Wielki Teleskop Magellana – największy teleskop na świecie

W listopadzie 2015 roku na jednym ze szczytów pustyni Atakama w Chile rozpoczęła się budowa Wielkiego Teleskopu Magellana. Jeśli nie pojawią się żadne opóźnienia zacznie on działać w 2021 roku i będzie największym teleskopem na świecie. Pobije on możliwości teleskopu Hubble`a zaglądając w dotąd niedostępne zakamarki kosmosu przy dziesięciokrotnie większej precyzji. Jest to ogromny postęp zarówno w zakresie tworzenia ogromnego lustra, jak i ogólnie technologii teleskopów.

Do momentu ukończenia jego budowy największym teleskopem jest Gran Telescopio Canarias w Hiszpanii, którego lustro ma 10,4 m średnicy. Główne lustro Magellana będzie miało aż 24,5 m średnicy i będzie składać się z siedmiu mniejszych komponentów ( każdy po 8,4 m). Każde lustro musi być wypolerowane co do jednej milionowej cala (25 nanometrów). Powstają one w laboratorium Uniwersytetu w Arizonie.

Miejsce, w jakim powstaje Magellan zasługuje na szczególną uwagę. Jest to obserwatorium Las Campas na pustyni Atakama, gdzie nietrudno o fantastyczną przejrzystość obrazów astronomicznych dzięki przejrzystemu i ciemnemu niebu. Jest to jedna z najważniejszych miejscówek na świecie dla astronomów.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *