Noże, scyzoryki, sztylety – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Pierwsze skojarzenie na hasło nóż? Zazwyczaj nożownik, tragedia, no może jeszcze kwestia obracania się w kuchni, przygotowania za pomocą noży kuchennych jedzenia. A scyzoryk? Oczywiście chyba 99% odpowiedzi będzie dotyczyła MacGyvera który swoim magicznym scyzorykiem potrafił zrobić wszystko, wyjść z każdej opresji. Koniec tych skojarzeń, zapraszam wszystkich na małą podróż po świecie sztyletów, scyzoryków, noży. Sprzętów które mogą być użytkowane na wiele sposób. Poprzez wykorzystywanie ich w codziennych czynnościach czyli kuchnia, w pracy na różnych stanowiskach, przy różnych zadaniach. Wycieczka na grzyby, ryby, wypad na cały dzień do lasu. Można wymieniać bez końca sytuacje gdzie noże będą nam potrzebne.

Scyzoryki

Scyzoryki ale niekoniecznie mieszkańcy Kielc i okolic. Każdy w dzieciństwie marzył o tym by posiadać scyzoryk, mniejsza o jego przeznaczenie, liczył się szpan. Dzisiaj nikt już z nas nie ma problemów by kupić sobie nawet 10 sztuk scyzoryków. Jednak przed zakupem należy poznać kilka ważnych faktów odnoszących się do tego urządzenia.

Sprawdź RANKING SCYZORYKÓW

Wybierając odpowiedni scyzoryk warto mieć na uwadze bezpieczeństwo użytkowania. Dla osób młodych, dla płci żeńskiej należy zainwestować w scyzoryki o dość małych rozmiarach. Stwierdzam, że coś o wielkości około 70 mm w zupełności wystarczy. Po co kusić los i dążyć do krzywdy? Ważne aby można było go bezpiecznie chować, nosić, by można było spokojnie trzymać go w dłoni. Do czego dany scyzoryk ma być wykorzystywany ma również znaczenie, szczególnie kupując go na prezent. Scyzoryk dla wędkarza, a scyzoryk dla grzybiarza to dwa różne produkty. Ważne aby jego funkcjonalność była jak najwyższa w przypadku konkretnego użytkowania.

Na początek jednak polecam scyzoryk Victorinox Recruit. Dlaczego właśnie ten produkt? Proszę Państwa, kto nie słyszał o scyzorykach szwajcarskich z wieloma funkcjami. Ten sprzęt posiada 10 narzędzi które przydać się mogą w różnych sytuacjach.

Dwa ostrza czyli jedno małe i jedno duże. Do tego oczywiście funkcja otwieracza puszek i kapsli, dwa śrubokręty, kółko, pęsetę, wykałaczkę oraz narzędzie do ściągania izolacji. Przyda się więc w wielu sytuacjach.

Jakie posiada parametry, z jakich materiałów został wykonany? Specjalistyczna stal nierdzewna ( chromowo-molibdenowa) odpowiednio twarda czyli 56 RC – jednostek twardości. Wszystkie piłki, śrubokręty, otwieracze i sprężyny posiadają twardość w przedziale 49-53 RC. Na ten scyzoryk otrzymamy gwarancję dożywotnią. Koszt takiego urządzenia to około 60 złotych.

Noże taktyczne i wojskowe

Noże wojskowe, taktyczne są doskonałą „zabawką” dla panów. Nie dzieje się tak przypadkowo, gdyż produkty jakie spotykamy w ofertach sklepów to wierne repliki tego co przygotowane zostało dla różnych armii, dla przedstawicieli policji i innych służb mundurowych. W wyniku takiego przeznaczenia można mieć 100% pewności, że noże będą doskonale przygotowane, wytrzymałe, przydatne w wielu sytuacjach. W tej kategorii bez wątpienia znajdziemy najlepsze noże.

Ich użytkowanie pozwala na skuteczne cięcie przeróżnych materiałów, przeprowadzanie operacji podważania czy wyłamywania. Z uwagi na potrzebę komfortowego i bezpiecznego noszenia takiego noża posiadają one dodatkowo pochwę z odpowiednimi systemami mocowania. Przymocowanie w najróżniejszych miejscach, do różnej odzieży to ogromna zaleta. Dzięki temu jest pod ręką, nie zgubimy go, nie wspominając o najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

W tej kategorii na uwagę zasługuje produkt GLOCK FM78 Black. Zapłacimy za niego ponad 100 złotych ale mimo wszystko warto. To fantastyczny sprzęt szturmowy, który przykładowo znajduje się na wyposażeniu naszej armii. Stal sprężynowa użyta do wykonania ostrza zapewnia szybkie cięcia, krojenie, użycie w różnych warunkach. Taki materiał to również pełne zabezpieczenie antykorozyjne. Kształt noża nie jest przypadkowy. Ergonomiczność zapewnia funkcjonalne i komfortowe jego używanie.

Noże myśliwskie

Polowanie czas zacząć… na początku jednak należy się prawidłowo do niego przygotować. Na pewno nie wolno zapominać o nożach. Noże myśliwskie, a także do skórowania zwierzyny powinny być starannie dobrane. Co mogę tutaj polecić, a dokładniej jaki asortyment się nadaje, szczególnie dla początkujących? Na pewno każdy nóż myśliwski powinien być funkcjonalny oraz w sposób łatwy i bezpieczny go przenosić.

Najważniejsze w takich nożach jest głownia. Tylko i wyłącznie stała głownia przy nożach myśliwskich wchodzi w rachubę. Jej wielkość również ma znaczenie i mowa tutaj o wartościach do 13 cm. Dlaczego taka długość, dlaczego nic większego? Funkcjonalność ponad wszystko. Sprawne sprawianie zwierzyny zapewniają noże z taką właśnie głownią. Sama geometria tej części noża winna posiadać szlif wklęsły. Myśliwskie noże nie są używane do cięcia bardzo twardych powierzchni dlatego ten rodzaj szlifu zagwarantuje szybkie i komfortowe wykonanie zadania.

Nóż Ka-Bar Dozier Folding Hunter to lider jeżeli mowa o kategorii myśliwskie. Polecam go z wielu względów. Przede wszystkim posiada odpowiednio zaprojektowaną głownię przez co nie staje się nożem uniwersalnym jak to dzieje się w przypadku innych modeli które reklamowane są jako noże myśliwskie. Zaletą tego noża jest chowane ostrze które można szybko otwierać, a przy okazji posiada zabezpieczenie back lock więc nie ma opcji aby samodzielnie się otworzył. Oczywiście nie tylko w trakcie polowań możemy pozwolić sobie na użytkowanie tego noża. Przyda się również w prostych, codziennych zadaniach. Chcąc zaopatrzyć się w taki nóż musimy wydać coś około 160 złotych.

Noże składane

Noże składane obecnie znajdują się w odwrocie. Ich zastosowanie na pewno nie ma większego znaczenia, ale oczywiście nie skreślam ich ostatecznie. Na pewno zapominamy o tych nożach jako coś co możemy zabrać ze sobą do lasu na survival czy też w trakcie działań militarnych. Polecam go do codziennych prac. Większość noży składanych jest małych dlatego doskonale mieści się w dłoni. Standardowe i w tym przypadku można nie obawiać się o bezpieczeństwo w trakcie noszenia noża. Rozmaite akcesoria, możliwość mocowania na taśmie, w specjalnych klipsach.

Wszystkim zainteresowanym takimi nożami polecam Sanrenmu 710 EDC Classic, w przystępnej cenie, oscylującej wokół 50 złotych. Nóż wykonany w sposób perfekcyjny, ze stali nierdzewnej, do tego posiadający wklęsły szlif. Klinga została karbowana dzięki czemu nóż tej marki doskonale można trzymać w dłoni, szczególnie podczas bardziej skomplikowanych prac.

Sanrenmu 710 EDC Classic na pierwszym miejscu w RANKINGU NA NAJLEPSZY NÓŻ SKŁADANY.

Dodatkowe wyposażenie takiego noża to naturalnie jego zabezpieczenie w trakcie transportu. Różne możliwości, od pochwy, poprzez klipsy. Moim zdaniem wadą tego produktu jest to, iż nie nadaje się do dłuższych prac. Krawędź noża potrafi szybko zmęczyć dłoń.

Noże z głownią stałą

Noże z głownią stałą to po prostu coś do codziennego użytku. Kiedy potrzebujemy noża który będzie zawsze pod ręką. Noże te nie posiadają blokady, po prostu ostrze się nigdy nie chowa bo i nie ma gdzie. Zaletą tych noży jest możliwość ich długiego wykorzystywania do różnego rodzaju prac. Zdecydowanie wytrzymalsze od noży składanych. Gdzie możecie wykorzystać noże z głownią stałą? Przygotowanie kijków na kiełbaski, drobne prace w drewnie, jak również pomoc w przygotowaniu jedzenia, cięcia rzeczy nie będących zbyt twardymi.

Master Cutlery Survival Black to mój faworyt jeżeli mowa o nożach z głownią stałą. Świetny w wielu sytuacjach. Rozmiarami klasyfikuje się wśród noży średnich. Ostrze zostało przygotowane w oparciu o stal nierdzewną. Może być wykorzystywane nawet do lżejszego rąbania drzewa. Karbowana rękojeść gwarantuje prawidłowe jego trzymanie, sprzyja to oczywiście komfortowi pracy. Nóż plus kabura gwarantuje jego bezpieczne noszenie, mimo iż model ten nie ma chowanego ostrza. Dlatego też warto wyłożyć te 100 złotych i nabyć to urządzenie.

Sprężynowe

Noże sprężynowe inaczej zwane automatycznymi to sprzęt którego ostrze (głownia) wyskakuje z rękojeści w momencie naciśnięcia przycisku. Noże te mogą się kojarzyć niekorzystnie, mimo iż polskie przepisy prawa nie zabraniają ich noszenia przy sobie. Najlepiej sprawdzają się w codziennych, drobnych pracach. Mogą to być prace ciesielskie, ogrodowe takie jak cięcie gałęzi. Dlatego zalecana dla wszystkich tych którzy uznają noże jako dodatkowe narzędzie w swoim składziku.

Nóż sprężynowy AK-47 Long jest godny rozpatrzenia jeżeli już jest się zainteresowanym zakupem sprzętu tego rodzaju. Jego cena nie przekracza 50 złotych, zatem wydatek żaden. Przygotowany w oparciu o stal nierdzewną, ze specjalną blokadą plunge-lock. Wysuwanie głowni odbywa się w sposób bezpieczny, prawidłowe użytkowanie nie doprowadzi do zagrożenia zdrowia. Wraz z tym nożem otrzymuje się klips stalowy co pozwala na jego mocowanie choćby do paska spodni.

Motylkowe

Noże motylkowe moim zdaniem mają jedno główne przeznaczenie. Mianowicie najlepiej nadają się spośród wszystkich noży do wykonywania wszelkich tricków. Oczywiście nie mogę tutaj pominąć wątków historycznych. Przykładowo na Filipinach wiele wieków temu służył jako broń. W rejonie Balisung miał nawet znaczenie religijne. Jego specyficzny kształt wywodzi się z połączenia japońskiej Yawary oraz noża. Są różnorodne techniki jego stosowania, jednak zalecam wykorzystywanie noży tego typu tylko i wyłącznie do rozwijania umiejętności wykonywania tricków.

Joker INOX to jeden z najpopularniejszych motylkowych noży dostępnych obecnie na polskim rynku. Jego cena kształtuje się w granicach 50 złotych i będzie to na pewno dobrze spożytkowana kwota. Polecany wszystkim początkującym. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu oraz średniej wadze nadaje się idealnie do ćwiczenia podstawowych tricków. Do tego antypoślizgowe okładki gwarantują maksymalne bezpieczeństwo w trakcie użytkowania.

Noże typ karambit

Karambit czyli noże o małych rozmiarach, mające zakrzywioną rękojeść oraz ostrze. Wszystko wieńczy kółko w którym umieszcza się palec. Pochodzi z Sumatry i został stworzony do prac w rolnictwie. Jak to bywa na przestrzeni lat, nie pozostał jedynie narzędziem rolniczym ale i zaadaptowano go na broń.

Pomny swoich doświadczeń z tego typu nożami uważam, że doskonale sprawdzają się choćby do otwierania paczek, drobnych prac w ogrodzie. Proste prace budowlane np. cięcie wykładzin czy też zwykłe codzienne czynności wymagające szybkiego użycia noża.

Na rynku znajduje się wiele tego typu noży, jednak Master Cutlery Tac-Force Karambit jest jedną z lepszych propozycji dla wszystkich poszukujących czegoś na początek i w przystępnej cenie. Ostrze ze stali nierdzewnej, a także czarna powłoka na powierzchni to gwarancja, że nóż raczej nie zardzewieje, a także właściwość odblaskowa. Typowa konstrukcja czyli ostrze zakrzywione, w kształcie sierpa oraz kółko na palec. Ten nóż może być używany zarówno przez osoby lewo ręczne jak i prawo ręczne. Posiada zabezpieczenie przez ześlizgnięciem się czyli tzw. flipper. Nie ma również możliwości że złoży się przypadkowo. Odpowiednia blokada liner lock to nam zagwarantuje.

Zatem 60 złotych wystarczy by coś takiego sobie zafundować na sam początek

Sztylety

Sztylety czyli broń biała która stała się niezwykle popularna w okresie średniowiecza. Oczywiście większości na myśl przychodzi jedna sytuacja, mianowicie sztylet jak narzędzie zbrodni (przykład – Brutus i Juliusz Cezar). Jednak to zbyt wielkie uproszczenie. Bo otwieranie korespondencji, paczek, wszelkiego rodzaju pudełek i kartonów, kiedy pod ręką nie ma zwykłego noża, jak najbardziej za pomocą sztyletu. Dobrze wykonany sztylet, o eleganckich kształtach nadaje się również jako ozdoba salonu, pracowni.

Bardzo ciekawym produktem jest sztylet MFH Boot Knife, w cenie około 80 złotych. Z uwagi na swoje kształty, wygląd doskonale nadaje się nie tylko do prostych domowych prac ale i przyda się w terenie. Nie jest zaskoczeniem, że został wykonany ze stali nierdzewnej dzięki czemu korozja mu nie grozi. Ostrze dwustronne to doskonała informacja dla wszystkich którzy chcą mieć pewność wbicia się w konkretny materiał. Gumowa rękojeść plus karbowanie powierzchni pozwala mieć pewność, że nie dojdzie do żadnych przypadkowych wypadków takich jak zsunięcie dłoni na ostrze. Do tego sztyletu dołączono niezwykle ciekawie prezentującą się kaburę skórzaną czyli można zakupić ten sprzęt również z myślą o prezencie.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

1 komentarz

  1. tropicas 13 grudnia 2016 at 10:27

    Ciekawy blog, ciekawy porady


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *