Noktowizor cyfrowy czy analogowy?

Czasy kiedy noktowizory użytkowało się jedynie w wojsku czy też służbach mundurowych odeszły dawno do lamusa. Dzisiaj przykładowo Pan Kowalski może w internecie znaleźć odpowiednie urządzenie, zapłacić i czekać na dotarcie paczki. Firmy chroniące mienie, osoby prywatne do celów nie tylko rozrywkowych czy też myśliwi zaopatrują się w noktowizory. Rynek produktów tego typu znakomicie się rozwija ale musimy wiedzieć, że zanim złożymy dyspozycję zakupu konkretnego noktowizora to warto poznać kilka kluczowych faktów związanych z ich rodzajami. Noktowizor analogowy czy może jednak noktowizor cyfrowy?

Ludzie zawsze muszą wybierać i zawsze w przypadku noktowizorów pojawia się kwestia: lepszy analogowy czy cyfrowy. Jednoznacznie nie wskażę drogi którą należy pójść na zakupy, po prostu postaram się przystępnie i jak najlepiej opisać zasadnicze różnie w obu rodzajach noktowizorów.

Stawiając na noktowizory cyfrowe musimy zdać sobie sprawę, że całościowo obraz będzie przetwarzany w sposób cyfrowy co automatycznie zmniejsza do zera czułość takich sprzętów choćby na zmiany oświetlenia, na to z jaką mocą świeci konkretne światło. Przy analogowych noktowizorach niestety są zauważalne jakiekolwiek zmiany światła, praca w dzień praktycznie niemożliwa. Przy noktowizorach analogowych możemy zapomnieć o rejestracji obraz, nie ma praktycznie możliwości dołączenia jakiegokolwiek sprzętu dodatkowego który będzie mógł wykonać taką pracę. Noktowizory cyfrowe coś takiego mogą nam zaproponować, a dodatkowo oferta producentów sprzętu daje nam spore możliwości wyborów.

Ale ile można pisać i dochodzić do wniosków że sprzęt analogowy tak naprawdę nie nadaje się do użytkowania, powinien trafić do muzeum techniki? Dlatego mogę napisać w zgodzie z prawdą. Pracując przez wiele godzin przy użyciu analogowych noktowizorów możemy mieć pewność, że bateria będzie w sposób wolny się zużywać. Przy cyfrowym sprzęcie nie mamy takiego komfortu, poziom naładowania baterii bardzo szybko leci w dół. Tak samo kiedy mowa o pracy w różnych warunkach przyrodniczych oraz pogodowych. Noktowizory analogowe są po prostu nie do zdarcia.

Czyli co wybierać? Użytkując sprzęt hobbistycznie, używając w ramach ochrony konkretnego terenu możemy bez obaw zainwestować w urządzenia cyfrowe. Wyjście ze sprzętem na wiele godzin choćby do lasu, na polowanie, na wyprawę survivalową wymagało będzie tego aby zainteresować się noktowizorem analogowym.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

1 komentarz

  1. drejk 2 września 2016 at 19:37

    czyli taki zakup do ASG np. to jaki koszt?


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *