Konflikt USA vs Korea Północna – przyczyny i możliwe konsekwencje wojny?

USA – Korea Północna. Czy grozi nam konflikt?

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim nigdy nie należała do spokojnych. Korea Północna od lat „szantażuje” społeczność międzynarodową i dobrze jej to wychodzi. Ale sytuacja zaczęła się zmieniać w momencie kiedy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej wygrał Donald Trump. Czy grozi nam konflikt które świat przez dekady unikał? Jakim arsenałem dysponuje Kim Dzong Un i wojsko Korei Północnej, a co może zaprezentować USA. Jak wyglądają obecnie układy dyplomatyczne, stosunki i strefy wpływów w tym regionie Azji? Zacząć należy jednak od początku, cofnąć się do lat 50-tych XX wieku.Wojna koreańska

Do zakończenia II wojny światowej Korea była zależna od Japonii, to Japończycy dzierżyli władzę, byli panami losu Koreańczyków. Porażka Japończyków sprawiła, że półwysep stał się miejscem starcia dwóch supermocarstw czyli USA i ZSRR. Ustalono, że po okresie przejściowym, obce wojska się wycofają, a demokratyczne wybory pozwolą wyłonić władzę w Korei. Podobnie jak w przypadku Niemiec, tak i Korei mocarstwa nie mogły wypracować konsensusu, na południu kraju władzę objęły osoby mające poparcie amerykanów, na północy przedstawiciele popierani przez ZSRR. Dodatkowo w 1949 w Chinach władzę przejęli komuniści. Po opanowaniu sytuacji wojska amerykańskie wycofały swoje oddziały z części południowej co pozwoliło północy na przygotowanie ataku militarnego w roku 1950. Koreańczycy z północy byli pewni, że USA już nie wrócą ze wsparciem. Przez 3 lata trwała wojna, w trakcie której sytuacja dość często się zmieniała. Dopiero w 1953 podpisano rozejm i ustalono strefę demarkacyjną. Podział kraju i narodu koreańskiego stał się faktem. Korea Północna stała się krajem totalitarnym, dowodzonym przez komunistów, stała się prawdziwym więzieniem dla obywateli. Korea Południowa wspierana przez USA dość szybko weszła na drogę rozwoju, dzięki czemu przez kilka dekad wyrosła na państwo rozwinięte.

Upadek ZSRR, problemy Korei Północnej

Do momentu kiedy istniał ZSRR Korea Północna miała zapewnioną kroplówkę. Ścisła współpraca z krajami komunistycznymi pozwalały egzystować temu państwu bez większych problemów. Dopiero początek lat 90 powoduje większe problemy. Korea może liczyć jedynie na pomoc Chin, równocześnie kraj nawiedza klęska głodu. System polityczny i gospodarczy tego kraju jest niewydolny, a władze mogą liczyć na pomoc organizacji międzynarodowych. Oczywiście warunkiem jest spełnianie określonych wymagań, przede wszystkim ograniczanie różnego rodzaju projektów wojskowych. Przywódcy Korei Północnej doskonale wiedzą, że szantaż to ich jedyna szansa aby trzymać w szachu społeczność międzynarodową, aby otrzymywać to czego żądają.

Mimo różnego rodzaju obostrzeń co jakiś czas słychać o różnych zapalnych historiach prosto z półwyspu. Uprowadzenia obywateli japońskich i Koreańczyków z południa, zatopienie kutrów rybackich z południa, różnego rodzaju próby militarne mające pokazać siłę.

USA zmienia front

Ostatnie miesiące 2016 roku to zmiana kursu Stanów Zjednoczonych względem Korei Północnej i pogorszenie stosunków. Nowa władza w Białym Domu zaczyna inaczej podchodzić do straszaków koreańskich, równocześnie używając różnego rodzaju nacisków powoduje, że Chiny zaczynają ograniczać swoje działania w Korei, kooperację z północą. Chiny to ostatni kraj podający Korei Północnej kroplówkę. Równocześnie coraz więcej informacji wypływa z zamkniętego kraju odnośnie różnego rodzaju testów militarnych, pokazu siły wojskowej. Czy mamy do czynienia z konfliktem, czy można się spodziewać nowej wojny w tym rejonie świata? Czy społeczność międzynarodowa będzie zdecydowana na takie działania? Warto sprawdzić jak prezentuje się potencjał militarny USA i Korei Północnej.

Wojska koreańskie i amerykańskie

Czy można porównywać obie armie? Czy można obok siebie postawić wojsko amerykańskie i wojsko Korei Północnej. Z jednej strony gigantyczna liczba żołnierzy, gotowa zginąć za swojego wodza i ojczyznę, z drugiej strony najbardziej nowoczesna armia świata. Suche fakty, najważniejsze informacje odnośnie posiadanej technologii są jak najbardziej do pokazania.

Korea Północna:

Koreańska Armia Ludowa liczy około 700.000 żołnierzy gotowych do walki. Jednakże z uwagi na militarny status kraju, w każdej chwili może zostać zmobilizowanych kilka milionów osób. Jak prezentuje się stan technologiczny, posiadania armii koreańskiej? Mimo inwestowania dość ogromnych środków na wojsko, stan techniczny sprzętów koreańskich nie jest zbyt nowoczesny. Siłą koreańskiej armii może być jednak broń jądrowa, a także różnego rodzaju broń biologiczna. chemiczna. Do tego inwestowanie w specjalistów od działań w internecie. W roku 2016 i na początku 2017 Korea Północna testowała rakiety dalekiego zasięgu, tym samym pokazując światu że nimi dysponuje i może zaatakować nie tylko cele w Japonii czy w Korei Południowej.

Tak naprawdę dokładne określenie konkretnych rodzajów broni, wyposażenia Koreańskiej Armii Ludowej jest niezwykle trudne, można opierać się jedynie na szacunkach ekspertów które często się różnią od siebie.

USA:

Najpotężniejsza armia na świecie. Amerykanie przeznaczają na wojsko ponad 91 razy więcej pieniędzy niż Korea Północna. W Stanach Zjednoczonych obecnie nie ma obowiązku służby wojskowej, nie ma regularnego poboru do armii, dzieje się tak tylko na wypadek konfliktów. W armii amerykańskiej jest obecnie około 1,5 mln żołnierzy zawodowych, plus niecały milion pozostaje w rezerwie. Armia USA posiada najlepszy sprzęt, najbardziej zaawansowany technologiczne i oczywiście różnorodne sprzęty, różnorodne maszyny. Myśliwce niewykrywalne dla radarów, bombowce o dalekim zasięgu, lotniskowce, samoloty bezzałogowe, rakiety międzykontynentalne, nie licząc Rosji jest hegemonem jeżeli mowa o posiadaniu arsenału jądrowego i dzięki nowoczesnym okrętom podwodnym, mogą atakować  głowicami jądrowymi w dowolnym miejscu na ziemi. Wystarczy tutaj jeszcze wspomnieć, że ponad 40% światowych wydatków na zbrojenia pochodzi dotyczy USA.

Czy czeka nas nowy konflikt światowy?

Czy istnieje jakakolwiek możliwość, że Stany Zjednoczone postanowią rozprawić się z Koreą Północną? Nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć kolejnych ruchów Donalda Trumpa, nikt nie jest w stanie przewidzieć co zrobi Korea Północna. Na razie USA próbuje straszyć Phenian i stosować obostrzenia ekonomiczne. Gdyby USA zdecydowały się na konflikt musiałyby liczyć się z konsekwencjami na pewno ze strony Chin oraz Rosji. Trzeba również mieć na uwadze fakt związany z potencjalnym zjednoczeniem Korei. Na dobrą sprawę koszty takiej operacji będą naprawdę wysokie i często słychać głosy z południa Półwyspu Koreańskiego, że będzie to nieopłacalne, po prostu nie na rękę rządzącym południem

 

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *