Najstarszy scyzoryk nie był szwajcarski!

Szwajcarski scyzoryk to wynalazek starszy niż mogłoby się wydawać. Nóż ten od lat sprawdza się znakomicie w życiu codziennym oraz sytuacjach ekstremalnych. Można nim z łatwością dokręcić śrubkę czy otworzyć butelkę. Bardziej futurystyczne scyzoryki służą nawet jako pendrive.

Na ekspozycji w Cambridge Fitzwilliam Museum znajduje się nóż, który można uznać za pierwowzór współczesnych scyzoryków. Wynika z tego, że pierwszymi wynalazcami tego wielofunkcyjnego narzędzia nie byli Szwajcarzy. Korzenie szwajcarskiego noża oficerskiego sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX wieku, natomiast eksponat z wspomnianego muzeum pochodzi z okresu dominacji Imperium Rzymskiego. Można szacować, iż jest to około III wiek naszej ery.

W tamtym okresie powszechnie stosowanym tworzywem był brąz. Jednak pierwowzór scyzoryka zrobiony jest ze srebra, co musiało czynić go dobrem luksusowym. Nie był on narzędziem uniwersalnym jak współczesny scyzoryk szwajcarski. Pełnił on zapewne funkcję przenośnego zestawu sztućców, ponieważ poza nożem zawierał jeszcze m.in. łyżkę, widelec i nawet wykałaczkę.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *