wypożyczalni tego sprzętu, nie nadążają przepisy polskiego prawa. Jak wygląda sytuacja prawna w związku z użytkowaniem hulajnogi elektrycznej? Jakie plany mają rządzący w tym aspekcie?

Hulajnogi elektryczne, a obecna litera prawa

Tak naprawdę nie ma w Polsce przepisów, które jednoznacznie wskazują na prawa i obowiązki użytkowników tego typu urządzeń. Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na przepisy unijne z 2017 roku. Mowa o dopuszczaniu do użytkowania jednośladów elektrycznych, w tym pojazdów, które są elektryczne i nie posiadają siodełka, czyli właśnie hulajnogi elektryczne. Przepisy mówią, że hulajnogą elektryczną są te urządzenia, które nie poruszają się dużo szybciej niż 25 km na godzinę, a moc silnika maksymalnie wynosi 250 W.

Gdzie można poruszać się hulajnogą elektryczną? Po chodnikach, w parkach, poboczem drogi, przy której nie ma chodnika. Dopuszcza się również poruszać po lasach, czy oczywiście na prywatnych posesjach. Natomiast w miejscach, gdzie są wyraźne oznaczenia i zakazy, zabronione jest użytkowanie hulajnogi elektrycznej.

Prawo dotyczące hulajnogi elektrycznej w powijakach

Pierwsze informacje dotyczące prac nad przepisami, które mają uregulować użytkowanie hulajnogi elektrycznej, zaczęły pojawiać się w mediach w ubiegłym roku. Zakładano, że jesienią 2019 roku prace trafią do komisji i zostaną przygotowane odpowiednie przepisy. Następnie planowano, że wiosną 2020 roku zostaną one przyjęte. Jak już wiadomo, tak się nie stanie.

Co przewidziano w przepisach, które mają uregulować m.in. użytkowanie hulajnogi elektrycznej?

Mają być one traktowane jak rowery, jednak pod pewnymi wyjątkami. To, co łączyć będzie je z rowerami, to obowiązek poruszania się po infrastrukturze rowerowej. Hulajnogi elektryczne będą mogły korzystać z dróg, na których jednak maksymalna prędkość będzie wynosiła 30 km/h. Dopuszczać się będzie przemieszczanie hulajnogą po chodnikach, jednak gdy nie ma ścieżki rowerowej, a na drodze dopuszczona jest prędkość powyżej 30 km/h. Ważną regulacją ma być to, że hulajnogi elektryczne będą dozwolone dla wszystkich osób powyżej 10 roku życia. Niepełnoletni użytkownicy będą musieli posiadać kartę rowerową. Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej będzie wynosiła 25 km/h.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *