Jaki odkurzacz automatyczny / robot sprzątający – Ranking/Opinie

Odkurzanie to konieczność. Utrzymanie czystości w domu wymaga, aby minimum raz dziennie sięgnąć po odkurzać, i dokładnie posprzątać podłogi. Utrzymywanie porządku jest szczególnie ważne, kiedy w domu są dzieci lub posiada się zwierzęta. Jednak coraz częściej okazuje się, że zwyczajnie brakuje czasu na dokładne, codzienne sprzątanie. Dlatego warto wykorzystać nowoczesne technologie, a dokładniej sięgnąć odkurzacz automatyczny, znany również pod nazwą robot sprzątający.

Czym dokładnie jest taki robot odkurzający? Jakie posiada funkcje i dlaczego jest niezwykle pomocnym urządzeniem? Jak wybrać najlepszy robot sprzątający? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w poniższym tekście.

 1. SmartPro Active FC8822/01
 2. 3-stopniowy system czyszczenia
 3. 120 min pracy
 4. Nakładka do wycierania na sucho
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. SmartPro Active FC8812/01
 2. 3-stopniowy system czyszczenia
 3. 90 min pracy
 4. Nakładka do wycierania na sucho
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. SmartPro Compact FC8776/01
 2. Wąska konstrukcja (6 cm)
 3. System z 4 kołami
 4. 120 min pracy
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. SmartPro Compact FC8774/01
 2. Nasadka TriActive XL
 3. 130 min pracy
 4. Wąska konstrukcja (6 cm)
 5. Sprawdź aktualną cenę
 1. SmartPro Easy FC8794/01
 2. 3-stopniowy system czyszczenia
 3. Czyszczenie na mokro
 4. Niezwykle wąska konstrukcja
 5. Sprawdź aktualną cenę

Roboty sprzątające – jak działają?

Jak działa automatyczny robot do odkurzania? Na czym polega jego fenomen? Odkurzacz inteligentny jest urządzeniem, które samodzielnie sprząta powierzchnie podłogowe, bez potrzeby ludzkiej ingerencji. Za pomocą umieszczonych systemów czujników oraz algorytmów ruchu, odkurzacze automatyczne pracuję, bez obaw o to, że mogą uderzyć w ścianę czy spaść ze schodów. Niezwykle istotnym w robotach sprzątających jest układ sprzątania. Składa się on zazwyczaj z dwóch szczoteczek, które zbierają brud. Wewnątrz robota sprzątającego umieszczona jest kolejna szczotka oraz otwór, gdzie całość zebranego brudu zostaje zassana do pojemnika. Odkurzacz samoczyszczący to urządzenia, które nie posiadają worków, dlatego regularnie należy usuwać brud z pojemnika.

Automatyczny odkurzacz i jego najważniejsze elementy

Każdy robot automatyczny posiada odpowiednie elementy, które mają ogromne znaczenie dla jego prawidłowego i skutecznego funkcjonowania. Na co należy zwrócić uwagę, szczególnie w sytuacji wyboru urządzenia, które ma zostać zakupione?

Nawigacja robota sprzątającego

Kluczowy element, który odpowiada za prawidłowe i dokładne sprzątanie. Dobrze przygotowany odkurzacz samojezdny powinien posiadać profesjonalnie zaimplementowany algorytm sprzątania. To dzięki niemu w sposób dokładny, ale i bezpieczny będzie usuwał wszelkie zabrudzenia. Niektóre modele robotów sprzątających posiadają kamery, znacznie przyczyniające się do poprawy jakości wykonywanych prac. Najlepsze roboty posiadają również system wizualizacji przestrzennej. Jednak w związku z tym, modele z takim systemem są niezwykle drogie.

Rodzaj obsługi robotów automatycznych

Jak obsługiwany jest robot automatyczny? Najprostsze opcje to możliwość skorzystania z dedykowanego pilota, a także wbudowanego panelu obsługi. Nowoczesne odkurzacze automatyczne posiadają możliwość obsługi za pomocą urządzeń mobilnych i internetu.

Odkurzacz jeżdżący i czas jego pracy

Każdy samojezdny odkurzacz posiada określony czas pracy, po którym będzie wymagane jego ładowanie. Oferowane na rynku modele posiadają najróżniejsze czasy pracy, od 60 minut, aż po 3-4 godziny. Wybór odpowiedniego modelu na pewno będzie zależny od powierzchni domu, jaką ma sprzątać. Jednorazowe sprzątanie ma być płynne i nie powinno być przerywane na doładowanie robota sprzątającego.

Odkurzacz sprzątający i rodzaj akumulatora

Pojemności akumulatorów mogą być najróżniejsze, w zależności od modelu. Nie zawsze duża pojemność to gwarancja, że urządzenie będzie pracowało długo. Może dojść do sytuacji, że mimo ogromnej pojemności akumulatora, z uwag na dużą moc, będzie się on szybko rozładowywał.

Opcje czujników

Każdy odkurzacz samojezdny wyposażony jest w odpowiednie czujniki. Czujniki odpowiadają za wiele czynności, które musi wykonać robot sprzątający. Podstawą jest czujnik brudu, który pozwala dokładne zbierać wszelkie nieczystości z podłogi. Czujnik schodów pozwala urządzeniu bezpiecznie pracować w okolicy schodów. Nie ma możliwości, że samoczynnie z nich zjedzie i np. uszkodzeniu ulegnie elektronika urządzenia. Trzeba mieć na uwadze, że im więcej czujników, tym roboty samosprzątające są dokładniejsze i funkcjonalne. Równocześnie ich cena jest wyższa.

Progi oraz ich wysokość

Odkurzacze automatyczne w trakcie swojej pracy mogą napotykać na przeszkody, w postaci progów. Dobry robot automatyczny posiada odpowiednie ustawienia, odnośnie progów, które może bez przeszkód pokonać. Mowa oczywiście o progach niezbyt wysokich, czyli np. możliwość wjechania z podłogi na dywan.

Poziom hałasu

Zbyt długie słuchanie hałasów, wydawanych przez urządzenia do sprzątania, nie należy do komfortowych. Dlatego dobrze jest, aby robot automatyczny posiadał niezbyt wysoki poziom hałasu. Pojawia się jednak swego rodzaju korelacja, pomiędzy mocą robota, a jego poziomem hałasu. Im mocniejszy i dokładniejszy robot sprzątający, tym hałas może być większy.

Pojemność pojemnika na nieczystości

Większy pojemnik na nieczystości to gwarancja dłuższego pracy, bez potrzeby jego opróżniania. Jednak z uwagi na małe rozmiary odkurzaczy automatycznych, rozmiary pojemników nie rzucają na kolana.

Funkcje odkurzaczy automatycznych

Czy odkurzacze automatyczne posiadają tylko standardowe funkcje, związane z odkurzaniem brudu z podłóg? Właśnie nie, można przecież spotkać np. urządzenia takie jak robot myjący. To jednak nie wszystkie funkcje, które mogą zainteresować osoby, szukające odpowiedniego urządzenia do własnego domu.

Robot myjący podłogi

Niezwykle ciekawa i oczywiście efektywna funkcja urządzenia. Mianowicie nie tylko sprzątanie kurzu, suchych zabrudzeń. Dzięki funkcji myciu podłóg można uzyskać dostęp do urządzenia, które w sposób skuteczny zastąpi tradycyjny mop. Co istotne, roboty automatyczne mogą posiadać wiele nakładek i ściereczek, dzięki którym sprzątanie najróżniejszych rodzajów podłóg nie będzie problemem.

Programowanie urządzenia

Programowanie odkurzaczy automatycznych powinno być proste i komfortowe. Istotne jest to, aby można było ustawić czas sprzątania na wiele dni do przodu. Nie trzeba wtedy codziennie zajmować się sprzętem. Można wrócić do wysprzątanego już domu.

Moc, z jaką robot ma pracować

Roboty sprzątające posiadają odpowiednią moc, co wpływa na jakość ich pracy. Większość modeli posiada możliwość regulacji mocy, co jest dobrym rozwiązaniem, w szczególności, gdy sprząta się różny rodzaj powierzchni lub różne nagromadzenie brudów. Należy pamiętać, że dobra moc robotów sprzątających zaczyna się od około 35W.

Skąd czerpać wiedzę o nowościach na rynku robotów automatycznych?

Zanim ostatecznie zdecyduje się na zakup konkretnego robota automatycznego, warto sprawdzić różnego rodzaju informacje, dostarczane przez specjalistów z tej branży. Test robotów sprzątających pozwoli określić jakość pracy konkretnego sprzętu. Ranking odkurzaczy automatycznych wskazuje najnowsze modele, pokazuje trendy w danym okresie.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

17 komentarzy

 1. GrzegorzGreg 20 grudnia 2018 at 14:16

  polecam Smart Pro Active. Moja żona go wybierała i teraz bardzo go sobie chwali. Sam nie podjąłbym się wyboru, bo nie mam chyba odpowiedniej wiedzy i doświadczenia do tego. W każdym razie jeśli o mnie chodzi ten sprzęt na pewno mi nie przeszkadza gdy kręci się po domu. Jest ok. Cena też znośna w stosunku do jakości i wygody. Znam parę osób, które kupiły takie urządzenia i nie są zadowolone, bo sprzątanie niedokładne etc., my na razie nie narzekamy, a mamy go już około pół roku


 2. Sewek 1 kwietnia 2019 at 01:16

  ja mam własnie roomba i jego pomoc jest nie oceniona, z prostego powodu, że sprząta bardzo często! Mam model e5, wydaje się mega solidny


  1. Iwona 12 kwietnia 2019 at 20:37

   Właśnie nad modelem roomba e5 się zastanawiam. miałem już jeden odkurzacz irobota i był nie do zdarcia. myślę obecnie nad e5 i 980 i chyba skuszę się na e5…


   1. Justyna 27 lipca 2019 at 08:53

    Też zastanawiam się nad e5. Cenię roombe za bezawaryjność i jakość sprzątania.


 3. Gocha 23 kwietnia 2019 at 19:58

  Mam irobota ale mój kot jeszcze nie ma odwagi na nim jeździć. Póki co ogląda go z ciekawością i nadzoruje jego pracę miaucząc, gdy robot wjedzie tam gdzie nie powinien – kota zdaniem – czyli do kuchni gdzie są miski z jedzeniem 😉 no ale sprząta żwirek rewelacyjnie i sierść zbiera.


  1. Ela 27 października 2019 at 10:03

   ja przy kocich miskach mam ustawioną wirtualną ścianę i roomba tam nie podjedzie


   1. Olka 8 listopada 2019 at 21:37

    O to mega pomysł. Nie pomyślałam o tym. Fajnie ze roomba tą ścianę ma. Skorzystam


 4. wojciechowski 1 maja 2019 at 18:13

  u mnie najpierw roomba e5 a pozniej braava – najlepsze połaczenie z możliwych 🙂


 5. zagubiona 27 czerwca 2019 at 15:11

  czytajac komentarze wszyscy wychwalaja roombe, ja wlasnie stoije przed tym wyborem i chyba pójde tym samym tropem, co prawda chinczyk jest tanszy ale patrzac ile w internecie pisza o awariach to sobie daruje


  1. Marek 21 sierpnia 2019 at 19:15

   no na pewno robota xiaomi odradzam bo wprawdzie z częściami już jest coraz łatwiej i można je w Polsce kupić ale niestety sa bardzo psujące się szybciej jak dwa lata


 6. Maria 26 sierpnia 2019 at 14:28

  Na rynku obecnie mamy naprawdę ogromny wybór odkurzaczy. Ceny są także coraz bardziej przystępne, Przed zakupem warto dowiedzieć się jakie parametry wziąć pod uwagę, by być naprawdę usatysfakcjnownowanym.


 7. Mati 1 października 2019 at 15:05

  ja tylko odradzam chińskie podróbki – sąsiad ma i narzeka na to że ma wiele niedociągnieć technicznych których nie mają zwykłe roboty


 8. Czarek 29 października 2020 at 11:01

  roomba jednak sobie radzi najlepiej z sierścią, to na pewno


 9. Kama 2 listopada 2020 at 09:48

  irobot, jak Jeep, wszedzie wjedzie i pozbywa się tej sierści


 10. Hugo 8 lipca 2022 at 11:48

  mam ponad 2 lata automatyczny i jest to roomba, najlepiej radzi sobie z sierścią


 11. Wojciech 1 września 2022 at 10:54

  Ja mam od roku robota xiaomi mop ale już dwa razy serwis nie polecam..


 12. Natalia 5 listopada 2022 at 14:20

  Mój na pewno nie zastąpił tradycyjnego odkurzacza i mopa. A nawet po ciągłych awariach xiaomi dałam sobie z nim spokój i wróciłam do starego, normalnego odkurzacza. I mopuję też normalnie, porządnie 😉


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *