Zalany budynek, prace wykończeniowe. Jak pozbyć się wilgoci z budynków?

Dom po zalaniu, mimo usuniętej wody, wymaga pozbycia się wilgoci. Inaczej pojawia się zagrożenie, związane zarówno z szybciej niszczejącą konstrukcją, jak i pojawianiem się grzybów. Wilgoć w budynkach może występować również w trakcie budowy. Wilgotne ściany, podłogi mogą wstrzymać prace wykończeniowe. Dlatego w obu przypadkach, konieczne jest sięgnięcie po skuteczne metody, które pozwolą ją zlikwidować. Odpowiednie osuszacze będą kluczem do sukcesu.

Jakie metody osuszania zastosować, aby całkowicie pozbyć się wilgoci ze ścian, podłóg? Jakie urządzania do osuszania sprawdzą się w określonych warunkach?

Skąd bierze się wilgoć w budynkach?

Jeżeli mamy do czynienia z zalaniem domu, to źródło wilgoci jest łatwe do zidentyfikowania. Inaczej sytuacja przedstawia się w momencie budowy nowego domu. Pojawiająca się wilgoć, może w sposób znaczący opóźnić prace wykończeniowe i odbiory. Skąd właściwie wilgoć w sytuacji, kiedy mowa o budowie domów?

Wszelkiego rodzaju prace budowlane stają się przyczyną pojawienia się wilgoci. Tynki, do których przygotowania potrzebne są spore ilości wody. Murowanie ścian, gdyż w materiałach budowlanych znajduje się woda. Posadzki, do których przygotowania została wykorzystana m.in. woda. Naturalne metody pozbywania się wilgoci nigdy nie będą skuteczne. Samo wietrzenie pomieszczeń to zdecydowanie za mało. Potrzebne będą osuszacze.

Rodzaje osuszaczy. Który najlepszy do osuszania?

Możemy wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje osuszaczy. Osuszacz sorpcyjny oraz osuszacz kondensacyjny. Osuszacz sorpcyjny wymaga, aby przed przystąpieniem do prac, starannie zasłonić ściany folią. Dopiero po tym puszczony zostanie specjalny przewód osuszacza (pomiędzy ścianą a folią), który będzie pochłaniał wilgoć. Powietrze wilgotne zostanie podgrzane, a pochłonięta wilgoć odprowadzano poza pomieszczenie. Osuszacz kondensacyjny wymaga zaś, aby przed pracami likwidacji wilgoci, dokładnie zatkać kratki wentylacyjne oraz uszczelnić okna. Jeżeli tego się nie zrobi, cała praca pójdzie na marne, gdyż z zewnątrz pobierane będzie wilgotne powietrze. Sam osuszacz w trakcie pracy, po zassaniu powietrza wilgotnego, skrapla je, a następnie odprowadza do kanalizacji.

W tym miejscu nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki osuszacz, o jakiej mocy, będzie najlepszy. Wszystko zależy od wielu parametrów. Jakiego rodzaju szkody poczyniła wilgoć? Jaką powierzchnię ma pomieszczenie, w którym to pracować ma osuszacz? Znając odpowiedzi, można dopasować np. wydajność urządzenia do efektywnej likwidacji wilgoci.

Jeżeli chcemy korzystać z możliwości osuszaczy, to zanim je np. wynajmiemy, powinniśmy sprawdzić, czy w budynku nie ma żadnych źródeł wilgoci. Jeżeli nie zostaną one zlikwidowane, to osuszanie nie przyniesie spodziewanych efektów.

Materiał opracowany we współpracy z: https://www.skuteczne-osuszanie.pl/osuszanie-budynkow-po-zalaniu/

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *