Gaz pieprzowy – informacje ogólne i ranking

Który produkt, jakiej marki gaz pieprzowy najlepszy?

Wybór najlepszego gazu pieprzowego nigdy nie jest prosty. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, w różnych formach i naturalnie cenach. Powyżej poznaliśmy wszystkie fakty związane z tym jak działają gazy pieprzowe, z czego się składają, jakie mają funkcje. Wśród czołowych producentów, a tym samym najlepsze gazy pieprzowe to między innymi Fox Labs, Sabre, Police Magnum, Walther Pro Secur czy Kolter Guard.

Poniżej przygotowaliśmy ranking kilku najlepszych naszym zdaniem gazów pieprzowych dostępnych obecnie na rynku

#1 Gaz pieprzowy Policyjny

Coś małego, coś poręcznego, prostego w użyciu i oczywiście skutecznego. Zatem czy można stworzyć cokolwiek lepszego? Zapomniałem dodać, że cena za gaz o pojemności 50 ml wynosi około 30 zł. Tak naprawdę to zwykły gaz ale w zupełności wystarczający do obrony w różnych sytuacjach. Posiada SHU równą 2 milionom oraz 10% OC. Śmiało stawiam tezę, że to jedno z optymalnych rozwiązań, szybkość działania oraz dość silna moc. Dodatkowo w tej cenie otrzymujemy pewność, że gaz nie będzie zbyt podatny na warunki atmosferyczne oraz bezpieczny dla użytkownika. [ Przejdź do sklepu, aby kupić ten gaz ]

 

#2 Walther PRO SECUR

Produkt dla wszystkich poszukujących coś z wyższej półki. Firma Walther specjalizuje się w produkcji między innymi starannie opracowanych gazów pieprzowych. Gaz ten jest w żelu co oczywiście ma pozytywne skutki przy jego użyciu, natychmiastowe działanie oraz oczywiście celność. Konsystencja żelowa sprawia, że doskonale sprawdza się w pomieszczeniach zamkniętych, a także w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Polecam ten produkt wszystkim którzy szukają czegoś innowacyjnego, maksymalnie skutecznego. Zakup pojemnika 40 ml to wydatek rzędu 70-80 zł. [ Przejdź do sklepu, aby kupić ten gaz ]

 

#3 Gaz pieprzowy Obronny

Produkt którego nie mogło zabraknąć w naszym TOP4 najlepszych gazów pieprzowych. Na uwagę zasługuję przede wszystkim ze względu na niską cenę czyli koszt kupna to około 15 zł. Ale tanio nie oznacza kiepsko. Wręcz przeciwnie, dla osób które nie potrzebują mieć stale przy sobie gazu będzie idealnym rozwiązaniem. Produkt posiada wysoką zawartość OC czyli w chwilach zagrożenia na pewno pomoże. [ Przejdź do sklepu, aby kupić ten gaz ]

 

#4 Tornado ESP

Mamy tutaj do czynienia z gazem pieprzowym który jest wyjątkowy. Użycie wysokiego stężenia substancji OC (aż 15% !) to gwarancja skutecznego używania. Dlaczego zwracamy uwagę na ten gaz i dlaczego znajduje się na pozycji numer 4? Gaz pieprzowy pod postacią płynu dzięki czemu używanie w przeróżnych warunkach pogodowych odnosi zamierzony skutek. Dodatkowo gaz wyposażony jest w latarkę LED czyli dodatek którym można oślepić napastnika, zyskać na czasie.

Jako ciekawostkę podam, iż gaz ten używany jest często przez specjalistów, pracowników firm ochrony osób i mienia czy też detektywów. Decydując się na produkt firmy ESP musimy liczyć się ze średnim wydatkiem 75 zł. [ Przejdź do sklepu, aby kupić ten gaz ]

 

Bezpieczeństwo za pomocą gazu pieprzowego? Jak najbardziej możliwe, jednak należy posiąść niezbędną wiedzę odnośnie tego czym tak naprawdę jest, z czego się składa, jak z niego prawidłowo korzystać, jak bezpiecznie się z nim obchodzić i oczywiście na jakie produkty warto postawić.

Co to jest gaz pieprzowy?

Skład gazu pieprzowego nie jest wyjątkowo skomplikowany. Najprościej można napisać, że podstawę tego produktu stanowią substancje z wyciągu z roślin pieprzowych. Zlokalizowanie w pojemniku ciśnieniowym pozwala na prawidłowe wykorzystanie gazu, celem obezwładnienia osoby atakującej. Zawartość Oleoresin Capsicum w gazie pieprzowym powoduje jego skuteczne działanie. Jego działanie w zatknięciu ze skórą prowadzi do pieczenia, oślepienia (skierowanie gazu pieprzowego w stronę oczu). Osoba zaatakowana tym środkiem jest unieszkodliwiona przez dłuższą chwilę. Ciekawostką jest fakt, iż istnieją na rynku gazy pieprzowe wyposażone w barwnik trudny do zmycia, co pozwoli w późniejszym czasie zidentyfikować napastnika. Gaz pieprzowy działa natychmiast.

Legalność użycia gazu pieprzowego

Każdy gaz pieprzowy, nawet najmocniejszy, sprzedawany w Polsce jest legalny i może być użytkowany. Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych odnośnie niemożliwości jego wykorzystywania, jego posiadania. Co ważniejsze, nie ma ograniczeń wiekowych odnośnie zakupu i posiadania tego typu narzędzia samoobrony. Warto jednak używać go rozsądnie, niech służy tylko i wyłącznie do samoobrony.

W niektórych przypadkach zabronione jest posiadanie gazu pieprzowego. Imprezy masowe, koncerty itp. Organizatorzy różnego rodzaju imprez w regulaminach stanowczo informują o zakazie wnoszenia gazu.

Typy gazów pieprzowych

Producenci oferują pieprzowy gaz w różnych konfiguracjach, możemy wybierać swobodnie spośród trzech rodzajów:

Piana lub żel


Gaz w postaci piany lub żelu – produkty tego typu są niezwykle skuteczne, a do tego nie mogą w jakikolwiek sposób zagrozić osobie która go użytkuje. Takie gazy pieprzowe nie powodują chmury zwrotnej, dlatego nawet użycie w pomieszczeniach jest dobrym rozwiązaniem.

Stożek


Stożek mgły – gaz rozchodzi się pod postacią mgły. Taka sytuacja prowadzi do tego, że nie trzeba być dokładnym w przypadku jego użycia. Ale oczywiście istnieją minusy korzystania z tego rodzaju gazów pieprzowych. Mianowicie jego działanie zależne jest choćby od warunków atmosferycznych oraz zabronione jest wykorzystywanie go w pomieszczeniach.

Strumień


Strumień – użycie gazu tego typu wymaga niezwykłej precyzji. Należy trafić bezpośrednio w przeciwnika gdyż nie powoduje on tworzenia chmury. Gaz jest skuteczny nawet z 6 metrów, niestety niekorzystne warunki atmosferyczne nie dają pełnej gwarancji skuteczności.

Pojemność, stężenie, ostrość

Trzy niezwykle ważne elementy gazów pieprzowych, poznanie ich pozwala na dokładną orientację tego co czeka na nas na rynku, jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze do samoobrony.

Odnosząc się do kwestii ostrości możemy dowidzieć się jak szybko zadziała konkretny produkt. Na opakowania gazów pieprzowych ostrość podawana jest w jednostce Scovilla, w skrócie SHU. Im większa ilość SHU tym gaz zadziała szybciej. Z tematem ostrości przewija się kwestia stężenia OC (Oleoresin Capsicum). Stężenie, jego wartość odpowiada za skuteczność i długość działania konkretnego gazu. Wyrażane w procentach stężenie OC będzie lepsze im ma wyższą wartość.

Pojemność to sprawa normalna. Im większe opakowanie gazu pieprzowego tym więcej w nim substancji, możliwość dłuższego ataku czy użytkowania gazu.

Gaz pistoletowy czy może miotacz ręczny

Dwa rodzaje pojemników. Wpływa to na komfort noszenia, użytkowania ale ma również znaczenie psychologiczne. Miotacz ręczny czyli pojemnik z gazem, przypominający dezodorant. Prosty w obsłudze, można bez problemów schować w torebce czy kieszeni. Banalnie proste użycie w sytuacji starcia z napastnikiem. Gaz pistoletowy to imitacja broni. Posiadanie i użycie takiego rodzaju gazu pieprzowego ma psychologiczne znaczenie, napastnik może pomyśleć iż posiadamy pistolet na ostrą amunicję. Minusem jest jednak problem ze swobodnym jego noszeniem.

Używanie i przechowywanie

Dokładne informacje o zagrożeniu dla właściciela, prawidłowym stosowaniu, przechowywaniu czy neutralizacji skutków jego użycia to niezwykle rozległy temat, na odrębny artykuł. Dlatego warto poznać najważniejsze zasady prawidłowego użytkowania gazów pieprzowych, jak sobie z nimi radzić, na co uważać.

Użycie gazu wymaga prawidłowej postawy, tak aby przy okazji rozpylania nie spowodować żadnych negatywnych działań dla własnej skóry. Najważniejsze to pewne użycie gazu, trzymanie go w pozycji prostopadłej do podłoża i mocne, zdecydowane „psikanie”. Oczywiście najlepiej celować prost w twarz napastnika. Tylko w ten sposób nie stanie nam się nic złego. Pamiętać należy aby w pewnych sytuacjach, miejscach (zamknięte przestrzenie) nie używać choćby gazu typu stożek mgły. Zawsze w momencie kupna powinniśmy dowiedzieć się wszystkiego o produkcie, bezpiecznym użytkowaniu.

Noszenie, zabezpieczenie gazu pieprzowego jest niezwykle ważne. Samo opakowanie powinno być szczelne, a naszą uwagę winna zwrócić data terminu ważności produktu. Jak dba się o szczelność opakowania? Chować przed światłem słonecznym, unikać wilgoci. Każdorazowo kiedy zabieramy ze sobą pieprzowy gaz powinniśmy prawidłowo go schować. Odradzamy noszenie przy skórze, o ile to możliwe nie należy nosić go choćby w kieszeniach spodni. Dla kobiet najlepszym skrytką będzie torebka. Jednak aby skorzystać z gazu pieprzowego chowajmy go w miejscach do których mamy szybki dostęp, nie będzie trzeba go poszukiwać w sytuacjach kryzysowych.

Neutralizacja gazu pieprzowego polega na szybkim działaniu. Nie wolno w jakikolwiek sposób przemywać podrażnionych miejsc samą wodą. Trzeba ją zmieszać z mydłem oraz zapewnić świeże powietrze. To najszybsza droga do wyeliminowania gazu pieprzowego. Odzież na której znajduje się gaz powinna zostać jak najszybciej zdjęta. W przypadku większych podrażnień warto wybrać się do specjalisty lekarza.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

17 Comments

 1. drejk 22 lipca 2016 at 10:56

  są też nowe gazy w Polsce- MACE, coś wiadomo?


  1. Karo 22 sierpnia 2016 at 23:05

   No są już szeroko dostępne. Na militaria.pl masz całą gamę. Ja się zastanawiam nad Mace Magnum 3 tylko nie wiem, czy lepiej w żelu, czy w pianie.


   1. knurasek 1 września 2016 at 22:18

    ja wolę zdecydowanie gazy żelowe. Ale to mój wybór, Ty możesz wybrać piankowy. Prawda taka, że jak gaz jest dobry to nie ma różnicy czy gazowy, czy żelowy czy piankowy


    1. Karo 2 września 2016 at 21:40

     Słyszałam, że przy żelowym trzeba umieć wycelować. Nie wiem, czy bym umiała z 5m trafić w twarz dobrze.


     1. Tyra 4 kwietnia 2017 at 11:01

      Niby tak, ale jak masz większą pojemność to sobie poradzisz na pewno z wycelowaniem. Poza tym jak Cię ktoś zaatakuje to rzadko kiedy będziesz aż 5metrów od tej osoby, a raczej bardzo blisko, więc trafisz bez problemu


     2. komisarz 4 kwietnia 2017 at 18:40

      zawsze możesz kupić piankowy jeśli myślisz, że żelowy nie spełni Twoich oczekiwań


     3. Tyra 18 kwietnia 2017 at 12:21

      Korzystałeś z takiego piankowego @komisarz? Jestem ciekaw jak sie to sprawdzi podczas deszczu na przykład.


  2. Tyra 4 kwietnia 2017 at 11:02

   Ja używam Magnum3 żel i działa bardzo dobrze. Wypróbowałem już 2krotnie i za każdym razem powalił atakującego bez najmniejszego problemu. Dał mi możliwość ucieczki.


   1. komisarz 4 kwietnia 2017 at 18:41

    to masz niezłego pecha jeśli musiałeś dwa razy się bronić. Co masz na myśli mówiąc, że gaz powalił napastnika? Możesz lepiej opisać jak zadziałał?


    1. Tyra 18 kwietnia 2017 at 12:18

     Taka okolica niestety. Mam na myśli to, że gaz zadziałał praktycznie od razu. Facet nie miał szans już mi czegokolwiek zrobić, bo praktycznie parę sekund po tym jak strzeliłem to trzymał się za twarz i wyklinał jak piecze, boli itd. Wiesz nie obserwowałem co się dalej działo bo wziąłem nogi za pas i się oddaliłem, ale wyklinanie przez jakiś czas słyszłem, wiec musiał go ten gaz ładnie popieścić


 2. Karo 22 sierpnia 2016 at 22:54

  ,,[Gaz pieprzowy OBRONNY] Produkt posiada wysoką zawartość OC” 1,5% to dużo? Dobrze by było gdybyście dopisali, że on nadaje się na zwierzęta. Na ludzi to minimum 10% OC.


  1. knurasek 1 września 2016 at 22:18

   każdy gaz nadaje się na zwierzęta. Działa na nie tak samo jak na ludzi


   1. Karo 2 września 2016 at 21:42

    Nie nadaje się, bo to już nie jest obrona konieczna tylko krzywdzenie zwierzęcia. Ona mają wielokrotnie czulszy węch od człowieka.     1. komisarz 4 kwietnia 2017 at 18:42

      czyli gaz dla ludzi jest mocniejszy?


     2. Tyra 18 kwietnia 2017 at 12:20

      Zdecydowanie. Dla zwierzaków w wyrzucaniej mieszance jest 0.2%MC a dla ludiz 1.3%MC więc to wielokrotnie więcej. Wiesz, zwierzak ma czulsze zmysły, a mimo ze jest agresywny to chyba nikt nie chce mu zrobić krzywdy.


    1. Boguś 20 kwietnia 2017 at 11:12

     Życie człowieka jest ważniejsze niż krzywda zwierzęcia i moim zdaniem w takiej sytuacji wszystkie opcje są dozwolone, nawet gaz na niedźwiedzie użyty na kocie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *