Jak prawidłowo wybrać namiot?

W dobie bogatej oferty, w sytuacji kiedy na polskim rynku można czerpać garściami z propozycji najlepszych producentów, dobór odpowiedniego namiotu nie jest sprawą prostą. To nie te czasy kiedy brało się to co było w sklepach. Dzisiaj mnogość ofertowa skłania do dokładnego przyglądania się licznym produktom, do dokładnego sprawdzania właściwości namiotów, zaznajomienia się z wszystkim tym co pozwoli skierować się na produkt idealny, indywidualnie dobrany dla siebie. Jak wybierać namioty turystyczne, jakie rozwiązania sprawdzić, nad czym bliżej się pochylić?

Rozmiar namiotu ma znaczenie

Oczywiście to podstawa wszelkich zakupów związanych z przygotowaniem sobie namiotów. Musimy mieć na uwadze, że namiot może być użytkowany w różnych sytuacjach, musimy brać pod uwagę równocześnie to ile waży. Zatem złoty środek, osiągnięcie go będzie podstawą. Wszak nie zawsze namiot możemy transportować samochodem, a równocześnie nie zawsze będziemy wybierali się na wczasy w większej grupie. Wielkość namiotu sprawdzimy oczywiście na metkach, na opisach produktu, z tym że warto pomyśleć abstrakcyjnie. Namiot nigdy nie tworzy kwadratu, może mieć skosy, ściany będą opadać. Również sprawdzenie wielkości przestrzeni dodatkowych ma znaczenie. Trzeba mieć jasno i czytelnie określone jak prezentuje się wnętrze danego namiotu, jakie są wielkości poszczególnych części czyli sypialni i przedsionka.

Pogoda, czas biwakowania

Zakup namiotów uzależniony jest od por roku, uzależniony jest od tego w jakim celu go kupujemy, gdzie będziemy biwakować i oczywiście jak długo. Zatem na okres zimowy, mroźne noce wybieramy przede wszystkim namioty przygotowane w oparciu o konstrukcji geodezyjnej, dzięki czemu najgorsze warunki atmosferyczne nie będą problemem. Dobrze aby namioty użytkowane zimą posiadały większe przedsionki, więcej przestrzeni na ekwipunek. Warto również inwestować w modele posiadające dodatkowo zabezpieczenia przed nawiewem śniegu, dobrze by można było to instalować w danym modelu, mowa o profesjonalnie przygotowanej osłonie. Istotna jest również kolorystyka. Wybieramy takie namioty które mają wyróżniające się kolory, by były widoczne w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Żółte, pomarańczowe, czerwone, najlepsze rozwiązania kolorystyczne.

Wybierając namioty na pozostałe pory roku nie należy aż takiej wagi przykładać do detali. Na pewno istotne będzie to z jaką łatwością dany namiot się rozkłada, bo w większości przypadków mowa o ludziach którzy korzystają z takich przedmiotów od święta. W cieplejsze miesiące dobrze aby namiot posiadał odpowiedni system wentylacji, by prawidłowo działała cyrkulacja powietrza. I naturalnie poleca się lżejsze namioty, często takie które można łatwo przenosić.

Profesjonalne wyprawy

Dużo tutaj nie ma do przedstawienia. Ktoś decydujący się na dłuższy wyjazd z namiotem, decydujący się na trudniejsze wyprawy, planuje często zmieniać miejsce biwakowania, powinien sprawdzić specjalistycznie przygotowane namioty, produkowane przez firmy pod indywidualne potrzeby odbiorców. Ale takie sytuacje jak poważna wyprawa w góry, podróże po dzikich lasach – biorą się za nie specjaliści, którzy wiedzą jak dopasować sobie perfekcyjny namiot.

Waga namiotu

Wspominaliśmy o wyborach związanych z wagą jednak dość pobieżnie. Zagłębiając się w temat należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Czy na miejsce biwakowania podróżujemy samochodem, czy wybieramy się pieszo, komunikacją? Czy wybieramy się na dłuższy pobyt, czy będziemy się przemieszczać czy biwakować w jednym miejscu? Pamiętajmy o tym, bo w przypadku podróży autem to waga nie ma znaczenia. Natomiast kiedy chcemy dźwigać samodzielnie namiot na plecach to mierzmy siły na zamiary, szukajmy namiotów które nie ważą więcej niż kilka kilogramów i do tego nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Ile za namiot?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ile pieniędzy przeznaczyć na dobry namiot. Zaleca się zakupy w wyspecjalizowanych sklepach, kupno namiotów renomowanych producentów. Każde rzucanie na magiczne promocje w marketach, dyskontach to krok do zawału serca w trakcie użytkowania takiego sprzętu. Zatem warto inwestować trochę więcej, nawet w przypadku kiedy będziemy użytkowali namiot „od święta”. Dobre namioty nie muszą kosztować wiele, tak naprawdę kilkaset złotych wystarcza na zakup czegoś dobrego, ciekawego

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

2 komentarzy

  1. Milworld 17 stycznia 2017 at 07:35

    Pytanie o to, ile wydać na namiot zawsze jest… najdziwniejsze?
    Oczywiście, znajdą się śmiałkowie, którzy wybiorą się na 10 dniową wyprawę z namiotem za 70zł z decathlona (tak, sa takie) i wtedy nie ma żadnych oporów, by np. pozostawić taki namiot, jeżeli będzie nam bardzo ciążył/nie będzie nam potrzebny w dalszej wędrówce. Pytanie tylko czy warto 🙂


  2. Andrzej45 20 lipca 2020 at 14:35

    Bardzo dobre namioty można kupić w sklepie Marabut, jest to polski producent, uznana firma z wielką tradycją. Kupuje ich sprzęt od kilku lat, sprawdziłem je w różnych warunkach pogodowych i porach roku. Mróz, wiatr, setki rozkładań i składań są niezawodne, wytrzymały wiele. Mają namioty ekspedycyjne, biwakowe i harcerskie 1 i 4 osobowe, także jest w czym wybierać


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *