Rodzaje namiotów

Wyprawa pod namiot to naprawdę ciekawe doświadczenie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wiele frajdy może sprawić spędzenie nocy, dwóch czy więcej pod namiotem. Zważywszy na to, iż obecnie produkowane są najróżniejsze namioty, dostosowane do wielu zróżnicowanych potrzeb, a co istotniejsze, projektowane by dawać jak największy komfort osobom z nich korzystających. Sprawdźmy w jaki sposób można podzielić namioty poprzez ich właściwości konstrukcyjne.

Namioty tunelowe

Ciekawa sprawa, namioty w oparciu o konstrukcje tunelowe cieszą się coraz większą popularnością, z uwagi na to, iż oprócz miejsca do spania proponują równocześnie dość komfortowe warunki na przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów. Takie tunelowe namioty to dość pokaźne przestrzenie użytkowe. W przypadku takich namiotów i ich stabilności oraz wytrzymałości na różnego rodzaju warunki atmosferyczne duży wpływ ma umiejętne rozłożenie. Dlatego też tunelowe namioty są konstrukcjami wymagającymi umiejętnego rozkładania, czas niezbędny do postawienia takiego namiotu jest dłuższy niż w przypadku innych rodzajów.

Namioty igloo

Najchętniej kupowane namioty turystyczne, zdecydowanie najpopularniejsze wśród nabywców. Wynika to z wielu właściwości tego typu namiotu, a najważniejszą z nich jest naturalnie prostota związana z rozkładaniem. Niezwykle szybko i bez komplikacji daje się rozłożyć taki namiot, nie trzeba być „specjalistą”. Co istotne, wszystkie namioty typu igloo są konstrukcjami samonośnymi co sprawia, że zmiana jego położenia nie wymaga pełnego demontażu. Rozwiązanie to jest doceniane szczególnie w sytuacji biwakowania w trudnych warunkach, kiedy zmienia się pogoda. Trzeba pamiętać jednakże iż namiot igloo nie pozwala na komfortowe wykorzystywanie jego powierzchni użytkowej, jak ma to miejsce choćby w konstrukcjach tunelowych.

Namioty geodezyjne oraz półgeodezyjne

To konstrukcje które mogą kojarzyć się ze specjalistycznym wykonaniem, użytkowaniem do celów niekoniecznie związanych z biwakowaniem. Prawda jest jednak zupełnie inna, można takie konstrukcje wykorzystywać do własnych, prywatnych celów. Dość podobne do namiotów typu igloo jednakże zdecydowanie solidniejsze kiedy mowa o wytrzymałości w trudnych warunkach pogodowych. Wszystko związane z większą ilością elementów niezbędnych do ich montażu, przez co nie są na pewno przeznaczone dla amatorów gdyż przygotowanie takich namiotów zajmuje dość sporo czasu. Dodatkowo namioty geodezyjne cechuje dość spory ciężar. Ich waga może być zbyt wielka dla osób które wybierają się na wycieczki z namiotem na plecach. Dlatego z jednej strony idealne rozwiązanie dla osób szukających czegoś konkretnego w trudnych warunkach, z drugiej strony ciężar i skomplikowana konstrukcja powodują, że to sprzęt tylko dla doświadczonych.

Namioty posiadające dwuspadowy dach

Tradycja czyli konstrukcja opierająca się na najprostszych rozwiązaniach. W takich namiotach uwagę przykuwa maszt przygotowany na wejściu. Takie namioty nadają się jedynie do wykorzystania w trakcie ciepłych miesięcy i to raczej w krajach południowych. Do tego przygotowanie namiotu z dachem dwuspadowym do użytkowania to „zabawa” z licznymi elementami. Rozstawienie to zadanie dla osób naprawdę cierpliwych.

Pozostałe

Na rynku oferowane są również innego typu namioty. Przygotowane z myślą o większej liczbie osób mających w nich mieszkać czyli namioty stricte wojskowe. Do tego namioty przygotowane dla zawodowców wybierających się choćby w wyższe partie gór. Takie sprzęty jednak nie cieszą się  większym zainteresowaniem odbiorców, są przeznaczone dla wąskiej grupy klientów, szukających konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *