Jaki wózek dziecięcy? 2w1 czy 3w1? Ranking wózków dziecięcych

Zbliżające się narodziny dziecka powodują, że należy przygotować się na zakup niezbędnych rzeczy. Jednym z istotnych elementów zakupów jest wózek dziecięcy. Obecnie dostępnych jest cała gama wózków dla dzieci, przez co wybór idealnego może być kłopotem. Jak więc prawidłowo wybierać wózki dziecięce? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę i jak dopasować idealnie wózek dziecięcy pod indywidualne potrzeby?

Na samym wstępie należy wiedzieć, że każdy wózek dziecięcy, który ma zostać zakupiony, powinien posiadać odpowiednie atesty. Mowa tutaj o oznaczeniu znakiem bezpieczeństwa, dużej litery B w trójkącie, który przyznawany jest przez Państwowy Zakład Higieny.

Jakie występują rodzaje wózków dla dzieci?

Wózki dziecięce można podzielić na kilka rodzajów.

Wózki głębokie:

dzieci w takich wózkach podróżują w pozycji leżącej. Ich cechami charakterystycznymi są dość duże koła oraz stelaż, przez co należą do kategorii ciężkich wózków. Najlepsze modele mają możliwość demontażu wózka, czyli rozłączenia gondoli i kółek od stelaża. To pomocne w trakcie podróży. Oparcie w gondoli powinno być regulowane, aby dziecko niekoniecznie zawsze podróżowało w pozycji leżącej. To typowe wózki dla niemowląt, gdyż idealnie sprawdzają się do 8 miesiące życia dziecka.

Wózki spacerówka:

standardowe spacerówki, czyli tzw. parasolki należą do kategorii wózków lekkich, pozwalając wozić dziecko w pozycji siedzącej. Oparcie w spacerówkach powinno gwarantować jednak funkcję rozkładania, które pozwoli przewozić dziecko w pozycji leżącej. Dobre spacerówki posiadają odpowiedni daszek, który chroni przed deszczem lub słońcem. Wózki dla dzieci w wieku od kilku miesięcy do kilku lat.

Wózki wielofunkcyjne:

najbardziej uniwersalne wózki. Połączenie wózka głębokiego z wózkiem spacerowym. W sytuacji, kiedy dziecko trochę podrośnie i nie ma potrzeby wożenia go w gondoli, można ja odłączyć i zamontować siedzisko spacerówki. Spacerówka w wózkach wielofunkcyjnych jest solidniejsza od tej tradycyjnej. Wynika to z faktu, że osadzona została na dużym stelażu i dużych kołach. Często spotykać można tutaj wózek 3w1, gdzie oprócz gondoli i spacerówki, istnieje możliwość montażu fotelika. Wózki foteliki idealnie sprawdzają się w sytuacji, gdy trzeba gdzieś podjechać samochodem i zamiast zabierać cały wózek, wystarczy zapakować stelaż, a następnie domontować do niego fotelik samochodowy.

Wózek bliźniaczy:

wózki bliźniacze przygotowane z myślą o rodzicach posiadających bliźniaki. Nie ma przecież sensu kupować dwóch wózków. Modele wózków bliźniaczych są najczęściej przygotowane w formie wielofunkcyjnej. Daje to gwarancję jak najdłuższego wykorzystania i użytkowania przez wiele lat. Producenci przygotowali wersje w opcji z siedziskami obok siebie lub jedno za drugim.

Wózek biegowy:

wózki dla rodziców aktywnych sportowo. Taki wózek pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli możliwość pobiegania i równocześnie spaceru z dzieckiem. Posiadają one trzy koła, gdzie przednie nie ma blokady. To gwarancja stabilności w trakcie biegania z wózkiem. Dodatkowo bezpieczeństwo gwarantuje pasek przy rączce, dzięki czemu wózek nie zostanie przypadkowo puszczony w trakcie biegania.

Wózki niemowlęce i dla dzieci – elementy konstrukcyjne

Każdy wózek posiada określone elementy konstrukcyjne, które mają wpływ na komfort użytkowy, ich wagę, czy też cenę.

Jednym z najważniejszych elementów jest stelaż. To niejako podstawa wózka, do której montowane są pozostałe elementy. Odpowiednio dobrany stelaż to gwarancja uzyskania stabilności, amortyzacji oraz komfortu codziennego użytkowania. Można znaleźć wózki dla dzieci ze stelażami aluminiowymi czy też wykonanymi ze stali. Stelaże występują w formie krzyżakowej oraz teleskopowej. Stelaż wózka teleskopowy charakteryzuje się posiadaniem amortyzatorów sprężynowych, co znacznie zwiększa komfort bujania dziecka. Dodatkowo należy wiedzieć, że wózki z takim stelażem zajmują mało miejsca po złożeniu. Stelaż krzyżakowy w wózkach dziecięcych wpływa na miękkie zawieszenie. Równocześnie należy pamiętać, że wózki ze stelażem krzyżakowym mogą zajmować dużo miejsca po złożeniu. Decydując się np. na wózek retro, możemy mieć pewność, że będzie on posiadał stelaż krzyżakowy.

Gondola oraz siedzisko w wózkach dla dzieci i niemowląt. Jakiego rodzaju gondole i siedziska dają najwyższy komfort dziecku w trakcie podróży dziecka? Siedzisko powinno być wygodne, miękkie, a sama gondola mieć odpowiednie wymiary, tak aby dziecko posiadało swobodę ruchów. Równocześnie boki gondoli powinny być zabezpieczone przed stelażem oraz pozostałymi elementami konstrukcyjnymi. Siedzisko dodatkowo musi posiadać odpowiedniej jakości pasy bezpieczeństwa, tak aby nie tylko zwiększać bezpieczeństwo dziecka, ale również gwarantować odpowiedni komfort.

Jakie koła w wózkach niemowlęcych i dziecięcych mogą być zamontowane? Producenci proponują koła pompowane oraz piankowe. Koła piankowe są uniwersalne, sprawdzają się w każdych warunkach, jednak na dużych nierównościach powodują duże wstrząsy. Koła pompowane, czyli mowa o tradycyjnych kołach, stosowane w większości modeli wózków. Warto pamiętać o tym, aby koła były skrętne. Najlepszym wyborem będą wózki, które posiadają koła skrętne, z możliwością blokowania.

Amortyzacja, czyli element konstrukcyjny, który gwarantuje dziecku komfort w trakcie jazdy wózkiem. W wózkach niemowlęcych i dziecięcych stosowane może być amortyzacja paskowa, wahaczowa oraz sprężynowa. Przy ciężkich wózkach najlepiej sprawdzą się amortyzatory paskowe, które gwarantują stabilność oraz niezwykle cicho pracują. W każdych warunkach sprawdzają się idealnie. Amortyzatory sprężynowe, czyli sprężyny odpowiadające za komfort jazdy wózkiem. Amortyzacja idealna w wózkach, które są wykorzystywane w warunkach miejskich, na równych podłożach. Wahacze, czyli amortyzacja wahaczowa, która montowana jest przy kołach. Zastosowanie tego typu amortyzacji powoduje, że wózek prowadzi się dość sztywno, ale niezwykle stabilnie.

Co brać pod uwagę przy wyborze wózka?

Wybierając wózek dla dziecka, niekoniecznie należy brać pewne kwestie, związane z codziennym jego wykorzystaniem. Należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Jednym z nich będzie pytanie związane z tym, w jakich warunkach będzie używany wózek dziecięcy. Wykorzystywanie wózka w warunkach typowo miejskich, na równych nawierzchniach nie wymaga poszukiwania wózków z niezwykle wyśrubowaną amortyzacją, czy dużymi kołami. Takie wyposażenie wózka konieczne jest na wsi, w terenie gdzie występuje wiele nierówności terenowych.

Inną kwestią do rozważenia jest sytuacja, gdzie stawiany będzie wózek. Czy trzeba się liczyć z jego wnoszeniem po schodach, czy może posiada się np. garaż, piwnicę na wysokości parteru? Zakup ciężkiego wózka, ważącego np. 16 kg i wnoszenie go codziennie po schodach na drugie czy trzecie piętro nie jest raczej niczym przyjemnym. Dodać do tego należy oczywiście wagę dziecka, która szybko rośnie.

Miejsce, gdzie wózek dziecięcy będzie „garażowany”. W małych mieszkaniach pojawia się problem z trzymaniem wózka. Duży wózek dziecięcy będzie po prostu zabierał zbyt dużo miejsca. Jeżeli już ktoś decyduje się na duży wózek, trzymany w małym mieszkaniu, to ważne, aby łatwo dał się złożyć. Dzięki temu uda się zaoszczędzić trochę miejsca.

Transport wózka samochodem. To jeden z ważniejszych problemów przy wyborze odpowiedniego wózka dla dzieci. Szczególnie trudno zapakować wózki głębokie, wózki gondole do auta. Oczywiście, posiadając samochód z dużym bagażnikiem, zadanie nie jest trudne. Gorzej przy mniejszych samochodach, nawet typu kombi. Należy dokładnie sprawdzić, czy dany wózek bez problemów będzie można spakować do auta. Jeżeli to możliwe, to warto inwestować w wózki dziecięce, które można w sposób szybki i łatwy rozłożyć na części.

Wózki niemowlęce i dziecięce od najlepszych producentów

Na wózkach nie ma co oszczędzać. Owszem, istnieją modele, których cena jeży włos na głowie. Jednak z drugiej strony renomowany producent, to gwarancja znakomicie przygotowanego wózka, w każdym jego aspekcie. Jacy zatem producenci są godni uwagi? Na pewno warto sprawdzać wózki X Lander, wózki Espiro, Mutsy czy Tako. Do znakomitych produktów należy zaliczyć również wózki Maxi Cosi, wózki Coneco, Anex czy Tuetonia.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

3 komentarzy

 1. Emilia 4 marca 2019 at 18:26

  Ja mam świetną gondolkę Barletta ,firmy Adamex, zdecydowanie wielofunkcyjny, plus dodaja świetne akcesoria, , mnie najbardziej przydaje sie moskitiera w lecie, bo mieszkamy blisko jeziora


  1. Ewerest 17 lipca 2019 at 10:29

   Również mam taki wózek i szczerze mówiąc sprawdził się doskonale do czasu kiedy mała osiągnęła 2 latka. Spacerówka w tym zestawie jest po prostu ciężka i nieporęczna a do tego zajmuje dużo miejsca a wybrać się z nim na wczasy to koszmar, chyba że mamy busa 🙂 Teraz mamy taki wózeczek lekki typu parasolka jest o wiele wygodniejszy.


 2. Barbara 11 września 2019 at 13:17

  Mieliśmy dylemat pomiędzy modelem 3 w 1 i modelem 2 w 1, ale ostatecznie za poradą pani ze sklepu Tosia w którym robiliśy zakupy postawiliśmy na model 2 w 1 baby design husky i dodatkowo fotelik.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *