Wiatrówki karabinki/pistolety vs broń czarnoprochowa – różnice

Zakup odpowiedniej wiatrówki, inwestycja w pistolet wiatrówkę, a może wybór czegoś co nazywa się bronią czarnoprochową? Jest wiele opcji, jest wiele możliwości związanych z legalnym otrzymaniem tego typu broni. Warto jednak poznać zasadnicze różnice. Bo jak wiadomo czarnoprochowce działają inaczej niż wiatrówki tradycyjne albo też wiatrówki pistolety. Co zatem wiedzieć musimy?

Mechanizm działania

Wiatrówka karabinek to sprzęt dostępny w różnych odmianach, a dokładniej w zależności od  mechanizmu strzelania. Czyli tradycyjna wiatrówka sprężynowa, której mechanizm opiera się na naciągnięciu sprężyny i naciśnięciu spustu. Wiatrówki CO2 czyli na dwutlenek węgla. Tutaj zasilanie odbywa się za pomocą naboju posiadającego sprężony dwutlenek węgla. Taki jeden nabój to nawet 70 strzałów. Wiatrówki PCA i wiatrówki PCP czyli urządzenia na sprężone powietrze. W przypadku pistoletów wiatrówek mówimy to tutaj akurat mówimy o identycznych rozwiązaniach związanych z mechanizmem działania. Pistolety sprężynowe, na co2 oraz PCA/PCP. Z kolei broń czarnoprochowa to zupełnie inny mechanizm działania. Aby wystrzelić pocisk musi zajść tutaj proces spalania czarnego prochu. Zatem oprócz kupna broni czarnoprochowej trzeba również znaleźć i dobrze dobrać proch do niej. Umiejętnie go aplikować i przede wszystkim dokładnie czyścić po każdym strzelaniu.

Wygląd

Trzy rodzaje broni o których mowa w tym tekście zasadniczo różnią się od siebie. Wiatrówki tradycyjne są podłużne, wiele typów jest tzw. łamanych, co oczywiście jest spowodowane sposobem ich ładowania. Pistolety wiatrówki z kolei to urządzenia, które są wierną repliką pistoletów tradycyjnych. Zatem małe i poręczne, bardzo łatwo i komfortowo można je transportować. Broń czarnoprochowa to nic innego jak repliki broni na proch, używanej choćby w XIX wieku. Wyglądają bardzo elegancko, prezentują się znakomicie.

Różnice w zasięgu

Szukając odpowiedniej wiatrówki, broni do treningu strzeleckiego należy brać pod uwagę jej zasięg. I jakie w tej sytuacji występują różnice? Sprawa jest banalnie prosta do rozstrzygnięcia. Jeżeli planujemy strzelanie na dalsze odległości, jeżeli interesuje nas rzeczywiście duży zasięg to klasyczna wiatrówka będzie najlepszym wyborem, znacznie większy i celniejszy niż w przypadku pistoletów wiatrówek. Pistolet wiatrówka jest idealna dla wszystkich tych, którzy liczą na najlepszą celność. Inna sprawa to broń czarnoprochowa, tutaj wiele zależy od konkretnego modelu broni, od tego jakiego rodzaju amunicji się używa oraz jakiego prochu.

Dodatkowe przyrządy celownicze

Oczywiście każde urządzenie można poddać tuningowi, każde urządzenie będzie można doposażyć. Jakie sprzęt, przyrządy celownicze można wykorzystywać w konkretnych typach wiatrówek? Przy tradycyjnych wiatrówkach można zamontować lunetę. To znacznie poprawia celność, szczególnie gdy mowa o sprzęcie, który pozwala na strzały na dalsze odległości. Przy pistoletach można z kolei skorzystać z czegoś takiego jak laser. Montaż laserowego urządzenia znacznie poprawia komfort użytkowy sprzętu.

Polskie prawo, a zakup wiatrówki czy broni czarnoprochowej

Co należy spełnić aby stać się posiadaczem wiatrówki czy też broni czarnoprochowej? Zasady, przepisy polskiego prawa są czytelne, pozwalają na wybór naprawdę najlepszego sprzętu pod pewnymi warunkami. Mianowicie jeżeli kupuje się wiatrówki, bez jakichkolwiek problemów, poprzez choćby internet, można tego dokonać prosto i szybko. Wybiera się konkretny model i płaci za niego. Jednak mowa tutaj tylko i wyłącznie o wiatrówkach posiadających moc wystrzału do 17J. Jeżeli ktoś planuje zakup mocniejszych wiatrówek musi się liczyć ze spełnieniem kilku rzeczy. Po pierwsze taka broń może być zakupiona jedynie osobiście, w sklepie stacjonarnym. Taką wiatrówkę trzeba zarejestrować i ma się na to 5 dni od momentu zakupu. Rejestracja nakłada na właściciela obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich oraz zdobycia zaświadczenia o niekaralności. Wszystkie kwestie papierkowe załatwia się oczywiście na policji.

Inaczej ma się rzecz z kupnem broni czarnoprochowej. Zawsze przy zakupie należy przedstawić dowód osobisty czyli tylko osoby pełnoletnie mogą nabyć ten typ broni.

Gdzie można strzelać z broni czarnoprochowej, gdzie z wiatrówek?

Jakie są różnice w użytkowaniu konkretnego typu broni, wiatrówki? Wybierając broń czarnoprochową nie wolno z niej korzystać poza atestowanymi strzelnicami ale trzeba sobie zdać sprawę, że nie każda strzelnica pozwala używać broni czarnoprochowej. Na pewno odpada możliwość strzelania na strzelnicach zamkniętych. Fanatycy broni czarnoprochowej mogą wykorzystać strzelnice na świeżym powietrzu. Oczywiście są osoby, które strzelają samodzielnie, we własnym zakresie. Jest to jednak zabronione. Wykroczeniem jest strzelanie poza strzelnicami. Przy wiatrówkach nie ma takich problemów, co nie oznacza, że można dowolnie sobie korzystać z tego typu sprzętu. Owszem, mając ogromną posesję, wybierając miejsca z dala od skupisk ludzkich, można wykorzystać i sprawdzić swoją wiatrówkę. Jednak zaleca się ostrożność, a najlepiej jest jednak wybrać się na strzelnice. Posiadając wiatrówki o mocy kinetycznej ponad 17J można z niej skorzystać tylko i wyłącznie na atestowanych strzelnicach, miejscach specjalnie przygotowanych do tego typu „rozrywki”

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *