Łuk bloczkowy a klasyczny, konstrukcja łuku bloczkowego

Łuk bloczkowy – konstrukcja

Główną częścią łuku bloczkowego jest majdan. Najczęściej wykonany z magnezu lub aluminium, ale zdarza się że w droższych konstrukcjach wykorzystywane są stopy stosowane do budowy skrzydeł samolotów. Służy on do mocowania innych elementów – bloczków, celownika, stabilizatora oraz kołczanu.

Ramiona, które gromadzą całą energię łuku, są zrobione z materiałów kompozytowych. Siła naciągu wynosi 30-100 funtów, co przekłada się na szybkość strzału w przedziale 46-113 m/s

Najczęściej na końcach ramion umieszczone jest kółko oraz mimośród (jego kształt zależny jest od konstrukcji). Najpopularniejszym  mimośrodem jest: pojedynczy, hybrydowy, podwójny i dwuczłonowy. Mniej spotykane to czworokątny i zawiasowy.

Kable wraz z cięciwą zbudowane są z włókien polietylenowych. Aby jak najefektywniej przekazać energię łuku do strzały charakteryzują się dużą siłą naciągu i minimalną rozciągliwością.

Sprawdź w rankingu, który łuk bloczkowy warto wybrać.

Przewaga nad łukami tradycyjnymi

  • Przy naciąganiu łuku bloczkowego, jego ramiona są przyciągane do siebie. W łuku tradycyjnym lub refleksyjnym ramiona odginają się w kierunku cięciwy łuku. Dzięki tej różnicy możliwe jest tworzenie konstrukcji zupełnie pionowych łuków bloczkowych zamiast zagiętych. Minimalizuje to odczuwanie przez łucznika po zwolnieniu strzały wielkości wibracji.
  • Jest on odporny na wilgotność i zmiany temperatury skutkując zwiększoną dokładnością strzału, powtarzalnością oraz zasięgiem w odróżnieniu od łuków zbudowanych z materiałów naturalnych.
  • Zazwyczaj system bloczków zawiera krążki pokryte gumą. Pracują one jako ograniczniki naciągu, które mogą być regulowane. Dzięki temu łucznik może optymalnie dobrać długość naciągu. Co więcej, sprawia to, że każdy strzał ma powtarzalną siłę i długość naciągu. Ma to wpływ na precyzję oraz powtarzalność.
  • Konstrukcja mimośrodów wpływa bezpośrednio na przyspieszenie strzału. Łucznicy o mniejszym doświadczeniu wybierają zazwyczaj łuki z miękkim mimośrodem, ponieważ przyspiesza on strzałę mniej gwałtownie niż mimośród twardszy.
  • Niektóre systemy bloczkowe stosują zamiast dwóch identycznych mimośrodów pojedyncze mimośrody w dolnej części łuku oraz ruchomy krążek na górze. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania systemu kabli i daje możliwość użycia pojedynczej cięciwy.
  • Dzięki „efektowi odpuszczenia” łucznik może dłużej celować i dokładniej strzelać. Występuje on po naciągnięciu łuku, gdy siła konieczna do naciągnięcia rośnie do maksymalnej, a następnie maleje gwałtownie.

 

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *