Jakie naboje CO2 do wiatrówki i ASG wybrać – kapsuły 12g i 88g, cena

Wybierając odpowiednią wiatrówkę należy brać pod uwagę jej liczne parametry. Strzelanie z wiatrówki ma być przyjemnością ale równocześnie nie wolno zapominać choćby o ekonomicznych aspektach takiego hobby. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są wiatrówki na CO2. Czym są, dlaczego korzystnym jest wykorzystywanie naboi CO2 do strzelania? Warto dokładnie poznać temat. Wiedzieć co to kapsuła CO2, czym różni się nabój CO2 16g od naboi CO2 12g. Sprawdzić ile kosztują naboje i na ile wystrzałów wystarczą.

Czym jest wiatrówka CO2?

Wiatrówki CO2 to nic innego jak sprzęt z napędem gazowym, a dokładniej napędzane są one nabojami CO2. Użytkowanie takiej wiatrówki, korzystanie z możliwości jaką dają naboje na sprężone CO2, znakomicie wpływa na komfort strzelca. Zniwelowanie odrzutu w trakcie oddawania strzału. Ogromna dokładność w trakcie każdego ze strzałów, a także brak konieczności napinania sprężyny, jak ma to miejsce w przypadku korzystania z klasycznych wiatrówek. To liczne zalety sprzętu z takim napędem. Dodając do tego lekkość wiatrówki ma się sprzęt doskonały dla początkujących, szczególnie kobiet i dzieci.

Dlaczego naboje CO2 to znakomita opcja?

Oprócz korzyści wynikających z samego użytkowania wiatrówki na CO2, należy dokładnie wskazać zalety naboi CO2 (zarówno naboje do klasycznych wiatrówek jak naboje ASG CO2).

Nabój CO2 na ile starcza?

Każdy kto zaczyna przygodę ze strzelaniem z wiatrówki zadaje sobie różnego rodzaju pytania. Mowa o możliwościach związanych z prędkościami początkowymi, celnością strzelania czy też kosztami użytkowania konkretnego sprzętu i dodatków do niego. Na ile strzałów wystarcza nabój CO2? Standardowa mowa o możliwości wykorzystywania jednego naboju do oddania około 60 strzałów. Producenci różnie podają parametry, w niektórych przypadkach mowa nawet o wystrzeleniu 8 magazynków (1 magazynek = 10 strzałów).

Nabój z gazem CO2 i strzelanie bez przeładowania

Wśród różnego rodzaju produktów można znaleźć takie, które gwarantują strzelanie bez przeładowania. Wynika to z faktu, że pojawia się możliwość montażu magazynku o większych pojemnościach niż te standardowe.

Nabój CO2 12g/88g ciśnienie?

Odwieczny problem kupujących wiatrówki i wybierających odpowiednie parametry. Dziś można skorzystać z przejściówek, adapterów, które sprawiają, że w każdej chwili można zmienić rodzaj naboi z których będzie się strzelało. To znaczne ułatwienie, pozwalające w trakcie rekreacji z wiatrówką zmieniać opcje strzelania. Należy jednak zwrócić uwagę na ciśnienie naboi CO2. Maksymalnie określa się je na 80 bar. Jednak bezpieczną wartością są okolice 73 bar. Równocześnie ciśnienie może być zmienne, wszystko zależy od temperatury w jakiej znajduje się taki nabój CO2. Narażenie naboi na zbyt wysokie temperatury może doprowadzić do zjawiska płynu nadkrytycznego czyli stanu pomiędzy gazem, a cieczą.

CO2 cena czyli ile to wszystko kosztuje

Decydując się na sprzęt, któremu do strzelania potrzebny jest sprężony CO2, należy mieć pełną świadomość, że zakupy naboi nie powodują znacznego uszczuplenia finansów. Cena CO2, dobrych naboi oscyluje pomiędzy 1 zł – 3 zł. Nie ma znaczenia czy ma być zakupiona kapsuła CO2 12 g czy jakakolwiek inna. Oczywiście decydując się na gaz CO2 12 g w większych opakowaniach, cena jednostkowa automatycznie maleje. W wyniku takiej polityki cenowej producentów, strzelanie z wiatrówek na CO2 jest bardzo opłacalne. Jest to ważne szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają.

Kapsuła CO2 wielokrotnego użytku

Może by tak skorzystać z możliwości jakie dają producenci i kupić coś takiego jak kapsuła CO2 88g wielokrotnego użytku? Jest to na pewno ciekawe rozwiązanie gdyż przy częstym strzelaniu nie trzeba wymieniać co chwila kapsuł. Kapsuła wielokrotnego użytku ładowana jest z butli CO2, a cała operacja jest na tyle prosta, że każdy sobie z nią poradzi. Posiadanie butli z gazem to sprawy groszowe. Cena gazu CO2 jest śmiesznie niska, jedyna poważniejszą inwestycją będzie zakup naboju wielokrotnego użytku. Kupno to wydatek kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać aby sprawdzić czy tego typu naboje są kompatybilne z danym modelem wiatrówki.

Moc strzałów z naboi CO2

Czy posiadając odpowiednią wiatrówkę, a wraz z nią pojemnik z CO2 możemy liczyć na duże wrażenia odnośnie mocy strzałów? Wiele zależy od rodzaju urządzenia, a także akcesoriów, w tym właśnie to jakiego rodzaju naboje się posiada. Naboje gaz CO2 12 g będą miały inne parametry w trakcie strzelania niż naboje CO2 88g. Można jednak liczyć na osiąganie prędkości początkowej w granicach 150 m/s. Równocześnie z każdym kolejnym strzałem prędkość będzie nieznacznie malała.

Konserwacja przy wiatrówkach i nabojach CO2

Nabój konserwujący do CO2 to znakomita pomoc dla wszystkich tych, którzy lubią porządek. Nabój tego typu znakomicie konserwuje sprzęt. Jego działanie jest proste, mianowicie użycie go w wiatrówce prowadzi do smarowania i zabezpieczenia lufy. Tego typu nabój powinien być użyty w momencie wykorzystaniu 10 naboi CO2.

Po skończeniu strzelania należy zadbać również o naboje CO2. Jeżeli nie jest pusty, warto wystrzelać go do końca. Pozostawienie na kilka dni takiego niepełnego naboju w wiatrówce doprowadzi do zniszczeń. Istnieje prawdopodobieństwo, że odkształci się uszczelka zaworu.

Gdzie kupować naboje CO2?

Decydując się na zakup naboi do wiatrówki na CO2, należy koniecznie skorzystać z oferty przygotowanej przez renomowane sklepy. Znaleźć w nich można najlepsze propozycje cenowe. Dobre sklepy z wiatrówkami i nabojami do nich to również bogaty asortyment, przygotowany na każdą kieszeń. To również profesjonalna pomoc w doradztwie. Oprócz tradycyjnych, pojedynczych naboi można wybrać ciekawy zestaw do CO2. CO2 zestaw ale również liczne akcesoria wspomagające strzelanie, pozwalające idealnie dbać o swój sprzęt strzelecki.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

3 komentarzy

  1. milworld.pl 25 lutego 2018 at 13:11

    Bardzo tania opcja. Dobra nie tylko dla początkujących 🙂


  2. Marek 11 czerwca 2018 at 13:29

    U nas w arsenale chyba z tej listy mają tylko crosmana ale muszę zobaczyć w jakimś sklepie internetowym może sobie zamówić jakiś inny nabój co2 z innej firmy ogólnie to jak ja kupuje to ledwo na 50 takich strzałów z pełną mocą starcza potem jest wyraźny spadek i śrut bardzo szybko opada wtedy z reguły wymieniam taki nabój bo celność strasznie kuleje.


  3. Paweł 24 sierpnia 2018 at 14:36

    Gdzie można znaleźć nabój do wielokrotnego ładowania lub cały zestaw do samodzielnego napełniania co2 bo nigdzie w necie znaleźć nie mogę?


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *