Jakie krzesełko i stolik do karmienia dziecka wybrać? Ranking/Opinie

Po kilku pierwszych miesiącach życia niemowlaka rodzice muszą stanąć przed dylematem związanym z zakupem odpowiedniego krzesełka do karmienia. Jak wiadomo, rosnące dziecko wymaga coraz bardziej zróżnicowanej diety, a sposób karmienia nie opiera się jedynie na piciu mleka w pozycji leżącej.

Odpowiednio dobrane krzesełko do karmienia, będzie nie tylko ułatwieniem przy posiłkach. Krzesełka do karmienia posiadają dodatkowe funkcje. Element edukacyjny, sprawiający, że dziecko uczy się samodzielnego jedzenia. Możliwość zrobienia z krzesełka oddzielnego krzesła i stołu, co będzie przydatne choćby w trakcie zabaw.

Jaki fotelik do karmienia wybrać? Który będzie odpowiedni dla dziecka mającego 9 miesięcy, a jakie krzesełko okaże się komfortowe dla dziecka mającego 1,5 roku?

Rodzaje krzesełek dla dzieci

Istnieje dość wyraźny podział krzesełek dla dzieci, z uwagi na ich konstrukcję. Można wybierać spośród takich konstrukcji jak:

  • krzesełka klasyczne, zwane również jako wolnostojące. Krzesełka dla dzieci tego rodzaju posiadają regulację tacki oraz siedziska (większość modeli), co powoduje, że są one niezwykle uniwersalne i mogą posłużyć przez dłuższy czas. Mimo iż zajmują dużo miejsca, nie ma problemu z ich przestawianiem, gdyż profesjonalnie przygotowane krzesełka do karmienia wyposażone są w kółka. Wśród krzesełek klasycznych należy wyróżnić dodatkowo krzesełka ze stoliczkiem. Stolik z krzesełkami dla dzieci posiada dodatkowe rozwiązania, które pozwalają wykorzystać jego podstawę jako stoliczek. Uzyskuje się po prostu stolik z krzesełkiem
  • krzesełka, które można zamontować do blatu. Mowa tutaj o krzesełkach, które w sposób bezpieczny mogą zostać zamocowane przy stole. To pozwala dziecku siedzieć przy jednym stole z pozostałymi członkami rodziny. Krzesełko dla dzieci, mocowane do blatu sprawdzi się jedynie w sytuacji, kiedy posiada się odpowiednio wytrzymały stół
  • krzesełka składane, które montowane są jedynie na czas posiłków. Kiedy nie są wykorzystywane, w prosty sposób można je złożyć. Krzesełko składane ma tę zaletę, że jest w pełni mobilne, można je zabierać ze sobą w różne miejsca. Czasami można spotkać się w tym miejscu z określeniem krzesełka turystyczne. Należy jednak bacznie sprawdzać konkretne modele, gdyż nie każde krzesełko turystyczne będzie uznane za składane
  • krzesełka nadstawki, czyli coś, co montuje się na zwykłych krzesłach i dostawia do stołu.

Co musi posiadać dobre krzesełko dla dzieci?

Jakie elementy budowy należy sprawdzić przed zakupem krzesełka dla malucha? Co powinno posiadać doskonałe siedzisko do karmienia? Jest kilka elementów, które decydują nie tylko o komforcie użytkowym, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie małych dzieci.

Wybierając odpowiednie krzesełko dla niemowląt, czy też starszych dzieci, koniecznie trzeba poznać jego konstrukcję. Z jakich elementów został wykonany stelaż, czy zapewnia odpowiednią stabilność, a także jaką posiada maksymalną wagę obciążeniową. Stelaże są zazwyczaj wykonane z aluminium, jednak w ofercie producentów można spotkać również krzesełka drewniane. Dobre stelaże krzesełek do karmienia powinny gwarantować jego złożenie. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce. Również należy zwrócić uwagę na zakończenie stelaża u podstawy. Czy nóżki są stabilne i posiadają odpowiednie antypoślizgowe zabezpieczenia? Kiedy konstrukcja krzesełka posiada kółka, warto dokładnie sprawdzić ich blokadę. Czy jest na odpowiednim poziomie zabezpieczenia? Innym istotnym elementem w każdej konstrukcji jest podnóżek. Podnóżki tylko regulowane, gdyż dzięki temu można dopasować je do dziecka. Jak wiadomo w pierwszych latach życia, dziecko dość szybko rośnie.

Jakie powinno być siedzisko w krzesełku dla dzieci? Przede wszystkim wygodne, tak aby dziecko spożywało posiłki w komfortowych warunkach. Wypełnienie siedziska powinno być miękkie, kompletnie nie ma sensu kupować krzesełek z typowo plastikowym siedziskiem. Karmienie dziecka na tak niewygodnym siedzisku okaże się drogą przez mękę. Dodatkowo materiał, którym obite zostało siedzisko, powinien być łatwy w czyszczeniu. Małe dzieci w kilka chwil potrafią zrobić niezły bałagan, pobrudzić wszystko dookoła. Utrzymanie fotelik do karmienia w czystości jest niezwykle ważne.

Zabezpieczenie siedzącego dziecka, czyli sprawdzania jakości pasów bezpieczeństwa. Powinny być wygodne, ale równocześnie w pełni regulowane, tak aby dopasować je do wieku, wielkości dziecka. Kupno siedziska do karmienia bez pasów bezpieczeństwa nie będzie rozsądnym pomysłem.

Na samym końcu koniecznym jest sprawdzenie, jakiego rodzaju tacę posiada krzesełko dla niemowląt, dzieci. Tacka musi być stabilna i wyjmowana. Stabilność powoduje, że naczynia są bezpieczne, a i dziecko przypadkowo się nie zrani taką tackę. Z kolei funkcja wyjmowania pozwoli na komfortowe czyszczenie tacki po jedzeniu. Nie powinno się również zapominać o regulacji tacki, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania jej do wieku, wzrostu malucha.

Krzesełko do karmienia 3w1, a może 5w1?

Producenci oferują najróżniejsze modele krzesełek do karmienia. Często można spotkać się z oznaczeniami typu krzesełko karmienia 5w1, 2w1 czy 3w1. Czym są te oznaczenia? Krzesełka do karmienia można wykorzystać na wiele sposobów. Przykładowo krzesełko do karmienia 3w1 będzie posiadało swoją główną funkcję, jednak po demontażu, uzyska się krzesełko i stolik dla dziecka, który nie musi być wykorzystany tylko i wyłącznie przy spożywaniu jedzenia. Będzie również źródłem zabawy dla najmłodszych. Krzesełko do karmienia 5w1 pozwala uzyskać dodatkowe rozwiązania, takie jak np. bujany fotelik.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *