Najlepszy śrut do wiatrówki – jaki wybrać?

Nie można dać jasnej odpowiedzi na pytanie odnośnie najlepszego rodzaju śrutu. Najważniejszym kryterium wyboru śrutu powinna być jego celność. W tym celu należy testować jak największą ilość różnych śrutów i wybór tego najodpowiedniejszego do danego rodzaju broni.

 

Masa śrutu

Istnieją pewne ogólne zasady doboru odpowiedniego śrutu dla określonej broni. Podstawowym parametrem, oprócz kalibru, jest masa podawana w granach (1 gran = ok. 0,06479 grama). W kalibrze 4,5 mm śrutem ciężkim jest śrut powyżej 9 gr, średnio-cięzki 6-9 gr, a lekkim uważany jest śrut o masie poniżej 6gr.

Użycie lekkiego śrutu będzie skutkować tym, że podczas strzału przyśpieszy on gwałtowanie, a tym samym osiągnie większą prędkość wylotową. Oznacza to, że śrut będzie przebywał w lufie krótki czas redukując niekorzystny wpływ drgań broni i niestabilności w trakcie strzału. Większa prędkość wylotowa oznacza też krótszy czas lotu do celu. Efektem tego jest korzystna, płaska trajektoria lotu.  Biorąc powyższe pod uwagę wydaje się, że śrut powinien być jak najlżejszy.

W rzeczywistości jednak zastosowanie lekkiego śrutu w mocnych karabinach będzie skutkowało tym, że nie zostanie przekazana cała możliwa do przekazania energia zgromadzona w sprężynie i śrut opuści lufę zbyt szybko nie osiągając maksymalnej prędkości. Śrut nie będzie stanowił wystarczającego oporu dla sprężyny i może spowodować jej uszkodzenie lub w najlepszym przypadku szybsze zużycie. W broniach o większej prędkości wylotowej należy stosować więc śrut ciężki lub średnio-cięzki,

Istnieje jednak też ryzyko zastosowania zbyt ciężkiego śrutu w słabszym karabinku maszynowym. Wówczas można również uszkodzić sprężynę, gdyż nie będzie ona miała odpowiedniej energii, aby rozpędzić i wystrzelić ciężki śrut z właściwą prędkością.

 

Kształt śrutu

Kształt śrutu może być kolejnym kryterium jego doboru. Wyróżniamy cztery podstawowe kształty:

  • płaski (match)
  • zaokrąglony (round nose i domed)
  • półokrągły z wklęsłym czołem (hollowpoint)
  • ostry (pointed)

Śrut płaski stosowany do strzelania sportowego ponieważ wycina w tarczy okrągły otwór. Nie jest odpowiedni do strzelania na dłuższych dystansach ponieważ szybko traci prędkość (max. odległość ok 25 m).  Brak rotacji pocisku, przy zastosowaniu go w wiatrówkach gładkolufowych powoduje, że wszelkie błędy w wykonaniu (zwłaszcza nierówności przodu pocisku) skutkują dużym rozrzutem. Do takich wiatrówek polecamy kulisty śrut typu BB.

[ Sprawdź przykładowe ceny śrutów ]

Na większych dystansach można stosować śrut ostry, zaokrąglony i hollowpoint. Przestrzeliny nie są tak znaczne jak w przypadku śrutu płaskiego, jednak spisuje się on całkiem nieźle na dystansach powyżej 30 m. Śruty te wolniej tracą energię podczas lotu dzięki mniejszemu współczynnikowi oporu powietrza.

Przy okazji poruszanej kwestii śrutu warto wspomnieć o ciekawym środku do śrutu, wpływającym na lepsze właściwości lotne, zmniejszenie oporu przy przejściu przez lufę oraz zabezpieczenie przed korozją. Smar Napier Pellet Lube to środek, którego kilka kropel na jedno opakowanie śrutu poprawi balistykę śrutu oraz będzie chronić wnętrze lufy. Pisaliśmy o nim odnośnie konserwacji wiatrówek.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *