Popularne blokady w nożach składanych

Często podczas kupna noża mniejszą uwagę zwracamy na zastosowaną w nim blokadę. Jednak warto, zwłaszcza przy kupnie przez Internet, mieć rozeznanie w zastosowanych rodzajach blokad.

Jest to istotny element decydujący o możliwości szybkiego użycia noża składanego oraz o poziomie bezpieczeństwa. Na rynku stosowane są przeróżne typy blokad. My postaramy się przybliżyć w tym artykule najpopularniejsze rodzaje stosowanych blokad wraz z zasadami ich działania.

Blokada typu Axis Lock

Opatentowana przez firmę Benchmade. Zasada działania: klinująca się stalowa oś umieszczona w gnieździe na rękojeści przy głównej osi noża. To blokada bardzo trwała i mocna. Można ją obsługiwać prawą i lewą dłonią, nie zużywa się ona podczas pracy. Jest ona wspomagana przez sprężyny (omegi), dzięki czemu komfort obsługi jest zwiększony.

Blokada typu Back Lock

Jest to najbardziej znana i rozpowszechniona blokada stosowana w nożach składanych. Zasada działania: ząb będący elementem spręzyny na grzbiecie rękojeści klinuje głownię. Na grzbiecie znajduje się również specyficzne wcięcie , które pozwala na zwolnienie blokady. Przy właściwm jej wykonaniu wytrzymuje bardzo duże obciążenia.

Blokada typu Liner Lock

Ze względu na swoją prostotę działania i niezawodność jest bardzo popularna i często używana.  Funkcję blokującą pełni w niej jedna ze sprężynujących okładziń (liner), opierająca się o tylnią część głowni. Blokada potrafi wytrzymać duże obciążenia jeżeli sprężyna ta jest odpowiedniej grubości i jest dobrze spasowana z głownią.

Blokada typu Frame Lock

Działa ona na podobnej zasadzie co Liner Lock. Różnicą jest to, że elementem blokady jest cała okładzina (często wykonana ze stali bądź tytanu). Czołowa część okładziny wsparta jest o tylnią część głowni zapobiegając jej zamknięciu. Dodatkowym wzmocnieniem blokady jest dłoń na rękojeści, która zapobiega jej odchyleniu.

Blokada typu Plunge Lock

używana jest najczęściej w nożach automatycznych. Blokowanie głowni nastęouje za pomocem prostego mechanizmu obsługiwanego przyciskiem do otwierania głowni. Pomimo nieskomplikowanej konstrukcji, blokada jest bardzo mocna i wytrzymała.

Blokada typu Viroblock

Stosowana w nożach marki OPINEL. Zasada działania: metalowy pierścień umieszczony na rękojeści, zaraz za głownią. Jego przekręcenie skutkuje zabezpieczniem przed złożeniem noża. Blokada prosta, a zarazem bezpieczna.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *