Jaki kompresor kupić? A może sprężarka powietrza?

Kompresor, czyli inaczej sprężarka, to urządzenie, które wykorzystywane jest do najróżniejszych czynności. Na rynku dostępne są takie produkty jak kompresor przemysłowy, kompresor warsztatowy, czy mały kompresor, idealny do domowych zastosowań. Jednak pojawiają się liczne pytania. Jaki kompresor do domu? Jaki kompresor do malowania, a jaki kompresor do warsztatu?

Kompresory olejowe

 1. Hagen
 2. TTDC50LV
 3. moc: 2200W
 4. pojemność: 50 litrów
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. Metabo
 2. BASIC 250-50
 3. moc: 1500W
 4. pojemność: 50 litrów
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. Stanley
 2. FCDV404STN006
 3. moc: 1500W
 4. pojemność: 50 litrów
 5. Sprawdź aktualną cenę

Kompresory bezolejowe

 1. Metabo
 2. Basic 250-50
 3. moc: 1500W
 4. pojemność: 50 litrów
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. Black&Decker
 2. NKBN304BND009
 3. moc: 1000W
 4. pojemność: 12 litrów
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. Ryobi
 2. R18L-0
 3. napięcie: 18V
 4. pojemność: bez zbiornika
 5. Sprawdź aktualną cenę

Jaki kompresor kupić, aby gwarantował maksymalną efektywność? Czym różni się sprężarka śrubowa, od sprzętu takiego jak kompresor dwutłokowy? Tylko i wyłącznie sprawdzenie informacji   o tych urządzeniach. Ich możliwościach, parametrach i funkcjach, pozwoli dokładnie zorientować się w sytuacji. Będzie jasne i czytelne, która sprężarka powietrza idealnie będzie pasowała do konkretnych zastosowań.

Kompresor olejowy czy kompresor bezolejowy?

Spośród najróżniejszego rodzaju podziałów urządzeń takich jak sprężarki, warto wiedzieć, czym różnią się kompresory olejowe od tych bezolejowych. Mianowicie kompresor olejowy to urządzenie, gdzie pompa sprężarki musi być smarowana specjalnym olejem. Sprężarka olejowa jest idealnym rozwiązaniem tam, gdzie wymaga się ciągłej i efektywnej pracy narzędziami, do których będzie podłączona. Warto wymienić tutaj choćby warsztaty samochodowe, warsztaty lakiernicze. Czyli w pełni wydajna i profesjonalna sprężarka do malowania powinna być raczej olejowa.

Sprężarka bezolejowa to z kolei urządzenie, gdzie nie ma potrzeby smarowania olejem. Wynika to z konstrukcji, za pracę odpowiednią tłoki. Często można spotkać zamienne nazwy takie jak sprężarka tłokowa. Urządzenie wymaga regularnych przerw w działaniu, gdyż bardzo szybko się nagrzewa. Dlatego będzie ciekawym zakupem do prywatnego użytku. Kompresor tłokowy idealnie sprawdzi się w drobnych pracach domowych.

Sprężarka kompresor i parametry

Kompresor śrubowy, kompresor elektryczny czy też kompresor akumulatorowy posiadają odpowiednie parametry. Dzięki nim określa się moc działania, można dokładnie określić, który kompresor sprężarka będzie idealnie pracował w określonych warunkach. Jakie to najważniejsze parametry określają jakość i przeznaczenie urządzenia, jakim jest kompresor powietrza?

Pojemność zbiornika – parametr ten odpowiada za płynność pracy urządzenia. Odpowiednia pojemność nie może dopuszczać do spadków ciśnienia. Kompresor mały, kompresor 25l będzie dobrym rozwiązaniem do użytku domowego. W sytuacji, kiedy nie jest zbyt często użytkowany i do drobnych prac. Kompresor 150l, kompresor 200l będzie wymagany w miejscach, gdzie praca z jego użyciem trwa w trybie ciągłym. Kiedy jest użytkowany bez przerwy przez wiele godzin.

Przy sprawdzaniu pojemności, należy brać pod uwagę również to, z jakimi narzędziami będzie współpracował. To często pozwoli dokładnie określić pojemność zbiornika.

Ciśnienie – kompresor 10 bar, a może mniejsze ciśnienie będzie odpowiednie do konkretnego rodzaju prac? Standardowa sprężarka do domowego użytku, kompresor do pompowania kół, posiada ciśnienie w zakresie 6-10 bar. Kompresory do użytku przemysłowego, muszą posiadać wyższy poziom ciśnienia.

Wydajność – określa się ją np. 100l/min. Im wyższa wydajność, tym kompresor pracuje dokładniej, wydajniej, dłużej.

Warto jeszcze nadmienić o czymś takim jak kompresor do aerografu. Jest to niezwykle ważna informacja, gdyż kompresor podłączony do aerografu nie będzie wymagał korzystania z dużej butli. Praca staje się bardziej komfortowa i wydajniejsza. Należy jednak pamiętać, aby posiadać kompatybilne urządzenia, których podłączenie i praca będą doskonałe.

Kompresor stacjonarny czy kompresor przenośny?

Kompresor walizkowy, mini sprężarka, a może urządzenie stacjonarne? Wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Kompresor mały będzie przenośny, lekki, ale równocześnie jego parametry nie będą zachwycające. Taki kompresor przyda się w warunkach domowych, do drobnych prac. Używając sprężarek do większych prac, wykorzystując je zazwyczaj w konkretnego typu działaniach, należy postawić na coś stacjonarnego o sporej mocy. Typowa sprężarka samochodowa, używana w warsztatach będzie raczej sprzętem nie do przenoszenia.

Jaki kompresor do malowania?

Wybierając idealny kompresor do malowania, należy dokładnie określić swoje potrzeby. Ktoś wybierający urządzenia do domowego użytku, gdy nie będzie często z nich korzystał, powinien skupić się na małych sprężarkach. Jak dokładnie prezentuje się tutaj dobór?

Kompresor 100l jest na pewno minimalnym wyborem, kiedy mowa o malowaniu natryskowym. Każdy, kto chce dokładnie przeprowadzać ten proces, powinien zainteresować się właśnie kompresorami o pojemności od 100 litrów.

Kompresor 50l będzie dobrym wyborem do malowania auta. Oczywiście pod warunkiem, że urządzenie nie będzie zmuszone do ciągłej, wielogodzinnej pracy. Wtedy taka pojemność może nie wystarczyć.

Każdy, kto pragnie używać kompresora w domowych warunków, do drobnych prac, takich jak malowanie drzwi, pojedynczych elementów drewnianych np. płot, szuka czegoś mniejszego. Pełną wydajność w tym wypadu zapewni kompresor 24l. Podobna pojemność będzie dobrym wyborem, kiedy mowa o takich urządzeniach jak kompresor modelarski. Pozwala pewnie i komfortowo zająć się malowaniem modeli, mniejszych form.

Jaki kompresor do piaskowania

Kompresor do piaskowania powinien być dobrany pod kątem miejsca użytkowania. Co innego do pracy w domowym zaciszu, co innego w trakcie pracy w warunkach warsztatowych. Dobry kompresor do piaskowania musi posiadać pojemność 200l, a jego ciśnienie to minimum 7 bar. Warsztaty samochodowe, pracując w sposób profesjonalny, inwestują w mocniejsze sprężarki. Do domowego użytku wybiera się coś znacznie słabszego, a z uwagi na tryb pracy, doskonale sprawdza się sprężarka śrubowa.

Kompresor cena

Ile należy zapłacić za idealną, doskonałą sprężarkę? Odpowiedni kompresor uniwersalny do zastosowań domowych to wydatek kilkuset złotych. I kiedy używa się go raz na jakiś czas, to nie ma sensu przepłacać. Dobrym pomysłem mogą być kompresory używane. Zakup kompresora do prac związanych z zarobkowaniem, wymaga większych nakładów finansowych. Dobre sprężarki śrubowe, kompresor do samochodu mogą kosztować w przedziale 2000-3000 zł. Należy jednak mieć na uwadze, że parametry, funkcjonalność konkretnych modeli generuje cenę końcową. Więc z jednej strony znaleźć można urządzenie za 2000 zł, z drugiej kosztujące nawet 5-6 razy więcej.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

3 komentarzy

 1. Yacek 11 lipca 2019 at 11:51

  Ze swojego doświadczenia mogę polecić kompresory marki B.pro, dobry stosunek jakości do ceny. Miałem z nimi styczność w dwóch miejscach i sprawdzały się bardzo dobrze. Współpracują też dobrze z gwoździarkami, bo akurat korzystałem z nich w ramach prac dekarskich. Sensowny sprzęt i nieprzepłacony.


 2. Delta Technika 4 września 2019 at 10:40

  Wybór sprężarki zależy od tego, do jakich działań jej potrzebujemy. Najczęściej wybieranym typem sprężarki jest bezolejowy, który cechuje się skutecznością i niezawodnością. Jednak tak jak Państwo wspomnieliście, do mniejszych działań, niewymagających dużego nakładu mocy, bardzo dobrze sprawdzą się bezolejowe. Produkty z obydwu tych kategorii cechują się wysoką skutecznością, dlatego możemy polecić każdy z nich.


 3. Airbox 15 września 2019 at 12:54

  Ja mam zupełnie odmienne zdanie co mój poprzednik. Do warsztatów samochodowych, wulkanizacji, warsztatu lakierniczego najczęściej wybierany jest kompresor w przedziale 200-300l olejowy. Bezolejowe głównie bardzo małe na własne potrzeby lub bardziej specjalistyczne jak np. małe dedykowane dla stomatologii. Duże zakłady produkcyjne ale też coraz częściej duże serwisy samochodowe inwestują w sprężarki śrubowe lub łopatkowe.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *