Najlepsze wiatrówki – ranking i poradnik

Dobra wiatrówka to podstawa. Które jednak są najlepsze, czy istnieje sposób by zmierzyć, porównać, ocenić różnego rodzaju sprzęt? Przecież można użytkować wiatrówki na wiele sposobów, różnią się jakością wykonania, ceną, rodzajem śrutów, siłą strzałów i zasięgiem. Przygotowałem odpowiednie zestawienie najbardziej popularnych wiatrówek, prawdziwe TOP 10 które może okazać się pomocne dla wielu osób.

 

TOP 10 Wiatrówki Karabinki

#NazwaZdjęcieRodzajKaliber [mm]Długość [mm]Waga [kg]Cena
1Benjamin Titan Nitro Pistonłamana (gazowa)4,511103,6
Sprawdź
2Crosman Venom Nitro Pistonłamana (gazowa)4,511753,5
Sprawdź
3Air Arms TX200 Mk3dolny naciąg4,510504,2
Sprawdź
4Weihrauch HW 97Kdolny naciąg4,510204
Sprawdź
5Hatsan AT44S-10PCP4,510003,3
Sprawdź
6Gamo Whisper IGTłamana (gazowa)4,511703
Sprawdź
7Gamo Forestłamana4,510402,4
Sprawdź
8Crosman Summitłamana4,511403,5
Sprawdź
9Air Arms Pro Sportdolny naciąg4,510354,1
Sprawdź

#1 Benjamin Titan Nitro Piston

Wiatrówka od firmy Crosman. Mamy wrażenie, że w firmie tej nie ma chyba słabych produktów skoro na pięciu topowych pozycjach, aż 3 wiatrówki z ich znakiem. Ale przejdźmy do najważniejszych zalet, do tego dlaczego warto zaopatrzyć się w sprzęt Benjamin Titan Nitro Piston. To przede wszystkim tradycyjna wiatrówka łamana która, jak wskazuje nazwa, została wyposażona w system Nitro Piston. Już powyżej wspominaliśmy o zaletach tego systemu, opatentowanego przez firmę Crosman. Krótki cykl strzału i oczywiście minimalna ilość drgań wiatrówki to nieocenione zalety tego sprzętu. Nie można zapominać naturalnie o sprawach związanych z minimalizacją hałasu, w porównaniu do tradycyjnych wiatrówek można go zmniejszyć nawet do 70%. W skład sprzętu wchodzi również luneta, niezwykle przydatna w trakcie mierzenia celów w dalszej odległości. Połączenie powyższych elementów oraz niezwykle niska cena to wyraźny sygnał, szczególnie dla osób zaczynających przygodę z wiatrówkami, że warto udać się do sklepu i dokonać zakupu.

 

#2 Crosman Venom Nitro Piston

Na podium kolejny produkt od firmy Crosman. Wiatrówka niezwykle prosta w obsłudze, doskonała dla początkujących ale sprawdzająca się również w rękach osób zaawansowanych w sztuce strzelania. Podobnie jak w wiatrówce która wygrała ranking, wyposażona została w specjalny system napędu tłoka gazowego. Dzięki niemu, poprzez sprężony azot uzyskuje się płynność działania wiatrówki Venom Nitro Piston, zarówno w trakcie strzelania jak i napinania. Cicho działająca w trakcie strzelania to również ogromna zaleta. To jasny komunikat, że produkty firmy Crosman są jednymi z najlepszym na rynku. Decydując się na zakup takiej wiatrówki można mieć pewność wysokiej celności. Sprzęt posiada długą lufę wyposażoną w gwint co gwarantuje większą stabilność śrutu w trakcie strzelania. Idealnie nadaje się na długie dystanse. Wiatrówka Crosman Venom Nitro Piston dostępna jest w sklepach.

 

#3 Air Arms TX200 Mk3

Bardzo dobra wiatrówka, przygotowana przez doskonałą firmę AIR ARMS. Z czym się mogą tutaj spotkać osoby poszukujące dla siebie odpowiedniej wiatrówki? Mamy tutaj z oczywistym wykonaniem karabinku sportowego, każdy detal, każdy element powstał z najlepszych elementów, jest na wysokim poziomie. Oczywiście mówimy tutaj między innymi o tym, że przykładowo lufa posiada odpowiedniej klasy wewnątrz montowany tłumik, który daje znakomite efekty tłumienia odgłos oddawanych strzałów. Pozytywy budzi również fakt, że wiatrówka AIR ARMS TX 200 proponuje nam regulowany spust dzięki czemu można samodzielnie wpływać na obniżenie siły nacisku, można samodzielnie przygotować ustawienie długości drogi strzałów. Oczywiście nie zapomniano o bezpieczeństwie. Sprzęt został wyposażony w specjalistyczne blokady, w liczbie dwóch. Wiatrówka AIR ARMS TX 200 jest warta swojej ceny. Jakość wykonania, jakość efektów końcowych z jakimi mamy do czynienia w trakcie rekreacji sportowej to największe zalety korzystania z tego modelu.

 

#4 Weihrauch HW 97K

Wiatrówka Weihrauch to na pewno coś dla każdego strzelca zaprawionego w bojach. Owszem można sobie na nią pozwolić na początku przygody ze strzelaniem jednak to dość pokaźna inwestycja. Ale po kolei, kilka najważniejszych faktów związanych z tą wiatrówką i dlaczego ma rację bytu w tym rankingu. Po pierwsze fajne wykonanie wiatrówki Weihrauch HW 97K czyli solidność materiałów, co ma wpływ nie tylko na jakość ale również gwarantuje komfortowe użytkowaniem broni, pełną ergonomię, doskonała stabilność co ma przecież kluczowe znaczenie w trakcie strzelania. Co do samej ceremonii strzelania to na pewno na uwagę zasługuję fakt, że wiatrówka ta niezwykle prosto się naciąga, załadunek śrutu również nie stanowi większego problemu. Zalecam zwrócić również uwagę, że Weihrauch HW 97K posiada również odpowiednie zabezpieczenia, blokady które nie pozwolą na przypadkowe, samodzielne wystrzały. Skoro bezpiecznie, można strzelać to oczywiście jak z celnością drodzy panowie i naturalnie drogie panie? Oczywiście jak mamy talent to same dziesiątki na tarczy czy butelki lub puszki będą trafione. Ale nie zawsze tak jest. Pamiętajmy o tym, że kiedy chcemy strzelić i celować prawidłowo to musimy uzyskać odpowiedni komfort. Pisałem o tym na wstępie, znakomicie się utrzymuje w dłoni, jest stabilna dlatego nie ma problemów z celnością. Podsumowując to doskonałą wiatrówka, w swojej kategorii cenowej jedna z topowych.

 

#5 Hatsan AT44S-10 4,5mm

Wiatrówka Hatsan AT44S-10 jest urządzeniem typu PCP. Jej budowa, konstrukcja jest prosta, co gwarantuje możliwość bezproblemowej obsługi nie tylko przez doświadczonych strzelców. Na uwagę zasługuję tutaj również niewielka długość oraz średnia waga co wpływa na komfort użytkowania, strzelania. Dodatkowo nie wolno zapominać o znakomicie rozłożonym środku ciężkości co również ma spore znaczenie przy strzałach, celowaniu, przy prawidłowej obsłudze wiatrówki HATSAN. Jak się sprawdza w trakcie strzelania? Zbiornik w jaki została wyposażona wiatrówka pozwala na jednorazowe oddanie około 100 strzałów. Dodatkowo, z uwagi na dołączenie do wiatrówki specjalistycznej końcówki, ładowanie sprzętu odbywa się zarówno z butli jak i pompki. Lufa została tak zaprojektowana że nie ma problemów z nałożeniem na nią tłumika. To szczególnie ważne dla wszystkich tych którzy strzelają w miejscach gdzie raczej głośne dźwięki wystrzałów nie są mile słyszane. Kilka słów o stylizacji, wyglądzie tego sprzętu. Mianowicie ten model wiatrówki został wystylizowany na broń używaną przez wojsko czy policję dzięki czemu chyba żaden fan militariów nie przejdzie obojętnie obok Hatsan. To dodatkowa gratka, to dodatkowy pozytyw przemawiający za tego rodzaju wiatrówką. Uważam, że z uwagi na wszystkie powyższe informacje oraz przystępność cenową warta by ją nabyć. Sprawdzi się doskonale jako broń rekreacyjna, a do tego możemy liczyć się z faktem, że będzie doskonałym pomysłem dla wszystkich początkujących użytkowników wiatrówek.

 

#6 Gamo Whisper IGT 4,5mm

Wiatrówka przygotowana z myślą o początkujących strzelcach lub też osobach które planują mieć dodatkowy sprzęt w swojej kolekcji. Dlaczego właśnie tak się dzieje, dlaczego właśnie produkt hiszpańskiego producenta GAMO zasługuje by znaleźć się w tym rankingu? Wszystkie właściwości jakie się w niej znajdują gwarantują wysoką jakość użytkową. Po pierwsze wiatrówka GAMO WHISPER IGT jest doskonale sprofilowana, wykonanie ergonomiczne, łatwość w trzymaniu, perfekcyjna łatwość użytkowa, lekkość sprzętu. To wszystko zalety tej wiatrówki, to wszystko gwarancja zadowolenia z użytkowania. Oczywiście większość osób zainteresowana jest parametrami technicznymi. Zatem moc strzału na granicy polskich przepisów prawnych, bo oscylująca w parametrach 16J. Do tego tłumik dzięki czemu można zniwelować hałas strzału aż do 52%. Jak celujemy, jak szukamy dokładnie celu? Gamo Whisper posiada przyrządy celownicze światłowodowe co gwarantuje większą radość ze skuteczności oddawanych strzałów. Przy samych strzałach nie ma wielkiego odczucia odrzutu. Doskonale przygotowany sprzęt, cena jak najbardziej adekwatna do jakości, do wrażeń jakie pozostawia właśnie ta wiatrówka.

 

#7 Gamo Forest 4,5mm

Kolejna wiatrówka hiszpańskiej firmy GAMO która pojawia się w naszym rankingu. Co w takim przypadku można zawyrokować, dlaczego właśnie ten sprzęt? Po pierwsze cena, po drugie przeznaczenie. Wiatrówka GAMO FOREST należy do tych z niskiej półki cenowej, co naturalnie nie oznacza że nie daje odpowiedniej jakości. Przeznaczenie z kolei dla początkujących strzelców, szczególnie tych młodszych. Zatem znakomity prezent. Ale skupmy się na najważniejszych walorach, właściwościach GAMO FOREST które sprawiły, że znajduje się w rankingu. Sprzęt jest przede wszystkim niezwykle lekki, w pełni składany czyli łatwy do transportu, przenoszenia. Sama lufa posiada kaliber 4,5 mm co jest wystarczającym rozwiązaniem na potrzeby szerokiego grona odbiorców chcących rozpoczynać rekreację strzelecką. Wiatrówka przeznaczona do strzałów na krótszych dystansach. Wydatek kilkuset złotych na pewno opłacalny, wiatrówka GAMO FOREST 4,5mm zasługuje na zainteresowanie, szczególnie w momencie zaczynania przygody ze sprzętami tego typu.

 

#8 Crosman Summit 4,5mm

Firmy Crosman nie trzeba specjalnie przedstawiać, to wszak jedni z liderów produkcji wiatrówek. I tym sposobem po raz kolejny produkt prosto od Crosman pojawia się w naszym rankingu. Nie może to dziwić z kilku względów gdzie na pewno najważniejszym jest to, że za kilkaset złotych dostajemy sprzęt o naprawdę sporych możliwościach i wysokiej klasie wykonania. Czyli wszelkie elementy ruchome są tutaj doskonałe, a dokładniej po długim użytkowaniu nie ma sytuacji, że pojawić się mogą jakiekolwiek luzy, że możemy mieć do czynienia z jakimikolwiek częściami do ustawienia czy naprawy. Ustawienie lunety jest bezproblemowe, każdy sobie powinien z tym elementem pojawić (a wiemy jak to wygląda w przypadku wielu wiatrówek). Idealnie sprawdza się w przypadku strzelania nawet do 30 metrów. Sprzęt sam w sobie nie jest ciężki co również jest jego atutem. Osoby o wszelkich inklinacjach do strzelania rekreacyjnego, mierzenia do puszek itp. nie powinni być zawiedzeni zakupem właśnie tego rodzaju wiatrówki. Jakość, przystępna cena, czego chcieć więcej?

 

#9 Air Arms Pro Sport 4,5 mm Delux

Zestawienie najbardziej popularnych wiatrówek zamyka urządzenie prost z fabryki AIR ARMS czyli miejsca gdzie produkuje się sprzęt najlepszej jakości. I tak jest również w przypadku AIR ARMS PRO SPORT 4,5mm. Na początku warto zaznaczyć, iż wiatrówka tego typu uznawana jest za jedną z najlepszych modeli na świecie, wygrywa liczne plebiscyty renomowanych i branżowych czasopism. Jeżeli mowa o użytkowaniu tego urządzenia, o jego kluczowych elementów, to mamy do czynienia z wyjątkowymi rozwiązaniami. Po pierwsze doskonałej jakości wytłumienie lufy gwarantuje nam maksymalne wyciszenie wystrzałów. Dźwignię napinającą sprężynę zlokalizowano w zamkniętych częściach, a dokładniej jest to dolna część łoża. Dzięki takiej sytuacji mamy do czynienia z cichą pracą tych właśnie elementów oraz łatwość, płynność naciągu w trakcie korzystania z wiatrówki. Spust został zaprojektowany w taki sposób, że do minimum został zredukowany odrzut co się bardzo ceni w tego typu wiatrówkach. I na sam koniec słów kilka o estetyce wykonania. Mamy do czynienia z doskonałym zaprojektowaniem od strony wizualnej wiatrówki AIR ARMS PRO SPORT. Doskonale przygotowana osada z drewna orzechowego plus idealnie i ręcznie żłobiona łoza gwarantuje najwyższe wrażenia w trakcie strzelania.

 


TOP 10 Wiatrówki Pistolety

NazwaZdjęcieRodzajKaliber [mm]Długość [mm]Waga [kg]Cena
Gamo PR-45PCA4,52750,88
Sprawdź
Zoraki HP-01PCA5,52951,1
Sprawdź
Crosman 2240CO25,52800,8
Sprawdź
Weihrauch HW 40PCA4,52400,8
Sprawdź
Crosman 1377 American ClassicPCA4,53460,9
Sprawdź
Dan Wesson 8″CO24,5 (BB)3381
Sprawdź
CyberGun Swiss Arms GSG P92CO24,5 (BB)2171,1
Sprawdź
MakarovCO24,5 (BB)1620,7
Sprawdź
Walther CP99 CompactCO24,5 (BB)1670,76
Sprawdź
CZ 75 P-07 Duty Blow BackCO24,5 (BB)1840,77
Sprawdź

#1 Gamo PR-45

Zdecydowanie zabawka dla dużych chłopców. Co należy zrobić aby się nią cieszyć? Oczywiście wydać około 500 złotych, bo taka jest jej cena. Ale od razu dodam – naprawdę warto. Gamo PR-45 czyli najlepsza wiatrówka pistolet. Dlaczego w zestawieniu? Niezwykle popularna wśród wszelkich wyjadaczy, osób które siedzą głęboko w temacie. Należy wiedzieć, że doskonale się sprawdza, że gwarantuje nam jak najlepsze korzyści za każdym razem gdy pójdziemy strzelać. Strzelanie z wiatrówki do tarczy ma cel jeden czyli sto procent celności, ustrzelenia środka. Osoby trenujące tę trudną sztukę będą na pewno zadowolone. Do odległości 10 metrów to naprawdę znakomite urządzenie. Wiatrówka GAMO PR-45 ma oczywiście taką również zaletę, że nawet początkujący będzie szybko czynił postępy. Ten pistolet – wiatrówka po prostu nie ma żadnych negatywnych cech. Tani, wytrzymały, zakup naboi to mały wydatek. Czego chcieć więcej?

 

#2 Zoraki HP-01 5,5 mm

Zoraki HP-01 5,5 mm czyli kolejna wiatrówka pistolet. Ale rzecz warta opisania, coś co naprawdę wielu przypadnie do gustu. Ten pistolet posiada naprawdę doskonałą konstrukcję, jest ona niezwykle solidna. Solidność nie bierze się z niczego, trochę waży więc polecana raczej dla osób dorosłych, zapominamy że może być prezentem dla dzieci i młodzieży. Samo strzelanie jest komfortowe jednak trzeba trochę czasu by rozruszać ten sprzęt, że się tak wyrażę. Naciąg na początku może być dla wielu zbyt oporny. Nie należy jednak się tego obawiać, kilka serii z Zoraki HP-01 5,5 mm i będzie dobrze. Z uwagi na innowacyjny system w tej wiatrówce można sobie ustawiać trzy cykle strzelania, co kto lubi, jak komu lepiej pasuje. A przecież wielu strzelców marzyło by mieć w końcu wiatrówkę o kilku opcjach energii wylotowej. Jest to prawdopodobnie najmocniejsza wiatrówka pistolet bez zezwolenia. Ogólnie polecam ten sprzęt, co prawda trzeba trochę grosza na niego przeznaczyć, jednak naprawdę warto.

 

#3 Crosman 2240 5,5 mm

Pozostajemy w świecie wiatrówek pistoletów, tym razem coś na dobry początek z uwagi na naprawdę śmieszną cenę. Na wiatrówkę Crosman 2240 wydamy po prostu jakieś drobne. Ale do rzeczy czyli dlaczego to doskonały sprzęt mimo tak niskiej ceny? Na pewno przyda się każdemu, taka uniwersalna wiatrówka, szczególnie gdy ktoś dopiero zaczyna przygodę ze strzelaniem i nie chce od razu wydawać nie wiadomo jak wielkich pieniędzy. Co prawda nie jest wykonany z takich materiałów jak choćby inna wiatrówka pistolet Zoraki jednakże materiał nie wpływa na najważniejsze kwestie, mianowicie bezpieczeństwo i celność strzałów. Jak się okazuje nie ma problemów ze standardową odległością 10 metrów ale i dodam, że można pokusić się o celne strzały nawet powyżej 20 metrów. Uwaga, może się wydawać że jej elementy plus cena nie gwarantują długiego terminu spożycia. To jednak mylne wrażenie. Jest inaczej, możemy otwarcie mówić, że można strzelać „do bólu” i raczej prędzej brak zadbania o konserwację może się przyczynić do jej awarii. Każdy szanujący swoje sprzęty strzeleckie będzie miał naprawdę długą radość z użytkowania wiatrówki Crosman 2240

 

#4 Weihrauch HW 40

Kolejny produkt Weihrauch, tym razem model HW 40 4,5 mm. I od razu zacznę od tego, że polecałbym to urządzenie wszystkim początkującym zabawę w strzelanie czy osobom które pragną przerzucić się na wiatrówki pneumatyczne. Ale po kolei. Wiatrówka Weihrauch jest niezwykle lekka, nie wymaga się od nas wielkiej siły by ją trzymać w dłoniach. Leży przyjemnie i równocześnie bez większych problemów można skupić się na celowaniu. Pewny chwyt, nic nie przeszkadza. Oczywiście przejść warto do meritum każdej wiatrówki czyli strzelania. Sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony, przypadkowe wystrzały nam nie grożą. Musimy pamiętać o tym, że to urządzenie o małej mocy i niskiej prędkości początkowej strzału, coś w okolicach 10 metrów na sekundę. Ale to zaleta z uwagi na to, że urządzenie może być bezproblemowo użytkowane przez dzieci. Oczywiście strzały do tarczy na odległości 10 metrów szybko zostaną wytrenowane. Maksymalnie z zamiarem celności można przymierzać się do przedmiotów oddalonych nawet o 30 metrów. Na koniec dodam, że Wiatrówka Weihrauch nie kosztuje wiele, a dodatkowo jest niezwykle tania w eksploatacji.

 

#5 Crosman 1377 American Classic

Kolejna wiatrówka pistolet w naszym rankingu który zasługuje na to by przyznać mu tytuł najlepszego sprzętu na dobry początek. Właściwie to chyba czas pomyśleć o poradnikach związanych z początkami strzelania. Ale teraz wróćmy do wiatrówki Crosman P1377BR American Classic 4,5 mm. Mianowicie musimy wiedzieć tutaj że to rzeczywiście sprzęt dla każdego kto rozpoczyna swoją przygodę, szczególnie osoby młode będą zadowolone z tego co nam daje. Czyli mamy sprzęt niezwykle lekki i do tego znakomicie układający się w dłoni co gwarantuje niezwykle spokojne celowanie i strzelanie. Same strzały oddawane są z niego z perfekcyjną precyzją oczywiście kiedy mowa o punktach oddalonych o około 10 metrów. Brak odrzutu czyli kolejny argument dla szukających wiatrówki dla młodych. Równocześnie sam zakup nie generuje większych kosztów, a i późniejsza eksploatacja jest naprawdę tania.

 

#6 Dan Wesson 8″ BB 4,5 mm

Drodzy Państwo zapraszam na dziki zachód. Tak właśnie poczujemy się trzymając i strzelając z wiatrówki rewolweru Dan Wesson 8” BB 4,5 mm Black. Dobrze ale teraz czas zakończyć podróż w czasie i przekonać się czy wiatrówka tego typu prezentuje coś więcej niż tylko fantastyczny wygląd? Oczywiście że jest to coś więcej szczególnie że mowa o sprzęcie który kosztuje niecałe 500 złotych. Czyli nikt nie będzie miał problemów z tym aby szybko rozgryźć tę wiatrówkę rewolwer. Ładowanie banalnie proste czyli uważam, że dalsze opisywanie tych elementów nie ma sensu, nawet dziecko to ogarnie. Co do strzałów, celności i mocy – pięć z plusem. Z uwagi na zastosowanie gładkiej i długiej lufy strzelanie celne, nie ma szansy by nie trafić w tarczę lub butelki, puszki czy to tam jeszcze mamy na uwadze w trakcie relaksacyjnego strzelania. Cały wykonany z metalu co zagwarantuje naprawdę długie użytkowanie, pod warunkiem że wiemy jak dbać i konserwować broń.

 

#7 CyberGun Swiss Arms GSG P92

Coś dla osób kochających wszelkiego rodzaju repliki. Coś dla tych co nie mają możliwości posiadani prawdziwej broni. Wiatrówka CyberGun Swiss Arms GSG P92 to po prostu replika, wierne odwzorowanie Beretty 92. Fanatycy prawdziwych pistoletów będą zadowoleni z tego faktu ale czy z tego czegoś da się strzelać? Czy rzeczywiście sprzęt w niskiej cenie zasługuje na miejsce w rankingu? Solidność, solidność, solidność czyli Swiss nie na darmo znajduje się w nazwie. Musimy wiedzieć, że urządzenie wykonane w każdym calu znakomicie. Wiatrówka z metalu co gwarantuje nam spory ciężar ale nie ma że boli, tak ma właśnie być. Trening czyni mistrza. Jeżeli ktoś uważa, że jak w wielu innych wiatrówkach trochę strzałów i sprawa załatwiona ten się po prostu myli. Nic z tych rzeczy, musimy wiedzieć, że to coś dla ambitnego strzelca. Aby osiągać znakomite wyniki należy postawić na długi trening. Ale satysfakcja później gwarantowana. Tytułem podsumowania, coś dla lubujących się w replikach, a także tych którzy uwielbiają długie treningi by osiągać sukces na strzelnicy.

 

#8 Makarov

Teraz czas na Makarova, a dokładniej jego replikę, która praktycznie jest „identyczna”. Cudzysłów z tego powodu, że to wiatrówka. Czyli szukający replik mogą inwestować w ten sprzęt bez zastanowienia. Ale dodam, że to urządzenie dla każdego, bez ograniczeń. Jakie parametry, bo przecież nie powiesimy sobie wiatrówki Makarov 4,5 mm na ścianie. Na początku uwagę przykuwa znakomita jakość wiatrówki, solidny metal. Nie sprawia problemów w trakcie strzelania, doskonale układa się dłoni, możemy strzelać w komfortowych warunkach, nie myśląc o tym że będzie niestabilna. Lufa gwintowana więc oczywistym jest, że mamy tutaj do czynienia ze znakomitą celnością (oczywiście jak trochę sobie potrenujemy). Dodać należy również że sprzęt jest niezwykle wydajny. Wiatrówka Makarov 4,5 mm pozwala oddać niecałe 100 strzałów przy pomocy jednego naboju CO2. Cena około 400 złotych czyli nie pozostaje nic innego jak porzucić wątpliwości i zainwestować w ten właśnie sprzęt.

 

#9 Walther CP99 Compact

Bardzo dobra krótka wiatrówka, w dość przystępnej cenie, pozwalająca naprawdę dobrze się zabawić. Przede wszystkim mamy do czynienia z wiatrówką która daje niesamowite wrażenia za każdym razem kiedy jest w użyciu. Musimy wiedzieć o tym, że znakomicie się prezentuje w trakcie strzelania na odległość do 10 metrów. Strzały celne nawet nie u wytrawnych strzelców. To więc nie tylko sprzęt do relaksu ale i niesamowita „zabawka” na towarzyskie spotkania. Trzeba wiedzieć, że nie jest zbyt mocna jeżeli mowa o mocy strzału, jednakże dzięki temu staje się wiatrówką uniwersalną, bez obaw mogą nią strzelać osoby młode. Wiatrówka Walther CP99 Compact BlowBack 4,5 mm jest więc nie bez powodu w tym rankingu, możemy mieć pewność, że znajdziemy za jej pomocą wiele radości i oczywiście nie wydamy zbyt wielu pieniędzy, około 600 złotych za ten model to żaden wydatek patrząc na to co nam proponuje w kwestiach użytkowych.

 

#10 CZ 75 P-07 Duty Blow Back 4,5 mm

Wygląd sprzętu naprawdę robi wrażenie. Estetycznie zaprojektowany i wykonany. Może sprawiać wrażenie ciężkiego, jednak wymaga dłuższego użytkowania by się z nim bliżej zapoznać. Co do elementów ruchomych to na całe szczęście działają płynnie, nie ma jakichkolwiek problemów z użytkowaniem tego rodzaju wiatrówki. Użytkowanie broni jest również pozytywnym doświadczeniem. Mianowicie nawet początkujący strzelec nie powinien mieć z celnością na odległościach 10-15 metrów. Dokładność oddawanych strzałów powyżej tych odległości wymaga już jednak treningu ale przecież na tym polega korzystanie z wiatrówek, na tym polega ten rodzaj rekreacji. Samo celowanie odbywa się bardzo sprawnie i bezproblemowo. Szczerbinka oraz muszka zostały należycie przygotowane i oznaczone. Na uwagę zasługuje zastosowanie w tym sprzęcie systemu Blow Back, który to sprawia dość spory odrzut po strzale. Dzięki temu mamy pełną imitacje prawdziwej broni. I po raz kolejny, jak w przypadku innych wiatrówek, uważam, że to doskonale wykonany sprzęt który nie zrujnuje budżetu. Cena niezwykle przystępna, niecałe 400 złotych.

 

Trochę teorii

Decydując się na zakup wiatrówki i nie mając kompletnie jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie, nie warto zdawać się na ślepy los, wybierać po wpływem sprzedawcy, ceny czy też wyglądu konkretnego modelu. Dobrze dobrana wiatrówka powinna posiadać odpowiednie elementy. To również późniejsze dobieranie różnego osprzętu i dodatków. Wybór zatem nie jest sprawą oczywistą, jednak poznając krok po kroku najważniejsze informacje o tym sprzęcie nie powinno być problemów przy ostatecznych wyborach.

Karabinek czy pistolet?

Pierwszy dylemat przed jakim stają kupujący wiatrówki to wybór pomiędzy pistoletem, a karabinkiem. Czym się różnią te dwa rodzaje wiatrówek, jakie mają zalety, które będą odpowiednie na początku?

Karabinki

Wiatrówki karabinki doskonale spisują się na długich dystansach, kiedy użytkownik będzie chciał strzelać do celów znajdujących się w dalszym oddaleniu (powyżej 15 metrów). Sprzęt ten pozwala na większą precyzję przy strzelaniu, ma ogromną moc. Trzeba jednakże odróżnić wiatrówki karabinki ze względu na ich „napęd”. Przygotowano wybór pomiędzy wiatrówkami sprężynowymi, na CO2, a także PCA oraz PCP. Co to za oznaczenia, jak wpływa to na użytkowanie konkretnych wiatrówek?

 • Wiatrówka sprężynowa – aby oddać strzał koniecznym jest naciąganie sprężyny. Można to zrobić za pomocą łamania lufy, dźwigni pod lufą lub u jej boku.
 • Wiatrówka PCA – skrót od angielskiego Pre Charged Air. Śrut zostaje wystrzelony za pomocą powietrza które umiejscowione jest w specjalnej pompce pod lufą. Ten system ma liczne zalety, nie wymaga inwestowania w naboje, strzelając broń nie powoduje „odrzucenia”.
 • Wiatrówka PCP – od angielskiego Pre Charged Pneumatic. Mocne wiatrówki z takim systemem strzelania wyposażone zostały w zbiornik ze sprężonym powietrzem co gwarantuje możliwość oddania dużej ilości strzałów bez konieczności przeładowania. Ten sprzęt jest również niezwykle skuteczny, gwarantuje wysoką celność i powtarzalność.
 • Wiatrówka na CO2 – sprzęt napędzany nabojami CO2. Tak zaprojektowana wiatrówka gwarantuje ponad 50 strzałów bez konieczności uzupełniania naboi. Do zalet zalicza się lekkość wiatrówki, niestety ich moc i celność pozostawia wiele do życzenia.

Pistolety

Wiatrówki pistolety są idealnym rozwiązaniem dla osób strzelających na krótkich dystansach. Wśród zalet należy wymienić również mały rozmiar co pozwala na swobodne ich noszenie. Większość pistoletów to wiatrówki CO2. Zasilanie tymi nabojami pozwala na szybkie strzelanie. Cenione ze względu również na wygląd gdyż prezentują się jak prawdziwa broń.


Lufa gwintowana czy gładka

Wiatrówki wyposażone są w lufy o dwóch rodzajach wykończenia. Do wyboru sprzęt z lufą gładką oraz gwintowaną. Zasadnicza różnica pomiędzy dwoma typami wpływa na celność strzałów. Wiatrówki posiadające gwintowane lufy są celniejsze. Gwint w lufie powoduje, że śrut w trakcie strzelania będzie „podkręcony” co zasadniczo wpłynie na lepszą celność.


Kolba i jej rodzaje

Przez wiele lat produkowano wiatrówki z kolbą drewnianą. Dzisiaj jednak przed kupującymi staje możliwość wyboru, kolba drewniana czy też przygotowana z materiału takiego jak polimer. Czy ma to znaczenie podczas zakupów wiatrówki? Sprzęt z kolbami z materiałów sztucznych będzie lżejszy jednak z uwagi na szybsze zużycie materiału nie będzie trwała, szybko może pękać. Kupując zatem wiatrówkę na długie lata lepiej zapoznać się z tymi których kolby są drewniane.


Kaliber dopasowany do potrzeb

Jaki kaliber powinna posiadać pierwsza wiatrówka? Czy ma to właściwie znaczenie? Produkowane wiatrówki wyposażone są w trzy rodzaje kalibrów: 4,55,56,35 mm. Osobom początkującym poleca się rozpoczęcie przygody od zakupu wiatrówek z najmniejszym kalibrem. Z jednej strony sprzęt z kalibrem 4,5 mm pozwala na ograniczanie kosztów odnośnie kupna naboi, z drugiej w żaden sposób nie wpływa to na jakość strzelania, osiąganie celu z dalszych odległości.


Czy prędkość śrutu ma znaczenie?

Dobierając dla siebie odpowiednią wiatrówkę należy zwrócić uwagę na oznaczenia odnośnie prędkości śrutu. Ta wartość mówi o tym z jaką prędkością śrut opuszcza lufę gdy będziemy strzelać.

Im większa prędkość podana tym oczywiście strzały z wiatrowki mają większy zasięg, strzelają z większą mocą. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli wiatrówka posiada wysoką wartość prędkości śrutu to odrzut w trakcie strzału będzie dość spory oraz pojawiać się mogą problemy z celnością. Najmocniejsze pistolety wiatrówki w Polsce to 160 m/s, z kolei w przypadku wiatrówek karabinków mowa o mocy do 290m/s.


 

Bezpieczeństwo użytkowania wiatrówek

Wiatrówka ma być źródłem rozrywki, źródłem rekreacji, jednak nie wszystkie zachowania jesteśmy w stanie przewidzieć i niestety w wielu przypadkach może zostać źle wykorzystana. Dlatego każdy właściciel tego typu sprzętu strzelającego powinien go chronić, trzymać z dala od dzieci czy też nie pozwalać innym na zabawę. Jak w pełni zabezpieczyć siebie, otoczenie, swój sprzęty aby nie doszło do żadnej tragedii?

Wiele osób uważa, że wiatrówka to tak naprawdę zabawka. Zalecam jednak pełną wstrzemięźliwość w trakcie jej użytkowania. Nie powinno się celować do ludzi oraz zwierząt. Nawet w tzw. żartach. Myślmy zawsze o naszym sprzęcie jakby był nabity, przygotowany do strzelania. Na składowanie wiatrówek należy przygotować bezpieczne miejsce do którego tylko my będziemy mieli dostęp. Nie powinien dostać się w żadne niepowołane ręce. Nie należy działać rutynowo w trakcie strzelania z wiatrówki, za każdym razem należy mieć pewność że linia strzału jest „czysta”. Wybierać miejsca gdzie możemy mieć pewność, że raczej trudno będzie spotkać innych ludzi lub zwierzęta. Najlepsza opcja to zawsze strzelnica. W trakcie zabawy z wiatrówką należy przewidywać – działanie rutynowe jest najgorszym co może być. I na koniec warto zawsze zadbać o odpowiedni sprzęt dodatkowy, zabezpieczający czyli okulary ochronne, odpowiednie ubranie.


Producent wiatrówki – który najlepszy?

Na rynku polskim dostępne są wiatrówki wszystkich wiodących i popularnych producentów takich jak choćby Umarex, Ruger, Slavia, Diana, Gamo, Norconia, Turcar czy Crosman. Jednoznacznie nie można określić jakiego rodzaju producent, który produkt będzie idealny dla konkretnej osoby.

Zaczynają zabawę z wiatrówkami i nie wiedząc tak naprawdę czy strzelanie nas mocniej zainteresuje, warto postawić na tanie wiatrówki, produkcji chińskiej. Sprzęt tego typu kosztuje maksymalnie 200 złotych, jego wadą jest oczywiście trwałość.

Kiedy zależy nam na najlepszym sprzęcie w danej klasie, przykładowo chcemy inwestować w dobre wiatrówki pistolety to na pewno oferta firmy Umarex będzie interesująca. Dobra jakość wykonania oraz użytkowa to zalety tych produktów.

Jeżeli jednak nadal mamy problem jaką wiatrówkę kupić i z doborem odpowiedniego sprzętu, to zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, korzystać z poradnictwa sprzedawców wiatrówek.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

34 Comments

 1. Wawrzyniec Wojak 9 maja 2016 at 12:20

  Witam, jak się nazywa karabinek na zdjęciu pod „Karabinek czy pistolet”?


  1. Grzegorz Koper 10 maja 2016 at 16:27

   Jest to model XS78 dystrybuowany w UK przez firmę Sportsmarketing (SMK), w Polsce raczej nie do dostania w sklepie.


   1. Wawrzyniec Wojak 11 maja 2016 at 13:30

    Szkoda. Ostatnio zainteresowałem się karabinkami z zamkami czterotaktowymi, niekoniecznie zasilanych mechanizmem PCP.


    1. drejk 22 lipca 2016 at 10:58

     a dlaczego właśnie tak?


  2. drejk 22 lipca 2016 at 10:58

   W Polsce jak zakończysz poszukiwania na Benjamin od Crosman, to i tak dobrze wybierzesz


   1. gekon 31 maja 2017 at 20:08

    Hatsan’y też występują w całkiem sporej liczbie.


    1. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:59

     Jedna i druga firma robi bardzo dobry sprzęt w podobnych cenach. Tylko trzeba już określić swój poziom zaawansowania żeby nie kupić drogiego sprzętu do amatorskiego strzelania, bo szkoda pieniędzy


     1. maniek 26 czerwca 2017 at 09:52

      akurat w przypadku wiatrówki chodzi o dokładność przy cenie. Im dokładniejsza tym większy fun


     2. Loyd 31 lipca 2017 at 20:13

      A wiatrówki umarexa? Też są warte kupna?


   2. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:00

    Masz na myśli Benjamina z lunetą czy bez? Jest kilka modeli i zastanawiam się dlaczego akurat ten


 2. Przemek 15 sierpnia 2016 at 23:52

  Witam, z tego rankingu nie do końca wynika suche zestawienie liczb tj dobra celność na max dystansie np 25m.
  Szukam możliwie najtańszej i najcelniejszej wiatrowki na jak największym dystansie. Prośba o podpowiedź co wybrać.  1. drejk 29 maja 2017 at 18:41

   jeśli ma być w miarę tanio a dobrze to chyba Umarex będzie dobrym wyborem. któryś model z ich oferty. jaki budżet?


   1. Tirex 9 czerwca 2017 at 11:57

    Przede wszystkim najważniejsza kwestia to określić czy chce się długą czy krótką wiatrówkę. Wtedy można przeszukiwać oferty. Co do umarexsów to faktycznie są to jakościowo dobre wiatrówki za godziwie pieniądze. Mam krótką od nich model HK45 GNB i szczerze powiem nie ma na co narzekac


 3. Karo 22 sierpnia 2016 at 23:11

  Jaki byście polecili sprzęt dla kobiety amatora? Ten Crosman 2240 bardzo mi się podoba, będzie ok na początek?


  1. knurasek 1 września 2016 at 22:19

   Nada się. Jest fajna i lekka także będzie dobra dla kobiety.


   1. Karo 2 września 2016 at 21:44

    Dzięki za odpowiedź. Poczytam jeszcze i zaczynam oszczędzać na taki sprzęcik.


    1. drejk 29 maja 2017 at 18:42

     większość amatorów kupuje sprzęt za 350-500 zł, tyle chcesz wydać?


     1. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:01

      Za 350zł można juz kupić umarexa takiego o jakim pisałem tutaj.


  2. gekon 31 maja 2017 at 20:10

   Ja bym polecał mimo wszystko crossmana venoma  3. Loyd 31 lipca 2017 at 20:14

   Może zamiast długiej wiatrówki to pistolet typu Combat Walther? Nie dość że mozna postrzelać do celu to jeszcze się obronić w raize potrzeby bo strzela również kulami gumowymi i pieprzowymi


 4. bojak 2 września 2016 at 18:47

  Jestem nowicjuszem w sprawach wiatrówek, ale pozwolę sobie dorzucić swoje 5 groszy. Odnośnie wiatrówki Benjamin Titan Nitro Piston to mogę podzielić się swoim doświadczeniem. Dostałem w prezencie jakieś 8 m-c temu. po ok 3-4 m-c pojawił się problem. Śrut nie był wystrzeliwany-przy oddaniu strzału sprężyna uderzała kilka razy tłokiem, a powietrze uciekało powoli przy uszczelce lufy. Wymiana uszczelki, ani smarowanie komory tłoka smarami rekomendowanymi przez sprzedawce nie pomogły. Dopiero po wyjęciu tłoka okazało się, że guma jest poszczerbiona, Dookoła są drobiny metalu i komora lekko porysowana. Mam w domu 10 letnią nie konserwowaną pordzewiałą wiatrówkę CZ – strzela jak ta lala.


  1. drejk 29 maja 2017 at 18:44

   a przed tą awarią czyściłeś ją?


  2. gekon 31 maja 2017 at 20:16

   Niestety, taka wada nadaje się zdecydowanie do reklamacji, pytanie gdzie wiatrówka została zakupiona, jeśli to renomowany sklep nie powinno być problemu.


   1. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:02

    W gruncie rzeczy gwarancja nie zależy od sklepu, bo jest nadawana przez producenta a nie sprzedawcę. Jednak masz rację, że przy zakupach w renomowanych sklepach militarnych łatwiej jest oddać sprzęt na gwarancję bez konieczności osobistego kontaktu z producentem


    1. maniek 26 czerwca 2017 at 09:56

     no i masz pewność, że jak odeślesz na gwarancję to Ci naprawią a nie odeślą sprzęt z informacją, że to nie ich sprzęt i jeszcze będziesz musiał pokryć wszystkie koszty transportu


 5. Lukasz 5 kwietnia 2017 at 13:09

  Fajny ranking, I zgadzam się – Crosmany mają zdecydowanie dobry współczynnik jakości do ceny.


  1. gekon 31 maja 2017 at 20:11

   Mają bardzo dobry, jednak czy hatsan nie jest pod względem jakościowym nieco lepszy??


   1. Tirex 9 czerwca 2017 at 12:04

    Skąd takie pytanie? Masz hatsana i porównanie czy pytasz z ciekawości? Można by powiedzieć że to ta sama półka


 6. Damian 8 kwietnia 2017 at 10:37

  Witam. Jaka wiatruwka 5,5 polecacie. Cena nie gra roli. Sprezyna czy gaz?


  1. drejk 29 maja 2017 at 18:45

   a czemu 5,5 a nie 4,5 jak wszyscy? jak cena nie gra roli to celujemy w takie za ponad 2000 zł, bo to już wystarczy przy mocy do 17J
   myslę, że gaz.


  2. gekon 31 maja 2017 at 20:12

   Wybór należy do ciebie jak cena nie gra roli to bym zdecydowanie wybierał gaz. a szukał wśród najwyższych modeli crossman’a i hatsan’a


 7. wentylator 29 lipca 2017 at 14:15

  Ja polecam hatsan 125 mod sniper jeśli chodzi o zasięg i siła moc rażenia to to te wszystkie wiatrówki wyżej wymienione niech się kryją do mojego hatsana robię tą wiatrówką totalną demolkę a przy użyciu śrutów predator metalmag według mnie najlepsze śruty w sumie producent wiatrówki poleca te śruty to nawet nie chcę mówić co potrafi ta wiatrówka oczywiście kaliber 4,5 i 17 j


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *