Rodzaje oraz budowa śpiworów

Śpiwór czyli prosta rzecz. Po prostu kupujemy, zabieramy ze sobą na wyjazd, w nocy wchodzimy do niego i śpimy. Gwarancja ciepła i wygody. Można by tak wszystko zakończyć. Ale warto poznać najważniejsze informacje choćby związane z tym jakiego rodzaju śpiwory są dostępne na rynku, jak specjaliści, producenci klasyfikują konkretne modele czy też z jakich elementów są zbudowane. I oczywiście co to wszystko znaczy dla odbiorcy, dla kupującego konkretny rodzaj śpiwora.

Kształty oraz wygląd

Producenci od wielu lat stosują konkretne oznaczenia różnego rodzaju śpiworów. Dzięki temu można łatwo stwierdzić to z jakim śpiworem ma się do czynienia, jakie mają kształty, czy będą przydatne w konkretnych sytuacjach.

Mumia, najbardziej popularny rodzaj śpiwora, w większości sytuacji to właśnie tę formę się wybiera. Śpiwór mumia to nic innego jak po prostu rzecz dopasowana do anatomicznych kształtów człowieka. Z jednej strony ogromną zaletą jest to, że taki śpiwór można łatwo spakować, nie zajmuje dużo miejsca w trakcie transportu ale z drugiej strony jego wadą jest mniejszy komfort niż w przypadku innych rodzajów śpiworów. Taki śpiwór nie daje zbyt wiele miejsca człowiekowi.

Drugi populary typ śpiworów to oczywiście koperta. Trzeba wiedzieć, że to śpiwory gwarantujące zdecydowanie więcej miejsca dla człowieka niż w przypadku modelu mumia. Koperta jest w kształcie prostokąta, a zaleta związana ze sporą ilością miejsca idzie w drugą stronę czyli nie zawsze daje gwarancje utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz. Wszak należy zagrzać i utrzymać dość sporą powierzchnię.

Uwagę mogą przykuwać również śpiwory specjalistyczne, śpiwory dla prawdziwych zawodowców którzy używają ich w różnego rodzaju sytuacjach ekstremalnych, dla osób które dość często będą zmuszone do użytkowania takiego sprzętu. Specjalistyczne śpiwory to przede wszystkim możliwość swobody ruchów, to możliwość szybkiego go opuszczenia.

W ofertach sklepów można spotkać również śpiwory które są podobne do modelów mumia, jednakże różni jest większą możliwość ruchów, osoby śpiące w nich mogą zmieniać swobodnie pozycję w trakcie snu.

Dodatki do śpiworów czyli pełna budowa

Każdy ze śpiworów powinien posiadać odpowiednie dodatki, powinien być profesjonalnie zaprojektowany i wykonany. Owszem, korzystanie z ofert marketów, zakup w dyskontach śpiworów w niskich cenach daje nam prosty produkt i do tego niezbyt trwały. Skupmy się zatem na produktach renomowanych firm, zobaczmy co powinno albo co może znajdować się w śpiworze by był niezwykle funkcjonalnym w użytkowaniu.

Każdy szanujący się producent wyposaży swój sprzęt w odpowiedni kaptur. To pozwala nie tylko prawidłowo ogrzewać głowę w trakcie snu ale równocześnie minimalizuje możliwość ucieczki ciepłego powietrza z zewnątrz śpiwora. Dodatkowo niektóre z modeli mogą posiadać kołnierz termiczny czyli dodatkowy element chroniący ciepło zebrane w śpiworze. Warto również zwracać uwagę na zamek w jaki został wyposażony śpiwór. Ma być funkcjonalny, ma być wygodny w obsłudze, po prostu nie irytować użytkownika.

Wśród dodatkowych elementów można wymienić również kieszonki na wartościowe rzeczy, przygotowanie dodatkowego miejsca na poduszkę.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *