Plecak turystyczny/wojskowy/trekkingowy – jaki do biegania i w góry?

Wycieczki bez plecaka? Wyjście na do szkoły, wyprawa wysoko w góry, a może po prostu chęć wygodnego noszenia laptopa. Należy idealnie dobierać plecaki, dopasować go do konkretnych potrzeb. Plecak musi być użyteczny, powinien być w stu procentach wygodny. Jak więc wybierać plecaki, jaki plecak kupić, jakie występują rodzaje plecaków?

Plecaki miejskie / trekkingowe

Rodzaje plecaków

Plecaki mogą być najróżniejsze. Praktycznie przygotowane są one pod najróżniejsze potrzeby, dzięki czemu kupując dedykowany plecak, nie ma później problemów z jego użytkowaniem. Czym różni się plecak turystyczny 25l, od tego, co gwarantuje plecak trekkingowy 30l? Kiedy przydatne będą plecaki taktyczne, a dla kogo mały plecak turystyczny? Dlaczego plecak damski miejski, znacznie różni się od tego, co posiada plecak miejski męski?

Plecak miejski

Plecaki do codziennego użytku, nie wymagają nie wiadomo jak skomplikowanej konstrukcji. Ma to być prosty plecak, który pozwoli każdego dnia komfortowo z niego korzystać. Plecak miejski to wygoda, to komfort, to możliwość spakowania niezbędnych rzeczy (np. do szkoły czy pracy). Plecak miejski damski czy plecaki męskie do wykorzystania w miejskiej dżungli, muszą być najlepszej jakości. Są one używane niezwykle często, dlatego zakupiony sprzęt ma starczyć na długi czas. Plecak 35l, maksymalnie 40l to pojemność oczekiwania po plecakach miejskich. Korzystanie z większych mija się po prostu z celem. Równocześnie warto wspomnieć, że współczesne plecaki miejskie mają odpowiednie miejsce na laptopa, więc odpada obowiązek noszenia dodatkowo torby z laptopem.

Plecak turystyczny, plecak trekkingowy

Plecaki turystyczne dzielą się na najróżniejsze kategorie. Często ich zamienna nazwa to plecaki trekkingowe, gdyż odpowiednio dobrane modele, pozwalają nie tylko wykorzystać je w trakcie kilkugodzinnych leśnych wędrówek, ale również udać się na górskie wyprawy. Jaki plecak turystyczny wybrać? Trzeba podzielić je ze względu na pojemność oraz długość planowanych wycieczek, wędrówek.

Plecak turystyczny 20l-30l. To pojemności plecaków, które wystarczają do wędrówek jednodniowych, kilkugodzinnych. Plecaki tego typu nie są skomplikowane w swojej budowie. Nie posiadają wielu przegród czy kieszonek. Najważniejsze, aby przykładowy plecak trekkingowy 35l był wygodny, posiadał odpowiednie pasy: biodrowy i piersiowy.

Plecak turystyczny 40l-50l. Takie pojemności są dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują wycieczki jednodniowe, ale równocześnie możliwe będzie ich przedłużenie. Wystarczy na spakowanie odpowiedniego ekwipunku. Równocześnie dobrze, aby np. plecak turystyczny 45l miał możliwość komfortowego zamontowania śpiwora.

Plecak turystyczny 60l i więcej. Mowa tutaj o największych plecakach do noszenia w trakcie wypraw. Ogromny komfort użytkowy, duża ładowność, można zabrać ze sobą wiele niezbędnych rzeczy, które przydadzą się w trakcie kilkudniowych wypraw. Mowa np. o wyprawach górskich, chodzeniu od schroniska do schroniska.

Warto odnotować jeszcze dodatkowe kategorie. Plecak turystyczny na kółkach, czyli coś, co nie będzie wymagało noszenia na plecach. System kółek pozwala na bezproblemowe wykorzystywanie plecaka w trakcie robienia choćby większych zakupów spożywczych, czy też wędrowania po stabilnym podłożu. Wskazany szczególnie dla osób, które mają problemy z kręgosłupem lub nie mogą zbyt wiele dźwigać.

Plecak turystyczny dla dzieci. Możliwość spakowania niezbędnych rzeczy, takich jak jedzenie czy napoje. Jest to mały plecak turystyczny, który musi być wygodny nieskomplikowany.

Plecaki wojskowe, plecaki taktyczne

Sprzęt cieszący się powodzeniem, ze względu na swoje właściwości. Doskonale może sprawdzić się w wielu sytuacjach, nie jest przecież przeznaczony stricte pod potrzeby wojskowych.

Plecak wojskowy taktyczny musi być wykonany ze znakomitych materiałów. Wynika to z faktu, że taki plecak militarny powinien być wytrzymały na najróżniejsze warunki i długi czas użytkowania. Dobrze, kiedy będzie to przykładowo plecak wodoodporny czy też plecak wodoszczelny. Liczne kieszenie, liczne komory sprawiają, że wojskowy plecak pozwala zachować porządek, doskonale zorganizować rozłożenie rzeczy. Plecak wojskowy demobil, czyli zakup sprzętu pochodzącego z wojska. To najlepsza okazja do tego, aby wejść w posiadanie oryginalnego plecaka wojskowego, wyprodukowanego na konkretne potrzeby wojska. Plecak taktyczny czy plecak wojskowy dodatkowo może być wsparty czymś takim jak torba wojskowa.

Pozostałe plecaki

Plecak do biegania, czyli specjalna konstrukcja o niewielkich rozmiarach. Pozwoli na dłuższe treningi biegowe zabrać ze sobą bukłak z wodą czy też małe batoniki, musy energetyczne, lub koszulkę na przebranie.

Plecak wspinaczkowy, często mylony i nazywany jako plecak górski. Plecaki wspinaczkowe mają dodatkowe wyposażenie np. poduszkę powietrzną. Mają być przydatne w trudnych sytuacjach.

Plecak górski, czyli możliwość skorzystania z tego, co oferuje plecak turystyczny jak wybór idealnego sprzętu, takiego jak plecak w góry. Musi dokładnie dopasowany do potrzeb osób, które są zaawansowane w chodzeniu po górach.

Plecak myśliwski. Odpowiednia konstrukcja, pokaźne rozmiary, liczne dodatkowe elementy, tak aby wyprawa na polowanie była za każdym razem udana. Dają możliwość mocowania broni, są wodoodporne, a dodatkowo niektóre modele mają funkcję krzesełka. Cechą wyróżniającą plecaki myśliwskie jest ich kolorystyka. Zazwyczaj mowa o zielenie lub mieszanych kolorach, mających gwarantować kamuflaż.

Plecak transportowy, czyli coś, co pozwala na przenoszenie wielu rzeczy. Tym samym plecaki takie muszą być dość duże, mieć ogromną pojemność (nawet do 100 litrów), zrobione z najlepszych materiałów i komfortowe w użytkowaniu.

Plecaki ekspedycyjne, czyli takie, które posiadają ogromne pojemności, w graniach 100l. To jednak sprzęt na skomplikowane i długie wyprawy. Przeznaczony choćby dla osób, które wybierają się w najwyższe partie najwyższych gór. Konstrukcja pozwala na znakomite spakowanie przedmiotów, niezbędnych w trakcie zdobywania kolejnych szczytów.

Jaki plecak wybrać?

Szukając optymalnie dobranych plecaków, będzie trzeba bardzo dokładnie sprawdzić kilka parametrów i odpowiedzieć na kilka pytań.

Co ma znaczenie przy wyborze plecaka:

  • Dopasowanie plecaka względem jego pojemności, a także sytuacji, w jakich będzie użytkowany,
  • Czy plecak jest wygodny w trakcie noszenia? Czy posiada wszelkie elementy, które pozwalają na wielogodzinne, wygodne noszenie (np. siatka na tyłach plecaka, pasy na biodra i piersi). Nie ma znaczenia czy potrzebny jest plecak wycieczkowy, czy jakikolwiek inny. Wygoda użytkowa jest bardzo istotna,
  • materiał. Plecak musi posiadać dobry materiał, który szybko się nie niszczy. Dobrze, jeżeli materiał jest wodoodporny, jego użytkowanie w trakcie niekorzystnej pogody, nie zniszczy zawartości plecaka,
  • ilość kieszeni, dostosowana do potrzeb. Miejski plecak nie potrzebuje ich zbyt wiele, co innego, gdy mowa o plecakach wojskowych.

Gdzie kupić dobre plecaki i za ile?

Sklep z plecakami to pierwsze co przychodzi na myśl, gdy poszukiwane są najlepsze plecaki. Oczywiście sklep z plecakami powinien posiadać odpowiedni asortyment, proponować najlepsze jakościowo doradztwo i oczywiście zagwarantować tanie plecaki. Na tanie i doskonałe plecaki można trafić, gdy zaczynają się wyprzedaże. Równocześnie ciekawym pomysłem jest demobil wojskowy. To istny raj zakupowy dla tych, którzy poszukują odpowiednich plecaków wojskowych.

Co do samych marek i produktów godnych polecenia, to na pewno należy zwracać uwagę na takie produkty jak plecak Wisport, Jack Wolfskin plecak czy plecak Salomon.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *