Jak zrobić łuk, szybki poradnik działania

Owszem napisze na wstępie, że przygotowanie łuku nie jest niczym skomplikowanym. Od będąc młodymi chłopakami niejeden raz robiliśmy sobie łuk. Wystarczył odpowiednio twarda gałąź, jakaś dratwa i odpowiednie zdolności manualne. Następnie małe gałązki odpowiednio spiłowane i co dalej? Mogliśmy się bawić w strzelanie, mogliśmy się bawić w kowbojów i Indian. Ale to historia, co zrobić, jak się zachować kiedy chcemy otrzymać łuk który przyda się w terenie? Co zrobić dzisiaj by wejść w posiadanie łuku profesjonalnego?

Udać się na zakupy. Czyli przykładowo możemy sobie poszukać czegoś takiego jak łuk bloczkowy. To urządzenie coraz bardziej popularne, to niezwykły sprzęt w niskiej cenie, który pozwoli nam poczuć się jak prawdziwy Robin Hood. Oczywiście taki łuk bloczkowy posiada liczne atuty i jest to raczej podpowiedź dla tych co szukają drogi na skróty. Jeżeli wolimy jednak ciężką pracę to zabieramy się samodzielnie do przygotowania oryginalnego łuku.

W domu, garażu, na działce?

Mamy wolny weekend, chcemy sprawdzić się jako kreatorzy urządzeń strzelniczych to warto zaopatrzyć się w odpowiedniego rodzaju narzędzia. Czyli jest to cięciwa, jest to ostry nóż, siekierka, a także piła do drewna. Nie wolno zapominać o materiałach czyli oczywiście drewno. Jakie najlepsze? Co specjalista od kreowania łuków to inna teoria. Jeden proponuje cis, ktoś inny stawiać będzie na leszczynę. Pamiętajmy aby wybierać drewno sensowne, drewno wytrzymałe i oczywiście suche. Dobrze wysuszone dlatego należy zdecydowanie wcześniej zajmować się suszeniem drewna tak aby na dzień zero było idealne. Drewno schnie około 2-3 miesięcy, pamiętajmy o tym. Mamy prosty kawałek drewna i jak bez odpowiednich urządzeń sprawić, że będzie ono odpowiednio wygięte? Przepis babciny lub pochodzący od naszych przodków czyli po prostu wykorzystanie pary wodnej da radę. Para wodna idealnie działa na drewno, staje się ono doskonale elastyczne, tak iż można bez problemów kształtować jak nam się podoba.

Cięciwa łuku tylko i wyłącznie z odpowiedniego materiału, jeżeli pragniemy uzyskać łuk iście profesjonalny to warto zaopatrzyć się wcześniej w najlepszy produkt, poszukać cięciwy wśród profesjonalnych producentów. I co ważne – nie trzymamy na okrągło cięciwy na łuku gdyż prowadzi to do szybkiego zniszczenia, eksploatacja postępuje tutaj naprawdę dynamicznie.

Czas strzelać czy raczej przygotować strzały. Dobra jakość drewna, do tego odpowiednie pióra, na sam koniec tak zwany napiwek. Czyli z jednej strony dokładna obróbka drewna, przygotowanie go pod kątem wyglądu strzały. Nabicie w odpowiedni sposób piór (z jakiego ptactwa? Każdy sam musi zdecydować, co specjalista to inne zdanie) oraz oczywiście napiwek czyli element który będzie pozwolił nam komfortowo usadowić strzałę.

Co w przypadku łuków „z lasu”? Jak zrobić survivalowy łuk?

Zagadnienie nie jest jednoznaczne. Po pierwsze pamiętajmy, że taki łuk powinien być przygotowany w lesie, w terenie. A do jego realizacji potrzeba oczywiście drewna. W Polsce prawo zabrania wycinania drzew w lesie, nawet ich malutkich fragmentów. Dlatego też koniecznie powinniśmy wiedzieć, że wszystko robimy na własną odpowiedzialność. Ale po kolei. Należy mieć oczywiście przy sobie odpowiedni zestaw który to pozwoli ściąć drzewo i odpowiednie je wyprofilować. Następnie należy łuk naciągnąć. Co więc robimy? Umiejętne dawkowanie siły rąk, w pracy z cięciwą (zazwyczaj z dratwy, mocnych linek) to jedyny klucz do sukcesu. Nie ma co się przejmować nieudanymi próbami. Wiele osób zanim wykona leśny łuk połamie kilka podstaw swojego urządzenia. W zasadzie taki łuk nie będzie jakiś efektowny ale przy umiejętnościach strzelca może być niezwykle efektywny.

To krótkie poradniki o tym jak w różnych warunkach można wejść w posiadanie łuku. Zarówno zakup sprzętu takiego jak łuk bloczkowy na pewno jest ciekawym rozwiązaniem, pozwala z dnia na dzień rozpocząć treningi strzeleckie jak i można w domowym warsztacie, przy odrobinie chęci przygotować odpowiedni łuk. Także wybierając się do lasu, na survival, w warunkach terenowych bez problemów przygotować sobie coś takiego.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

3 komentarzy

  1. drejk 2 września 2016 at 19:41

    jeszcze by wypadało zrobić instruktaż zrobienia strzał, czy strzały proponujesz kompozytowe jednak?


  2. Rambo Bambo 5 lutego 2018 at 22:52

    No właśnie wypadało by zrobić instruktarz jak zrobić strzały.


  3. Magda 14 listopada 2019 at 18:49

    Ciekawy artykuł, fajne pomysły


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *