Jak bezpiecznie używać gazu pieprzowego?

Gaz pieprzowy jest popularnym urządzeniem do samoobrony, o czym świadczy bogata oferta sklepów z tym produktem. Trzeba jednak mieć świadomość, iż mimo że produkt taki jak gaz pieprzowy jest całkowicie legalnym w naszym kraju, to jednak zanim go się użyje warto poznać wiele interesujących faktów związanych z prawidłowym działaniem. Jak bezpiecznie używać gazów pieprzowych, jak skutecznie obezwładnić nim napastnika, jak samemu nie paść ofiarą nieudolnego stosowania gazu?

Zanim zaczniemy nosić gaz pieprzowy dla poprawy bezpieczeństwa należy dokonać racjonalnej oceny ofert w sklepach, zakupić tylko i wyłącznie dobrej jakości gaz, w miejscach o odpowiedniej renomie. Gaz pieprzowy nie może być przeterminowany, nie może być źle zabezpieczony, dlatego korzystanie tylko z ofert wyspecjalizowanych sklepów, działających w pełni legalnie gwarantuje dobry zakup. Jeżeli już wybierzemy określony gaz to należy oczywiście w odpowiedni sposób go nosić.

Jak nosimy gaz? Jak go zabezpieczyć?

Wszelkiego rodzaju gazy pieprzowe powinniśmy przechowywać w temperaturach pokojowych. Wystawienie go na działanie promieni słonecznych, przetrzymywanie w zbyt chłodnym lub ciepłym miejscu może doprowadzić do rozszczelnienia opakowania. Gaz który trzymamy w domu powinien być przechowany w miejscu dostępnym tylko osobom dorosłych.

Jeżeli mowa o prawidłowym noszeniu gazu gdy wychodzimy z domu, pracy to na pewno należy trzymać go w miejscu do którego łatwo można sięgać. W zależności od wielkości powinniśmy umieścić go w kieszeni, można skorzystać z akcesoriów takich jak kabura do paska. Wtedy sprzęt zawsze jest pod ręką. Wiele osób, mowa o kobietach, nosi gaz w torebkach. Jeżeli torebka jest funkcjonalna, jeżeli gaz zawsze znajdować się będzie w jednym miejscu, do którego można bez problemów sięgnąć to w porządku. W innej sytuacji, wiecznego nieporządku w kobiecej torebce, odradzamy trzymanie tam pojemnika z gazem pieprzowym.

Gaz pieprzowy oczywiście posiada swoją datę ważności. Trzeba jej pilnować, użytkowanie gazu gdy upłynie taki termin nie jest najbezpieczniejszym i najmądrzejszym rozwiązaniem. Użycie przeterminowanego gazu może nie dać skutków jakich by się oczekiwało.

Prawidłowe użycie gazu pieprzowego

Większej filozofii w przypadku użytkowania gazów pieprzowych nie ma. Urządzenie jest banalnie proste w obsłudze, w większości sytuacji podobne do dezodorantów. Oczywiście posiada odpowiednie zabezpieczenia aby przypadkowo go nie użyć i nie narobić szkody. Należy prawidłowo skierować pojemnik w stronę napastnika, jego twarzy i szybkim ruchem rozpylić gaz. Najważniejsze to aby mieć świadomość, że różnego rodzaju gazy pieprzowe działają na określonych odległościach. W większości przypadków jest to około 2 metrów dlatego należy stać blisko napastnika. Spotykamy na rynku również gazy pieprzowe do zasięgu nawet 10 metrów. Warto podkreślić, że nie każdy gaz zadziała w odpowiednich warunkach atmosferycznych czy też w pomieszczeniach. Użycie gazu w pomieszczeniach albo w sytuacji gdy wiatr wieje w naszą stronę może doprowadzić do unieszkodliwienia nie tylko napastnika ale również siebie. Dlatego najważniejsze to prawidłowe czytanie informacji od producentów gazu. Dowiedzenie się jaki ma właściwości, w jakich sytuacjach nie powinno być problemów z użyciem.

Samo psikanie w stronę napastnika powinno być energiczne i trwać kilka sekund, to w zupełności wystarczy. W jaki sposób gaz pieprzowy może się wydostawać z pojemnika oraz w jakiej formie, przedstawione zostało na stronie Gaz pieprzowy – informacje ogólne i ranking.

Jak nie atakować gazem pieprzowym?

Żeby próba samoobrony nie zakończyła się pełnym fiaskiem trzeba wiedzieć w jaki sposób nie atakować napastnika, jakich błędów unikać. Jak zostało wspomniane powyżej, nie wolno wykorzystywać różnych typów gazów pieprzowych w pomieszczeniach czy też niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Kiedy celujemy w napastnika nie możemy mieć chwili zawahania. Nerwowe ruchy, niestabilne trzymanie gazu nie pomoże nam w walce. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na użycie gazu to po psiknięciu należy jak najszybciej oddalić się od miejsca zdarzenia. Przebywanie w takim miejscu może nam zagrozić, nie tylko poprzez gaz unoszący się w powietrzu ale gdy źle będziemy pryskać, napastnik może nas nadal atakować.

Co robić gdy gaz pieprzowy podrażnił naszą skórę?

W momencie kiedy gaz pieprzowy zadziała niekorzystnie na naszą skórę, oczy trzeba wiedzieć jak najlepiej, najszybciej go zneutralizować. Najważniejsza informacja to oczywiście ta mówiąca o czasie w jakim działają gazy pieprzowe. W zależności od skali jego użycia, gaz taki będzie wywoływał negatywne efekty od kilku minut do nawet pół godziny.

Nie powinno się w jakikolwiek sposób rozcierać miejsca podrażnionego gazem, wcierać itp. To nic nie pomoże, a wręcz odwrotnie, tylko zwiększy uczucie dyskomfortu. Z domowych sposobów należy użyć zimnej wody z mydłem (mydło bez olejków, detergentów). Neutralizacja działania gazów szybciej przebiega na otwartych przestrzeniach, należy zapewnić dostęp skóry do powietrza. Pozbycie się gazu z ubrania jest również ważnym elementem prawidłowego działania. Nie zapominajmy o szybkim zdjęciu ubrania, jeżeli naturalnie to możliwe.

Dla osób które chcą być gotowe do szybkiego reagowania na niechciany gaz pieprzowy można polecić jeszcze chusteczki dekontaminacyjne do usuwania skutków działania gazów obronnych. Takie chusteczki dostaniemy w specjalistycznych sklepach, znajdują się „na półkach” obok gazów pieprzowych.

Uwaga! Jeżeli po wielu godzinach nadal nie czujemy się najlepiej, jeżeli nasza skóra nie wygląda prawidłowo to koniecznym będzie udanie się do lekarza specjalisty, celem natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. Nie wolno w żaden sposób bagatelizować jakichkolwiek objawów występujących po zetknięciu ciała z gazem pieprzowym.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *