Zagrożenia i wypadki związane z wiatrówkami

Wiatrówkę może kupić każdy już nawet za około 100 zł. Nie wiadomo ile osób posiada taki sprzęt, ze względu na brak konieczności rejestrowania zakupu – jest ona traktowana jako sprzęt pneumatyczny. W Polsce rejestracja nie jest wymagana dla wiatrówek, których moc nie przekracza 17 dżuli. Co prawda dobre sklepy przy zakupie wymagają okazania dowodu tożsamości i nie sprzedają sprzętu osobom niepełnoletnim (notabene jest to ich obowiązkiem). Jednakże przez internet sprawa wygląda zgoła inaczej – bywa, że można kupić taniej, bez konieczności podawania wieku. Ponadto nikogo nie obchodzi czy przyszły użytkownik wiatrówki jest wariatem, kryminalistą czy po prostu amatorem strzelectwa.

Pojawia się tu problem odpowiedzialnego użytkowania takiego sprzętu. Oczywiście nie jest to regułą, że osoba niepełnoletnia będzie używać wiatrówki w sposób nieodpowiedzialny, ale ryzyko jest dość duże. Również i dorosły użytkując ją w niewłaściwy sposób może stwarzać zagrożenie dla siebie i otoczenia. Jak każdy sprzęt (szklana butelka czy fajerwerki sylwestrowe), wiatrówka użyta przez nieodpowiedzialnych ludzi może być niebezpieczna.

Prędkość wylatującego śrutu w najlepszych wiatrówkach przekracza 300 metrów na sekundę. Jeżeli zostanie wystrzelony ze stosunkowo małej odległości to może przebić bez problemu puszkę czy szybę. Można więc wyobrazić sobie co stać się może ze skórą ludzką czy okiem. Co prawda wiatrówką nie można zabić, ale należy pamiętać, że nieodpowiedzialne użytkowanie może skutkować poważnym uszkodzeniem ciała i stać się przyczyną oszpecenia człowieka do końca życia. Należy więc zawsze mieć świadomość zagrożenia, jakie niesie wystrzelony z wiatrówki ołów i przy jej użytkowaniu wybierać miejsca bezpieczne, przede wszystkim dla postronnych osób.

Problem stanowią też słabej jakości chińskie wiatrówki sprzedawane przez internet. Przez słabą jakość mogą stanowić również zagrożenie dla samego właściciela.

Przy użytkowaniu wiatrówki należy zawsze zachować zdrowy rozsądek i odpowiedzialność. Wiatrówka może być wspaniałym sposobem na rekreację i to w jaki sposób zostanie użyta zależy tylko od jej właściciela. Pamiętajmy również, że należy zadbać o bezpieczeństwo nie tylko ludzi, ale również zwierząt. W naszym kraju zabronione jest strzelanie z wiatrówek do zwierząt, niezależnie od gatunku. Wystrzelony śrut nie jest humanitarną metodą na pozbycie się szkodników, stąd użycie go w tym celu zagrożone jest karą pozbawienia wolności.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

3 komentarzy

 1. drejk 2 września 2016 at 19:42

  300 m/s można uzyskać nie przekraczając 17 J ?


  1. Mati 12 stycznia 2021 at 19:41

   bez problemu widziałem nawet 440,/s nieco ponizej 17 j


 2. Tomek 24 lipca 2021 at 13:11

  A tam głupoty opowiadacie. W Anglii legalnie poluje się z wiatrówek o mocy 16j czyli nie wiele mniej jak w Polsce. Taka wiatrówka jest wstanie zabić humanitarnie szkodniki takie jak np wiewiórka w Anglii szara, szczur, gołąb, sroka, Wrona itp tylko trzeba dobrze trafić np w tłow lub w głowę z odległości około 30m wtedy mamy pewny strzał. Zwierzę postrzelone z wiatrówki 5,5mm /takie jak wymieniłem/ po strzale w głowę padnie natychmiast i nie ma reguły czy to bażant, kaczka czy bocian bo śrut na spokojnie wyjdzie obiema stronami. Jeśli trafimy w środek czyli gdzieś w narządy śrut też penetruje bardzo głęboko lub wyjdzie na wylot i zwierzę padnie albo tak jak w łeb lub ewentualnie pożyje nie więcej jak pół minuty.
  Wiatrówka z mocą 15,16j jest wstanie tak spenetrować głęboko że futrzak czy pierzasty nie będzie cierpiał bardzo długo bo jest to na tyle duża energia by zabić. z tego co wiem na baznata starczy 6j na kaczkę 7,7j na gołębia 4j a na wiewiórkę 3j a w Polsce dysponujemy 17/j z gwintowanej lufy więc głupoty klepiecie.
  Pozdrawiam


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *