Prawidłowe czyszczenie i konserwacja wiatrówki

Wiatrówka to nie tylko ogromna radość oraz satysfakcja z jej użytkowania. Żaden sprzęt tego typu nie będzie działał latami jeżeli odpowiednio się o niego nie zadba. Dlatego każdy właściciel wiatrówki powinien wiedzieć w jaki sposób prawidłowo ją konserwować i czyścić. Jak należy prawidłowo zadbać o wiatrówkę by działała przez długie lata, by z biegiem czasu nie traciła swoich najważniejszych właściwości?

Przygotowanie do prawidłowej konserwacji wiatrówki należy podzielić na kilka etapów, części z jakich to jest zbudowana. Trzeba będzie osobno poznać specyfikę czyszczenia ruchomych części (sprężyna i tłok), mechanizmu spustowego, a także lufy oraz kolby.

Zadbanie o ruchome części wiatrówki

Części ruchome wiatrówki czyli komora sprężania oraz praca tłoka to najbardziej istotne elementy w pracy urządzenia. Od nich przecież zależy to jak się będzie strzelało, czy każdorazowe wykorzystanie wiatrówki dostarczy odpowiednich emocji. Przygotowanie do czyszczenia wymaga zabezpieczenia wiatrówki i jej naciągnięcia. Do czyszczenia wykorzystuje się specjalistyczne oleje które równomiernie rozprowadza się po całości cylindra. Zalecam staranne podchodzenie do tej czynności i nie przesadzenie z ilością użytego smaru. W przypadku wiatrówek nadmiar może szkodzić, zapchać wiatrówkę. Po zakończeniu smarowania należy wiatrówkę odstawić na kilka godzin po czym wykonać strzał próbny.

Lufa i jej prawidłowa konserwacja

Prawdziwy hobbista wiatrówek będzie zawsze dbał o stan lufy. Wymaga to oczywiście regularnego jej czyszczenia tak aby nie doprowadzić do powstawania rdzy. Ten element wiatrówki najlepiej naoliwić specjalistycznym preparatem którego niewielką ilość nakładamy choćby na wycior i przeczyszczamy wnętrze lufy.

 

Co prawda lufa w wiatrówkach nie pozostawia zanieczyszczeń jak ma to miejsce w przypadku broni palnej, jednak nie zaszkodzi regularnie dbać o stan tego elementu. Jeżeli lufa naszej wiatrówki zaczyna rdzewieć to oczywiści najlepiej użyć do tego odpowiednich środków do odrdzewiania. Podobnie jak w przypadku czyszczenia, mała ilość środka plus odpowiedni wycior dadzą radę. Wyciory dostępne na rynku zazwyczaj można kupić w zestawie ze szczotką bawełnianą i mosiężną. Zamiast bawełnianej można użyć waciku na żyłce/sznurku. Natomiast jeśli chodzi o szczotki mosiężne, to zdania są podzielone. Niektórzy używają szczotek z mosiądzu (nie podrobionych ze stali) i nie zauważają żadnych problemów, pozostała część uważa że mosiądz pomimo mniejszej miękkości od stali potrafi uszkodzić gwint wewnątrz lufy i/lub pozbawić wnętrze lufy naturalnego filmu ołowiowego, który osadza się z czasem. Dlatego jeśli chodzi o szczotki mosiężne zalecam ostrożność i odradzam osobom mniej doświadczonym.

Co na kolbę i pozostałe części?

Oczywiście nasza wiatrówka to nie tylko elementy odpowiadające za jej prawidłową pracę, za możliwość strzelania. Przecież istnieją jeszcze liczne części takie jak choćby kolba, metalowe elementy zewnętrzne o których nie wolno zapominać.

W większości sprzedawanych na rynku wiatrówek kolba jest odpowiednio zabezpieczona, producent dokonuje kompletnej impregnacji. Nie powoduje to jednak sytuacji, iż kompletnie zapominamy o czyszczeniu, zadbaniu o ten element naszej wiatrówki. Nic z tych rzeczy. Po prostu raz na jakiś czas wystarczy dokładnie przetrzeć wszystko szmatą. Można również wykorzystywać do działania oliwki do impregnacji kolb. Nakładamy preparat, starannie rozprowadzamy i po jakimś czasie wycieramy wszystko czystą szmatką.

Jak często czyścić, konserwować wiatrówki?

Pytanie to nie ma jednoznaczne odpowiedzi. Ktoś powie, że raz w tygodniu, ktoś inny zawyrokuje, że wystarczy raz na rok przeprowadzić generalną konserwację. I tak naprawdę każdy właściciel wiatrówki powinien sobie sam odpowiedzieć na to pytanie, jak wiele znaczy dla niego jego sprzęt. Ze swojej strony na pewno mogę doradzić czyszczenie mechanizmów wiatrówki, ich pełne konserwowanie raz na 6 miesięcy. Oczywiście jeżeli korzysta się z wiatrówki nader często, to zadbanie o prawidłowy stan choćby komory, lufy będzie wymagany co około 4000 strzałów. Należy dokładnie ją posmarować. Wracając ze strzelania, kiedy wiatrówka została zabrudzona, powinno się przeprowadzić standardowe czyszczenie. Położyć w miejscu gdzie spokojnie wyschnie, a następnie przeprowadzić dokładny proces czyszczenia z wszelkich brudów.

Jakie środki do konserwacji, jakimi preparatami czyścimy?

Po pierwsze należy zawsze sprawdzić dokładnie czy dany środek będzie pasował do naszej wiatrówki, czy się nadaje do jej prawidłowego czyszczenia, konserwacji.

Smar Napier Power Airgun

Idealnie nadający się do smarowania wszelkich elementów ruchomych w naszych wiatrówkach. Pojemnik 200 ml kosztuje około 50 zł. Jego użytkowanie pozwala usuwać wszelkie zabrudzenia, pozbyć się wilgoci i co ważne pozwoli tworzyć pełne zabezpieczenie przed korozją.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

Stil Crin

Stil Crin czyli oliwa używana do czyszczenia i zabezpieczenia elementów ruchomych w wiatrówkach. Użytkowanie tego środka gwarantuje prawidłowe dbanie o bezawaryjne działanie części ruchomych, pozwala zapobiegać nadmiernym zużyciem wskutek tarcia. Wiatrówka po regularnym stosowaniu takiego preparatu działa znakomicie. Tylko jedna prośba – zalecamy spokojne używanie produktu Stil Crin, jak i wszystkich innych oliw, olejów. Lepiej wprowadzić mniej preparatu niż za dużo. Zapobiegnie to negatywnym skutkom, niszczeniu się elementów składowych wiatrówek. Cena standardowe opakowania oliwy Stil Crin to około 20 zł.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

ProTechGuns

Olejek silikonowy dla wszystkich którym nie w smak obracać się cały czas w smarach. Smarowanie wnętrza wiatrówki CO2 odbywa się w sposób szybki oraz komfortowy, nie potrzeba wielkich ilości aby spowodować skuteczne działanie środka. Skuteczność konserwacji, jego skład nie działa negatywnie na tłoki czy uszczelki. Produkt dodatkowo nie jest drogi, bo za pojemnik o wielkości 100 ml zapłacimy jedynie 15 zł.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie


Napier Pellet Lube

Napier Pellet Lube czyli smar do śrutu. Warto zadbać także o „higienę” śrutu czyli przygotować się na wykorzystanie produktu firmy Napier. Smar do śrutu to gwarancja minimalizacji tarcia śrutu w lufie, to również pewność, że można zwiększyć prędkość oraz celność podczas zabawy z wiatrówką. Jak prawidłowo rozprowadzać taki smar? Dziecinnie proste, kilka kropel do pudełka pełnego śrutu i gotowe. 10 ml smaru to wydatek rzędu 30 zł.

Sprawdź aktualną cenę w sklepie

Robla Solo Mil

Robla Solo Mil to środek o którym należy napisać w kontekście walki ze rdzą w lufie. Jak wiadomo może się przydarzyć rdzewienie lufy każdemu i dlatego mieć w zapasie coś skutecznego, szybko działającego. Wystarczy wlać środek zgodnie z instrukcją do lufy i następnie użyć mosiężnego wyciora. Odczekać do 12 godzin i usunąć środek, następnie dokładnie wysuszyć lufę. Za taki produkt firmy Klever zapłacimy około 25 zł, pojemność 100 ml.


 

Kilka ciekawych wniosków na koniec!

Prawidłowe dbanie o swój sprzęt strzelecki pozwala na długoterminowe jego użytkowanie. Stosowanie odpowiednich środków, czyszczenie zgodnie z poradami ekspertów to gwarancja utrzymania wiatrówek w jak najlepszym stanie. Jednak należy zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet najlepszy sprzęt strzelecki ulega zużyciu, szczególnie kiedy jest użytkowany przez wytrawnego strzelca który dość często z niego korzysta. Środki konserwacji i do czyszczenia należy dobierać pod posiadany sprzęt, nie używać preparatów przeznaczonych choćby do wiatrówki PCP na sprzęcie na CO2. Nie zalecamy również zabaw w konstruktorów, dokonywanie przeróbek czy eksperymentów w trakcie czyszczenia. Jeżeli masz problem z prawidłowym rozłożeniem broni pneumatycznej to zgłoś się po pomoc do fachowca.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

5 komentarzy

 1. brutalnyogór 2 stycznia 2018 at 21:40

  Polecam ten poradnik, szybki, wygodny. Autor pisząc go nie owijał w bawełne i za to ma plusa ☺. Polecam wszystkim…


 2. Adam 23 stycznia 2018 at 22:06

  Wycior mosiężny do wiatrówki???


  1. Grzegorz Koper 24 stycznia 2018 at 10:18

   Kwestia dyskusyjna czy mosiądz jest bezpieczny dla gwintu czy nie, dlatego rozwinąłem trochę akapit dotyczący wycioru.


 3. tomek 24 stycznia 2018 at 21:12

  To co jakis czas trzeba całą wiatrowke rozkrecic i czyscic sprezynę itd czy wystarczy uzyc smaru odpowiedniego i wstrzyknac przez lufe zeby do tloka doszlo?


  1. Grzegorz Koper 25 stycznia 2018 at 09:55

   Po zakupie wiatrówki czy to nowej, czy używanej warto oddać ją w ręce fachowca na tzw. przegląd zerowy, czyli rozkręcenie wszystkiego na czynniki pierwsze, oczyszczenie, nałożenie smarowania, dostosowanie uszczelki, regulację itd., itp. Potem same czynności konserwacyjne można regularnie przeprowadzać zależnie od użytkowania.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *