Jaka deska paddle board SUP z wiosłem do pływania na stojąco?

SUP, czyli inaczej paddle board, to dość nowy sport, który niejako połączył w sobie surfing i kajakarstwo. Nie mogą dziwić tego typu skojarzenia, czy pojawiające się nawet nazwy takie jak SUP surfing, gdyż do jego uprawiania niezbędne będą deska i wiosło. Co powoduje, że warto zainteresować się tym, co proponuje paddle board? Jaki sprzęt jest niezbędny do uprawiania tej dyscypliny sportowej? Czy każdy może skusić się na to, aby uprawiać tzw. surfing z wiosłem?

Paddle Board, o czym mowa?

Rozwijając wstęp, należy podkreślić, że paddleboard wymaga deski, dość podobnej do tych używanych w windsurfingu i surfingu, jednak na tym podobieństwa się kończą. Po pierwsze jest to typowa deska do pływania na stojąco, bez żadnych dodatków, takich jak np. żagiel. Po drugie, deska do SUP jest szersza od tych używanych w windsurfingu, surfingu. Po trzecie, aby nabrać prędkości, ustalać kierunek pływania, potrzebne jest tzw. wiosło SUP.

Czy są przeciwwskazania do uprawiania SUP?

Nie ma żadnych zakazów przed uprawianiem pływania na desce. Tak naprawdę, pływanie na desce z wiosłem nie jest zalecane osobom, które boją się wody. Tutaj trudno namówić kogokolwiek do zabawy z deską i wiosłem. Rozpoczęcie przygody z paddleboard wymaga tylko posiadania odpowiedniego sprzętu i przyswojenia pewnych zasad, które pomogą prawidłowo pływać na desce. Nie pojawiają się żadne ograniczenia wiekowe co do możliwości czerpania radości, jakie gwarantuje paddle board.

Jaki sprzęt niezbędny do uprawiania SUP?

Każdy, kto zdecyduje się na tego typu aktywność fizyczną, powinien posiadać specjalną deskę oraz wiosło. Dodatkowo każda deska do uprawiania SUP, winna mieć przymocowaną linkę, która następnie będzie nakładana na nogę osoby pływającej.

Deska na wodę do paddleboard standardowo ma większe rozmiary od desek np. do windsurfingu, surfingu. Musi być taka, gdyż technika pływania, wymaga umiejętnego, specjalnego utrzymywania równowagi. Deska SUP może być sztywna lub pompowana. Czym się różnią one od siebie? Deska pompowana będzie znacznie lżejsza, dzięki czemu łatwiej się ją transportuje. Jest również łatwiejsza do opanowania przed początkujące osoby. Dmuchana deska do pływania zalecana jest w szczególności dzieciom. Deska sztywna proponowana jest w szczególności do uprawiania SUP w trudniejszych warunkach wodnych. Będzie również wybierana przez osoby, które mają większe doświadczenie z paddleboard.

Dlaczego warto uprawiać paddleboard?

Pływanie na desce z wiosłem to znakomita rozrywka. Sport dla każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Samo uprawianie paddleboard daje gwarancję na kształtowanie, budowę najróżniejszych partii mięśni, np. pleców, nóg czy brzucha. Regularność treningowa pozwala znakomicie kształtować i poprawiać koordynację ruchową, a także budować kondycję i siłę.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *