Jaki automatyczny ekspres do kawy? Najlepsze ekspresy – Ranking/Opinie

Przepyszna kawa z samego rana. Możliwość zaserwowania aromatycznego czarnego napoju w trakcie spotkania z przyjaciółmi. Kawę można przygotować na różne sposoby, jednak dobrze jest posiadać odpowiedni ekspres do kawy. Dobre ekspresy do kawy gwarantują przyrządzenie idealnego napoju.

Jak wybrać odpowiedni expres do kawy? Jakie występują rodzaje ekspresów? Na jakie parametry i funkcje należy zwrócić uwagę, aby zakupić dobry ekspres do kawy?

Rodzaje ekspresów do kawy

Zasadniczo możemy rozróżnić kilka podstawowych ekspresów do kawy. Ekspres do kawy ciśnieniowy, gdzie należy tutaj dodać również sprzęt taki jak ekspres do kawy przelewowy (kombinowany). Ekspresy ciśnieniowe można podzielić m.in. na ekspres automatyczny, kolbowy, a także kawiarki. Ekspresy automatyczne dzielone są jeszcze dodatkowo na te ze wbudowanym młynkiem oraz saszetkowe. Oprócz opcji na ekspres ciśnieniowy możemy znaleźć na rynku także ekspres przelewowy.

Ekspres ciśnieniowy

Urządzenie, które do przygotowania kawy wykorzystuje wysokie ciśnienie. Odpowiednio zagotowana woda zostaje dostarczona przez pojemnik z kawą, do filiżanki. Producenci proponują ekspresy ciśnieniowe automatyczne, półautomatyczne oraz kawiarki. Ekspres do kawy automatyczny jest urządzeniem, które pozwala na komfortowe i łatwe przygotowanie przepysznej kawy. Wystarczy wsypać kawę w ziarnach do pojemnika w ekspresie, a urządzenie samo wykona proces zmielenia i przygotuje kawę. Ekspres ciśnieniowy półautomatyczny należy do kategorii urządzeń kolbowych, inaczej znany jako ekspres kolbowy. Takie rozwiązanie sprawia, że kiedy kawa zostanie zrobiona, użytkownik samodzielnie musi usunąć z sitka fusy po kawie. Kawiarki to urządzenia, które nie są skomplikowane konstrukcyjnie. To po prostu dzbanek, gdzie znajduje się pojemnik na wodę oraz sitko na kawę. Kawę należy umieścić w sitku, które nakłada się na dzbanek z wodą. Następnie urządzenie stawia się na kuchence i czeka na zagotowanie wody.

Warto tutaj nadmienić, że występują ekspresy ciśnieniowe automatyczne wolnostojące oraz pod zabudowę. Wybierając model pod zabudowę, w sposób efektywny można zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni.

Ekspres ciśnieniowy z młynkiem. Na co należy zwrócić tutaj uwagę? Czy zakup takiego urządzenia będzie dobrym pomysłem? Wbudowany w ekspresie młynek sprawia, że przygotowanie przepysznej, aromatycznej kawy jest proste oraz szybkie. Dodatkowo można przygotować w takim ekspresie najróżniejsze rodzaje kawy. Równocześnie od użytkownika wymaga się stałego dbania o czystość i regularną konserwację.

Dodatkowe funkcje, w jakie wyposażone mogą być ekspresy ciśnieniowe. Należy zwrócić uwagę, że spośród wielu modeli ekspresów ciśnieniowych, wiele z nich jest wyposażonych w najróżniejsze funkcje. O czym tutaj dokładnie mowa? Czego można się spodziewać po tego rodzaju urządzeniach? Oprócz powyższych opcji, związanych z przygotowaniem najróżniejszych rodzajów kawy, koniecznie należy zwrócić uwagę na w pełni funkcjonalny parametr regulowania mocy. Pozwoli to wybrać, jak mocna kawa będzie przygotowana. Do tego dochodzi funkcja związana z samoczyszczeniem. Wśród wielu funkcji, ekspresy ciśnieniowe posiadają również opcję programowania czasowego. Gwarantuje ona przygotowanie kawy o określonej godzinie. Część modeli ciśnieniowych ekspresów do kawy daje możliwość przygotowania kawy z saszetek.

Ekspres przelewowy

Ekspresy przelewowe pozwalają na przygotowanie choćby tradycyjnej „kawy po turecku”, z tym że w filiżance czy kubku nie będzie fusów. Zostaną one odseparowane od napoju poprzez system filtrowania. Standardowy ekspres przelewowy składa się z takich elementów jak zbiornik na kawę, filtr, pojemnik na kawę, płyta grzewcza i dzbanek. Urządzenie jest banalne w obsłudze, wystarczy wsypać kawę do pojemnika z filtrem i włączyć ekspres. Kawa zostanie przygotowana w dzbanku. Na pewno zaletą tego typu urządzenia jest otrzymanie kawy z większą zawartością kofeiny, niż miałoby to miejsce przy wykorzystaniu urządzenia takiego jak ciśnieniowy ekspres do kawy.

Ekspres na kapsułki

Ekspresy kapsułkowe zaliczane są do grupy ekspresów ciśnieniowych, automatycznych. Jednak można je wyodrębnić i dokładnie opisać. Najważniejsze w ekspresach kapsułkowych jest posiadanie kawy w kapsułkach. Tylko za ich pomocą można przygotować napój. Kapsułkę wkłada się do ekspresu, włącza urządzenie, po czym w kilka chwila kawa jest wlewana do podstawionej filiżanki.

Ekspres saszetkowy

Urządzenie, które przypomina w pewien sposób ekspresy kapsułkowe. W tym wypadku, zamiast kapsułek do przygotowania kawy, używa się specjalnych saszetek. Często ekspresy saszetkowe wybiera się kosztem ekspresów na kapsułki, gdyż saszetki są zdecydowanie tańsze od kapsułek.

Jaki ekspres do kawy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Mając wiedzę o tym, jakie cechy posiada przykładowy ekspres do kawy kolbowy, czy też ekspres przelewowy z młynkiem, należy zwrócić uwagę na pewne elementy, parametry konkretnych urządzeń. Pozwoli to znaleźć najlepszej jakości ekspres do kawy, dostosowany do własnych potrzeb.

Moc ekspresów do kawy. Każdy ekspres do kawy ma odpowiednią moc. Jakie ma to znaczenie w trakcie użycia urządzenia? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że im większa moc, tym parzenie kawy jest realizowane szybciej. Na pewno ekspres do kawy, posiadający moc około 800W nie będzie dobrym pomysłem dla niecierpliwych. Przygotowanie się do pracy i zrobienie kawy zajmuje trochę czasu. Szukający niezwykle szybkich ekspresów, warto zwracać uwagę na te, które mają moc minimum 1500W.

Ciśnienie ekspresu. Jakie ciśnienie powinny posiadać najlepsze ekspresy do kawy? Ciśnienie w ekspresie mówi o tym, z jaką siłą ciśnienia będzie woda lub para wtłoczona do pojemnika z kawą. To bardzo istotne ze względu na czas przewidziany do przygotowania kawy. Ciśnienie określa się w barach. Dla przykładu ekspresy wysokociśnieniowe posiadają od 9 barów w górę, co powoduje, że czas przygotowania kawy będzie szybki. Modele niskociśnieniowe mogą potrzebować nawet kilka razy więcej czasu na zrobienie przepysznej kawy. Doskonały wybór to ciśnienie w granicach 12-16 barów.

Pojemność ekspresu. Ekspres przelewowy do kawy, czy jakikolwiek inny automat do kawy, może gwarantować określoną ilość napoju. Dlatego poszukując odpowiedzi, który to ekspres do kawy jest najlepszy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, ile porcji może zostać przygotowane za jednym podejściem. Ekspres przelewowy będzie gwarantował przygotowanie odpowiedniej ilości porcji, najpopularniejsze modele posiadają pojemność od około 1 litra do 2 litrów.

Ekspres do kawy z młynkiem. Czy warto inwestować w ekspres z młynkiem? Zasadniczo ekspresy ciśnieniowe posiadają go na swoim wyposażeniu. Pytanie o jego posiadanie przydaje się bardziej w trakcie zakupów ekspresów przelewowych. Ekspres przelewowy z młynkiem lub bez niego? Każdy sam powinien zdecydować o tym, w jaki sposób ziarna kawy zostaną przygotowane. Trzeba jednak podkreślić, że ziarna zmielone przed samym przygotowaniem kawy to ogromna różnica w aromacie i jakości, w stosunku do ziaren już zmielonych, wysypanych z pudełka od kawy.

Dodatkowe funkcje ekspresów do kawy. Oprócz standardowej funkcji przygotowania kawy, urządzenia takie jak ekspresy posiadają wiele udogodnień. Jakie funkcje warto wymienić i brać je pod uwagę przy wyborze dobrego ekspresu do kawy? Na pewno funkcja spieniania mleka jest godna polecenia. Równocześnie dobrze jest zastanowić się nad funkcjami ekspresów do kawy, takich jak regulacja mocy oraz ilości kawy. Pozwoli to przygotować kawę w zgodzie z własnymi udogodnieniami.

Najlepsze ekspresy do kawy. Jakich informacji jeszcze szukać?

Decydując się na kupno ekspresu do kawy, koniecznie należy sprawdzać oferty renomowanych producentów. Ekspres do kawy Saeco czy ekspres do kawy Philips to na pewno ciekawe rozwiązanie, sprawiające, że urządzenie będzie przygotowywało doskonałą kawę i oczywiście posłuży latami. Warto, nawet mając odpowiednią wiedzę, sprawdzić dokładnie opinie o ekspresach do kawy czy też analizować ranking ekspresów do kawy, najlepiej w miarę nowy. Zebranie informacji z różnych źródeł, analizowanie wiadomości o produktach najlepszych firm od ekspresów do kawy, pozwoli wybrać urządzenie idealne w każdym calu.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

1 komentarz

  1. Nela 1 września 2019 at 00:35

    Dziękuję za fajny wpis. Zastanawiam się właśnie, jaki kupić ekspres ciśnieniowy i myślę, że polecany przez Ciebie sprzęt z De’Longhi będzie idealną opcją. Obecnie tracę za dużo kasy na gotową kawę ze restauracji, czy stacji benzynowych. Podliczyłam wszystko i opłaca mi się zainwestować kasę w sprzęt.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *