Jaki laktator wybrać? Elektryczny czy ręczny? Opinie/Ranking/Cena

Laktatory to urządzenia, dzięki którym kobiety karmiące mają możliwość odciągania pokarmu. Laktator pozwala napełnić butelkę dla dziecka, które nie potrafi jeszcze samodzielnie ssać. Urządzenie jest również przydatne w sytuacji, kiedy kobieta karmiąca nie jest w stanie podać pokarmu samodzielnie (np. z powodu wyjścia do pracy) lub gdy ma problemy z nadmiarem pokarmu.
Producenci laktatorów proponują najróżniejsze urządzenia. Laktatory ręczne, laktatory elektryczne z różnymi funkcjami. Jak laktator kupić? Który odciągacz pokarmu będzie idealnym rozwiązaniem w konkretnej sytuacji?

Rodzaje laktatorów

Laktatory dzielimy na elektryczne oraz ręczne. Czym się różnią, jak są zbudowane?

Laktatory ręczne, gdzie odciąganie pokarmu odbywa się manualnie. Ich stosowanie zaleca się w sytuacjach, kiedy u kobiety występuje nadmiar mleka. Doskonale sprawdzają się w początkowych etapach karmienia piersią oraz w sytuacji, kiedy odciągacz pokarmu nie jest często użytkowany. Od kobiet, które będą, z nich korzystały, wymaga się odpowiedniej umiejętności i rytmu odciągania pokarmu.

Należy zwrócić uwagę, że można znaleźć kilka typów laktatorów ręcznych. Producenci proponują laktatory ręczne z pompką, których obsługa wymaga wykorzystania tylko jednej ręki. Laktator ręczny gruszkowy jest z kolei niezwykle prostą konstrukcją, a odciąganie pokarmu wymaga użycia obu rąk. Podobną konstrukcją jest laktator ręczny tłokowy. Obsługuje go się identycznie jak gruszkowy, mianowicie jedna ręka musi przytrzymać lejek i butelkę znajdująca się przy piersi, a druga miarowo naciska tłok, dzięki czemu następuje odciągniecie pokarmu.

Laktatory elektryczne, pozwalające na odciąganie pokarmu w sposób automatyczny. Jest to urządzenie, które na pewno będzie pomocne wszystkim kobietom, które muszą z niego często korzystać. W sytuacjach, gdy dziecko nie potrafi, ma kłopot z samodzielnym ssaniem pokarmu, zakup laktatora elektrycznego będzie obowiązkowy. Należy bardzo starannie zapoznać się z funkcjami laktatorów elektrycznych, aby gwarantowały jak największy komfort użytkowy. Urządzenie będzie przydatne szczególnie dla kobiet, które oprócz opieki nad dzieckiem są aktywne zawodowo lub też często podróżują.

Zalety laktatorów

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na kupno odpowiedniego laktatora, powinien dokładnie poznać jego zalety. Jakie korzyści daje wykorzystanie urządzenia do odciągania pokarmu? Laktator ręczny czy elektryczny, który jest zdecydowanie lepszy?

Laktator elektryczny gwarantuje komfortowe odciąganie pokarmu, nie potrzeba rąk kobiecych do jego obsługi. Dzięki temu, na czas odciągania pokarmu, można zająć się czymś innym. Z drugiej strony, laktatory ręczne mogą być użytkowane w każdym miejscu. Laktatory elektryczne wymagają zasilania i przy jego braku lub wyczerpanej baterii pojawia się problem. Oczywiście, można znaleźć modele laktatorów elektrycznych z dodatkowym wyposażeniem do odciągania pokarmu ręcznie. Jednak modele tego typu są dość drogie.

Jak już zostało wspomniane powyżej, laktator pozwoli odciągnąć całe mleko z kobiecych piersi. Dzięki temu pokarm będzie mógł zostać spożytkowany później, w sytuacji np. gdy mamy nie będzie w pobliżu dziecka.

Wśród zalet laktatorów ręcznych należy wymienić cichą pracę. Są one również tanie. Niska cena laktatorów manualnych jest często argumentem za ich zakupem. Zalety laktatorów elektrycznych to przede wszystkim szybkość działania i odpowiednia regulacja ssania.

Jaki laktator wybrać?

Przystępując do wyboru odpowiedniego modelu laktatora, należy koniecznie zwrócić uwagę na jego poszczególne elementy. O czym dokładnie mowa? Co jest bardzo ważne w budowie laktatorów i jak to wpływa na późniejsze jego użytkowanie?

Siła ssania i możliwość jej regulacji. Dzięki posiadaniu takiej funkcji laktator można dopasować do potrzeb konkretnej kobiety.

Rozmiar lejka jest bardzo istotny. Zbyt duży lejek spowoduje, że nie osiągnie się zakładanej efektywności w trakcie odciągania mleka. Wybór zbyt małego lejka to problem z prawidłowym odciąganiem pokarmu. Może dochodzić do sytuacji zablokowania tego procesu.

Poprzez wybranie niepasującego lejka, może również dochodzić do dyskomfortu, powstałego choćby z tytułu otarć naskórka. Bardzo istotnym jest również to, aby nie było problemów z prawidłową sterylizacją poszczególnych elementów laktatora.

Gdzie kupić laktator? Jak rozpoznać te najlepsze?

Przed kupnem laktatora, warto dokładnie zapoznać się z ofertą renomowanych producentów. Dobry laktator to gwarancja maksymalnego komfortu w trakcie użytkowania. Jak sprawdzić najlepszy laktator ręczny? Skąd czerpać wiedzę? Internet gwarantuje możliwość dokładnego sprawdzania najróżniejszych informacji o laktatorach, które są obecnie najlepsze. Liczne opinie użytkowników, rankingi laktatorów oraz oczywiście profesjonalne, wyspecjalizowane sklepy z takim asortymentem. Wszystko to pozwoli bardzo dokładnie sprawdzić laktatory i wybrać te najlepsze.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

2 komentarzy

  1. NUK moim faworytem 9 października 2018 at 12:29

    Miałam komplikacje podczas karmienia piersią wiec zdecydowałam się na przetestowanie laktatora, Wybór padł na ten elektryczny od Nuka. Byłam w 100% zadowolona (mimo ciężkich początków) i teraz polecam go innym świeżym mamom 🙂


  2. Olga 13 czerwca 2020 at 21:23

    Dla mnie super model to laktator-elektryczny-2-fazowy-lakta-zoe Precyzyjna praca. Super ssanie dzięki czemu lepsza produkcja mleka. Super jakość. Przystępna cena.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *