Jaki monitor/czujnik oddechu dziecka i dla niemowląt? Opinie/Ranking

Monitor oddechu jest urządzeniem, które powinno być na wyposażeniu każdemu domu, gdzie jest małe dziecko. Przez pierwszy rok życia u dzieci z niską wagą urodzeniową oraz wcześniaków występuje ryzyko bezdechu, które może prowadzić do śmierci. Mowa tutaj o tzw. zespole nagłej śmierci łóżeczkowej.  Rodzice dzieci z grupy ryzyka koniecznie powinni sprawić sobie odpowiedniej jakości czujnik oddechu dziecka. Równocześnie pozostali także mogą zdecydować się na takie urządzenie. Będzie ono gwarantowało bezpieczeństwo dziecka, przebywającego w łóżeczku.

Jak wybrać najlepszy czujnik oddechu? Co powinna posiadać bezpieczna i funkcjonalna mata oddechu? Warto sprawdzić wszystkie informacje i na ich podstawie zakupić odpowiednie urządzenie do sypialni niemowlaka.

Czym jest monitor oddechu, jak działa?

Monitor oddechu to urządzenie, które zbudowane jest z dwóch głównych elementów. Czujniki, sensory, które należy ułożyć pod materacem łóżeczka dziecięcego, występujące w formie maty lub płytek podłużnych. Czujniki bezdechu są wyjątkowo czułe, dzięki czemu bez problemów, nawet pod materacem będą reagowały na jakiekolwiek problemy dziecka z oddechem. Drugim elementem monitorów oddechu jest odbiornik. To dzięki niemu rodzice uzyskują informację o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Wystarczy, że czujniki nie są w stanie wykryć żadnych ruchów i maksymalnie po 15 sekundach wysyłają alarm.

Do sprawnego działania monitora oddechu koniecznym jest usunięcie z łóżeczka wszystkich zabawek. Pozostawienie zabawek może powodować, że monitor oddechu dla niemowląt nie będzie działał prawidłowo. Wynika to z faktu, że urządzenie może nie określić prawidłowo ruchów, czy należą one do dziecka, czy też zabawek. Równocześnie nie powinno się wykorzystywać monitorów oddechu w innych warunkach niż łóżeczko. Podróż samochodem, spacer z wózkiem, czujnik oddechu dla noworodka będzie działała niedokładnie. Spowodowane to jest tym, że drgania zewnętrzne wpływają niekorzystnie na jego pracę i nie jest w stanie dokładnie zareagować na bezdech u dziecka.

Monitory oddechu – rodzaje

Wśród produktów dostępnych na rynku można znaleźć czujniki oddechu stacjonarne i przenośne. Jakie występują między nimi różnice, nie tylko z uwagi na mobilność lub jej brak?

Detektor oddechu stacjonarny umieszczony będzie pod materacem łóżeczka dziecięcego. Czujniki w takiej macie bezdechu przekazują sygnały do odbiornika. W razie jakichkolwiek problemów dziecka z oddechem urządzenie załącza alarm. Istnieją modele stacjonarnych monitorów bezdechu, które można również postawić przy łóżeczku lub zawieść nad nim.

Sensor oddechu przenośny jest urządzeniem, które należy przypiąć do ubranka, pieluchy niemowlaka. Musi być zamontowany w pobliżu pępka, dzięki czemu będzie dokładnie kontrolował oddechy dziecka w trakcie snu.

Monitor bezdechu – jakie parametry mają znaczenie?

Wybierają odpowiedni monitor oddechu, chcąc dobrać najlepsze urządzenie, koniecznie trzeba sprawdzić pewne parametry. Które z nich mają znaczenie i za co odpowiadają?

Uruchomienie urządzenie po określonej liczbie oddechów krytycznych. Producenci jasno i wyraźnie określają, po jakim czasie uruchamia się alarm w monitorze oddechu. Czujnik bezdechu może włączyć alarm, kiedy liczba oddechów krytycznych będzie wynosiła mniej niż 10 na minutę. Jest to najczęściej stosowany standard. Istnieją również monitory oddechu, które uruchomią się, kiedy liczba bezdechów krytycznych będzie niższa.

Po ilu sekundach bezdechu zostanie włączony alarm. Kolejny istotny parametr, dzięki któremu można określić jakość urządzenia. Standardowo po 15 sekundach bezdechu kontroler oddechu załączy alarm. Producenci przygotowali jednak urządzenia, które pozwalają samodzielnie ustawić, po jakim czasie alarm zostanie włączony.

Jak zasilany jest monitor oddechu? Kolejny ważny aspekt, gdyż może zdarzyć się, że urządzenie ulegnie rozładowaniu. Każdy czujnik oddechu dla noworodka zasilany będzie bateriami. Należy pamiętać o ich żywotności i dobrze, aby sprawdzić przed zakupem, jaki okres pracy zapewniają baterie.

Tryb alarmu. Jakich alarmów można spodziewać się w monitorach bezdechu? Producenci oferują opcję alarmów wizualnych oraz dźwiękowych. Dźwiękowy komunikuje o tym, że ilość oddechów spadła do określonego poziomu lub dziecko od minimum 15 sekund nie oddycha. Wizualne alarmy odnoszą się do takich kwestii jak zużycie baterii, załączonych alarmów oraz rejestracji oddechowych ruchów.

Kompatybilność z nianiami elektronicznymi oraz sprzętem elektronicznym. Bardzo ciekawy parametr, przydatna funkcja. Monitor oddechu dla dziecka można bez problemów podłączyć do niani elektronicznej, a także urządzeń mobilnych. Pozwala to w sposób komfortowy i bezpieczny sprawdzać sytuację w trakcie snu dziecka, nie będąc w jego sypialni.

Jaka mata bezdechu, sensor oddechu najlepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które urządzenie będzie najlepszym wyborem. Każdy z rodziców musi samodzielnie, indywidualnie podjąć decyzję. Na pewno nie wolno kierować się tylko i wyłącznie ceną. Przed zakupami warto sprawdzić różnego rodzaju informacje. Opinie o monitorach oddechu, czy też profesjonalne rankingi czujników bezdechu pozwalają zorientować się w najlepszych urządzeniach obecnie dostępnych na rynku. Na pewno należy mieć na uwadze, że taki czujnik bezdechu będzie przydatnym sprzętem w domu, pozwoli zadbać o bezpieczeństwo niemowlaka.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

1 komentarz

  1. Ewelina 1 października 2018 at 08:38

    Ciekawe.
    Dzięki, będę odwiedzać:)


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *