Jaka jest różnica pomiędzy gazem pieprzowym a gazem łzawiącym?

Gazy pieprzowy i łzawiący  są gazami paraliżującymi – działają drażniąco na układ oddechowy oraz zakończenia nerwowe w obrębie twarzy i górnych dróg oddechowych. Oba gazy są legalne i można je stosować bez żadnych pozwoleń. Są stosunkowo łatwo dostępne.

Gaz pieprzowy służy przede wszystkim do samoobrony. Jest szczególnie popularny wśród kobiet ponieważ jego użycie nie wymaga siły i jest intuicyjne. Zakupić mogą go nawet osoby niepełnoletnie. Najpopularniejsze przedstawione zostały w poście Ranking Gazów Pieprzowych.

Gaz łzawiący stosowany jest głównie przez policję i siły militarne do obezwładnienia przeciwnika.

 

Gaz zastosowany w gazach pieprzowy jest gazem biologicznym, a w gazach łzawiących chemicznym. Gaz pieprzowy jest bezpieczniejszy w użyciu, ponieważ nie grozi trwałym uszkodzeniem organizmu u osoby, wobec której został zastosowany.

Reakcja na gaz pieprzowy nie zależy od możliwości reagowania na ból – jest to reakcja mimowolna. W związku z tym jest on skuteczny wobec osób nieodczuwających bólu (osoby pijane, pod wpływem narkotyków, silnie wzburzone). Ma on również zastosowanie wobec dzikich zwierząt. W takich sytuacjach gaz łzawiący nie byłby skuteczny.
Gaz łzawiący odparowuje jedynie do pewnego stopnia. Może on zadziałać na człowieka trafionego niezbyt precyzyjnie, a wydychane opary mogą podrażnić oczy. Gaz pieprzowy natomiast nie emituje żadnych wyziewów, jego moc nie słabnie z biegiem czasu.

Jednak dla skutecznego działania należy spryskać nim precyzyjnie nos lub oczy przeciwnika, aby zadziałał z największą skutecznością. Podczas jego użycia ważne jest aby pojemnik trzymać pionowo i skierować go bezpośrednio w stronę twarzy przeciwnika. Należy zrobić to z zaskoczenia, aby napastnik nie mógł podbić dłoni kierując gaz w stronę miotającego.

Występuje również różnica w szybkości działania obu gazów – gaz łzawiący działa po upływie dłuższej chwili, najczęściej od pięciu do trzydziestu sekund. Gaz pieprzowy działa wręcz natychmiastowo.

Ponadto usunięcie gazu łzawiącego z powierzchni ciała spryskanej osoby wymaga dłuższego czasu – chemiczne właściwości tego gazu występują jeszcze wiele dni po zetknięciu z ciałem człowieka.

Podsumowując, każdy z gazów posiada inne właściwości, ale niektóre receptury gazów są mieszankami zawierającymi zarówno gaz łzawiący i pieprzowy (np.: Triple Action Sprays).

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *