Teleskop – co można zobaczyć na naszym niebie?

Od wieków niebo, ciała niebieskie, wszystko co tak niedostępne dla zwykłego śmiertelnika było celem obserwacji. Nocne obserwacje nieba, planet, obserwacje ciał niebieskich daje wiele satysfakcji, zarówno tym którzy zajmują się tym zawodowo jak i amatorom dla których jest to po prostu znakomita rozrywka. Oczywiście do obserwacji niezbędne są teleskopy, niezbędne są odpowiednie urządzenia, dzięki którym można zajrzeć daleko, tam gdzie nie sięga ludzki wzrok.

Zatem co możemy zrobić z teleskopem, jakie obserwacje prowadzić, wszystko naturalnie będzie zależne od tego jakiego typu sprzęt wybierzemy. Ale tutaj skupmy się na prowadzeniu obserwacji, tego co możemy odkryć za ich pomocą.

Obserwacje księżyca

Musimy wiedzieć, że obserwacja księżyca może być prowadzona praktycznie przez większość teleskopów dostępnych na rynku. Nie należy celować w teleskopy przesadnie drogie, nie muszą być one najlepszej klasy. Praktycznie zwykły teleskop, zakupiony choćby w ramach prezentu dla dziecka będzie pozwolił nam zbliżyć się bardzo blisko księżyca. Księżyc, jego kratery, wszystko to możemy obserwować z pozycji zwykłych teleskopów. Co lepsze, z uwagi na zmiany księżyca w całym jego cyklu, obserwacje prowadzone mogą być bardzo długo, na pewno nie jest to atrakcja na jedną noc.

Nadciąga noc komety…

Od czasu do czasu bez teleskopu możemy dojrzeć różnego rodzaju komety. Ale są to te które przemieszczają się bardzo blisko ziemi. A kiedy posiada się odpowiedni teleskop to obserwacje takich zjawisk nie są niczym odkrywczym. Również galaktyki czy mgławice możemy sobie podglądać za pomocą teleskopów o odpowiednich parametrach. Należy brać jednak pod uwagę warunki pogodowe. Maksymalnie ciemne niego to jedyna gwarancja dokładnej obserwacji takich właśnie zjawisk.

Saturn i jego otoczenie

Saturn to najbardziej charakterystyczna planeta. Praktycznie fascynuje ona wiele osób, a wynika to z tego iż posiada pierścień. Mając teleskop na pewno będziemy mogli udać się w „podróż” na planetę Saturn, z blisko obserwować jego pierścienie, a także co lepsze, również dojrzeć da się Tytan czyli jego księżyc. Oczywiście należy pamiętać, że nie tylko ta planeta jest do dostrzeżenia. Przy dobrych warunkach i odpowiednim sprzęcie teleskopowym (co nie oznacza nic oczywiście drogiego) możemy również podglądać inne planety, zajrzeć na Wenus czy Jowisza.

Gromady otwarte, tarcze planetarne

Jeżeli koniecznie chcemy zapoznać się z bliska z takimi zjawiskami jak gromady otwarte czy tarcze planetarne, to nic nie stoi na przeszkodzie. Tutaj jednak zaleca się obserwację przy pomocy teleskopów o większych rozmiarach. W przypadku gromad otwartych możemy być w pełni zadowoleni z obserwacji gdy zakupimy taki którego średnica ma np. 16 cm. Obraz w takim wypadku będzie naprawdę doskonały.

Jak zatem widzimy, wszelkiego rodzaju obserwacje nieba nie są skomplikowane, nie trzeba inwestować w ogromne teleskopy kosztujące fortunę. Możemy sobie pozwolić na oglądanie nieba ze zwykłych teleskopów, po prostu wystarczy dokładnie zapoznać się z oferta sklepów sprzedających takie produkty

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

1 komentarz

  1. hanuszki 1 sierpnia 2018 at 13:07

    Ostatnio wyjąłem lunetę (yukon 20-50×50), postawiłem na statywie, słońce jeszcze zachodziło, widać było jedną jasną gwiazdę. Patrzę – Jowisz. Nie wyobrażacie sobie mojej miny, 4 księżyce też były widoczne. Na Jowiszu było widać pasy chmur, a księżyce jako po prostu białe kropki, ale w równiutkiej linii, a obok nic nie było, stąd wiedziałem że to one. Oderwałem oko, patrzę, jest druga jasna gwiazda – celuję – pyk, Saturn, widoczna tarcza. Maskra, czekam na kolejną noc 😀


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *